Jump to content

Calcium Hydroxide Για Kalkwasser Από Που?


nemeas

Recommended Posts

Βλέπω του αμερικανούς που για να κάνουν kalkwasser (ή limewater όπως το λένε οι αγγλομαθείς) αγοράζουν αυτό:

572465512-pickling_lime.jpg

Εμείς στην Ελλάδα, τι αντίστοιχο αγοράζουμε και από που?

Link to comment
Share on other sites

στον παππου,στην στοα...χυμανταν κατασταση,εισαι και σαλονικα.ρωτα τον ξεκουτιασμενο αιολο να σου πει αν δεν ξερεις τον παππου

Link to comment
Share on other sites

Ξεκουπιασμένος τι είναι? χα χα χα (γελάω χωρίς να ξέρω..... μήπως είναι βρισιά? )

Χύμα σκόνες έχει ο Δίγκας, ένα κατάστημα επί της Ερμού (κοντά στη ψαραγορά) που πουλάει ιατρικά προϊόντα. Δεν ξέρω όμως την καθαρότητα του χημικού.

Θα βρεις όμως και εταιρίας (πιο "καθαρά"), από ενυδρειακά e-shop που έχουν βήμα εδώ στο ΑΖ

Αν θέλεις πέρνα καμιά βόλτα από μένα έχω μια συσκευασία των 500 γρ από το Reef Kalkwasser της Seachem που δεν το θέλω. Έλα να στο δώσω.

ReefKalkwasser%5B1%5D.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το βαγγελη φιλε nemeas(ονομα?) :thumbsu:

Για πραγματα(σκονες κτλ),τα οποια φερνουν η' φτιαχνουν αλλοι για το ενυδρειο μου,δεν ειμαι θετικος.

Ασε που για το συγκεκριμενο στην τιμη δεν θα εχει και πολυ μεγαλη διαφορα με καποιο ετοιμο,οποιασδηποτε εταιριας.

Χρησιμοποιεις kalk ηδη η' σκεφτεσαι να το ξεκινησεις?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκουπιασμένος τι είναι? χα χα χα (γελάω χωρίς να ξέρω..... μήπως είναι βρισιά? )

γερο ξεκουτης ειπα.ουτε ακους ουτε βλεπεις πια......

αιντε να ετοιμαζουμε κανα silver alert σιγα-σιγα... :usd: :kookoo:

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Αίολος σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα σε πάρω τηλέφωνο για να μου πεις πότε μπορώ να περάσω από το σπίτι σου και να δώ επί την ευκαιρία και το νέο σου ενυδρείο από κοντά (ακόμη και άδειο είναι υπέροχο!).

mad23 έχεις δίκαιο. Άλλωστε για 120 λίτρα ενυδρείο δεν χρειάζομαι και τις τεράστιες ποσότητες kalkwasser για να δικαιολογεί την αγορά χύμα προιόντος για να γλυτώσω λίγα ευρώ.

Τώρα θα ξεκινήσω να το χρησιμοποιώ για το νέο ενυδρείο. kalkwasser για calcium και alkalinity σταγόνα σταγόνα. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο καλύτερο τρόπο για να αναπληρώνω αυτά τα δύο στοιχεία ή κάτι να προσέξω με το kalk από την εμπειρία σου με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε nemeas,δεν θα ειναι πανω απο 4-5 ευρω η διαφορα.

Για το kalk μονο καλα λογια εχω να πω και πραγματικα τα κοραλια το λατρευουν.

Στα λιτρα που εισαι ακομα και overstocked να εισαι,η χρηση kalk και μονο θα σε καλυπτει μια χαρα χωρις να μπεις σε εξοδα

δοσομετρικων,σκονες κτλ κτλ

Μεχρι τα 250(+,-) λιτρα overstocked το kalk καλυπτει μονο του πολυ ανετα ca και alk,με τα αναλογα λιτρα.

Κατα την ταπεινη μου αποψη,μην σκεφτεις κατι αλλο.Τσαμπα εξοδα και κοπος.

Το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι η υπερδοσολογια(παθων και με απωλειες σε κοραλια).

Μονο ετσι μπορει να σου κανει κακο.

Μη σκεφτεις να το βαλεις σε αναπληρωση,ειδικα αν ψυχεις το ενυδρειο με ανεμιστηρακια

Θα αγορασεις δοσομετρικη για να το ριχνεις η' χερατα?

Το καλυτερο θα ειναι μια μονη δοσομετρικη μονο για kalk :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που επιβεβαιώνεις με την εμπειρία σου ότι το kalk είναι πολύ καλή επιλογή για την αναπλήρωση calcium και alkalinity. To πως θα το χορηγώ στο ενυδρέιο ήταν ένα θέμα που με προβλημάτιζε διότι έβλεπα ότι το βάζουν στο νερό της αναπλήρωσης. Η εξάτμισή μου όμως δεν είναι σταθερή όλο τον χρόνο (ανεμιστηράκια) ενώ οι ανάγκες μου σε kalk είναι σταθερές για ένα συγκεκριμένο stocking, οπότε η καλύτερη επιλογή για το ενυδρείο μου είναι η μονή δοσομετρική όπως είπες.

