Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΑΜΜΟΥ ΣΕ ΥΠΑΡΧΟΝ REEF


arig

Recommended Posts

Σκέφτομαι ν' αλλάξω μέρος της άμμου στο reef μου που είναι σε λειτουργία περίπου 1 χρόνο και έχει συνολικό όγκο ~ 230 λίτρα.

θέλω να κάνω αλλαγή γιατί έχει πετρώσει η άμμος σε αρκετά σημεία και μάλλο γι αυτό μου είναι ασταθές το σύστημά μου...

Για τη διαδικασία λέω ν ακολουθήσω τα εξής:

Μεταφορά βράχου, ψαριών, κοραλιών & λοιπών ζωντανών σε άλλο ενυδρείο ~ 80 λιτρων ... και νερού βέβαια...

Άδειασμα 80 λίτρων νερού σε κάδο & κουβάδες

Σύνολο ~ 160 λίτρα νερό και βράχος

Στη συνέχεια...

Αφαίρεση πετρωμένης άμμου

Αφαίρεση υπόλοιπου νερού, μέχρι λίγο πάνω από την άμμο, προκειμένου να αφαιρεθούν όσο περισσότερα επιβλαβή βακτηρίδια έχουν βγει από τα χαμηλότερα στρώματα της άμμου στην επιφάνεια.

Προσθήκη προετοιμασμένου φρέσκου νερού

Προσθήκη νέου ζωντανού αραγωνίτη

Επανατοποθέτηση βράχου, ζωντανών και νερού από τα δοχεία-κουβάδες & τα μικρό ενυδρείο.

Προσθήκη βακτηριδίων, ιοδίου κ.λ.π.

"Επιτρέπεται" κάτι τέτοιο?

Το έχει κάνει κανείς?

Έχετε καμιά καλύτερη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

φίλε arig

.. αν η αιτία που πέτρωσε το υπόστρωμα σου εξακολουθεί .. δεν βλέπω γιατί να μην πετρώσει και το καινούριο ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

φίλε arig

.. αν η αιτία που πέτρωσε το υπόστρωμα σου εξακολουθεί .. δεν βλέπω γιατί να μην πετρώσει και το καινούριο ..

Εχω βασιμες ενδειξεις που με οδηγουν στο οτι η κυρια αιτια δεν εξακολουθει να υπαρχει :rasp:

Πιστευω οτι αυτο που προκαλεσε το πετρωμα ηταν η ταυτοχρονη ρηψη ζουμιων για ασβεστιο, αλκαλικοτητα κτλ στο ενυδρειο χωρις να περασουν ουτε μερικες ωρες :lmao:

Η πρακτικη αυτη εχει σταματησει πια και νομιζω οτι πια ο Αρης βαζει ενα χημικο την ημερα...σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να σπάσεις με τα χέρια τους σβόλους σίγα σιγά..

.. κάνε το σε μια περιοχή και παρακολούθησε να δεις αν ξαναπετρώνει..

Link to comment
Share on other sites

Εχω βασιμες ενδειξεις που με οδηγουν στο οτι η κυρια αιτια δεν εξακολουθει να υπαρχει :lmao:

Κι εγώ το ίδιο... :rasp:

Πιστευω οτι αυτο που προκαλεσε το πετρωμα ηταν η ταυτοχρονη ρηψη ζουμιων για ασβεστιο, αλκαλικοτητα κτλ στο ενυδρειο χωρις να περασουν ουτε μερικες ωρες :lmao:

Αν δεν ήταν αυτό τί άλλο να ταν???

Η πρακτικη αυτη εχει σταματησει πια και νομιζω οτι πια ο Αρης βαζει ενα χημικο την ημερα...σωστα ?

Σωστά... Σωστός ... :lmao:

Αλλά ο καλός κύριος sprung λέει στο 3ο βιβλίο του περί Dkh & Ca ότι πρέπει να ρίχνονται ταυτόχρονα σε αναλογία 1:4....

Κάτι ξέρει ο άνθρωπος, εγώ πάλι πειραματίζομαι με τον Calcium Reactor και αναμένω...

Η διαδικασία που λέω φίλε Μάνο σου φαίνεται εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να σπάσεις με τα χέρια τους σβόλους σίγα σιγά..

.. κάνε το σε μια περιοχή και παρακολούθησε να δεις αν ξαναπετρώνει..

