Jump to content

Τι Λαμπες Για Λιγοτερη Αλγη?


runerakias

Recommended Posts

Στεινω ξανα το aquel 102 λιτρα και δεν εχω σκοπο να βαλω φυτα. Απο φωτισμο εχω το ηλεκτρονικο ballast glo 2x24w. Τι λαμπες να βαλω για να ελαχιστοποιησω την αναπτυξη αλγης?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φιλε

καταρχήν πιστεύω πρέπει να κρατάς σταθερή φωτοπεριοδο με ενα χρονοδιακοπτη ( αν δεν εχεις ηδη )

πες μας και σε τι κελβιν ειναι οι λαμπες σου να σε βοηθήσουν οι πιο εμπειροι

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φιλε

καταρχήν πιστεύω πρέπει να κρατάς σταθερή φωτοπεριοδο με ενα χρονοδιακοπτη ( αν δεν εχεις ηδη )

πες μας και σε τι κελβιν ειναι οι λαμπες σου να σε βοηθήσουν οι πιο εμπειροι

Χρονοδιακοπτη εχω και σκευτομαι περιπου στο 6ωρο. Οι λαμπες που εχω τωρα ειναι 10000κ.

Link to comment
Share on other sites

επειδή είχα και εγώ το ιδιο πρόβλημα με συμβούλεψαν οι πιο έμπειροι να παω σε πιο λίγα κελβιν δηλαδή μέχρι 6500 εσύ χωρίς φυτά ίσως και πιο κάτω θα ήσουν καλύτερα

εχει και ενα αρθράκι εδω μεσα θα σε βοηθήσει περί φωτισμού

http://www.aquazone.gr/forums/topic/56782-o-oeuoeoiuo-oio-oeooaaiyiio-aaioaenaassio/

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλά νιτρικά και φωσφορικά χρειάζεσαι και όχι άλλες λάμπες. Οι κόκκινες βοηθούν στην ανάπτυξη περισσότερο από τις λευκές αλλά όλες βοηθούν στην φωτοσύνθεση έτσι δεν υπάρχουν λάμπες που θα σε βοηθήσουν να έχεις λιγότερες άλγες

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλά νιτρικά και φωσφορικά χρειάζεσαι και όχι άλλες λάμπες. Οι κόκκινες βοηθούν στην ανάπτυξη περισσότερο από τις λευκές αλλά όλες βοηθούν στην φωτοσύνθεση έτσι δεν υπάρχουν λάμπες που θα σε βοηθήσουν να έχεις λιγότερες άλγες

Ολα παιζουν ρολο για τις αλγες και οι λαμπες παιζουν βασικο ρολο.Αν εχεις λαθος κελβιν και βεβαια θα εχεις αλγες.Ακομα και το χαμηλο co2 η τα σκαμπανευασματα του παιζουν ρολο.

Φιλε που ανοιξες το θεμα,θα βαλεις μια 6500Κ και μια 4500Κ,αλλα οπως εγραψα και πιο πανω παιζουν πολλα ρολο για να μην εχεις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Ολα παιζουν ρολο για τις αλγες και οι λαμπες παιζουν βασικο ρολο.Αν εχεις λαθος κελβιν και βεβαια θα εχεις αλγες.Ακομα και το χαμηλο co2 η τα σκαμπανευασματα του παιζουν ρολο.

Φιλε που ανοιξες το θεμα,θα βαλεις μια 6500Κ και μια 4500Κ,αλλα οπως εγραψα και πιο πανω παιζουν πολλα ρολο για να μην εχεις αλγες.

Σωστα .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Μπεικα ομως σε ενα ηλεκτρονικο καταστημα και δεν μπορεσα να βγαλω ακρη απο αυτα που ειδα γιατι ουτε απο εταιριες ξερω ουτε απο watt εκατοστα κλπ , θα μπορουσε καποιος να προτινει καποια σιγκεκριμενη λαμπα? Μια των 6500κ και μια των 4500κ οπως ειπε ο φιλος ποιο πανω. Να υπενθυμησω οτι εχω το ηλεκτρονικο ballast glo 2x24w και τα εκατοστα στο καπακι που εχει χωρο για τις λαμπες ειναι 72cm - 8cm για τα ακροφισια αρα ειμαστε καπου στα 64cm καθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα παιζουν ρολο για τις αλγες και οι λαμπες παιζουν βασικο ρολο.Αν εχεις λαθος κελβιν και βεβαια θα εχεις αλγες.Ακομα και το χαμηλο co2 η τα σκαμπανευασματα του παιζουν ρολο.

