Jump to content

Άμμο Η Χαλικι;


Recommended Posts

Όσα ενυδρεία έχω δεί με γαρίδες ( you tube ) αλλά και εδώ , όλα έχουν χαλικάκι κάτω . Εξαρτάται βέβαια εσύ τί θές να φτιάξεις . Ρωτώ διότι αν βάλεις και φυτά που φυτεύονται η Fluval δίνει το Stratum ( κόκκινη συσκευασία ) το οποίο από ότι λέει ενδύκνειται για γαρίδες .

Link to comment
Share on other sites

Το 95% εδώ λέει ότι στα ενυδρεία με γαρίδες χρησιμοποιούμε φυτά εύκολα που δεν απαιτούν λιπάσματα διότι οι γαρίδες είναι ευαίσθητες σε αυτά . Επειδή όμως χρησιμοποιώ την Api και έχω ψάξει - διαβάσει - ενημερωθεί για όλα τα προιόντα της , δίνει ένα λίπασμα το οποίο λέγεται Leaf Zone και από ότι λέει το συγκεκριμένο ΔΕΝ πειράζει τις γαρίδες .

Εννοείται ότι πάνω από το υπόστρωμα βάζουμε χαλικάκι .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις οτι σου αρεσει εσενα!Αν βαλεις χαλικι καλο ειναι να ειναι ψιλοκοκο αν βαλεις αμμο να μην ειναι πολυ ψιλη σαν πουδρα.

Τι γαριδες θες να βαλεις?Οι γαριδες προτειμουν φυτα για να κρυβονται και να τρωνε μικρογρανισμους που μαζευονται πανω τους.Σιγουρα καπου θα πρεπει να δεσεις μοςς μιας και ειναι το αγαπημενο τους φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις οτι σου αρεσει εσενα!Αν βαλεις χαλικι καλο ειναι να ειναι ψιλοκοκο αν βαλεις αμμο να μην ειναι πολυ ψιλη σαν πουδρα.

Τι γαριδες θες να βαλεις?Οι γαριδες προτειμουν φυτα για να κρυβονται και να τρωνε μικρογρανισμους που μαζευονται πανω τους.Σιγουρα καπου θα πρεπει να δεσεις μοςς μιας και ειναι το αγαπημενο τους φυτο.

Οπως ακριβώς στα γράφει ο Κωστας,=1000

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες οπως σου ειπα θελουν αληθινα φυτα για πολλους λογους.

Τι γαριδες σκεφτεται να βαλει?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το φτιαξω εγω , ενας φιλος το ετοιμαζει.. απ'ότι μου είπε δεν θα βάλει αληθινά φυτά..

Μπορεις να βαλεις οτι σου αρεσει εσενα!Αν βαλεις χαλικι καλο ειναι να ειναι ψιλοκοκο αν βαλεις αμμο να μην ειναι πολυ ψιλη σαν πουδρα.

Τι γαριδες θες να βαλεις?Οι γαριδες προτειμουν φυτα για να κρυβονται και να τρωνε μικρογρανισμους που μαζευονται πανω τους.Σιγουρα καπου θα πρεπει να δεσεις μοςς μιας και ειναι το αγαπημενο τους φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Όσα ενυδρεία έχω δεί με γαρίδες ( you tube ) αλλά και εδώ , όλα έχουν χαλικάκι κάτω . Εξαρτάται βέβαια εσύ τί θές να φτιάξεις . Ρωτώ διότι αν βάλεις και φυτά που φυτεύονται η Fluval δίνει το Stratum ( κόκκινη συσκευασία ) το οποίο από ότι λέει ενδύκνειται για γαρίδες .

Το εχεις δει σε καποιο μαγαζι;Ρωτησα σε καποιο καταστημα και μου ειπαν πως ερχεται μονο η πρασινη συσκευασια για φυτεμενα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις δει σε καποιο μαγαζι;Ρωτησα σε καποιο καταστημα και μου ειπαν πως ερχεται μονο η πρασινη συσκευασια για φυτεμενα ενυδρεια.

Η Hagen ( Fluval ) το δίνει πακέτο με το ενυδρείο της . Αν εννοείς μόνο σαν υπόστρωμα , ούτε εγώ το έχω δεί .

Link to comment
Share on other sites

Η Hagen ( Fluval ) το δίνει πακέτο με το ενυδρείο της . Αν εννοείς μόνο σαν υπόστρωμα , ούτε εγώ το έχω δεί .

Αυτο το ξερω.Το πρασινο ομως το φερνει και χωριστα.Γι'αυτο σε ρωτησα,επειδη οπως το ειπες φανηκε σαν να το ειδες να πωλειται χωριστα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...