Jump to content

Πως Να Φτιάξω Ένα Μεσογειακό;


No Man

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.

Θέλω ν ξεκινήσω ένα μεσογειακό ενυδρείο (είναι το όνειρο μου εδώ και καιρό) και ξεκινώ αυτό το θέμα για να μου λυθούν κάποιες απορίες που δεν μπόρεσα να απαντήσω μετά το διάβασμα της σχετικής βιβλιογραφιας. Διατηρώ ένα nano reef εδώ και ενάμισι χρόνο περίπου με τα πάνω του και τα κάτω του όποτε τα βασικά βασικά του θαλασσινού τα ξέρω.

Αρχικά θέλω εμπειρικές γνώσεις από ανθρώπους που έχουν μεσογειακά ενυδρεία και όχι τι πρέπει θεωρητικά να ισχύει, αφού θεωρητικές γνώσεις λίγο πολύ όλοι έχουμε και μπορούν να βρεθούν και στο διαδίκτυο.

Να πω επίσης ότι είμαι ακόμη στο στάδιο της σκέψης και οργάνωσης και ότι αν τελικά ξεκινήσω το εγχείρημα θα εξαρτηθεί από τις πληροφορίες που θα συλλέξω και από το κόστος που θα προσπαθήσω να το κρατήσω χαμηλό.

Ξεκινάω λοιπόν με στόχο να φτιάξω ένα κυρίως ενυδρείο 300L με sump 100L (χοντρικά).

Μένω Περαία Θεσσαλονίκης οπότε αλλαγές νερού θα κάνω από θάλασσα (Επανομή - είσοδος Θερμαϊκού) που το νερό λόγο του ρεύματος του Θερμαϊκού είναι σχετικά καθαρό.

Συλλογή άμμου και βράχου θα γίνει από την μύτη του πρώτου ποδιού Χαλκιδικής.

Συλλογή ζωντανών μάλλον από τα ίδια σημεία.

Για σκιμερ, άνθρακα - αντιφωσφορο ότι ισχύει και στα reef, έτσι;

Η βασική μου απορία για αρχή είναι ο φωτισμός η κυκλοφορία και η θερμοκρασία.

1)Φωτισμός

Διάβασα ότι οι περισσότεροι οργανισμοί μας είναι εταιροτροφικοι και δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό.

Δηλαδή αν βάλω σφουγγάρια, ψάρια, γαρίδες, ανεμώνες ντομάτες κτλ δεν χρειάζομαι τον τρελό φωτισμό που θέλει ένα αντίστοιχο reef;

Άλλα αν βάλω φωτοσυνθετικους οργανισμούς μεσογειακά κοράλλια (μπαλανοφιλιες ή το υπέροχο κόκκινο μεσογειακό κοράλλι) ή και μοβ ανεμώνες (sulcata) τότε χρειάζομαι φωτισμό reef; Και τέλος πάντων τι λάμπες (Kelvin) και πόσα βατ σύνολο;

Έχω μπερδευτεί.

2)Κυκλοφορία

Νομίζω ότι χρειάζεται κυκλοφορία όπως ένα reef. Στα 300 λίτρα 2x1000 κυκλοφοριτες είναι καλά ή είναι πολύ;

3) Θερμοκρασία

Διάβασα πολλές διαφορετικές απόψεις.

χειμώνα - καλοκαίρι 25

χειμώνα 16 - καλοκαίρι 24

χειμώνα 25 - καλοκαίρι 30 μαξ και για λίγο

Τι είναι πιο σωστό;

Και χρειάζεται οπωσδήποτε Τσίλερ; Στον νάνο μου το καλοκαίρι με 3 μίνι ανεμιστηρακια έχω 26 βαθμούς. Μπορώ να κάνω το ίδιο σε ένα ενυδρείο 300L (με 10 ανεμιστηρακια πχ);

Επιπλέον αν υπάρχει κάποιος με μεσογειακό στην Θεσσαλονίκη και μπορεί να πιούμε κάνα καφέ να δω από κοντά τα ενυδρεία σας γιατί κακά τα ψέματα μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις.

Έγραψα πολλά. Περιμένω τα σχόλια σας και μετά θα ακολουθήσουν και άλλες (απορίες).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο φορουμ ένα υπέροχο μεσογειακό από νισή νομίζω. Ψάξε λίγο την κατηγορία του μεσογειακού και θα το βρείς. Εκεί έχει και πολλές πληροφορίες για τους οργανισμούς, θερμοκρασία, αλλαγές από θάλασσα και φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει το post και μάλιστα είναι και ο λόγος που είπα να ξεκινήσω και εγώ μεσογειακό.