Δε σπάει... όσο κουλό κι αν ακούγεται ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ... Είχα βγάλει ένα κομμάτι προ διμήνου και τσάκισα τα χέρια μου :rasp:

Έχει προχωρήσει το θέμα πλέον, έχουν επικαθήσει πάνω διάφορα. Εμοιαζε πολύ με φωτογραφία σε βιβλίο του sprung που περιέργραφε την περίπτωση (μείωση ύψους άμμου και πέτρωμά της) και έλεγε ότι αυτό δημιουργεί ιοντική ανισοροπία και κάνει το σύστημα ασταθές... Αυτό ζω...

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να σπάσεις με τα χέρια τους σβόλους σίγα σιγά..

.. κάνε το σε μια περιοχή και παρακολούθησε να δεις αν ξαναπετρώνει..

Kαι αφου το κανεις και δουλεψει σε ολο το ενυδρειο(και γιατι να μην δουλεψει...)τοτε θα βαλεις και 1 τσουβαλι ζωντανη αμμο απο πανω με σκοπο το μπολιασμα της αμμου, αφου τωρα θα εχεις χασει παρα πολλα απο την αρχικη ζωη του. Αλλα, απαραιτητη προηποθεση να εχεις σταθεροποιηση τις τιμες σου. Πως τα πας αυτες? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Kαι αφου το κανεις και δουλεψει σε ολο το ενυδρειο(και γιατι να μην δουλεψει...)τοτε θα βαλεις και 1 τσουβαλι ζωντανη αμμο απο πανω με σκοπο το μπολιασμα της αμμου, αφου τωρα θα εχεις χασει παρα πολλα απο την αρχικη ζωη του. Αλλα, απαραιτητη προηποθεση να εχεις σταθεροποιηση τις τιμες σου. Πως τα πας αυτες? :rasp:

Φίλε Μάνο αν κατάλαβα καλά προτείνεις την αφαίρεση της πετρωμένης άμμου, ναι?

Δεν σπάει η άτιμη με τίποτα... Απ όχη βγάλω λίγη θα μπορέσω να κρατήσω... οπότε πρέπει να προσθέσω περισσότερο καινούργιο ζωντανό αραγωνίτη...

Οι τιμές ... Δείχνουν σταθερότητα, δουλεύω τον reactor και έχω Dkh 7-8, Ca 300-320, Mg ~1200 ρίχνω κάθε πρωί.

δεν έχω ακόμα στρώσει τον reactor, προσπαθώ, αναμένω και μετράω.

Απλά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν θ αλλάξει κάτι, αν δεν αλλάξω τον χαλασμένο αραγωνίτη

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μάνο αν κατάλαβα καλά προτείνεις την αφαίρεση της πετρωμένης άμμου, ναι?

Δεν σπάει η άτιμη με τίποτα... Απ όχη βγάλω λίγη θα μπορέσω να κρατήσω... οπότε πρέπει να προσθέσω περισσότερο καινούργιο ζωντανό αραγωνίτη...

Οι τιμές ... Δείχνουν σταθερότητα, δουλεύω τον reactor και έχω Dkh 7-8, Ca 300-320, Mg ~1200 ρίχνω κάθε πρωί.

δεν έχω ακόμα στρώσει τον reactor, προσπαθώ, αναμένω και μετράω.

Απλά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν θ αλλάξει κάτι, αν δεν αλλάξω τον χαλασμένο αραγωνίτη

Ανεβασε επειγοντος το ασβεστιο στα 400 κατα προτιμηση και μετα αφου σταθεροποιησης τις τιμες σου, προχωρας. Αραιωνεις τα ζουμια που βαζεις καλα σε απιονισμενο νερο προν τα βαλεις στο ενυδρειο σου? Εγω ετσι κανω παντα αφου μια μικρη κατακριμνηση ερχετε για πλακα ακομα και σε σημεια με μεγαλη ροη και ετσι μειωνετε η δυναμη των υλικων. Εσυ ειδικα που εχεις και μικρες σχετικα διαστασεις, θα εχεις μεγαλυτερο προβλημα. Τα κοραλια σου πως πανε?

