Jump to content

Εχει Κανεις Καμια Ιδεα


Recommended Posts

εχω αυτο το σκιμμερ ( οπως φοτο)

οταν ειναι καθαρο (παρατηρησα) βγαζει αφρο απως φοτο 1

μετα απο 2 εβδομαδες ειναι ο αφρος οπως φοτο 2 και μενει ετσι,,δεν καθαριζει τιποτα

αν το πληνω βγαζει παλι αφρο ,,ετσι πρεπει να ειναι;;;

εχει κανεις καμια ιδεα τι να κανω με το σκιμμερ για να μην βγαζει αφρο οπως φοτο 3 (εκτος και αν ο αφρος αυτος δεν ειναι απο το σκιμμερ)ειδα μια πατεντα απο τον αιολο με το σφουγγαρι αλλα δεν εχει αποτελεσμα

και κατι τελευταιο

θα μου κανει φωτιστικο με led ο merlon

δεν θα εχει ανατολη δυση λογου κοστους προς το παρων

θα εχει μια μπριζα για moonlight (μονιμα ανοιχτα)

μια για ολα τα χρωματα(ασπρο,κοκκινα,πράσινα,κτλπ) (σε χρονοδιακοπτη)

και μια για τα uv (σε χρονοδιακοπτη)

ετσι το πρωι θα αναβουν ολα και κατα τις 6.00 θα εχω ανοιχτα για κανενα 2ωρο τα moonlight με τα uv και μετα ολο το βραδυ μονο moonlight

η ερωτηση ειναι η εξης

εκεινο το 2ωρο θα ειναι καλυτερο να ειναι ανοιχτα τα moonlight με τα uv

ή

τα moonlight με τα uv,κοκκινο,πρασινο κτλπ.\

ψαχνω να βρω καμια φοτο στο google για το πως ειναι το ενα και πως το αλλο δεν μπορω να βρω

αν εχει καποιος καμια φοτο

συγχωρείται τις χαζες ερωτησης ενος αρχαριου

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κλεισε λιγο την βαλβιδα του αερα γιατι βλεπω την εχεις τερμα ανοιχτη......

Ποιο σκιμερ ειναι;;

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνας το σκιμερ μια βγαζει πολυ μια λιγο και μια καθολου εξαρτατε απο την βρωμα που εχει το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μαγειρα...κατ'αρχας βλεπω εκανες προεκταση το σωληνακι που εχει απανω την βαλβιδα(κλεινεις-ανοιγεις τον αερα της αντλιας)γιατι το εκανες?

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω το ιδιο ακριβως σκιμμερ...απλα ειναι πιο μεγαλο οχι(νανο)φοραει επανω την αντλια λευκη της ντελτεκ...??

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνας το σκιμερ μια βγαζει πολυ μια λιγο και μια καθολου εξαρτατε απο την βρωμα που εχει το ενυδρειο.

+1 εχει δικαιο σε αυτο ο Νικολας!!

Link to comment
Share on other sites

Κλεισε λιγο την βαλβιδα του αερα γιατι βλεπω την εχεις τερμα ανοιχτη......

Ποιο σκιμερ ειναι;;

Δεν παιζει τοσο ρολο αυτο νομιζω...(και εγω μονιμως τερμα ανοιχτη την εχω)κατι μου λεει οτι το προβλημα ειναι εκει που στουμπωσες την βαλβιδα του αερα με προεκταση....?σε εκανε θορυβο?ενα φυσημα συνεχομενο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει τοσο ρολο αυτο νομιζω...(και εγω μονιμως τερμα ανοιχτη την εχω)κατι μου λεει οτι το προβλημα ειναι εκει που στουμπωσες την βαλβιδα του αερα με προεκταση....?σε εκανε θορυβο?ενα φυσημα συνεχομενο?