Πραγματικά το ενυδρείο αυτό ανεβάζει τον πήχη για όλα τα μεσογειακά.

Αλλά θέλω να βρω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες πριν ξεκινήσω.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω γνώσεις επί τούτου,νομίζω πως χρειάζεται πολύ μικρότερες θερμοκρασίες από αυτές που αναφέρεις και σαφώς μεγαλύτερη κυκλοφορία!

Καλή συνέχεια και σου εύχομαι να πραγματοποιηθεί το όνειρό σου!;)

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορία πρέπει να είναι μεγαλύτερη. Οκ.

Για θερμοκρασίες θέλω κι άλλες γνώμες. Αν και φαντάζομαι ότι αν θεωρήσω τις θερμοκρασίες ενός reef σαν άνω όριο μάλλον θα είναι εντάξει.

Περισσότερο με απασχολεί το θέμα φώτα. Κάποιος με μεσογειακό που να ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. έχω μεσογειακό ενυδρείο και το δουλεύω εδώ και 6 μήνες, και η απορίες είναι αρκετές ακόμα!!! Στο δικό μου ενυδρείο έχω 2 κυκλοφωρητές 3000λτ/ώρα, συν την είσοδο από το σκίμερ, 2500λτ/ ώρα, και υπάρχουν πολλά σημεία του ενυδρείου χωρίς καλή κυκλοφωρία. Το αποτέλεσμα την κακής κυκλοφορίας είναι οι φυσαλίδες αέρα που μαζεύονται πάνω στα φυτά, και μετά σαπίζουν και γεμήζουν άλγη. Στην πράξη λοιπόν, θα καταλάβεις πόσους χρειάζεσαι στο ενυδρείο σου.

από φωτισμό τώρα, στα 300λτ, έχω 9 επί 10βατ λεντ. 6 6500κ και 3 royal blue. αναλογικά δηλαδή θα έλεγα 10000κ φωτισμός, με λίγο κόκκινο φάσμα από τα 6500κ λεντάκια. Τα φυτά πάνε καλά είναι πλέον πράσινα αλλά κοραλίνη δεν φαίνεται να αναπτύσεται ακόμα. Τέλος, θα μπει λεντοταινία 10βατ uv μόλις έρθει καθώς το χρειάζονται τα ενυδρεία. από λάμπα φθορίου θα έλεγα ότι χρειάζεσαι περίπου 120βατ ανά 300λίτρα.

Καλή τύχη και καλή αρχή, ρώτα ότι χρειάζεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ George. Τέτοιες πληροφορίες ψάχνω. Οι γνώσεις που αποκτούνται από εμπειρία δεν συγκρίνονται με το διάβασμα και την φιλοσοφική συζήτηση..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ George. Τέτοιες πληροφορίες ψάχνω. Οι γνώσεις που αποκτούνται από εμπειρία δεν συγκρίνονται με το διάβασμα και την φιλοσοφική συζήτηση..

+1000 φιλε no man :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάρα πολλά πράγματα μπορείς να βρεις στην Επανωμή, Μηχανιώνα κλπ εκτός από το νερό...

Δες λίγο και το θέμα μου http://www.aquazone.gr/forums/topic/86701-volcano2/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε. Είδα το θέμα σου. Ωραίο ενυδρείο. Με τον φωτισμό που έχεις είσαι κομπλέ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Θέλω ν ξεκινήσω ένα μεσογειακό ενυδρείο (είναι το όνειρο μου εδώ και καιρό) και ξεκινώ αυτό το θέμα για να μου λυθούν κάποιες απορίες που δεν μπόρεσα να απαντήσω μετά το διάβασμα της σχετικής βιβλιογραφιας. Διατηρώ ένα nano reef εδώ και ενάμισι χρόνο περίπου με τα πάνω του και τα κάτω του όποτε τα βασικά βασικά του θαλασσινού τα ξέρω.

Αρχικά θέλω εμπειρικές γνώσεις από ανθρώπους που έχουν μεσογειακά ενυδρεία και όχι τι πρέπει θεωρητικά να ισχύει, αφού θεωρητικές γνώσεις λίγο πολύ όλοι έχουμε και μπορούν να βρεθούν και στο διαδίκτυο.