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε επειγοντος το ασβεστιο στα 400 κατα προτιμηση και μετα αφου σταθεροποιησης τις τιμες σου, προχωρας. Αραιωνεις τα ζουμια που βαζεις καλα σε απιονισμενο νερο προν τα βαλεις στο ενυδρειο σου? Εγω ετσι κανω παντα αφου μια μικρη κατακριμνηση ερχετε για πλακα ακομα και σε σημεια με μεγαλη ροη και ετσι μειωνετε η δυναμη των υλικων. Εσυ ειδικα που εχεις και μικρες σχετικα διαστασεις, θα εχεις μεγαλυτερο προβλημα. Τα κοραλια σου πως πανε?

Τα κοράλια δείχνουν καλύτερα και έχω ηρεμήσει.

Και ν ανέβει στα 400 το ασβέστιο σε 2-3 μέρες θα ξαναπάει στο 270-300.

Τώρα που δουλεύω τον reactor να προσθέσω και εξτρά ασβέστιο δεν είναι επικίνδυνο??? Της μουρλής θα γίνει φοβάμαι... Δεν επιλέγω να βάλω kalkwaser γιατί έχω ph 8-8.2

Αφότου συζητήσαμε τα ζουμιά τα αραιώνω σε οσμωτικο νερό ΠΑΝΤΑ ΠΛΕΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Kh στην έξοδο του reactor έχω περίπου 34, πρέπει να είναι 40

Ca θα μετρήσω μόλις πάρω νέο τέστ

Kh 8,5 στο ενυδρείο, δείχνει ν' ανεβαίνει, άρα μάλλον ανεβαίνει και το ασβέστιο

Και 2 φωτο για να δείτε την κατάσταση

post-670-1173348029_thumb.jpg

post-670-1173348049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Kh στην έξοδο του reactor έχω περίπου 34, πρέπει να είναι 40

Ca θα μετρήσω μόλις πάρω νέο τέστ

Kh 8,5 στο ενυδρείο, δείχνει ν' ανεβαίνει, άρα μάλλον ανεβαίνει και το ασβέστιο

Και 2 φωτο για να δείτε την κατάσταση

Oι τιμες του reactor ειναι μια χαρα. Μην το πειραξεις αλλο. Ειδικα απο την στιγμη που ανεβαινει το ΚΗ συμαινει πως ειμαστε σε πολυ καλο δρομο. Δεν χρειαζετε να φτασεις στα 40ΚΗ. Ειναι πολυ δυσκολο και θελει πολυ CO2. Αφου βρηκες τωρα την χρυση τομη. Αστο ετσι. Διωρθωσε το ασβεστιο και αφου το σταθεροποιησης καλα το ολο συστημα. Τοτε αρχιζεις να ψαχνεσε σε πολυ λεπτομερειες για το κατι ψιλο παραπανω. Τωρα πας για την ουσια. Και εκανες μια καλη αρχη. Μην την πεταξεις. :lmao::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Oι τιμες του reactor ειναι μια χαρα. Μην το πειραξεις αλλο. Ειδικα απο την στιγμη που ανεβαινει το ΚΗ συμαινει πως ειμαστε σε πολυ καλο δρομο. Δεν χρειαζετε να φτασεις στα 40ΚΗ. Ειναι πολυ δυσκολο και θελει πολυ CO2. Αφου βρηκες τωρα την χρυση τομη. Αστο ετσι. Διωρθωσε το ασβεστιο και αφου το σταθεροποιησης καλα το ολο συστημα. Τοτε αρχιζεις να ψαχνεσε σε πολυ λεπτομερειες για το κατι ψιλο παραπανω. Τωρα πας για την ουσια. Και εκανες μια καλη αρχη. Μην την πεταξεις. :lmao::rasp:

Ok mister discos!!!

Κι εγώ αυτό νομίζω ότι είναι το καλύτερο

Θα πάρω καμιά μετρηση ca το Σ-Κ, θα προσθέσω λίγο υλικό στον reactor γιατί του λείπει και αν χρειάζεται ίσως να ρίξω και λίγο kalkwaser.

Υπομονή... μεγάλο θέμα! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Το kalkwasser με τι το ρίχνεις με top off ή χύμα?

Χύμα το ρίχνω, λίγο λίγο ανά διαστήματα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εκεί βρίσκεται το πρόβλημα με το πέτρωμα της άμμου!! Γιατί δε ρίχνεις κλασσικά ζουμάκια ασβεστίου και ρίχνεις kalkwasser? Μόνο σε ρυθμούς σταγόνα - σταγόνα νομίζω πως είναι η κατάλληλη χρήση του συν το γεγονός ότι ρίχνεις ζουμί με ph 12,5 και δημιουργεί σοκ σε κοράλλια και ψάρια. Οσο σιγά σιγά και να ρίξεις με το χέρι δεν νομίζω πως είναι σωστό.

