Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα παιδια!! θελω να κανω μια ερωτηση αν ξερεις καποιος να μου πει.
εχω καποια φυτα moss εδω και 7 μηνες.Τον τελευταιο καιρο εχω δει στο ενυδρειο μου να εχει πρασιναδα αυτο που πιανει στο τσαμι κλπ.
Το προβλημα ειναι οτι αυτο εχει πιασει και τα Moss μου σαν καλλυμα απο πανω τους, και μονο οταν το κανω με το χερι μου φευγει...Τι μπορω να κανω?
σας ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις τι υφή έχει η άλγη ; Καλύτερο θα ήταν βέβαια να μας βάλεις μια φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες ειναι αλγη. απο οτι ξερω θα εγινε ειτε απο τα λιπασματα ειτε απο το πολυ φως . Θα σου πουν περαιτερω οι εμπειροτεροι. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο το πολυ φως θα ειναι :/ δεν βαζω κανενα λιπασμα...αλλα μετα απο τοσο καιρο :/ τι μπορω να κανω για αυτο?η υφη της ε? κοιτα την βγαζω απο το νερο και κανω για να δω την υφη της και μου αφηνει πρασινο χρωμα τπτ αλλο ...ειναι σαν ενα λεπτο ναιλον που εχει πιασει τα μοςς
μεσα δεν εχω ψαρια εχω salamandres :P
Θα δω να βγαλω φωτογραφια..
Σας ευχαριστω πολυ παιδια!

Έγινε επεξεργασία - camelot
Link to comment
Share on other sites

Μην το βγάζεις με το χέρι. Ακολούθησε τις διαδικασίες που λέει το άρθρο με την συσκότιση !

Link to comment
Share on other sites

ναι αδερφε αυτο θα κανω!!! θα ταισω τις σαλαμανδρες μου και θα διακοψω το φως για 3 ημερες :/
να σε καλα και σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu: Και για 4 δεν θα έλεγα όχι. :)

Καλά αποτελέσματα , ενημέρωσέ μας αν θέλεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

ναι θα το κανω! το μονο κακω ειναι οτι το βιολογικο ρολοι απο τις σαλαμανδρες μου θα χαρασει ;/ γιατι δεν θα ξερουν ποτε ειναι ημερα και ποτε νυχτα ;/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ποτε σαλαμάνδρες και δεν μπορω να σε βοηθήσω σε αυτό που ρωτάς. Αν αντέχουν νηστεία , μην το φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μονο η μοςς το εχει αυτο η ειναι και σε αλλα σημεια του ενυδρειου?

Η μοςς που ειναι δεμενη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!! rastafarian ta moss τα εχω δεμενα σε πετρες αυτη η μεμβρανη ειναι στα μοςς και στα χαλικια που εχω στρωσει κατω,σε μερικα σημεια.δεν μπορω να κανω συσκοτιση γιατι εχω σαλαμανδρες και δεν κανει :/
o λογος που εμφανιστηκε τωρα (γιατι το καλοκαιρι δεν το ειχα) ειναι η γιατι το νερο ειναι στους 20 βαθμουν κανονικα πρεπει να το εχω στους 15 αλλα (προσπαθω να το πετυχω αυτο) η γιατι τωρα το νερο το αφηνω 4 ημερες να εξατμιστει καλα το χλοριο που εχει μεσα το νερο.αυτα αλλαξαν απο το καλοκαιρι που τοτε δεν ειχα κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια! χθες εβγαλα απο το ενυδρειο τις πετρες που εχω πανω τα μοσσ και τις εβαλα στην μπανιερα. πηρα το "ακουστικο" που λεμε και το ρυθμισα να πεταει νερο με πιεση ( οχι πολυ ) σαν βροχη και τα πιτσιλουσα.. με τα πολλα πολλα εβγαλε πολυ πραγμα... αυτη η ζελατινα ειχε παει παντου εφυγε απο οτι ειδα...αλλα δεν εχει φυγει και απο το ενυδρειο εχει στα χαλικια που εχει μεσα... τι μπορω να κανω απο εδω και περα? ξερεις κανεις?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια! χθες εβγαλα απο το ενυδρειο τις πετρες που εχω πανω τα μοσσ και τις εβαλα στην μπανιερα. πηρα το "ακουστικο" που λεμε και το ρυθμισα να πεταει νερο με πιεση ( οχι πολυ ) σαν βροχη και τα πιτσιλουσα.. με τα πολλα πολλα εβγαλε πολυ πραγμα... αυτη η ζελατινα ειχε παει παντου εφυγε απο οτι ειδα...αλλα δεν εχει φυγει και απο το ενυδρειο εχει στα χαλικια που εχει μεσα... τι μπορω να κανω απο εδω και περα? ξερεις κανεις?

Σου είπαν να μη το βγάλεις με το χέρι και να ακολουθήσεις τις οδηγίες του άρθρου για τη συσκότιση. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ακολουθήσεις τις συμβουλές των πιο έμπειρων και να βάλεις και καμία φωτογραφία να είμαστε σίγουροι για τι άλγη μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

kalliroi δεν μπορω να κανω συσκοτιση (μονο να μειωσω το φως σε ωρες) γιατι οπως ειπα και παραπανω εχω σαλαμανδρες και δεν κανει!γιατι θα χαλασω το βιολογικο ρολοι τους και θα στρεσαριστουν με αποτελεσμα να μην μου τρωνε. οταν τις ειχα παρει απο το πετ δεν ετρωγαν τπτ γιαυτο τον λογο .δεν ηξεραν ποτε ειναι μερα και ποτε νυχτα!με την βοηθεια ενος φιλου μου εστρωσαν και τωρα τρωνε δεν θελω να παθουν τπτ..δεν ειχα αλλη επιλογη ;/ αν εχει καποιος καμια αλλη συμβουλη μπορει να μου πει ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στο link που σου έδωσε ο dpap λέει τι άλλο μπορείς να κάνεις. ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...