Να πω επίσης ότι είμαι ακόμη στο στάδιο της σκέψης και οργάνωσης και ότι αν τελικά ξεκινήσω το εγχείρημα θα εξαρτηθεί από τις πληροφορίες που θα συλλέξω και από το κόστος που θα προσπαθήσω να το κρατήσω χαμηλό.

Οι βασικές αρχές είναι οι ίδιες όπως και στα κλασσικά θαλασσινά ενυδρεία υφάλου.

Ξεκινάω λοιπόν με στόχο να φτιάξω ένα κυρίως ενυδρείο 300L με sump 100L (χοντρικά). Καλά το πας !!!!

Μένω Περαία Θεσσαλονίκης οπότε αλλαγές νερού θα κάνω από θάλασσα (Επανομή - είσοδος Θερμαϊκού) που το νερό λόγο του ρεύματος του Θερμαϊκού είναι σχετικά καθαρό.

Συλλογή άμμου και βράχου θα γίνει από την μύτη του πρώτου ποδιού Χαλκιδικής.

Συλλογή ζωντανών μάλλον από τα ίδια σημεία.

Για σκιμερ, άνθρακα - αντιφωσφορο ότι ισχύει και στα reef, έτσι; Σωστά !!!! Επειδή όμως εδώ το σύστημα θέλει περισσότερο φαγητό παρά φως, είναι αυξημένες οι απαιτήσεις σε τέτοια υλικά.

Η βασική μου απορία για αρχή είναι ο φωτισμός η κυκλοφορία και η θερμοκρασία.

1)Φωτισμός

Διάβασα ότι οι περισσότεροι οργανισμοί μας είναι εταιροτροφικοι και δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό.

Δηλαδή αν βάλω σφουγγάρια, ψάρια, γαρίδες, ανεμώνες ντομάτες κτλ δεν χρειάζομαι τον τρελό φωτισμό που θέλει ένα αντίστοιχο reef;

Άλλα αν βάλω φωτοσυνθετικους οργανισμούς μεσογειακά κοράλλια (μπαλανοφιλιες ή το υπέροχο κόκκινο μεσογειακό κοράλλι) ή και μοβ ανεμώνες (sulcata) τότε χρειάζομαι φωτισμό reef; Και τέλος πάντων τι λάμπες (Kelvin) και πόσα βατ σύνολο;

Έχω μπερδευτεί.

Ο φωτισμός έχει να κάνει κυρίως με το βάθος που θέλεις να "παίξεις". Εάν ξεκινήσεις με την ζώνη 0 έως -20 πιστεύω ότι με 12.000 - 15.000Κ είσαι εντάξει. Τώρα από λάμπες με 2 χ 39W θα είσαι ΟΚ. Εάν θέλεις μπορείς να συνδυάσεις 1 15.000Κ και 1 ακτινική και να ξεκινάς - τελειώνεις την φωτοπερίοδο με αυτήν και στο ενδιάμεσο να έχεις για κάποιο χρονικό διάστημα και τις 2. Πάντως ότι επιλέξεις όχι κάτω από 10.000Κ.

2)Κυκλοφορία

Νομίζω ότι χρειάζεται κυκλοφορία όπως ένα reef. Στα 300 λίτρα 2x1000 κυκλοφοριτες είναι καλά ή είναι πολύ; Σαν λίγο μου φαίνεται. Δεν θες τις τρελές κυκλοφορίες ενός υφάλου αλλά ....ανέβα κιάλλο.

3) Θερμοκρασία

Διάβασα πολλές διαφορετικές απόψεις.

χειμώνα - καλοκαίρι 25

χειμώνα 16 - καλοκαίρι 24

χειμώνα 25 - καλοκαίρι 30 μαξ και για λίγο

Τι είναι πιο σωστό;

Σου έχω παρακάτω 1 διαγραμματάκι. Η θερμοκρασία εξαρτάται και από το βάθος που παίζεις. όσο πιο ρηχά τόσο πιο ανεκτικοί είναι κα ιοι οργανισμοί σε υψηλότερες θερμοκρασίες.

Καλά είναι να προσπαθήσεις να προσομοιάζεις τις επικρατούσες εποχιακές συνθήκες.