Ρίξε ζουμάκια της kent ή της Seachem στην συνιστόμενη ημερήσια ποσότητα ανα 12 ώρες είναι η άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω καμιά μετρηση ca το Σ-Κ, θα προσθέσω λίγο υλικό στον reactor γιατί του λείπει και αν χρειάζεται ίσως να ρίξω και λίγο kalkwaser.

Θα σου προτείνω να μην ξαναχρησιμοποιήσεις kalkwaser, από τη στιγμή που έχεις σε λειτουργία τον C/R.

Ένα λόγος της ασβεστοποίησης είναι και αυτός, για να μην πω ο μοναδικός λόγος. Ειδικά, που τώρα έχεις ανεβασμένο το ΚΗ, οι πιθανότητες ιζηματοποίησης του ασβεστίου, είναι πολύ μεγάλες.

Κατά τη γνώμη μου, αν το Ca είναι 440 περίπου, μην προσπαθείς να ανεβάσεις το ΚΗ περισσότερο από 9 βαθμούς. Είσαι μια χαρά. Άσε το σύστημά σου να σταθεροποιηθεί σε αυτές τις τιμές και κατόπιν βλέπεις, αν χρειάζεται κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτείνω να μην ξαναχρησιμοποιήσεις kalkwaser, από τη στιγμή που έχεις σε λειτουργία τον C/R.

Ένα λόγος της ασβεστοποίησης είναι και αυτός, για να μην πω ο μοναδικός λόγος. Ειδικά, που τώρα έχεις ανεβασμένο το ΚΗ, οι πιθανότητες ιζηματοποίησης του ασβεστίου, είναι πολύ μεγάλες.

Κατά τη γνώμη μου, αν το Ca είναι 440 περίπου, μην προσπαθείς να ανεβάσεις το ΚΗ περισσότερο από 9 βαθμούς. Είσαι μια χαρά. Άσε το σύστημά σου να σταθεροποιηθεί σε αυτές τις τιμές και κατόπιν βλέπεις, αν χρειάζεται κάτι άλλο.

Νίκο δεν έχει Ca 440 (O madlef έχει τόσο), γύρω στο 300-320 έχει και προσπαθεί να το ανεβάσει αλλά νομίζω με λάθος τρόπο.

Αρη βοήθα το Ca reactor με κλασσικά ζουμάκια μέχρι να φτάσει 380-400 και μετά άσε το σύστημα σου να ισσοροπήσει με τον ριάκτορα. Πάντως μην ρίχνεις kalkwasser με το χέρι, είναι σχεδόν σίγουρο η αιτία του πετρώματος μαζί με το γεγονός ότι έριχνες όλα τα ζουμιά με την μία στο σύστημα.(δεν είναι σούπα ρε φίλε :rasp: )

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το υλικό του C/R χρειάζεται αντικατάσταση ή μεγαλύτερη ποσότητα???

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν έχει Ca 440 (O madlef έχει τόσο), γύρω στο 300-320 έχει και προσπαθεί να το ανεβάσει αλλά νομίζω με λάθος τρόπο.

Αρη βοήθα το Ca reactor με κλασσικά ζουμάκια μέχρι να φτάσει 380-400 και μετά άσε το σύστημα σου να ισσοροπήσει με τον ριάκτορα. Πάντως μην ρίχνεις kalkwasser με το χέρι, είναι σχεδόν σίγουρο η αιτία του πετρώματος μαζί με το γεγονός ότι έριχνες όλα τα ζουμιά με την μία στο σύστημα.(δεν είναι σούπα ρε φίλε :rasp: )

Δηλαδή να ρίχνω ταυτόχρονα με τον reactor επιπλέον ασβέστιο???

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει καθίζηση του ασβεστίου πάλι???

kalkwasser έχω περίπου μήνα να ρίξω. Το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα, το πολύ 10-15 μέρες (όχι συνεχόμενες) και το έχω σταματήσει τώρα.

