Jump to content

Θα Ήθελα Τη Γνώμη Σας...


nady!

Recommended Posts

καλημέρα σας,

έχω ένα ενυδρείο 50lt με 2 χρυσόψαρα,1 γλύφτη,1 μονομάχο,2 blue moor και 1 gold fish.τα έχω μαζί εδώ και ένα μήνα περίπου χωρίς να έχω ιδιέτερες γνώσεις,μέχρι σήμερα που ανακάληψα το forum σας.το θερμοστάτη τον έχω στους 22 βαθμούς και νερό αλλάζω μια φορά το μήνα περίπου (πλένω το φίλτρο κάθε 2 βδομάδες).Κάθε πρωί ρίχνω φιλαράκια και 3 γαρίδες (κανονικά θα έπρεπε μια για το γλύφτη αλλά βλέπω ότι τις τρώνε και τα υπολοιπα ψαράκια και επειδή έτσι έχασα το πρώτο μου γλύπτη ρίχνω παραπάνω).Καταρχήν τα ψάρια που έχω ταιριάζουν μεταξύ τους?πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι ο γλύφτης μου δε μένει νυστικός?είναι φυσιολογικό που στο ένα χρυσόψαρο μαύρισαν τα χείλη του και τα πτεριγιά του?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Δυστοιχος θα σε απογοητευσω λιγο μ αυτα που θα γραψω..

Τα ψαρια σου δεν μπορουν να συμβιωσουν γιατι εχεις μπλεξει τροπικα με κρυου νερου.Τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου και τα αλλα τροπικα.Επισης εχεις πολλα ψαρια για τα λιτρα του ενυδρειου σου.Ψαρια γλυφτες δεν υπαρχουν και κακος τα λενε ετσι τα πετσοπ,ειναι αλγοφαγα ψαρια και υπαρχουν πολλα ειδη.

Το φιλτρο δεν το καθαριζουμε τοσο συχνα και οταν το κανουμε γινετε με νερο ενυδρειου και δεν το κανουμε τζαμι.Τι φιλτρο εχεις εσυ και τι υλικα εχει μεσα?

Εχεις στρωσει το ενυδρειο σου με καποια μεθοδο?

Αλλαγες δεν κανουμε καθε μηνα αλλα μια φορα καθε εβδομαδα το 30%.

Ξεκινα διαβασμα εδω και ειδικα στον κυκλο του αζωτου που ειναι το σημαντικοτερο κομματι για την αρχη ενος ενυδρειου.

Κατι θα πρεπει να κανεις με τα ψαρια σου αμεσα γιατι θα εχεις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω ότι δεν έχω λάμπα στο ενυδρείο και το gold fish το βρήκα εδώ με την ονομασία ranchu lionhead.τα ονόματά τους μου τα είπανε στο petshop όταν τα αγόρασα και έχω την εντύπωση ότι είναι ψιλοάσχετοι ...

Link to comment
Share on other sites

πως στρώνουμε το ενυδρείο?έβαλα νερό απο τη βρύση(που εδώ στη Σαντορίνη δεν είναι πόσιμο).ποια ψάρια πρέπει να αφαιρέσω?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εδω για το πως στρωνουμε το ενυδρειο,θελει μια διαδικασια πρωτα και μετα βαζουμε ψαρια.http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-c-dhnthoc-aadhaoeth-iaa-oi-aaioaenaassi/

Το καθε χρυσοψαρο θελει 30 λιτρα νερο τουλαχιστον και καλο φιλτραρισμα γιατι ειναι ψαρια που επιβαρυνουν πολυ το ενυδρειο.

Με λιγα λογια το ενυδρειο σου παιρνει ενα χρυσοψαρο μονο.

Αλλιως τα δινεις ολα και κρατας τον μονομαχο,βαζεις μια λαμπα,φυτευεις με ευκολα φυτα το ενυδρειο σου και ειναι αρχοντας.

