Jump to content

Ασπόνδυλα Τελικά Βοηθάνε?


Recommended Posts

Εχω μια απορία και θα ήθελα λίγη βοήθεια για να ξεμπερδέψω λίγο τα πράγματα.

Εχω διαβάσει σε φόρουμ ότι οι γαρίδες και τα σαλιγκάρια είναι οι καθαριστές του ενυδρείου.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Αν ναι από τι το καθαρίζουν, άλγες - σαπρομύκητες - αμμωνίες ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες από τις γαρίδες και τα σαλιγκάρια καταναλώνουν ορισμένα είδη άλγης, υπολείματα τροφών, και νεκρούς οργανισμούς που πιθανόν υπάρξουν στο ενυδρείο μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από όσα ανέφερε ο Σωτήρης, τα σαλιγκάρια βοηθάνε και με άλλους τρόπους:

~ ανακατεύουν το βυθό έτσι όπως χώνονται μέσα του και βοηθούν να μην έχουμε αναερόβιες περιοχές σε αυτόν

~ αν τα δούμε στην επιφάνεια συχνά σημαίνει έλλειψη νερού στο ενυδρείο μας

~ μερικά τρώνε νεκρά μέρη των φυτών που βρίσκονται μέσα στο βυθό μας

Και είναι χαριτωμένα! :D

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από όσα ανέφερε ο Σωτήρης, τα σαλιγκάρια βοηθάνε και με άλλους τρόπους:

~ ανακατεύουν το βυθό έτσι όπως χώνονται μέσα του και βοηθούν να μην έχουμε αναερόβιες περιοχές σε αυτόν Δεν το κανουν ολα τα σαλιγκαρια αυτο.Μονο τα anentome helena

~ αν τα δούμε στην επιφάνεια συχνά σημαίνει έλλειψη νερού στο ενυδρείο μας Καποια σαλιγκαρια επισης αρεσκονται να τρωνε το φιλμ που σχηματιζεται στην επιφανεια

~ μερικά τρώνε νεκρά μέρη των φυτών που βρίσκονται μέσα στο βυθό μας Δεν το εχω ξανακουσει

Και είναι χαριτωμένα! :D

Link to comment
Share on other sites

Δία σ'ευχαριστώ για τις επισημάνσεις!

Είσαι σίγουρος ότι το κάνουν μόνο τα helena; Εγώ που έχω λαθρεπιβάτες τον περισσότερο καιρό είναι στον βυθό.

Για το ότι κάποια σαλιγκάρια πηγαίνουν στην επιφάνεια χωρίς απαραίτητα να σημαίνει έλλειψη οξυγόνου έχεις δίκιο, ένας από τους λαθρεπιβάτες μου ήταν συνέχεια στο τζάμι και συχνά ανέβαινε στην επιφάνεια.

Αυτό για τα φυτά το έχω διαβάσει εδώ, λες να έχω καταλάβει λάθος; Θα προσπαθήσω να βρω που το διάβασα. :)

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα! Εδώ, στο προφίλ των melanoides tuberculata, αναφέρει:

Τρώει τροφές και σάπιες ρίζες εντός του βυθού όπου μπορούν κατά την αποσύνθεσή τους να ρυπάνουν το νερό.

Αυτό ισχύει για τα melanoides tuberculata, ίσως να μην ισχύει για όλα τα σαλιγκάρια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δία σ'ευχαριστώ για τις επισημάνσεις!

Είσαι σίγουρος ότι το κάνουν μόνο τα helena; Εγώ που έχω λαθρεπιβάτες τον περισσότερο καιρό είναι στον βυθό.

Για το ότι κάποια σαλιγκάρια πηγαίνουν στην επιφάνεια χωρίς απαραίτητα να σημαίνει έλλειψη οξυγόνου έχεις δίκιο, ένας από τους λαθρεπιβάτες μου ήταν συνέχεια στο τζάμι και συχνά ανέβαινε στην επιφάνεια.

Αυτό για τα φυτά το έχω διαβάσει εδώ, λες να έχω καταλάβει λάθος; Θα προσπαθήσω να βρω που το διάβασα. :)

Εκτος απο τα helena το κανουν και καποιοι λαθρεπιβατες αυτο με το βυθο

Το βρήκα! Εδώ, στο προφίλ των melanoides tuberculata, αναφέρει:

Τρώει τροφές και σάπιες ρίζες εντός του βυθού όπου μπορούν κατά την αποσύνθεσή τους να ρυπάνουν το νερό.

Αυτό ισχύει για τα melanoides tuberculata, ίσως να μην ισχύει για όλα τα σαλιγκάρια. :thumbup:

Σωστα τα λετε.Απλα εγω αφησα εκτος αυτα τα σαλιγκαρια και αναφερθηκα μονο σε αυτα που επιλεκτικα αγοραζουμε για τα ενυδρεια μας :)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από όσα ανέφερε ο Σωτήρης, τα σαλιγκάρια βοηθάνε και με άλλους τρόπους:

~ ανακατεύουν το βυθό έτσι όπως χώνονται μέσα του και βοηθούν να μην έχουμε αναερόβιες περιοχές σε αυτόν

~ αν τα δούμε στην επιφάνεια συχνά σημαίνει έλλειψη νερου στο ενυδρείο μας

~ μερικά τρώνε νεκρά μέρη των φυτών που βρίσκονται μέσα στο βυθό μας

Και είναι χαριτωμένα! :D

νομιζω οτι αν υπαρξει ελειψη νερου,δεν χρειαζομαστε σαλιγγαρια για να το καταλαβουμε!!!!!!!! :usd:

Έγινε επεξεργασία - linglong
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αν υπαρξει ελειψη νερου,δεν χρειαζομαστε σαλιγγαρια για να το καταλαβουμε!!!!!!!! :usd:

:lolu:

Εγώ κοιτάζω τα σαλιγκάρια για να δω αν έχω έλλειψη νερού, είναι νέα πρωτοποριακή μέθοδος!

Υ.Γ. Οξυγόνου ήθελα να γράψω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...