Jump to content

Πρόβλημα Με Μονομαχο ...


Crowntail8

Recommended Posts

την τελευταια βδομαδα ο μονομαχος μου καθεται συνεχεια στην επιφανεια , δειχνει μερικη αδιαφορια για την τροφη τελευταια και τρεφεται ελαχιστα ... παρατηρησα οτι εχει αδυνατισει και οτι τα πτερυγια του φαινονται σαν να εχουν φθαρει ... μπορω να κανω κατι ? πεθαινει ? δεν μου εχει ξανατυχει κατι παρομοιο !!

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 20
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): ειναι το eco filter της aquapor 200 (<40λ , 300 l/h, 4w) εχω αφησει το σφουγκαρακι που ειχε , το καθαριζω καθε 2 μηνες περιπου και προσθετω βακτηρια .
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1,5 χρονια περιπου
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 αρσενικο betta , 1 zebra snail , 2 γαριδες amano , 5 neon tetras .
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα μια φορα την ημερα σκουληκια ή mini flakes fro betta και μπιλακια για τις γαριδες , κανω παντα προετοιμασια του νερου αλλαγης με αντιχλωριο και αλλαγη καθε 8 μερες .

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6,5
- KH: -
- GH: >7d
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): -
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 0
- Θερμοκρασία: 24-27
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips: x (γνωριζω οτι δν ειναι και οτι πιο αποτελεσματικο )
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: betta splenden veil tail

- Συμπτώματα που παρουσιάζει : δειχνει να μην εχει ορεξη και καθεται σχεδον συνεχεια στην επιφανεια .

Link to comment
Share on other sites

δεν ανεφερα παραπανω οτι μεσα στο ενυδεριο υπαρχει 1 ξυλο mopani , 2 φυτακια annubia , κερατοφυλλο και επισης οτι ειναι η πρωτη φορα που παρατηρω στις τιμες του PH να ειναι τοσο χαμηλες . συνηθως ειναι >6,8 !! αυτα !!

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθηνα και ph 6.5 χωρις επεξεργασια αποκλειετε,ph εχεις 7.5 τα στικ δεν μετρανε σωστα.

Νεον σε 20 λιτρα ειναι λαθος,βγαλτα και ασε τον μονομαχο μονο του.

Βιολογικο υλικο δεν εχει το φιλτρο?

Φωτογραφια του ψαριου δεν εχεις βαλει..

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις σου δείχνουν αστρωτο ενυδρείο, λογικό αν δεν έχεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου. Χρειάζεται να μετρήσεις και για αμμωνία. Τα υπόλοιπα ζωντανα δείχνουν καλά;

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως σημερα το πρωι βρηκα το betta πεθαμενο ... το ενυδρειο οπως ειπα τρεχει 2 χρονια , τα υπολοιπα ζωντανα ειναι καλα . βιολογικο υλικο στο φιλτρο δν εχω , σωστα !! δεν ειχα ποτε προβλημα με αυτο ...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για το ψαράκι σου... :( Πρέπει να βάλεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου και να στρώσεις το ενυδρείο. Γνωρίζεις για τον κύκλο του αζώτου;

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ... στεναχωρηθηκα πολυ , προσπαθω να κανω οτι καλυτερο περναει απο το χερι μου ... απο τη μικρη εμπειρια που εχω μεχρι στιγμης θεωρω οτι το ενυδρειο μου ειναι στρωμμενο ... εχω ακολουθησει τις οδηγιες που μου εδωσαν ατομα απο εδω μεσα ... βιολογικο υλικο δεν τοποθετησα αλλα αυτο δν νομιζω οτι σημαινει οτι δεν υπαρχει αποικια βακτηριων ... τρεχει περιπου 2 χρονια , εχει φυτακια , πιστευω οτι δειγμα οτι ολα ειναι καλα ειναι και οτι οι γαριδες amano οσο και τα σαλιγκαρακια μου ειναι καλα τοσο καιρο ... η αληθεια ειναι οτι επιχειρησα να τοποθετησω βιολογικο υλικο αλλα οπως ειναι κατασκευασμενο το φιλτρο δν χωραει ουτε το μικρο σιποραξ καλα καλα αν θελω να βαλω μαζι και ενα σφουγκαρακι για τις ακαθαρσιες ...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου έκανε εντύπωση που οι γαρίδες δεν έπαθαν κάτι, γιατί έχω διαβάσει πως είναι πολύ ευαίσθητες και αν κάτι δεν πάει καλά, είναι οι πρώτες που πεθαίνουν. Το αν είναι στρωμενο το ενυδρείο μας το λένε οι μετρήσεις. Σε ένα στρωμενο ενυδρείο μετράμε αμμωνία 0, νιτρωδη 0 και νιτρικα 10-25. Αν δεν χωράει βιολογικό υλικό στο φίλτρο, μπορείς να κόψεις το μισό σφουγγάρι, στην τελική παίρνεις άλλο φίλτρο. Σε αστρωτο ενυδρείο δεν είναι ασφαλή τα ζωντανα...