Φιλε που ανοιξες το θεμα,θα βαλεις μια 6500Κ και μια 4500Κ,αλλα οπως εγραψα και πιο πανω παιζουν πολλα ρολο για να μην εχεις αλγες.

Σίγουρα! :mp3: Αλλά αν οι άλγες δεν έχουν να φάνε πως θα συντηρηθούν; και εφόσον δεν θα βάλει φυτά για να καταναλώνουν αυτά, τα περίσσια των θρεπτικών, θα τα καταναλώνουν οι άλγες, αν όμως μειώσει στο ελάχιστο τα θρεπτικά δεν θα έχουν να φάνε και θα μειωθούν στο ελάχιστο ή και θα εξαφανιστούν τελείως.! :camp:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Μπεικα ομως σε ενα ηλεκτρονικο καταστημα και δεν μπορεσα να βγαλω ακρη απο αυτα που ειδα γιατι ουτε απο εταιριες ξερω ουτε απο watt εκατοστα κλπ , θα μπορουσε καποιος να προτινει καποια σιγκεκριμενη λαμπα? Μια των 6500κ και μια των 4500κ οπως ειπε ο φιλος ποιο πανω. Να υπενθυμησω οτι εχω το ηλεκτρονικο ballast glo 2x24w και τα εκατοστα στο καπακι που εχει χωρο για τις λαμπες ειναι 72cm - 8cm για τα ακροφισια αρα ειμαστε καπου στα 64cm καθαρα.

Οι Τ5 λάμπες που λογικά πέρνει το φωτιστικό σου, στα 24 w βγαίνουν στα 55 cm μήκος. Εγώ εχω πάρει 2 sylvania μια στα 6500Κ και μια στα 4000 ή 4500Κ δε θυμαμαι ακριβώς. Στο κατάστημα των ηλεκτρολογικών θα τις ζητήσεις με τα watt και τα kelvin. Το κόστος είναι μικρό

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα! :mp3: Αλλά αν οι άλγες δεν έχουν να φάνε πως θα συντηρηθούν; και εφόσον δεν θα βάλει φυτά για να καταναλώνουν αυτά, τα περίσσια των θρεπτικών, θα τα καταναλώνουν οι άλγες, αν όμως μειώσει στο ελάχιστο τα θρεπτικά δεν θα έχουν να φάνε και θα μειωθούν στο ελάχιστο ή και θα εξαφανιστούν τελείως.! :camp:

Το θεμα ειναι να περιορισουμε τα λαθη μας και να μην εχουμε αλγη,αν ερθει τοτε κατι λαθος συμβαινει η εχουμε πετυχει τις τελειες συνθικες (υπαρχει και τετοια αλγη).

Οι λαμπες παιζουν σημαντικο ρολο στο να μην ερθουν οι αλγες,αν εχεις λαθος κελβιν ειναι πιθανοτερο να αποκτησεις αλγες.

Σιγουρα τα φυτα παιζουν μεγαλο ρολο στον περιορισμο της και οχι μονο.

Φιλε runerakias γιατι δεν θα βαλεις φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να περιορισουμε τα λαθη μας και να μην εχουμε αλγη,αν ερθει τοτε κατι λαθος συμβαινει η εχουμε πετυχει τις τελειες συνθικες (υπαρχει και τετοια αλγη).

Οι λαμπες παιζουν σημαντικο ρολο στο να μην ερθουν οι αλγες,αν εχεις λαθος κελβιν ειναι πιθανοτερο να αποκτησεις αλγες.

Σιγουρα τα φυτα παιζουν μεγαλο ρολο στον περιορισμο της και οχι μονο.