εκανε θορυβο (σαν φυσημα οπως λες) με αυτο το κολπο ελατωθηκε παρα πολυ

η αντλια ειναι αυτο που βγαζει τις μπουρμπουληθρες ;ειναι μαυρο

στην 2 φοτο φενεται

Έγινε επεξεργασία - mageiras293
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα φιλε μαγειρα να βγαλεις(τον σιγαστηρα)που εβαλες στην βαλβιδα γιατι νομιζω πως αυτο σε προκαλει ολες αυτες τις φυσαλιδες...........παιξε λιγο με το βανακι του αερα...αν το κλεισεις λιγο,πιστευω θ'αρχισει να μειωνεται αρκετα το φυσημα που λεμε...!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το σκιμμερ το εβαλες προσφατα να δουλεψει....λογικο να σου βγαζει τοσες πολλες φυσαλιδες...(εμενα στην αρχη μεχρι να αρχισει να μαζευει μουργα,με κανε τετοια χαζα)με το περας του καιρου εστρωσε κατα πολυ...σε σημειο να μην ακουγεται καν!!!!

Link to comment
Share on other sites

επισης το δοχειο περισυλλογης που μαζευει την μουργα,ανεβασε το πιο ψηλα φιλος!!Τερμα κατω βλεπω το εχεις....ετσι οπως το εχεις ανα 5 ωρες θελει καθαρισμα και ξεπλυμα!!Σηκωσε το πιο ψηλα ..........και παιξε με την βανα(με τον αερα)σε καποιο σημειο θα κοψει αισθητα το φυσημα που σε κανει!!

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμμερ γενικα..οταν θα πρεπει να σε βγαλει μουργα,θα στην βγαλει!!Οποτε μην σπας το κεφαλι σου...γιατι σημερα δεν με βγαλε τοση μαυριλα οπως προχτες!!Αν εχει κατι στο ενυδρειο...το σκιμμερ θα στο βγαλει...αν οχι,τοτε δεν θα βγαλει τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι καινοργιο..2 νεμο εχω

η βανα που χρησιμευει αν ειναι τερμα ανοιχτη η τερμα κλειστη;

Link to comment
Share on other sites

ο αφρος δημιουργηται οταν πεφτει το νερο απο το σκιμμερ και κανει τσουληθρα, στο πλαστικο που εχω τωρα το σφουγγαρι ,στο τελος(οταν πεφτει στο ενυδρειο)οπως δειχνει στηην φοτο θα δειτε στο σφουγγαρι εχει μπουρμπουληθρες

Link to comment
Share on other sites

Αρα το σκιμμερ ποσο καιρο δουλευει στο ενυδρειο?Την Βανα οσο ανοιχτη την εχεις τοσο στο τερμα θα δουλευει η αντλια και θα σε αφριζει...οσο την κοβεις ροη(χαμηλωνεις)τοσο πιο λιγο θα σε αφριζει!!Και σηκωσε το κυπελο πιο ψηλα φιλε μου...το χεις τερμα χαμηλα!!

Link to comment
Share on other sites

Ok θα το σηκωσω λίγο ,, η βρώμα που ειναι να βγει είτε ειναι κάτω είτε πάνω θα βγει έτσι; Γιατί να μην εχω τέρμα ανοιχτή την Βάνα αφού αυτο θελουμε να κάνει πολύ αφρό

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με το σκιμερ μαλλον λυθηκε με το φωτισμο γνωριζει κανεις;;;

θα μου κανει φωτιστικο με led ο merlon

δεν θα εχει ανατολη δυση λογου κοστους προς το παρων

θα εχει μια μπριζα για moonlight (μονιμα ανοιχτα)

μια για ολα τα χρωματα(ασπρο,κοκκινα,πράσινα,κτλπ) (σε χρονοδιακοπτη)

και μια για τα uv (σε χρονοδιακοπτη)

ετσι το πρωι θα αναβουν ολα και κατα τις 6.00 θα εχω ανοιχτα για κανενα 2ωρο τα moonlight με τα uv και μετα ολο το βραδυ μονο moonlight

η ερωτηση ειναι η εξης

εκεινο το 2ωρο θα ειναι καλυτερο να ειναι ανοιχτα τα moonlight με τα uv

ή

τα moonlight με τα uv,κοκκινο,πρασινο κτλπ.\

ψαχνω να βρω καμια φοτο στο google για το πως ειναι το ενα και πως το αλλο δεν μπορω να βρω

αν εχει καποιος καμια φοτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...