Jump to content

Ενυδρεο Και Σεισμος


Recommended Posts

με αφορμή τον σεισμό που έγινε στην κεφαλλονιά προ ημερών δεν σας κρύβω ότι έχω αρχίσει να σκέφτομαι το τη θα συμβεί σε περίπτωση σεισμού και χωρίς να έχουμε σοβαρά αποτελέσματα, τη θα συμβεί σε αυτούς που φιλοξενούν ενυδρεία στα σπίτια τους.
φυσικά το κάθε ενυδρείο έχει διαφορετικό κόστος ζημιας σε μια τέτοια κατάσταση αλλα και η φασαρία που θα μπεις είναι τεραστια ιδιος για κάποιους που φιλοξενούν 300 lit και άνω.
επειδή ζούμε σε μια χώρα που είναι ιδιαίτερα σεισμογενής, θα ήθελα να ξέρω αν κάποιοι ακουαριστες το έχουν στην πίσω άκρη του μυαλού τους και αν υπάρχουν σχέδια ώστε να περιοριστή η ζημιά που θα μπορούσαν να εφαρμοστούν σε διάφορες δεξαμενές.
είμαι στα σχέδια καινούργιου στησίματος και μεγαλύτερου ενυδρείου (νάνε καλά ο Αίολος με αυτά που μας δείχνει, :crazysmile:)και σκέφτομαι μήπως κάποιοι έχουν προνοήσει κάποια κατασκευή η κάποια διαδικασία που εμείς ακόμα δεν την γνωρίζουμε.
ώστε οι εμπειρότεροι να μας δώσουν τα και εδώ τα φώτα τους.
δεν γνωρίζω αν έχει συζητηθεί πάλι το θέμα μιας και δεν βρήκα κάτι είπα να ρωτήσω.
βιντεο.
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν το βίντεο το θεωρώ άκυρο. Μιλάμε για σεισμό κοντά στα 8 ρίχτερ και τα ενυδρεια με το ασυνήθιστα μικρο πλάτος βρίσκονται σε ασυνήθιστα ψηλές βάσεις με τέσσερα ποδαράκια με αποτέλεσμα το κέντρο βάρους να βρίσκεται πολυ ψηλα. Οι βάσεις αυτές δε προσφέρουν την ομολογουμένως περισσότερη ασφάλεια μιας βάσης τύπου επίπλου όπως έχουμε οι περισσότεροι. Σίγουρα ενα στερέωμα στον τοίχο θα ηταν οτι καλύτερο για μια τέτοια περίπτωση. Έχει αναφερθεί απο χομπίστα οτι σε σεισμό κοντα στο 5, το ενυδρειο κουνήθηκε τόσο ώστε να δημιουργηθεί ενα καλό κύμα στην επιφάνεια. Ανέφερε χαρακτηριστικά οτι ηταν σα να καθάριζε κάποιος το τζάμι με μαγνήτη, κάνοντας άγαρμπες κινήσεις. Βέβαια σε ενα μεγάλο σεισμό μόνο το ενυδρειο δε θα πρεπει να μας νοιάζει, πάνω απο όλα η ζωή μας και των μελών της οικογένειάς μας, η δική μας ασφάλεια.

Edit:..... Πλάκα πλάκα δεν έχουμε κανέναν Κεφαλονίτη να μας πει τι έγινε στο ενυδρειο του.....αν υπάρχει ακόμα!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Στο μεγάλο σεισμό της Πάρνηθας (που ως γνωστό εμείς οι κάτοικοι του Μενιδίου βρεθήκαμε στο επίκεντρο) είχα στο σπίτι μου δυο ενυδρεία. Ενα 300λτ και ένα 80λτ.

Παρόλο που το σπίτι μου είχε κάμποσες ζημιές, το μεγάλο ενυδρείο δεν κατάλαβε τίποτα, ενω το μικρό παρολίγο να φύγει από τη θέση του. Από τότε έχω αυτό το άγχος μέσα μου.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε δηλαδή οτι σε τουλάχιστον 6,9 ρίχτερ, δεν είχες δυσάρεστο αποτέλεσμα; Αυτό καλο ειναι αν σκεφτεί κανεις οτι τα 6,9 (στην πραγματικότητα παραπάνω) ρίχτερ ειναι ένας πολυ δυνατός σεισμός και βέβαια σχετικά σπάνιος.