Φιλε runerakias γιατι δεν θα βαλεις φυτα?

Ειπα να κανω ενα ενυδρειο χωρις φυτα μιας και αυτα που ειχα μεχρι τωρα ηταν ολλα φυτεμενα, και να σου πω την αληθεια το ψιλοβαρεθεικα να εχω να ριχνω ζουμια, να εχω απαιτιτικα ή οχι, να αναπτυσονται αλγες μαζι με τα φυτα κλπ. αν και να πω την αληθεια για μενα ενυδρειο χωρις φυτα δεν γινετε. Απλα ειπα να το επιχειρισω γιατι δεν προλαβαινω να αφιερωσω οσο χρονο θελω σε ενα φυτεμενω. Τωρα τι να πω, μηπως να πετουσα καμια ανουμπια για να βοηθεισω στην αποροφυση των "βλαβερων" ουσιων? Και με τις λαμπες που μου πρωτεινες τι γινετε? Κανουν για ανουμπιες και γενικα ευκολλα φυτα? Το ενυδρειο το εχω στησει και δεν εχω βαλει υποστρωμα οποτε μπορω να δεσω καμια ανουμπια πανω στα ξυλα, σωστα? (οχι να το πενευτω αλλα και χωρις φυτα ειναι κουκλι χιχι)

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να κανω ενα ενυδρειο χωρις φυτα μιας και αυτα που ειχα μεχρι τωρα ηταν ολλα φυτεμενα, και να σου πω την αληθεια το ψιλοβαρεθεικα να εχω να ριχνω ζουμια, να εχω απαιτιτικα ή οχι, να αναπτυσονται αλγες μαζι με τα φυτα κλπ. αν και να πω την αληθεια για μενα ενυδρειο χωρις φυτα δεν γινετε. Απλα ειπα να το επιχειρισω γιατι δεν προλαβαινω να αφιερωσω οσο χρονο θελω σε ενα φυτεμενω. Τωρα τι να πω, μηπως να πετουσα καμια ανουμπια για να βοηθεισω στην αποροφυση των "βλαβερων" ουσιων? Και με τις λαμπες που μου πρωτεινες τι γινετε? Κανουν για ανουμπιες και γενικα ευκολλα φυτα? Το ενυδρειο το εχω στησει και δεν εχω βαλει υποστρωμα οποτε μπορω να δεσω καμια ανουμπια πανω στα ξυλα, σωστα? (οχι να το πενευτω αλλα και χωρις φυτα ειναι κουκλι χιχι)

Τα κελβιν που σου ειπα ειναι τα σωστα για ολα τα φυτα,απο κει και περα αναλογα τι φυτα θα βαλεις (ευκολα-δυσκολα) πρεπει να βαλεις και τον αναλογο φωτισμο σε βατ.

Προσεξε ομως,και ο πολυ φωτισμος κανει κακο και φερνει αλγες αν δεν εχεις φυτα.Ολα θελουν μια ισοροπια.

Το οτι δεν εβαλες υποστρωμα δεν εχει καμια σημασια,μπορεις να βαλεις πολλα ευκολα φυτα χωρις υποστρωμα,απο φυτα που δενονται μεχρι φυτα που φυτευονται.

Εγω θα εβαζα καποια ευκολα φυτα αργης αλλα και γρηγορης αναπτυξης.Αν βαλεις μονο αργης οπως οι ανουμπιες,παλι μπορει να εχεις προβλημα με αλγες,αυτα που βοηθουν πολυ ειναι τα γρηγορης αναπτυξης φυτα.Στα ευκολα δεν χρειαζεσαι ουτε ζουμια ουτε τιποτα,ισως να ριχνεις που και που λιγο γενικο λιπασματακι και θα εισαι μια χαρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, κι εγώ που ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, έχω φυτά και ασχολούμαι μαζί τους μόνο όταν κάνω αλλαγή νερού. Επίσης έχω φυτέψει σε χαλίκι χωρίς υπόστρωμα και πάνε μια χαρά. Λίπασμα υγρό δεν βάζω καθόλου, μόνο καμιά ταμπλετα στο βυθό ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...