Jump to content

Αναπαραγωγή Κουνελιού Νάνο


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι, σήμερα επισκέφτηκα μια καλή μου φίλη και μου ανακοίνωσε πως αγόρασε ένα αρσενικό κουνελάκι. Δυστυχώς μου μπήκε η ιδέα στο κεφάλι να τα ζευγαρώσω (φυσικά,έχω εθελοντές για υιοθέτηση). Έχω τον κατάλληλο εξοπλισμό: φωλιά,φρέσκο χορτάρι, ευρύχωρο κλουβί κ.λ.π. Βέβαια ρόλο παίζει και η ηλικία, το δικό μου, η Ginger συμπλήρωσε 3,5 μήνες και είναι 400 γραμμάρια. Το αρσενικό είναι 5 μηνών. Πιο πολύ σκέφτηκα να το δοκιμάσω για να έχω την εμπειρία αλλά και για να χαρίσω χαριτωμένα κουνελάκια σε φίλους και συγγενείς με παιδιά ή χωρίς. Έχω ενημερωθεί για το θέμα από τον κτηνίατρο για την φροντίδα και τα προβλήματα που μπορεί να υπάρξουν κατά τη διάρκεια ή μετά την εγκυμοσύνη. Φυσικά δημιούργησα το άρθρο για παραπάνω πληροφορίες όχι για βασικές οδηγίες. Η άποψη του καθενός μετράει :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα περιμένεις και άλλο όπως το κόβω....

Δεν υπάρχουν ειδικά φόρουμ για κουνέλια?

Link to comment
Share on other sites

Θα μεταφερεις το θηλυκο στο κλουβι του αρσενικου,επισεις δεν ταιζουμε χορταρι ειδικα τα νανακια εχουν θεμα με τα εντερικα τους.κουνελινη μονο,με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

Από όσα ξέρω το (ξερό) χόρτο είναι βασικό για τη διατροφή όλων των κουνελιών. Πάντως ευχαριστώ που ενδιαφερθήκατε. Άλλο forum με κουνέλια δεν νομίζω να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πότε περίπου είναι έτοιμα για αναπαραγωγή?

Ο κτηνίατρος μου είπε πως μπορεί να πιάσει μπορεί και όχι.

Έγινε επεξεργασία - siamese fighting fish
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ είδα το στοματάκι της κουνελιτσας μου και έχει μια πληγούλα στο αριστερό χείλος, να την πάω σε κτηνίατρο ή δεν χρειάζεται? Πάντως άρχισα να ανυσηχώ!post-56010-0-76284100-1391350326_thumb.jpgpost-56010-0-97053000-1391350349_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η φίλη μου θέλει να ονομασει το κουνελι της με τρια ονοματα το θεωρειτε σωστό? Ή μηπως δεν θα το μαθει?

Έγινε επεξεργασία - siamese fighting fish
Link to comment
Share on other sites

τα κουνελια δεν μπορουν να μαθουν το ονομα τους?

Το όνομα μια χαρά το μαθαίνουν, στο επώνυμο έχουν κάποια θεματάκια

:lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu: :lolu:

Πλάκα κάνω, έτσι? Καλη επιτυχία στο εγχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

πρασινα χορτα λαχανα φρουτα ειδικά σε νεαρά ζωα -οχι- θα έλεγα

αν τα κουνελάκια είναι ενήλικα και υγιή και τα αφήσεις 3-4 μερες μαζί θα γίνει η δουλειά.

μετα τα χωρίζεις και περιμένεις .

τωρα η μια συλλαβή το φωνάζεις ή 10 λεξεις δεν πρόκειται να γυρίσει, οποτε όπως είπε και παραπάνω- περί ορέξεως -

Link to comment
Share on other sites

3 ονόματα; Από Ισπανία είναι το κουνέλι;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πότε περίπου είναι έτοιμα για αναπαραγωγή?

Ο κτηνίατρος μου είπε πως μπορεί να πιάσει μπορεί και όχι.

Αυτό που εννοεί είναι ότι η θηλύκια είναι σεξουαλικά ώριμη περίπου στους 6 μήνες, ο αρσενικός λίγο ποιό μετά για σιγουριά στην επίβαση (στα παραγωγικά είναι 2 μήνες νωρίτερα).... Γεννάνε 28-32 μέρες μετά την επίβαση, και περίπου στις 22-25 θα παρατηρήσεις την θηλύκια να μαδάει το χνούδι της για να κάνει φωλιά.

Από τροφή δίνεις καλή ποιότητα του εμπορίου, άχυρο σε μικρή ποσότητα, και από νωπά λαχανικά με μέτρο, καθόλου λάχανο, ενώ η πιπεριά βοηθάει στο πεπτικό σύστημα ....

Τα περισσότερα είναι από την εκτροφή παραγωγικών κονίκλων

Link to comment
Share on other sites

3 ονόματα; Από Ισπανία είναι το κουνέλι;

Αυτο της ειπα κι εγώ! :)

Έγινε επεξεργασία - siamese fighting fish
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοεί είναι ότι η θηλύκια είναι σεξουαλικά ώριμη περίπου στους 6 μήνες, ο αρσενικός λίγο ποιό μετά για σιγουριά στην επίβαση (στα παραγωγικά είναι 2 μήνες νωρίτερα).... Γεννάνε 28-32 μέρες μετά την επίβαση, και περίπου στις 22-25 θα παρατηρήσεις την θηλύκια να μαδάει το χνούδι της για να κάνει φωλιά.

Από τροφή δίνεις καλή ποιότητα του εμπορίου, άχυρο σε μικρή ποσότητα, και από νωπά λαχανικά με μέτρο, καθόλου λάχανο, ενώ η πιπεριά βοηθάει στο πεπτικό σύστημα ....

Τα περισσότερα είναι από την εκτροφή παραγωγικών κονίκλων

δηλαδη η δικια μου δεν ειναι έτοιμη...? Καπου διάβασα : http://www.hva.gr/downloads/Imerides/Kriti_12_2007/Kouneli.pdf

οτι τα θυληκα ειναι ετοιμα απο 3,5 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραγωγικά κουνέλια (Ν. Ζηλανδίας, Καλιφόρνιας, Φλάνδρας κ.α) εισέρχενται στην ήβη, όπως λέμε, στην ηλικία των 4 περίπου μηνών, και λίγο αργότερα γίνετε η πρώτη γονιμοποίηση. Αυτό προϋποθέτει ότι έχει διατραφεί επ ακριβώς με τις κατάλληλες ζωοτροφές, που καλύπτουν πλήρως τις ανάγκες ανάπτυξης και έχουν φτάσει στο επιθυμητό βάρος για την κυοφορία (παχύσαρκα και ελλιποβαρή παρουσιάζουν δυστοκίες και αυξημένη εμβρυική θνησιμότητα)....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...