Jump to content

Τυροκομικο Αλατι Και Χρυσοψαρα


Recommended Posts

παιδια εχω ενα χρυσόψαρο με fungus. Απο οτι διαβασα πρεπει να παρω φαρμακο και να ριξω τυροκομικο αλατι(αυτο μου βρισκετε) . Σε 15 λιτρα καραντινα ποσο αλατι πρεπει να ριξω?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως είναι μυκητας; Δεν συμπληρώνεις καλύτερα την φόρμα διάγνωσης ασθενείας μαζί με κάποια φωτογραφία;

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ Προβληματος: fungus σε χρυσοψαρο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:60

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):pacific p-f 304 με siporax (λιγο) και βιολογικο της fluval

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):6 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):4χρυσοψαρα

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα 2 φορες,αλλαγες νερου καθε εβδομαδα 40%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.5

- KH:-

- GH:-

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):-

- ΝΟ3 (νιτρικά):-

- Θερμοκρασία:25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:της Τετρα και απο μια πισινα(pH)

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:oranda

- Ιστορικό Ψαριού:-

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: οχι τιποτα ιδιαιτερο

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:-

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:-

-Δοσολογία:-

-Χρόνος Χρήσης:-

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: εγινε μεσα σε λιγες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν βάζεις και καμιά φωτογραφία; Στο λέω γιατί κι εγώ νόμιζα πως είχε μύκητα το χρυσοψαρο μου και τελικά ήταν ύδρα. Αν πας στην κατηγορία για τα χρυσόψαρα θα βρεις πληροφορίες για τις ασθένειες και την αντιμετώπιση τους ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ .φωτο σε λιγο. Πηγα στην κατηγορια χρυσοψαρα και το μονο που βρηκα ηταν fungus. Τωρα λιγο στο θεμα μας . Ποσο αλατι πρεπει να ριχνω και τι φαρμακο προτεινετε;;;

Link to comment
Share on other sites

επειδη κοιταξα το θεμα σου με τον Νηρεα κατι τετοιο εχει παθει και το δικο μου. Θελω ακριβως τι ρουτινες εκανες , τα φαρμακα που πηρες (αν θυμαμαι general cure) και ... το κοστος των φαρμακων να υπολογιζω πανω κατω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ήσουν σίγουρος ότι έχει μύκητα, τώρα λες ότι έχει ύδρα, βάλε μία φωτογραφία να το δούμε γιατί μπορεί να είναι κάτι άλλο. Στην κατηγορία "Χρυσόψαρα" αναφέρονται οι πιο συνηθισμένες ασθένειες, όχι όλα τα προβλήματα υγείας τους. Αν θέλεις λεπτομέρειες για την δική μου περίπτωση θα τις βρεις όλες στο θέμα μου, με φωτογραφίες.

Υ.Γ. Το "θέλω ακριβώς τι ρουτίνες έκανες" είναι σα να απευθύνεσαι σε κάποιον που του δίνεις εντολή, μπορούμε να είμαστε πιο ευγενικοί.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη δεν ηθελα να δωσω τετοια εντυπωση. Σημερα εχει υποχωρησει πολυ το τραυμα εως εχει εξαφανιστει.post-56445-0-67352300-1391355227_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω κάτι σαν σπυράκι κοντά στην ουρά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι, ίσως κάποιος έμπειρος να ξέρει να σου πει. Υποχώρησε μόνο του χωρίς να κάνεις κάτι; Βρε μήπως χτύπησε πουθενά το ψάρι και ήταν απλά μία πληγή; Τα τραύματα είναι πολύ πιθανό να παρουσιάσουν μύκητες. Να είναι κάτι άλλο και να υποχώρησε από μόνο του χωρίς να κάνεις τίποτα μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Υ.Γ. 4 χρυσόψαρα σε 60 λίτρα που έχεις είναι πολλά, τα λίτρα σου είναι το πολύ για 2. Με παραπάνω ψάρια από όσα αντέχουν τα λίτρα σου, και μάλιστα με χρυσόψαρα που είναι ρυπογόνα, θα έχεις προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι πως είναι σήμερα; Μετρήσεις για νιτρώδη και νιτρικά έχεις; Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις με τα 4 χρυσόψαρα σε 60 λίτρα γιατί ακόμα και αν γίνει καλά το ψαράκι τώρα, αργά ή γρήγορα θα έχεις πάλι προβλήματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δν εχω μετρησεις για νιτρικα και νιτρωδη λογω οτι ειναι ακριβα τα τεστ και για τα χρυσοψαρα εχω βαλει αγγελια. Τωρα προσπαθω για να παρω τεστ... ο κυριος σημερα παει πολυ καλα σχεδον εχειι εξαφανιστει το σπυρακι και εχει μεινει σημαδι.. φωτο αυριο