Έχεις να μου προτείνεις κάποια μονή δοσομετρική που θεωρείς αξιόπιστη?

Link to comment
Share on other sites

γερο ξεκουτης ειπα.ουτε ακους ουτε βλεπεις πια......

αιντε να ετοιμαζουμε κανα silver alert σιγα-σιγα... :usd: :kookoo:

ε δεν μπορώ να μη γελάσω... ήταν όντως πετυχημένο !!! χαχαχαχ

:hysterical::hysterical:

εσύ τι γελάς?.... πάρε και κανά τηλέφωνο !!!

Link to comment
Share on other sites

χαχα...deal :thumbsu:

Φιλε nemeas,εχω δοκιμασει ολες τις μεθοδους συντηρησης αυτων των τιμων.

Με βαση τα προσωπικα μου κριτηρια.ειναι η καλυτερη μεθοδος.

Το μονο κακο ειναι πως εχει ενα σχετικο "ταβανι" στα λιτρα ενυδρειου που μπορει να καλυψει μονο του.

Εχει ομως και πολλα αλλα θετικα και απουσια αρνητικων στοιχειων που εχουν τα υπολοιπα.

Και ειναι και πολυ ευκολο στη χρηση.

Απο μονη θα ειναι σχετικα δυσκολο να βρεις μια που να μπορει να ριχνει σε μια δοση πανω απο μερικα 1 η' στην καλυτερη 2 λιτρα(τα οποια ομως μπορει να μη σου αρκουν)

Ειχα χρησιμοποιησει με καλα αποτελεσματα της aquamedic sp1500.

Tην ειχα σε ενα χρονοδιακοπτη(αφου μετρησα ποσα ml εριχνε το λεπτο) και λειτουργουσε τον αναλογο χρονο για να μου ριξει

τα αναλογα λιτρα.

Δεν ξερω αν εχει βγει καποια μονη αναλογικη που ριχνει αρκετα λιτρα!

Οι ruwal που κυκλοφορουν πολυ εδω π.χ δεν ριχνουν παραπανω απο 100ml τη φορα.

Τουλαχιστον δεν ειχα βρει εγω.

Θα ριξω μια ματια ομως :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

.....και λίγο spam δεν πειράζει !!!!

35160-540-11-960_zps73088264.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αιολος εισαι ελεος!!!!

Θα σας ξεμυαλισει να φτιαξετε θαλασσινο ενυδρειο λεει!!!!

Link to comment
Share on other sites

67 κιλα??

τοσο ζυγιζουν μονο τα ουλα μου...για ξεκινα παραγγελιες μεσω e-food να παρεις λιγο τα πανω σου.

Link to comment
Share on other sites

ναι ε? αυτό σε έκανε μόνο εντύπωση?...... ζηλεύεις !!!

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical:

Αυτο το βλέμα λεει αλλαγη νερου καναμε?Μερησουλες?Ταισαμε τα ψαρακια?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Aiolos σε ευχαριστώ πολύ για το καλκ.

Επίσης βλέποντας από κοντά το νεό σου ενυδρείο πραγματικα εντυπωσιαστηκα! Είμαι σίγουρος ότι θα δούμε σπουδαία πράγματα!

Όσο για το silver alert don't worry! Σπίτι του είναι ο αίολος. Σιγά μην άφηνε το ενυδρείο του (και ας είναι ακόμη άδειο!)

Mad23 θα κοιτάξω αυτές που μου είπες. Ο αίολος μου είπε και για μια grotech. http://www.grotech-aquarientechnik.de/product_info.php/info/p365_TEC-1-NG-1-channel-dosing-pump.html

Αυτή κατάλαβα πως εννοούσε. Σωστά αίολος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νίκο αυτή είναι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα νικο :thumbsu:

Δυστυχως και οι grotech ειναι σαν τις ruwal,που ανεφερα.

Ειναι καλες αλλα οχι για kalk.

Ριχνουν max 100ml απο 24 φορες(max) μεσα στην ημερα.

Δηλαδη το "ταβανι" σου σαν δοσολογια θα ειναι 2,4 λιτρα.

Πρoσωπικα ειχα φτασει να ριχνω και 3 λιτρα οποτε δεν μου εκανε η ruwal.

Στην καλυτερη περιπτωση να δοκιμασεις να ριχνεις 100ml ανα μια ωρα αλλα εμενα τα συνολικα λιτρα δεν μου εφταναν

και προτιμουσα να ριχνω μια και καλη το βραδυ.

Γι'αυτο και κατεληξα στην aquamedic πανω σε χρονοδιακοπτη. :thumbsu:

Υπαρχουν βεβαια και ηλεκτρονικες που δουλευουν με χρονο η' εχουν καλυτερες ρυθμισεις στα ml.

Ψαξτο πριν καταληξεις σε καποια.Μπορει να ειναι καλη για balling αλλα οχι για Kalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...