Επισεις πρεπει να παρεις και τεστ νερου για να κανεις μετρησεις ωστε να δεις σε τι κατασταση ειναι το νερο σου,ετσι καταλαβαινουμε αν το ενυδρειο ειναι ετοιμο για ψαρια.

Το νερο λες δεν ειναι ποσιμο,αυτο ισως προκαλεσει προβληματα στα ψαρια σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου τα απάντησε όλα ο rastafarian και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί του, εγω θα σταθώ στο νερο της βρύσης. Το νερό δεν ειναι πόσιμο για ποιό λόγο, γνωρίζετε; Μπορεί απλα να περιλαμβάνει στοιχεία που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στον ανθρώπινο οργανισμό αλλα εύκολα να καθαριστούν απο τη φίλτρανση του ενυδρειου σου ή απλα να μην ειναι επικίνδυνα για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω,δε μένω πολύ καιρό εδω...προσπαθώ να ανεβάσω φώτο απο το ενυδρείο μου,να δείτε το φίλτρο και τα ψάρια αλλά δε μαφήνει το site...

αν υπάρχει άλλος τρόπος πείτε μου

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω,δε μένω πολύ καιρό εδω...προσπαθώ να ανεβάσω φώτο απο το ενυδρείο μου,να δείτε το φίλτρο και τα ψάρια αλλά δε μαφήνει το site...

αν υπάρχει άλλος τρόπος πείτε μου

http://www.aquazone.gr/forums/topic/76267-iaecaeaao-aea-oa-iaaa-iaaec/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα και καλώς ήρθες στην παρέα. Εγώ σε αυτό το ενυδρείο, θα άφηνα μόνο τον μονομάχο , αφού έφτιαχνα πρώτα τις σωστές συνθήκες. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ, επίσης θα κρατούσα τον μονομάχο προσθέτοντας κανένα εύκολο φυτάκι. Τα χρυσόψαρα, σε αντίθεση με το μονομάχο, είναι ψάρια που τους αρέσει να ζούνε ομαδικά, αλλά για να έχεις τόσα πολλά θέλεις πολλά λίτρα. Το ψαράκι που λες ότι έχει αποκτήσει μαύρα σημάδια, αν δεν είναι το είδος του τέτοιο που αλλάζει χρώμα, τότε μπορεί να είναι σημάδια από έγκαυμα από την αμμωνία. Καλή συνέχεια σου εύχομαι και καλώς ήρθες στο φόρουμ! :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας

στο petshop μου είπαν ότι είναι έτσι η ράτσα του και παρατήρησα ότι και τα δικά τους είχαν αρχίσει να μαυρίζουν. Τα χρυσόψαρα θα μιλήσω σήμερα με κάποιο pet shop να τους τα πάω και να μου δώσουν αντιχλώριο ή κάποιο φυτό.τον αλγοφάγο μαζί με το μονομάχο τα έβαλα σε ένα μικρότερο ενυδρειάκι για να είμαι σίγουρη ότι τρώνε,με θερμόμετρο στους 25 βαθμούς..θα ήταν λάθος αν κρατούσα τουλάχιστον τον αλγοφάγο μαζί του?θα τους πώ να μου δώσουν και τεστ για να μπορώ να σας γράψω τα αποτελέσματα..για το μέγεθος του ενυδρείου μου το pet shop Μου έδινε επίσης γύρω στα 20 νέον επειδή τους είχα πει ότι μου αρέσει να φαίνεται γεμάτο αλλά μου είχε φανεί υπερβολικό να έχω 20 ψαράκια στο σπίτι και τώρα το βλέπω σιγά σιγά να αδειάζει :bigemo_harabe_net-57:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας

