Jump to content

Eρωτηση Για Προετιμασια Νερου!


Recommended Posts

Καλημερα παιδες!Θελω καποιος σας παρακαλω να κανει κατι σαν "παρουσιαση" πω προετοιμσαζουμε το νερο στο βαρελη για την αλλαγη!Πρεπει να εχει φιλτρο,θερμοστατη,να ειναι σφραγγισμενο, ποσες μερες κ οτι αλλο πρεπει να προσεξουμε για να ειναι το νερο καταλληλο για την αλλαγη!Ευχαριστω πολυ!

Ενα μεγαλο μπραβο κ ευχαριστω για το forum κ τα παιδια που ειναι σε αυτο για τις πολυτημες συμβουλες τους κ βοηθεια τους!Πιστευω οτι μεσα απο αυτο εγω κ αλλοι νεοι στο χομπυ εχουμε μελτιωσει πολυ την διαβιωση τον μικρον μας φιλος κ παμε μπροστα το χομπυ μας!Ευχαριστω πολυ κ να σται παντα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Η προετοιμασία του νεορύ στο βαρέλι είναι απλή , θα πρέπει να έχει ίδια θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείο και να βάλεις και αντιχλώριο μέσα, κατά τα άλλα δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, εάν τα ψάρια σου δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις στην ποιότητα του νερού, δηλ, να θέλουν πιο μαλακό ή πιο σκληρό νερό από αυτό που βγάζει η βρύση σου, μόνο με μετρήσεις όμως μπορείς να ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

εγ'ω στο δικό μου βαρελάκι έχω έναν κυκλοφορητή για να ανακατεύει το νερό έτσι ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με το οξυγόνο και έναν θερμοστάτη για να φέρνει ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο.Καπάκι ανοιχτό.

σκέφτομαι να προσαρμόσω και μια αντλία για πιο εύκολη και σταθερής ροής αλλαγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλας για αποχλωριωση του νερου η για επεξεργασια του νερου της βρυσης για να γινει πιο μαλακο με χρυση τυρφης?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αποχλωριωση του νερου!

Link to comment
Share on other sites

Μια αεραντλια αρκει η ενας μικρος κυκλοφορητης.Αν το δοματιο που εχεις το βαρελι ειναι κρυο και το νερο στο βαρελι ειναι κρυο και αυτο,θα χρειαστεις και εναν θερμοστατη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα κάποιοι να δουλέυουν για εμάς και εμείς να μην κάνουμε ούτε search

Προετοιμασία Νερου για αλλαγη

Εχεις απολυτο δικαιο!Μερικοι απο εμας οπως ειπα παραπανω ειμαστε νεοι στο χομπυ κ στο φορουμ,δεν ξερουμε που να ανατρεξουμε κ να ψαξουμε!Δεν υποτιμισαμε κανεναν ουτε τον κοπο κανενος ισα ισα λεμε κ ενα ευχαριστω αρχικο ποστ..πιστευω οτι εδω μεσα βοηθαμε ο ενας τον αλλον κ ζητω ενα μεγαλο ΣΥΓΜΩΜΗ απο το παιδια του ποστ Προετοιμασία Νερου για αλλαγη αν τους προσβαλα με την ερωτηση μου!Σας ευχαριστω για ολα!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μην το παίρνεις προσωπικά !!Δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω copy paste όχι μόνο 1 αλλά 100 links!!

Aυτό που με προβληματίζει είναι οτι μάλλον δεν έχεις δει αυτόν τον "οδηγό"

Η Πρώτη Επαφή Με Το Ενυδρείο

και είναι κρίμα για εσένα να παιδευεσαι γιατί θα σου λύσει απορίες για πολλά θέματα!!

Το νόημα του forum και ο λόγος ύπαρξης του είναι ακριβώς για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο και να ανταλλασουμε ενυδρειακές απόψεις-εμπειρίες!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ουτε το είχα δει ουτε το είχα διαβάσει

Ι..ευχαριστώ πολύ μονο τους τιτλους που διάβασα πιστεύω οτι θα μου λυθούν πολλές απορίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...