Jump to content

Deltec Mce-600 Και Ρυθμιση Αερα


kat2

Recommended Posts

Θα ηθελα τη γνωμη σας για την ρυθμιση του αερα στο MCE-600 ………..συμφωνειτε με την εταιρια που τοποθετει την βανα στις 2 η ωρα ………..η τερμα την βανα ανοικτη (φουλ αερα ).

Link to comment
Share on other sites

Στο 2 το δουλευα κι εγω οταν το ειχα.......

Εγω παντα το δουλευα με τον αερα φουλ ανοιχτο

Ωραία!Μια χαρά τον κατατοπίσατε τον άνθρωπο!χαχαχαχαχαχα!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!Μια χαρά τον κατατοπίσατε τον άνθρωπο!χαχαχαχαχαχα!!!!! :D

Μου χαλαει τα ποστ ρε Κωστα, ασπρο εγω μαυρο αυτος,

χαχαχαχαχα.........

Link to comment
Share on other sites

Και πως καταλαβαινετε οτι το skimmer αποδιδει (δινει το 100% των δυνατοτητων του) στην ρυθμιση που ο καθενας απο εσας εχει επιλεξει…….. απο μετρησεις και αν ναι απο ποιες?
Στρατο το Σαββατο το πιασαμε επιφανειακα το θεμα, εαν θυμασε, περιμενοντας το PH controller

Link to comment
Share on other sites

Θα το κρίνεις από τον τρόπο σκιμαρίσματος σου..... Τυπικά στο 600 πρέπει να έχεις μια πυκνή στρώση με λεπτές φυσαλίδες, και όσο ανεβαίνεις στο καπάκι, να αραιώνει η συγκέντρωσή τος αλλά αυτές να φαίνονται ποιό μεγάλες (πηχτός αφρός)

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι έχει να κάνει με το tank του καθενός και το τι και ποσο ταΐζει ο καθένας.


εμενα το δικό μου με όσες δοκιμες και να έκανα δουλεύει στο1/3 πολύ καλά σε σχέση με άλλες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κρίνεις από τον τρόπο σκιμαρίσματος σου..... Τυπικά στο 600 πρέπει να έχεις μια πυκνή στρώση με λεπτές φυσαλίδες, και όσο ανεβαίνεις στο καπάκι, να αραιώνει η συγκέντρωσή τος αλλά αυτές να φαίνονται ποιό μεγάλες (πηχτός αφρός)

Με ολο τον σεβασμο, αυτο που περιγραφεις πιστευω ειναι πολυ αοριστο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο ποιό απλό τρόπος να στο πώ.... Επίσης, όπως λέει ο farao παραπάνω, είναι και συναρτήσει του ενυδρείου σου... Γενικότερα χρειάζεται τόσο αέρα ώστε να μπορεί να σηκώνει τον αφρό στην κορυφή του κυπέλου, και να υπερχειλίζει στο εσωτερικό πολύ αργά

Επίσης ο αέρας είναι και συναρτήσει του πόσο σηκωμένο έχεις το κύπελλο

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν εχω καταλαβει τι βλεπου οσοι το δουλευουν φουλ αερα και ειναι ευχαριστημενη για να το δουλευουν εκει και τι βλεπουν οσοι το δουλευουν στις 2 η ωρα ……… ισως αλλοι να το δουλευουν και με λιγοτερο αερα και να ειναι ευχαριστιμενη…………..το ευχαριστημενος ωμος ειναι σχετικο και αοριστο εαν δεν το τεκμηριωσης.

Link to comment
Share on other sites

Στις 2:00 και στις 2:20 το λενε οι οδηγιες, στην πορεια ο καθενας μας διαβαζει διαφοετικα το ενυδρειο και συμφωνα με το τι κραταει σε αυτο και τι ταιζει κανει τις απαραιτιτες ρυθμισεις για το σκιμμερ του και για ολων το εξοπλισμο του, δεν υπαρχει καποιος κανονας, απλα ενας μπουσουλας με τις οδηγιες(οπως σε καθες προιων) και μετα συμφωνα με το πως διαβαζουμε το ενυδρειο μας....

Εγω πηρα το 300ρι και εκανε 2-3 βδομαδες να στρωσει και ημουν καθε μερα και το πειραζα, μολις το εβαλα εκει που ελαγεν οι οδηγιες και τα παιδια απο εδω και το αφησα στην υσηχια του απλα εστρωσε!

Και ουτε φορηβο κανει ουτε τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...