Jump to content

Σκούπα Βυθού


digo

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Πήρα μια σκούπα βυθού η οποία δεν ήξερα πως ακριβώς λειτουργεί. Το ενυδρείο βρίσκεται στο πάτωμα οπότε δε δουλεύει. Αν της βάλω ένα μικρό κυκλοφόριτη θα λειτουργήσει?

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς θέλεις να τον βάλεις τον κυκλοφορητή; Αν όντως πετύχει με ενδιαφέρει και μένα αφού παλιότερα που είχα ενυδρεία στο πάτωμα το πολύ πάτημα για να αρχίσει η σκούπα ήταν κουραστικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω τετοιο πραγμα που το πατας ειναι σκετη με αναροφηση. Λεω να βαλω εναν μικρο κυκλοφορητη στην εξοδο του λαστιχου και να ρουφαει το νερο ο κυκλοφορητης αντι να κυλαει μονο του. Γινεται αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα είσαι ο πρώτος που θα το προσπαθήσει και μου φαίνεται μπελάς.Η σκούπα που σου είπα κάνει 4 ευρώ.Αν έχειςς ήδη τον κυκλοφορητή δοκιμασέτο αλλιώς εσύ αποφασίζεις. ;)

Φιλικά

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Παιδια η χρηση της σκουπας ειναι οντως απαραιτητη; σε ενυδρεια με πολλα ψαρια ισως,αλλα για εναν μονομαχο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος spithas έγραψε:

Παιδια η χρηση της σκουπας ειναι οντως απαραιτητη; σε ενυδρεια με πολλα ψαρια ισως,αλλα για εναν μονομαχο;

Απαραίτητη δεν είναι. Εγώ χρησιμοποιώ, καθαρίζοντας το βυθό βγάζω και το νερό που είναι να αλλαχτεί.. την ίδια δουλειά μπορείς να κάνεις κ με απλό λάστιχο ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gyristroula έγραψε:

Απαραίτητη δεν είναι. Εγώ χρησιμοποιώ, καθαρίζοντας το βυθό βγάζω και το νερό που είναι να αλλαχτεί.. την ίδια δουλειά μπορείς να κάνεις κ με απλό λάστιχο ;)

 xmmm...  εγω ρε παιδια τις αλλαγες νερου τις εκανα μ ενα 1.5λιτρο μπουκαλι... ετσι αδειαζα και υπολογιζα το νερο και της αλλαγης και αυτο που εβαζα στην ακρη για να βαλω μετα  μ ενα μπωλακι αργα αργα για να μην τον ταραζω... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

 xmmm...  εγω ρε παιδια τις αλλαγες νερου τις εκανα μ ενα 1.5λιτρο μπουκαλι... ετσι αδειαζα και υπολογιζα το νερο και της αλλαγης και αυτο που εβαζα στην ακρη για να βαλω μετα  μ ενα μπωλακι αργα αργα για να μην τον ταραζω... 

Όπως βολεύει τον καθένα ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

Όπως βολεύει τον καθένα ;)

  καθαρισα το ενυδρειο...  εβαλα τα πετραδακια και μαυρους κοκκους που χρησιμοποιουσα σε βραστο νερο, αγορασα αλλο φιλτρο εσωτερικο δεν ηθελα τιποτα απ τα παλια :( dobhin f 800, ειναι δυνατο βεβαια  θεωρητικα 400λιτρα ανα ωρα λεει και μενα ειναι 35λιτρο.. το εβαλα σε λειτουργια  δεν εχει τρελη αναταραξη στην επιφανεια ξερω οτι δεν το θελει ο μονομαχος, ισως βαλω  λιγο σφουγγαρι στην εξοδο για να την μειωσω και αλλο η να το εχω μεσα να βγαινει οποτε θα μαθει ν αποφευγει αυτο το υψος ρευματος... μεσα .. αυριο θα ριξω 1-2 φυλλα τροφης  με βακτηρια.. εχω της british king filter aid...  εχω τεστ αμμωνιας σαλιφερ...  αγορασα και βιταμινες  για τον επομενο με καθε αλλαγη που θα γινεται...esha optima..  ειναι που ειπα δεν θα ξαναπαρω ξανα μονομαχο.. 

Link to comment
Share on other sites

Υλικά στο φίλτρο έβαλες από το προηγούμενο, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Υλικά στο φίλτρο έβαλες από το προηγούμενο, έτσι;

οχι ... ολα ξανα απ την αρχη δυστυχως.. ελαφροπετρα, σφουγγαρι ελαχιστο ενυδρειακο βαμβακι γιατι δεν εχω χωρο, και τον ανθρακα που εχει το φιλτρο μεσα, μου ειπαν να μην τον βγαλω  και οτι τραβαει απ το νερο αμμωνιες και νιτρικα .. οτι επιβλαβες τελος παντων αν καταλαβα καλα απ το νερο... και οτι δεν κανει κακο να το εχω.. αυτο που δεν ρωτησα ειναι αν  δεσμευει και τις βιταμινες ομως που σκοπευω να ριχνω και  τα αντιστρες... να βαζω και αντιστρες με καθε αλλαγη πλεον...;;; θελω να το προσεξω πολυ το επομενο δεν θελω να κανω λαθη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

οχι ... ολα ξανα απ την αρχη δυστυχως.. ελαφροπετρα, σφουγγαρι ελαχιστο ενυδρειακο βαμβακι γιατι δεν εχω χωρο, και τον ανθρακα που εχει το φιλτρο μεσα, μου ειπαν να μην τον βγαλω  και οτι τραβαει απ το νερο αμμωνιες και νιτρικα .. οτι επιβλαβες τελος παντων αν καταλαβα καλα απ το νερο... και οτι δεν κανει κακο να το εχω.. αυτο που δεν ρωτησα ειναι αν  δεσμευει και τις βιταμινες ομως που σκοπευω να ριχνω και  τα αντιστρες... να βαζω και αντιστρες με καθε αλλαγη πλεον...;;; θελω να το προσεξω πολυ το επομενο δεν θελω να κανω λαθη...

Περίμενε να τα πάρουμε απ'την αρχή

Άνοιξε καινούριο θέμα δικό σου, γιατί εδώ που συζητάμε είναι ξένο :hehe:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...