Jump to content

Ερωτηση Για Ph


Recommended Posts

φτιαχνω νερο με τυρφη και το βαζω στο ενυδρειο οταν κανω αλλαγη νερου. προσφατα αγορασα ενα φιλτρο το οποιο παρεχει και οξυγονο στο νερο.σκεφτομαι αντι να φτιαχνω ξεχωριστα το νερο να βαλω τυρφη μεσα στο ενυδρειο. το οτι το φιλτρο μου παρεχει και οξυγονο μου απομακρυνει τον κινδυνο ενος ph crach?

Link to comment
Share on other sites

Με τον τρόπο που λες δεν πρόκειται ποτέ να έχεις σταθερές συνθήκες στο ενυδρείο σου γιατί οι αλλαγές θα γίνονται με νερό βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

ετσι κι αλλιως για 4 μηνες το καλοκαιρι χανω τις τιμες λογω εξατμισης και προσθηκης νερου που δεν προλαβαινει να γινει. οσο για τις αλλαγες σκεφτομαι αντι εβδομαδιαιες να κανω μια φορα τον μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λαθος αυτο που θες να κανεις.Οι αλλαγες καλο ειναι να γινονται ανα εβδομαδα και οχι ανα μηνα για πολλους λογους.

Το να βαλεις την τυρφη μεσα στο φιλτρο παλι ειναι λαθος για μενα.Οπως σου ειπα οταν θα κανεις αλλαγες απο την βρυση οι συνθικες δεν θα ειναι σταθερες και η τυρφη παει τζαμπα,ολα θα ανεβαινουν παλι.Αυτο δεν ειναι καλο για τα ψαρια σου.Καλυτερα να συνεχισεις την επεξεργασια στο βαρελι.

Οσο για το καλοκαιρι μπορεις να προσθετεις νερο για την εξατμιση επεξεργασμενο με τυρφη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

προσθετω νερο επεξεργασμενο με τυρφη και το καλοκαιρι αλλα οι σκληροτητες ανεβαινουν γιατι οταν εξατμιζεται το νερο δεν εξατμιζονται και τα αλατα.

Link to comment
Share on other sites

προσθετω νερο επεξεργασμενο με τυρφη και το καλοκαιρι αλλα οι σκληροτητες ανεβαινουν γιατι οταν εξατμιζεται το νερο δεν εξατμιζονται και τα αλατα.

Για αναπλήρωση χρησιμοποιούμε απιονισμένο νερό για να μην αυξάνεται η σκληρότητα (4λιτρα από σούπερ μάρκετ).

Link to comment
Share on other sites

Για αναπλήρωση χρησιμοποιούμε απιονισμένο νερό για να μην αυξάνεται η σκληρότητα (4λιτρα από σούπερ μάρκετ).

Το απιονισμενο νερο ειναι αμφιβολου προελευσεως και καλο ειναι να μη το χρησιμοποιουμε στο ενυδρειο μας.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το καλοκαιρι μπορεις να προσθετεις νερο για την εξατμιση επεξεργασμενο με τυρφη.

Αυτο που μπορεις να κανεις το καλοκαιρι (τουλαχιστον εγω αυτο εκανα και δουλεψε), περα απο το βαρελι με την τυρφη που επεξεργαζεσαι το νερο της αλλαγης, μπορεις να εχεις και εναν κουβα (3-5 λιτρα χωρητικοτητας, δεν ξερω βεβαια ποσα λιτρα εξατμισης εχεις καθε μερα) στο οποιο εκει μπορεις να βαζεις την παλια τυρφη (αυτη που αλλαζεις απο το αλλο φιλτρο στο βαρελι) μεσα σε καλτσα χυμα πεταμενη στον κουβα αυτον και το νερο να ειναι πιο κατω ακομα σε ph απο οτι το βαρελι και το ενδυρειο. Προσωπικα καποια στιγμη μετρησα (ενω ειχα πεταξει ηδη 2-3 καλτσες απο παλια τυρφη μεσα) και 5.5 ph. Ετσι, μπορεις την καθημερινη αναπληρωση να την κανεις απο εκει και να μην εχεις καμια ανοδο σε ph, σκληροτητες κλπ. Εβαζα 1-2 λιτρα τη μερα στο ενδυρειο απο κει, ξανα γεμιζα τον κουβα (με φρεσκο βρυσης) οσο ειχα αφαιρεσει και παλι την αλλη μερα, ηταν χαμηλα το ph.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις μια ερωτηση ακομα, δεν το εχω ξανα ακουσει και θελω τι γνωμη σας. μου εχουν πει για ζεολιθο οτι μεσα στο ενυδρειο οταν ειναι ριχνει το ph οχι τοσο καθετα οσο η τυρφη αλλα το ριχνει αληθευει? ειναι επικινδυνο για τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα θεωρειται κατι το επικινδυνο.Δεν συνισταται σε νεοσυστατα και φυτεμενα ενυδρεια.Χρησιμοποιειται ,απ'οτι εχω ακουσει περισσοτερο σε θαλλασινα[σχετικα ας μας γραψουν οι αλμυροι να μαθαινουμε]Μπαινει στο ενυδρειο για πολυ ειδικους λογους και για περιορισμενο χρονο.Ουσιαστικα φιλτραρει το νερο δεσμευει την αμμωνια αλλα απελευθερωνει Να+.Οποτε αυτο με το ph δεν μου καθεται και καποτε που ψαχνομουν αρκετα με ζεολιθο δεν ακουσα κατι τετοιο.Αυτα απο μενα μακαρι να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...