στο petshop μου είπαν ότι είναι έτσι η ράτσα του και παρατήρησα ότι και τα δικά τους είχαν αρχίσει να μαυρίζουν. Τα χρυσόψαρα θα μιλήσω σήμερα με κάποιο pet shop να τους τα πάω και να μου δώσουν αντιχλώριο ή κάποιο φυτό.τον αλγοφάγο μαζί με το μονομάχο τα έβαλα σε ένα μικρότερο ενυδρειάκι για να είμαι σίγουρη ότι τρώνε,με θερμόμετρο στους 25 βαθμούς..θα ήταν λάθος αν κρατούσα τουλάχιστον τον αλγοφάγο μαζί του?θα τους πώ να μου δώσουν και τεστ για να μπορώ να σας γράψω τα αποτελέσματα..για το μέγεθος του ενυδρείου μου το pet shop Μου έδινε επίσης γύρω στα 20 νέον επειδή τους είχα πει ότι μου αρέσει να φαίνεται γεμάτο αλλά μου είχε φανεί υπερβολικό να έχω 20 ψαράκια στο σπίτι και τώρα το βλέπω σιγά σιγά να αδειάζει :bigemo_harabe_net-57:

Πες στο πετσοπα που σου ειπε για 20 νεον,οτι αν θελεις κονσερβα πας στο σουπερμαρκετ και οτι θες να φτιαξεις ενυδρειο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα ανωτέρω με τόσα ψάρια και μάλιστα ρυπογόνα ( χρυσόψαρα ) οι παράμετροι σου πρέπει να είναι στα ύψη . Τα προβλήματα είναι θέμα χρόνου να ξεκινήσουν .

Link to comment
Share on other sites

μονομάχο και φυτά εγώ δεν θα κρατούσα ούτε τον αλγοφάγο

με λίγη μελέτη θα γίνει πανέμορφο

στοιχεία για το νερό σου, μπορείς να πάρεις από τον δήμο της περιοχής σου :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας

στο petshop μου είπαν ότι είναι έτσι η ράτσα του και παρατήρησα ότι και τα δικά τους είχαν αρχίσει να μαυρίζουν. Τα χρυσόψαρα θα μιλήσω σήμερα με κάποιο pet shop να τους τα πάω και να μου δώσουν αντιχλώριο ή κάποιο φυτό.τον αλγοφάγο μαζί με το μονομάχο τα έβαλα σε ένα μικρότερο ενυδρειάκι για να είμαι σίγουρη ότι τρώνε,με θερμόμετρο στους 25 βαθμούς..θα ήταν λάθος αν κρατούσα τουλάχιστον τον αλγοφάγο μαζί του?θα τους πώ να μου δώσουν και τεστ για να μπορώ να σας γράψω τα αποτελέσματα..για το μέγεθος του ενυδρείου μου το pet shop Μου έδινε επίσης γύρω στα 20 νέον επειδή τους είχα πει ότι μου αρέσει να φαίνεται γεμάτο αλλά μου είχε φανεί υπερβολικό να έχω 20 ψαράκια στο σπίτι και τώρα το βλέπω σιγά σιγά να αδειάζει :bigemo_harabe_net-57:

Πάλι καλά! Αλλά και πάλι χωρίς μετρήσεις δεν ξέρεις αν το νερό είναι στις σωστές συνθήκες για να έχεις μέσα ψαράκια. Τεστ θα χρειαστείς για αμμωνία (ΝΗ4), νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3). Καλύτερα να πάρεις υγρά τεστ γιατί τα στικάκια δεν είναι καθόλου αξιόπιστα δυστυχώς. Κοστίζουν λίγο παραπάνω, αλλά είναι μία "επένδυση" απαραίτητη εφόσον αποφασίζεις να ασχοληθείς με το ενυδρείο. ;)

Τον μονομάχο και το αλγοφάγο ψαράκι σε πόσα λίτρα τα έβαλες; Ξέρεις, μερικά από αυτά τα αλγοφάγα ψάρια γίνονται πολύ μεγάλα σε μέγεθος και χρειάζονται μεγάλο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...