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που είναι καλύτερα το ψαράκι σου! Σχετικά με τα τεστ και τα χρυσόψαρα θυμάμαι ότι το έχεις αναφέρει και αλλού. Μπορείς να πάρεις τεστ σε στικ που ειναι πιο φτηνά τουλάχιστον για να έχεις μία γενική ιδέα για το νερό σου και αργότερα μόλις μπορέσεις παίρνεις υγρά. Τα χρυσόψαρα δεν μπορείς να τα δώσεις πίσω στο κατάστημα; μιας και δεν βλέπεις προκοπή με την αγγελία;

Link to comment
Share on other sites

:( δυστυχως δεν μπορω να τα γυρισω και οταν πηγα και ρωτησα για τεστ ειχε μονο υγρα... τωρα σχετικα με το ψαρι να παρω να του ριξω melafix για να κλεισει η πληγη?
Link to comment
Share on other sites

Με την λιγοστή εμπειρία που έχω, δεν μπορώ να κρίνω τι έχει το ψάρι και δυστυχώς η φωτογραφία δεν με βοήθησε. Δεν ξέρω να σου πω τι πρέπει να κάνεις και τι όχι, ξέρω όμως το melafix δεν είναι κανονικό φάρμακο, αλλά φυτικό, οπότε δεν είναι κάτι το επικίνδυνο.

Έχω ακούσει ότι κάποια καταστήματα δεν δέχονται πίσω ψάρια και ξέρω άλλον έναν συνχομπίστα που δίνει τα χρυσόψαρά του και δεν βρίσκει κανέναν που να θέλει. Δυστυχώς δεν έχεις πολλές επιλογές, ή τα δίνεις, ή τα βάζεις σε κατάλληλο ενυδρείο. Έχοντάς τα στο μικρό μπορεί μελλοντικά να έχεις πάλι προβλήματα.

Σχετικά με τα τεστ, ψάξε να βρεις αλλού στικ μέχρι να μπορέσεις να πάρεις υγρά, στο φόρουμ έχει λίστα με καταστήματα αλλά και με καταστήματα online ;)

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαιρι σκεφτομαι για κατι τετοιο http://www.aquazone.gr/forums/topic/78152-iyeeic-essiic-ooi-idhaeeuie/page-2... τωαρ θα δειξει με τον καιρο... προσπαθω να πεισω τους γονεις μου.

Link to comment
Share on other sites

ο κυριος μεταφερθηκε στο 60 λιτρο. θα δειξει ο καιρος πως θα παει.. υπαρχει καποια θεραπεια για τα χαμενα λεπια??

Link to comment
Share on other sites

Συχνά χρησιμοποιούμε το Melafix, ένα φυτικό σκεύασμα, για να βοηθήσουμε να επουλωθούν πληγές.

Link to comment
Share on other sites

Όσο καιρό είμαι εδώ δεν θυμάμαι να έχω ακούσει ποτέ να προτείνεται μπάνιο με αλάτι για επούλωση πληγών. Μερικοί το χρησιμοποιούν στην αλλαγή νερού προσθέτοντας μία ποσότητα στο νέο νερό γιατί λένε ότι κάνει καλό στα ψάρια, προσφέρει ηλεκτρολύτες. Επίσης σε κάποιες ασθένειες χρησιμοποιείται στην θεραπεία. Προσοχή, όταν λέμε αλάτι, δεν εννοούμε το κλασικό ψιλό αλάτι που έχουμε στην κουζίνα μας, αλλά ενυδρειακό αλάτι. Είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι αντί για ενυδρειακό αλάτι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τυροκομικό ή χοντρό αλάτι αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς. Θα προσπαθήσω να βρω εκείνο το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να σου δώσει κάποια επιπλέον πληροφορία και αυτό εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για το αρθρο πολυ βοηθητικο. ο κυριος δν ετρωγε στο 15λ και στο 60λ βρηκε τους παλιους του φιλους και εφαγε οσο μπορουσε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλά τώρα; Έγινε καλά από μόνο του; Βρε μήπως είχε τραυματιστεί; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...