Link to comment
Share on other sites

ο σεισμός τησ παρνηθας ήταν 6,4 ούτε λιγότερο ουτε περισσότερο. το επίσημο ήταν 5.9 και κάποιοι λέγανε για 6.9. ο πραγματικός ήταν 6.4 μιας και εργάζομαι στις τηλεπικοινωνίες και όταν μας ανέβασαν στην Πάρνηθα για να δούμε το πάρκο κεραιών μετά τον σεισμό το επίσημο χαρτί που είχαμε στα χέρια μας ήταν 6.4

Έγινε επεξεργασία - farao
Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που μου περναει απ το μυαλο οταν σκευτομαι την περιπτωση του σεισμου ειναι να μην κοιμαμε, κοινως με πιασει στο υπνο, να μην οδηγαω και με στειλη για γρουβες, ολα τα αλλα ερχωνται πραγματικα δευτερα και τριτα...

Link to comment
Share on other sites

τltα μεγάλα ενυδρεία κινδυνεύουν λιγότερο από τα μικρά μιας και έχουν μεγαλύτερο βάρος, μεγαλύτερη επιφάνεια στήριξης σε σχέση με το ύψος τους αλλά και εμείς αναγνωρίζοντας το μεγάλο βάρος τους ήμαστε πιο προσεκτικοί στις βάσεις τους. εγώ έχω "δέσει" στο ένα ( 96lt) την βάση στον τοίχο το άλλο (125lt) ε'ιναι στο πάσο της κουζίνας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέπτεστε όλοι, είναι αν θα πέσει το ενυδρείο κάτω με κάποιο σεισμό. Αυτό μπορεί να λυθεί εύκολα με μερικές γωνίες και μερικά ουπα, ώστε να στηριχτεί και με τον τοίχο. Αυτό που πρέπει να προβληματίζει περισσότερο και ιδίως αυτούς που ζουν σε παλιά διαμερίσματα από τον πρώτο όροφο και πάνω, είναι η αντοχή του πατώματος. Αναθεώρησα πολλά από αυτά που νόμιζα σωστά, μετά από μια κουβέντα που είχα με έναν συνχομπιστα και μέλος του φόρουμ που είναι πολιτικός μηχανικός. Μετά από αρκετή κουβέντα μου έδωσε και κατάλαβα τι εστί ενυδρείο και σεισμός. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα ! Φυσικά δεν αναφέρομαι σε ενυδρεία 100 με 150 κιλά, αλλά στα πολύ μεγαλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέπτεστε όλοι, είναι αν θα πέσει το ενυδρείο κάτω με κάποιο σεισμό. Αυτό μπορεί να λυθεί εύκολα με μερικές γωνίες και μερικά ουπα, ώστε να στηριχτεί και με τον τοίχο. Αυτό που πρέπει να προβληματίζει περισσότερο και ιδίως αυτούς που ζουν σε παλιά διαμερίσματα από τον πρώτο όροφο και πάνω, είναι η αντοχή του πατώματος. Αναθεώρησα πολλά από αυτά που νόμιζα σωστά, μετά από μια κουβέντα που είχα με έναν συνχομπιστα και μέλος του φόρουμ που είναι πολιτικός μηχανικός. Μετά από αρκετή κουβέντα μου έδωσε και κατάλαβα τι εστί ενυδρείο και σεισμός. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα ! Φυσικά δεν αναφέρομαι σε ενυδρεία 100 με 150 κιλά, αλλά στα πολύ μεγαλύτερα.

Μήπως, θα μπορούσες μια περίληψη ή το συμπέρασμα τους (προφανώς πρόκειται για κάτι σύνθετο) να το μεταφέρεις και σε εμάς;

Link to comment
Share on other sites

Στο ενδεχόμενο ενός μεγάλου σεισμού , πιστεύω ότι το ενυδρείο θα ήταν το τελευταίο που θα με ένοιαζε .