Ιαν - Φεβ - Μαρ -->16 oC

Απρ -->17 oC

Μαϊ -->18 oC

Ιουν -->21 oC

Ιουλ -->22 oC

Αυγ -->23 oC

Σεπ -->22 oC

Οκτ -->20 oC

Νοε -->18 oC

Δεκ -->17 oC

Εννοείται ότι οι μεταβολές γίνονται σταδιακά και μελετημένα. Στο δικό μου από την χρήση αποδείχθηκε ότι λόγω του ότι το σύστημα ως κρύου νερού, είναι πιο αργό στις αντιδράσεις του κάθε αλλαγή, για να μην επιφέρει τα πάνω κάτω, χρειάζεται κάποιο έστω και μικρό χρόνο προσαρμογής.

Το ιδιο προσπαθώ να κάνω και με την ένταση και χρονοπερίοδο του φωτός.

Και χρειάζεται οπωσδήποτε Τσίλερ; Στον νάνο μου το καλοκαίρι με 3 μίνι ανεμιστηρακια έχω 26 βαθμούς. Μπορώ να κάνω το ίδιο σε ένα ενυδρείο 300L (με 10 ανεμιστηρακια πχ);

Θα έχεις τρελή εξάτμιση !!!! Δοκίμασέ το και βλέπεις.....

Επιπλέον αν υπάρχει κάποιος με μεσογειακό στην Θεσσαλονίκη και μπορεί να πιούμε κάνα καφέ να δω από κοντά τα ενυδρεία σας γιατί κακά τα ψέματα μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις. Υπάρχει 1 παληκάρι από άλλο ανάλαγο φόρουμ, αλλά έχει εξαφανιστεί το τελευταίο χρονικό διάστημα.

Έγραψα πολλά. Περιμένω τα σχόλια σας και μετά θα ακολουθήσουν και άλλες (απορίες).

Ευχαριστώ.

Καθυστέρησα αλλά βρήκα τελικά χρόνο και ασχολήθηκα. Ότι άλλο θέλεις στην διάθεσή σου.....

post-17759-0-49250900-1393879377_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Samian σε ευχαριστώ πολύ.

Περίμενα τις παρατηρήσεις σου πως και πως. Ιδικά το διάγραμμα στο τέλος πολύ επαγγελματική δουλειά.

Απ ότι κατάλαβα ενεργειακά ένα τροπικό και ένα μεσογειακό θέλουν τα ίδια βατ συνολικά.

Στο μεσογειακό γλυτώνεις την θέρμανση του χειμώνα και μερικά βατ από τον φωτισμό αλλά δίνεις περισσότερα σε ψύξη το καλοκαίρι και χρειάζεσαι μεγαλύτερο σκιμερ και γενικά φίλτρανση.

Έχεις κάνει μέτρηση στο ενυδρείο σου να μου πεις περίπου ποσά βατ καταναλώνει; Ρωτάω γιατί το οικονομικό είναι ένας σημαντικός λόγος για να ξεκινήσω η όχι..

Όσον αφορά την ζώνη που είπες, ακόμη δεν ξέρω τι ακριβώς θέλω άλλα τα ζωάκια που με ενδιαφέρουν τα βλέπω σε μικρο βάθος. Μπορούν όμως να συνδυαστούν ζώα από διαφορετικά βάθη με επιτυχία;

Για παράδειγμα οι ανεμώνες βρίσκονται σε μικρο βάθος λόγο της φωτοσύνθεσης ενώ τα περισσότερα αξιόλογα σφουγγάρια ή το μεσογειακό κόκκινο κοράλλι βρίσκονται σε μεγαλύτερα βάθη. Επιπλέον τα ψάρια μας ζουν σε μικρή ηλικία στα ρηχά και όσο ωριμάζουν κατεβαίνουν σε μεγαλύτερα βάθη. Κατά την γνώμη σου κάτι τέτοιο δημιουργεί προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι.

Λοιπόν σε Watt εάν σου πω δεν λέει και πολλά, σε KWh όμως μπορώ να σου πω για 5,83 KWh την ημέρα.

Για το τι θα βάλεις είναι στην διακριτική σου ευχέρεια. Μπορείς με κατάλληλο aquascape να διαμορφώσεις περιοχές που θα έχουν άπλετο φωτισμό για το φωτοσυνθετικό σου κομμάτι και σκιερές περιοχές για τα μη φωτοσυνθετικά.

Όσο για τα ψάρια πρόσεξε τους συνδυασμούς σου για να μην έχεις απώλειες.

Υ.Γ

Εάν βρεις κόκκινο κοράλι...πρόσεξέ το σαν τα μάτια σου.....Είναι πολύ σπάνιο πια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...