Jump to content

Αναπαραγωγή Κουνελιού Νάνο


Recommended Posts

Σημερα της εδωσα λιγο μαρουλακι απο αυτα που καλλιεργω (χωρις χημικα, καλα πλημενο,ωριμο) και μετα απο λιγο έκανε διαροια. Τι την πειραξε; Επισης ανυσηχω μηπως δεν αναπτησεται σωστα, ειναι 4 μηνων και αν τη δειτε θα νομιζετε οτι ειναι 2.post-56010-0-32619100-1392557484_thumb.jpgpost-56010-0-32276900-1392557504_thumb.jpg Ποια ειναι η γνωμη σας?

Έγινε επεξεργασία - siamese fighting fish
Link to comment
Share on other sites

Λαθος πρωτο μαρουλι στα κουνελια 95% κανουν διαροια μονο κουνελινη και εαν θες και κανα καροτο.οταν την πιανεις στην πλατη καο πισω ποδια πιανεις κοκαλα?εαν ναι ειναι αδυνατη,βεβαιος σε καποιες ρατσες ειναι ετσι και χαιρουν ακρας υγειας.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

το κουνελάκι δεν είναι έτοιμο για γεννα είναι πολύ μικρό.

πράσινα λαχανικά όχι, και τα φρούτα σε πολύ πολύ μικρες ποσότητες.ειδικά σε νεαρά ζωα.

Link to comment
Share on other sites

το κουνελάκι δεν είναι έτοιμο για γεννα είναι πολύ μικρό.

πράσινα λαχανικά όχι, και τα φρούτα σε πολύ πολύ μικρες ποσότητες.ειδικά σε νεαρά ζωα.

OK ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - siamese fighting fish
Link to comment
Share on other sites

Η ηλικία είναι μάλλον σίγουρη, απο το πετ σοπ μου είπαν οτι ήταν 2,5 μηνών. Άρα είναι γεννημένη μέσα Οκτωβρίου, αυτό δείχνει οτι είναι 4,5 μηνών. Απο τα πόδια δεν μπορώ να καταλάβω κάτι αλλά απο την πλάτη και τον θώρακα πιάνω τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Απο το πετ σοπ μου είπαν 1 κουταλια κοφτή της σούπας κουνελίνη και απεριόριστο χόρτο. Πόσο ακόμα να της δίνω? Να αυξήσω την κουνελίνη?

Link to comment
Share on other sites

Να του δίνω τροφή για ενήλικα ή μωρά? Τώρα του έβαλα για ενήλικα, όσο έλεγε η δοσολογία (4 κουταλιές της σούπας+χόρτο) η μάρκα είναι: vitakraft menu vital.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, το "χόρτο" είναι απολύτος απαραίτητο για την πρόσληψη του Μη Πρωτεϊνικής Φύσεως Ν (αζώτου), για την εκμετάλευση του από τους μικροοργανισμούς που είναι εγκατεστημένοι στα τυφλά άκρα του εντερικού σωλήνα. Επίσεις στα κουνέλια είναι απαραίτητη η κοπροφαγία, για την κατανάλωση της "μαλακής κόπρου" που είναι πλούσια σε πρωτεΐνη, άρα και σε αμινοξέα.... Περιπτώσεις στην οποία το κουνέλι καθαρίζετε πολύ συχνά, δεν προλαβαίνει να την καταναλώσει, παρουσιάζει διάρροιες και......

Στην προκείμενη η διάρροια παρουσιάστηκε λόγο κατανάλωσεις του μαρουλιού, που είναι πλούσιο σε lactucarium που παρουσιάζει, σε μεγάλη ποσότητα, πεπτικές διαταραχές..... Κάποιοι υποστηρίζουν πως τα Ρουμάνικα μαρούλια (οι γνωστές στην Επτανησιακή γλώσσα "Ρουμάνες") έχουν την μικρότερη συγκέντρωση lactucarium, και μπορεί αν δίνουμε λίγη ποσότητα από αυτά....

Υ.Γ είδες τι γνώσεις αποκτά κανείς όταν στρώσει τον απαυτό του κάτω, και διαβάσει τα δύο βασικά μαθήματα της Γεωπονικής (Διατροφή, και Φυσιολογία Θρέψης) για να τα περάσει....χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έλεγα κι εγώ. Το χόρτο είναι απαραίτητο για τα κουνελια, για την ομαλή διαδικασία της πέψης, πρόσληψη ουσιών, αποφυγή της υπερανάπτυξης δοντιών κ.λ.π. Μάλλον το αντίθετο θα έπρεπε να κάνω γιατί η κτηνίατρος μου είπε στους 2,5 μήνες 1 κοφτη κουταλια της σούπας κουνελίνη. Τώρα μου είπε απεριόριστη ξηρά τροφή , απεριόριστο χόρτο και ένα λαχανικό τη φορά σε μικρή ποσότητα. Το θέμα είναι πώς θα της αυξήσω το βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...