Jump to content

Fluval 306-Μαύρο Σφουγγάρι


konstantinkonstantinou

Recommended Posts

Καλημέρα,

έχω το fluval 306 το οποίο περιέχει 4 άσπρα κατακόρυφα σφουγγάρια για μηχανική φίλτρανση, 2 μαύρα που όπως λέει η fluval είναι για μηχανική και βιολογική φίλτρανση, στο κατω κάτω καλαθι, και αλλα δύο καλάθια που τα εχω γεμίσει με siporax και ολα παίζουν μια χαρα.

Το ερώτημα μου είναι αν αφαιρέσω τα μαυρα σφουγγάρια , για να εξοικονονήσω λίγο χωρο, θα επαρκει η μηχανική φίλτρανση;

Εχει κάποιος να μου προτείνει καποιο άλλο ειδος μηχανικής φίλτρανσης που θα πιάνει λιγότερο χώρο;

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγώ σαν κάτοχος του ίδιου φίλτρου έχω βγάλει ήδη τα μαύρα σφουγγάρια και έχω βάλει στην θέση τους βιολογικό υλικό!

Υγ έχω βέβαια και 2ο φίλτρο που έχει μέσα σφουγγάρια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγώ σαν κάτοχος του ίδιου φίλτρου έχω βγάλει ήδη τα μαύρα σφουγγάρια και έχω βάλει στην θέση τους βιολογικό υλικό!

Υγ έχω βέβαια και 2ο φίλτρο που έχει μέσα σφουγγάρια!

Στην περιπτωση μου ειναι ενα το φιλτρο και γι' αυτο προβληματιζομαι για τη μηχανικα φιλτρανση

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα! Μια χαρα επαρκουν τα λευκα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδες , το βγαζω οποτε και συμπληρωνω με siporax αφηνοντας λιγο χωρο μηπως χρειαστει να βαλω κατι αλλο περιστασιακα πχ ανθρακα.

Ευχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδες , το βγαζω οποτε και συμπληρωνω με siporax αφηνοντας λιγο χωρο μηπως χρειαστει να βαλω κατι αλλο περιστασιακα πχ ανθρακα.

Ευχαριστω για τις απαντησεις

Να το γεμισεις με βιολογικο! Αν καποια στιγμη χρειαστει να βαλεις κατι αλλο, βγαζεις λιγο και βαζεις αυτο το κατι αλλο! Μεχρι τοτε ομως καλο ειναι να εχεις πιο πολυ βιολογια!

Link to comment
Share on other sites

Να το γεμισεις με βιολογικο! Αν καποια στιγμη χρειαστει να βαλεις κατι αλλο, βγαζεις λιγο και βαζεις αυτο το κατι αλλο! Μεχρι τοτε ομως καλο ειναι να εχεις πιο πολυ βιολογια!

Ok , ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν βάλε βιολογικό και αν χρειαστεί να προσθέσεις κάτι τότε βλέπεις τι κανεις!

Τελικά αυτό σκέφτομαι να κάνω, αν και αναρωτιέμαι αν θα εχω πρόβλημα οταν ξαφνικα απομακρύνω μια ποσότητα βιολογικού για να βάλω πχ ανθρακα αν χρειαστεί. Εννοώ αν θα διαταραχτεί η βιολογική ισορροπία του ενυδρείου με την ξαφνική αφαίρεση του βιολογικού.

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζες 100 gr βιολογικό και έβγαζες το μισό η έβαζες 2 κιλά και έβγαζες το μισό σύμφωνα με το ενυδρείο σου που θα είχες μικρότερο πρόβλημα!

Σαν χασάπης τα είπα χοντρά χοντρά !

Υγ μπορεί να μην χρειαστεί να βάλεις ποτέ άνθρακα :-)

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χοντρα χοντρα αλλα κατανοητα. Να στε καλα παιδια για τις απαντησεις και το χρονο σας. Προχωραω οποτε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...