Θα μετρήσω ασβέστιο το Σ-Κ να δω πόσο το ανέβασε ο reaktor

Σούπα δεν ήταν, σούπα το έκανα το νερό ... :lmao:

Αλλά δεν τα λένε καλά στις περισσότερες συσκευασίες...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το υλικό του C/R χρειάζεται αντικατάσταση ή μεγαλύτερη ποσότητα???

Νίκο έχω τον Deltec 501 που χρησιμοποιεί αποκλειστικά το coralith της rowa.

Θέλει συμπλήρωση το υλικό και λέω να το αντικαταστήσω όλο με καινούργιο.

Εσύ συμφωνείς ταυτόχρονα με τον reaktor να ρίχνω και ζουμί ασβέστιο?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι στα 300 κατά τη γνώμη μου μπορείς να ρίχνεις και ζουμιά χωρίς φόβο για κατακρύμνιση. Ομως δεν ρίχνουμε όλο το μπουκάλι, την συνιστώμενη ημερήσια δόση.

Κοίταξες τη κατανάλωση του ασβεστίου που έχεις? Εαν ο ριάκτορας καλύπτει την ημερήσια κατανάλωση σου τότε το πας σιγά σιγά με ζουμιά στο 380-400 και μετά αφήνεις το ριάκτορα να καλύπτει τη κατανάλωση σου. Εαν ο ριάκτορας δε καλύπτει τη κατανάλωση σου πρέπει να το κοιτάξεις είτε από πλευράς υλικού είτε από πλευράς διοξειδίου.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχω τον Deltec 501 που χρησιμοποιεί αποκλειστικά το coralith της rowa.

Θέλει συμπλήρωση το υλικό και λέω να το αντικαταστήσω όλο με καινούργιο.

Εσύ συμφωνείς ταυτόχρονα με τον reaktor να ρίχνω και ζουμί ασβέστιο?

Και 400, και 440 ασβεστιο να εχεις, εαν το ριξεις σωστα δεν θα εχεις προβλημα κατακριμνησης ασβεστιου. Φτιαξε τις τιμες σου και ασχολησου μετα με το ποσο αλλαζουν οι τιμες του reactor. Ισως χρειαστει να τον "ανεβασεις", ισως χρειαστει να τον μειωσης. Μετρα, σταθεροποιησε και μετα απο λιγες ημερες θα ξερεις περιπου τι γινεται. Απλ ατωρα εφτασες καπου σωστα. Σταθερα βηματα και ολα θα πανε οπως πρεπει. Οχι βιασυνες.

Παιδια, καλο ειναι να λεμε την γνωμη μας περι του reactor εφοσον ειμαστε σιγουροι για το τι λεμε. Διοτι δεν κραταει τις τιμες σταθερς τοσο απλα. Απλα προσθετει συνεχεια ισοροπημενα ασβεστιο και ανθρακικοτητα. Τωρα μπορει να ειμαστε κοντα στην καταναλωση του ενυδρειου, μπορει μετα απο 15 ημερες ναεχουν πεσει, οπως και μπορει να εχουν ανεβει. Δεν ειναι μπριζα και τερμα.

Το τεραστιο θετικο με αυτη το μηχανισμο ειναι οτι οταν το φερουμε εκει που θελουμε, αντι να μετραμε καθε 1-2-3 ημερες, Μετραμε καθε 15 ημερες η ενα μηνα. Και αναλόγως διωρθωνουμε. Δεν ειναι η εξοδος του reactor τελεια ισσοροπημενη με βαση της αναγκες μας. Εκει (παρα) πολυς κοσμος κανει το λαθος και αρχιζει και παιδευεται. Ολα ειναι θεμα μαθηματικων. Ολα ειναι θεμα ρυθμισεων, και μετα περνουμε τα οφελη του να το ξεχναμε για μεγαλο διαστημα και εχουμε το κεφαλι μας υσηχο.

Link to comment
Share on other sites

φίλε arig το kalkwasser είναι εξαιρετικός βοηθός αλλά αν το χρησιμοποιείς λάθος γίνεται καταστροφικό …

πρέπει να το διαλύεις με νερό όσμωσης σε ένα δοχείο , να περιμένεις 3-4 ώρες και μετά να τραβήξεις το εμπλουτισμένο νερό .. όχι το ίζημα ούτε την κρούστα που είναι στην επιφάνεια .. το νερό αυτό θα πέφτει σταγόνα- σταγόνα στο ενυδρείο …

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...