Jump to content

Επιλογή Σαλιγκαριου


Recommended Posts

Καλησπέρα

Θα ήθελα αν βάλω σαλιγκάρια στο ενυδρειο με τους δίσκους μου...

Θα ήθελα όμως μια επιλογή η οποία να μην πειράζει τα αυγά των ψαριών όταν γεννήσουν όσο αυτό είναι εφικτό, να μην γεννάνε συνέχεια τα σαλιγκάρια αυγά και να καθαρίζουν το ενυδρείο τρώγοντας τα πάντα....

Παλιά είναι τα zebra και δεν γεννουσαν αλλά απλά είχε γεμίσει το ενυδρείο αυγά...

Σκέφτομαι για τα apple snails και για τα Helena

Link to comment
Share on other sites

Εαν υπάρχουν κατάλληλες σκληρότητες νερού για να μπορούν τα σαλιγκάρια να φτιάχνουν το κελυφός τους, και εαν αγνοήσω πως σε κάποια πιθανή θεραπεία η θερμοκρασία μπορεί να ανέβει και στους 33 βαθμούς (ισως και παραπάνω) θα προτιμούσα τα helena. :)

Link to comment
Share on other sites

Κανενα σαλιγκαρι δεν τρωει τα παντα στο ενυδρειο και γενικα ολα τα αλγοφαγα τρωνε συγκεκριμενες αλγες και οχι ολες.

Τα helena ας πουμε δεν θα σου φανε αλγες αλλα μονο λαθρεπηβατες.

Link to comment
Share on other sites

Τα μονα που μπορει να κανουν δουλεια στις αλγες ειναι η Neritina natalensis

Και γεννάνε σπανια ,,καταγονται και απο την Ν Αμερ,,αλλα δεν θα εβαζα σε ενυδρειο με δισκους κανενα σαλιγκαρι,,,γιατι οπως αναφερουν και τα παιδια παραπανω θελουν σκληρό νερο και θα εχουν θεμα με το κέλυφος τους σε ενυδρειο με μακαλο νερο που εχου η Δισκοι.

Link to comment
Share on other sites

Τα μονα που μπορει να κανουν δουλεια στις αλγες ειναι η Neritina natalensis

Και γεννάνε σπανια ,,καταγονται και απο την Ν Αμερ,,αλλα δεν θα εβαζα σε ενυδρειο με δισκους κανενα σαλιγκαρι,,,γιατι οπως αναφερουν και τα παιδια παραπανω θελουν σκληρό νερο και θα εχουν θεμα με το κέλυφος τους σε ενυδρειο με μακαλο νερο που εχου η Δισκοι.

Tα συγκεριμένα σαλιγκάρια δεν υπάρχει ελπίδα να εναποθέσουν αυγά που θα εκκολαφθούν σε γλυκά νερά, χρειάζονται υφάλμυρο νερό.Πάντως αν αρχίσον να γεννάνε τζούφια αυγά δεν σταματάνε με τίποτα.Εγώ είχα παλαιότερα δύο σε ένα 23λ ενυδρείο και βοηθούσαν λιγάκι με τις άλγες και τα σάπια φύλλα.Σε εμένα δεν γεννούσαν αυγά, αλλά ένας φίλος που τα είχε σε μεγαλύτερες σκληρότητες , το πλήρωσε και με το παραπάνω.Πιστεύω ότι τα καλύτερα σαλιγκαράκια είναι τα ramshorn snail, σε εμένα δεν γεννούσανε ποτέ σε υπερβολικούς αριθμούς και κάνουνε κάποια δουλειά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ειχα σε ενυδρειο με κιχλιδες και εκαναν πολυ δουλεια με την αλγη ,,γεννες δεν ειδα ποτε ,,,απλως μετα απο λιγους μηνες δεν αντεξαν μαζι και τα λαμπιντο μου και τα εφαγαν .

Link to comment
Share on other sites

τα ramshorn snail ειναι πολυ μικρα και δεν μπορουν να κανουν σχεδον τιποτα με την αλγη.εκτος αυτου τα αυγα που γεννουν δεν τα βλεπεις με αποτελεσμα αν εχεις καλες συνθηκες στο ενυδρειο να μην προλαβαινεις να πετας....(ουτε με χελενα δεν θα εχεις αποτελεσμα) δεν λεω ειναι ομορφα σαλιγκαρακια αλλα για μενα ο υπερπληθυσμος ειναι προβλημα...τα μηλοσαλιγκαρα απο την αλλη μεγαλωνουν πολυ σαν ενα μεγαλο καρυδι κανουν δουλεια με τα υπολοιματα τροφων και με την αλγη ,οτι δουλεια μπορει να κανει ενα σαλιγκαρι.....και τελος γενναν εξω τσαμπια, οποτε μπορεις ευκολα να ρυθμισεις τον πληθυσμο τους.....εχω και βιντεακι απο την εναποθεση των αυγων στο τζαμι...θα ενεβει συντομα

Link to comment
Share on other sites

bbetta εισαι σιγουρος οτι τα σαλιγκαρια που θελουν υφαλμυρο γεννουν τζουφια αυγα???? ή μηπως το γλυκο δεν τα αφηνει να εκκολαφθουν....?????ξερει κανενας ????

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να βάλω μιλοσαλιγγαρο αλλά από την άλλη σκέφτομαι το ότι θα φορτώσω το σύστημα με έναν ακόμη οργανισμό...

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά τους όχι δεν είναι τζούφια απλά το γλυκό δεν τα αφήνει να εκκολαφτούν.

Όσων αναφορά τα Ramshorn θα διαφωνήσω σε κάποια πράγματα.Πρώτον δεν τα λες και πολύ μικρά αφού φτάνουν τα 2.5 εκ μέγεθος και τα αυγά τους με παρατήρηση σε τζάμια και φύλλα φαίνονται.Βέβαια δεν τα βλέπεις τόσο ε΄κολα όσο των Νerite ή Apple.Επιπλέον, τα Apple σε μικρό ενυδρείο βρωμίζουν πάρα πολύ (εδώ δεν έχουμε τέτοιο θέμα) και λέγεται ότι τρώνε φυτά αν δεν είναι χορτάτα.Πάντως επειδή το ενυδρείο είναι μεγάλο, τα μήλα δεν θα σου βγουν ξινά.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δουλεια κανουν τα Ramshorn και οπως ειπε ο Βασιλης πιο πανω τα αυγα τα βλεπεις και μπορεις να τα απομακρυνεις.

Αλλα οπως ειπα και πιο πανω,τα αλγοφαγα δεν τρωνε ολες τις αλγες και το να βαλεις ενα αλγοφαγο για να μην εχεις αλγη ειναι λαθος,γιατι μπορει να αποκτησεις καποια που δεν την τρωει.

Link to comment
Share on other sites

2.5 εκατοστα τα Ramshorn βρε μπραβο....δεν εχω δει τοσο μεγαλο εχει βγαλει κανενας ή εχει δει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...