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα σφουγγαρι δεν μπορεις να κρατησεις επαρκη βιολογια,την βιολογια την κρατα το βιολογικο υλικο.Μπορεις να κανεις αυτο που σου ειπε η Καλλιροη πιο πανω.

Ομως και τα νεον που εχεις σ αυτο το μικρο ενυδρειο δεν κανουν,θελουν τουλαχιστον τα 3πλασια λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχω πολυ ορεξη να μαθω για τα ενυδρεια ...γιατι πιστευεις οτι το ενυδρειο μου ειναι αστρωτο ?

πως μπορει ενα ενυδρειο να ειναι αστρωτο μετα απο 2 χρονια χρησης ? δν το καταλαβαινω ... τουλαχιστον με οσα γνωριζω ... εχω διαβασει αρκετα πραγματα για το στησιμο αλλα και για τους μονομαχους αλλα εννοειτε θελω να μου πεις και συ καποια πραγματα που ισως δν γνωριζω ..

επειδη θα πραγματοποιησω αγορα ενυδρειου συντομα καλο θα ειναι να μην γινουν τα ιδια λαθη ...

θελω και την γνωμη σου επ αυτου ... θελω να τοποθετησω 10 νεον τετρας , 5 αμανο , 1 zebra snail (αυτα τα εχω ηδη) , 1 Ancistrus δωρεα απο ενα φιλο ( τελικο μεγεθος 10 cm και ενα ζευγαρι pearl gourami . τι λιτρα ενυδρειο χρειαζεται μινιμουμ ?

επισης πες μου σε παρακαλω λιτρα ενυδρειου και χωρις το ζευγος pearl gourami ... γιατι αν ας πουμε για τα υπολοιπα ενα 60 λιτρο με καλυπτει τοτε θα το σκεφτω πολυ να ανεβω κατηγορια ... απλα πεσ μου να εχω μια εικονα και στις δυο περιπτωσεις ...

ευχαριστω ...

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγαρι ειναι πιο πολυ για μηχανικο φιλτραρισμα και οχι για βιολογικο,για βιολογικο ειναι το βιολογικο υλικο.Στο φιλτρο μας πρεπει να εχουμε και σφουγγαρι και βιολογικο για να εχουμε και τα 2 ειδη φιλτραρισματος.

Για τα πρωτα ψαρια που λες θες ενα ενυδρειο τουλαχιστον 100 λιτρα και με μαλακο νερο,οχι βρυσης.

Για το δευτερο χωρις γκουραμι και ανσιστρους θες 60 λιτρο το λιγοτερο παλι με μαλακο νερο και οχι βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

οκ οποτε θα κανω υπομονη και θα κινηθω για ενα ενυδρειο κοντα στα 125 λιτρα ... αν πανε ολα καλα θα αγοραστει μεσα στους επομενουσ μηνες ...

στη παρουσα φαση ομως θελω να ρωτησω το εξης ...επειδη γενικα με το φιλτρο δν ειμαι ευχαριστημενος αγορασα ενα φιλτρο της EHEIM PICK UP 45 !! πηρα και siporax mini ... θα κοψω το σφουγκαρι σε δυο κομματια και θα τοποθετησω ενα στην βαση στην μεση το siporax mini και απο πανω το υπολοιπο ...

αν δεν κανω λαθος πρεπει να τα λειτουργησω μαζι μεχρι να βγαλω το παλιο φιλτρο ! σωστα ?

διορθωστε με αν λεω κατι λαθος ...

Link to comment
Share on other sites

τελος πρεπει να ποτησω το siporax με βατηρια ?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα θα πρεπει να το βαλεις να δουλεψει μαζι με το αλλο.Το καλυτερο ομως ειναι να του βαλεις μπολι απο στρωμενο ενυδρειο για πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

αν κατεληγα σε γκαπυ ποσα λιτρα θα χρειαζομουν μαζι με 10 νεον τετρας , 5 αμανο ,και 1 zebra snail ?

να υποθεσω και παλι απο 100 λιτρα και πανω λογω της ευκολης γεννας ?

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπυ δεν μπαινουν με τετρα λογο διαφορετικων συνθικων νερου.

Τα γκαπυ θελουν σκληρο νερο (βρυσης) ενω τα νεον μαλακο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...