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην πάρω θέση στο θέμα, μιας και δεν είμαι ιδικός. Αυτά που μου είπε το παλικάρι σε γενικές γραμμές είναι με την παλαιότητα του κτηρίου, ιδικά αυτά που έχουν κατασκευαστεί πριν τον αντισεισμικό νόμο που δεν υπήρχε καμιά μέριμνα για τα στάνταρ σε μπετό και σίδερο. Μετά τον νόμο, οι καινούργιες πολυκατοικίες, έχουν σαν μίνιμουμ όριο τα 600 κιλά ανά τετραγωνικό. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει το σημείο που θα τοποθετηθεί το ενυδρείο. Αν υπάρχει κολόνα κοντά η είναι πάνω από δοκάρι. Γενικά από ότι μου εξήγησε η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Αυτό είναι και ο λόγος που δεν έχει ανοίξει θέμα το παλικάρι για να εξηγήσει κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντος και τα δύο είναι σε δοκάρι και το ένα μάλιστα και δίπλα σε τοιχείο με μπετόν !! :)

Link to comment
Share on other sites

Μου επιτρέπετε να σας προβληματίσω λίγο διαφορετικά ??

Γιατί λοιπόν θεωρείτε πως είναι πιο ασφαλές να είναι βιδωμένο και οχι "ελεύθερο" σε μια τέτοια περίπτωση?

Αν βιδωθεί θα παίρνει και τις ταλαντώσεις που θα κάνει ο τοίχος και θα ασκούνται πάνω του όλες οι δυνάμεις

που δημιουργούνται σε τέτοιες περιπτώσεις!!

Δεν είναι καλύτερα λοιπόν να είναι ελεύθερο το έπιπλο??

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα με βρει σύμφωνο ο φίλος. Οι γωνίες με τις οποίες θα ειναι βιδωμένο το επιπλο στον τοίχο ή και το ενυδρειο ακόμα, ανάλογα με το είδος του σεισμού, μπορεί να λειτουργήσουν ως εμβολα καθόσον δε θα απορροφούνται οι κραδασμοί με κάποιο τροπο και θα σκίσουν επιπλο και ενυδρειο. Θα έλεγα καλύτερα ελεύθερα ή τουλάχιστον στερέωμα ή με υλικά που θα απορροφούν κραδασμούς, τι θα ειναι αυτα; Δε ξέρω, κάτι θα υπάρχει. Πατέντα στη τελική.

Edit: πάντα μιλάω για μεγάλου μεγέθους σεισμούς έτσι;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λέει λάθος ο Σταμάτης. Ειδικά στις πολυκατοικίες για μεγάλα ενυδρεία απαιτείται εκτός από στατική μελέτη και η σύμφωνη γνώμη των υπόλοιπων ιδιοκτητών. Νομότυπα μιλάμε πάντα, αν είσαι καουμπόης το στήνεις και κανεις την πάπια. Εγώ ας πούμε ξέρω πως στατικά δεν μπορώ να βάλω στην Αθήνα πάνω από 1000 στα σημεία που ήθελα. Από άποψη πολυκατοικίας ούτε αυτά που έχω δεν γουστάρανε αλλά ξυδάκι.

Εγώ θα πω το άλλο, στον σεισμό της Πάρνηθας ο γείτονας μου (Χολαργό 2ο όροφο) είχε 5 ενυδρεία 300άρια με 600άρια. Ο άνθρωπος είχε απώλειες σε όλα τα ενυδρεία του, από καρδινάλιους μέχρι και ένα pacu, χωρίς να σπάσει κάποιο ενυδρείο ή να κοπεί το ρεύμα. Ναι είχε νερά παντού αλλά αυτό εννοείται. Βλέποντας και το βιντεάκι, μήπως οι δονήσεις ενός σεισμού μπορούν να τα στείλουν αδιάβαστα λόγω του παφλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Αν η στάθμη ειναι ψηλα και εκτονωνεται το κύμα βγάζοντας έξω το νερο δε νομίζω να υπάρχει θέμα. Αν το κύμα παραμένει μέσα στο γυάλα μπορεί να μετατοπιστεί το κέντρο βάρους, δημιουργείται ταλάντωση και γειά σας μετά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία το θέμα είναι τεράστιο και δεν υπάρχει κάποια στάνταρ λύση. Ούτε ο σεισμός έχει πάντα την ίδια κατεύθυνση. Άλλες φόρες κινητέ κάθετα και άλλες οριζόντια. Θέλει μελέτη από άνθρωπο που γνωρίζει το αντικείμενο, είτε αυτό είναι ενυδρείο είτε οτιδήποτε άλλο.

Μια πατέντα που θα μπορούσε να προστατέψει εν μέρει το ενυδρείο, είναι η κατασκευή μιας βάσης που να βασίζετε στα συνεμπλοκ που στηρίζοντα οι κινητήρες των αυτοκινήτων. Αλλά και αυτό σηκώνει πολύ κουβέντα μελέτη και φυσικά κάποιες δοκιμές που να μπορούν να επιβεβαιώσουν το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία το θέμα είναι τεράστιο και δεν υπάρχει κάποια στάνταρ λύση. Ούτε ο σεισμός έχει πάντα την ίδια κατεύθυνση. Άλλες φόρες κινητέ κάθετα και άλλες οριζόντια. Θέλει μελέτη από άνθρωπο που γνωρίζει το αντικείμενο, είτε αυτό είναι ενυδρείο είτε οτιδήποτε άλλο.

Μια πατέντα που θα μπορούσε να προστατέψει εν μέρει το ενυδρείο, είναι η κατασκευή μιας βάσης που να βασίζετε στα συνεμπλοκ που στηρίζοντα οι κινητήρες των αυτοκινήτων. Αλλά και αυτό σηκώνει πολύ κουβέντα μελέτη και φυσικά κάποιες δοκιμές που να μπορούν να επιβεβαιώσουν το αποτέλεσμα.

Σ αυτη την περιπτωση οχι ενυδρειο,αλλα ουτε κολυμπιθροξυλο δε θα μεινει.

Καντε το χομπυ σας κι αφηστε τα υπολοιπα.Ο ανθρωπος ετσι κι αλλιως ειναι ανημπορος μπροστα σ αυτο το φυσικο φαινομενο!

:)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σ αυτη την περιπτωση οχι ενυδρειο,αλλα ουτε κολυμπιθροξυλο δε θα μεινει.

Καντε το χομπυ σας κι αφηστε τα υπολοιπα.Ο ανθρωπος ετσι κι αλλιως ειναι ανημπορος μπροστα σ αυτο το φυσικο φαινομενο!

:)

πολυ σωστα τα λες!!!!!!!!!!!!!! +100000

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που καθομαι στο καναπε και το χαζευω το σκεφτομαι :bigboss:

Οταν συμβει ομως θα ειναι το τελευταιο που θα σκεφτω :help:

Ας ελπισουμε να μην συμβει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε το ενυδρειο και τον εγκελαδο και κοιταξτε μην πεσει νερο πανω στο χαλι της γυναικας εκεινη την ωρα γιατι μετα θα δειτε τη δυναμη της φυσης θα πεσει πανω σας!!!:-)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αφηστε το ενυδρειο και τον εγκελαδο και κοιταξτε μην πεσει νερο πανω στο χαλι της γυναικας εκεινη την ωρα γιατι μετα θα δειτε τη δυναμη της φυσης θα πεσει πανω σας!!!:-)

χαχαχα.
Link to comment
Share on other sites

Αφηστε το ενυδρειο και τον εγκελαδο και κοιταξτε μην πεσει νερο πανω στο χαλι της γυναικας εκεινη την ωρα γιατι μετα θα δειτε τη δυναμη της φυσης θα πεσει πανω σας!!!:-)

Πλακα κανεις;;;;; το χαλι στεγνωνει χαχα

Εγω που εχω ξυλινο πατωμα; καταστραφηκα αστα

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε το ενυδρειο και τον εγκελαδο και κοιταξτε μην πεσει νερο πανω στο χαλι της γυναικας εκεινη την ωρα γιατι μετα θα δειτε τη δυναμη της φυσης θα πεσει πανω σας!!!:-)

+1

Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε το ενυδρειο και τον εγκελαδο και κοιταξτε μην πεσει νερο πανω στο χαλι της γυναικας εκεινη την ωρα γιατι μετα θα δειτε τη δυναμη της φυσης θα πεσει πανω σας!!!:-)

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...