Jump to content

Ενεργος Ανθρακας! Απαραιτητος? Ή Οχι?


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπερα σας....

Προσφατα μπηκα στην διαδικασια να αλαξω ενεργο ανθρακα στο ενυδρειο μου. (Τον αλαζω καθε μηνα) Παιρνοντας το κουτακι του λοιπον να τον αντικαταστησω ειπα να διαβασω τις εσωτερικες οδηγιες που αναγραφει επανω τιο φυλλαδιακι του. Αυτο που ελεγαν οι οδηγιες σχετικα με το ποτε πρεπει να χρησιμοποιησει καποιος ανθρακα ηταν οι 3 περιπτωσεις που ακολουθουν:

1) Να δεσμευσει το υπερβολικο οζον που τυχων εχει μεσα το ενυδρειο

2) Για απορροφηση καποιο φαρμακευτικου σκευασματος

3) Για κιτρινισμενο νερο και αν παρατηρηθουν οσμες.

Επισης διαβασα στις οδηγιες οτι απορροφα και ιχνοστοιχεια! Τα ιχνοστοιχεια τα προσθετουμε για τα κοραλλια μας.

Αν μας τα απορροφαει ο ανθρακας τοτε ποιος ο λογος να βαλουμε ανθρακα ή ιχνοστοιχεια?

Εγω τοσο καιρο εβαζα τον ανθρακα μεσα σε καλτσα και τον αλαζα ανα μηνα.

-Μηπως τελικα πρεπει να χρησιμοποιουμε ανθρακα μονο σε αυτες τις 3 περιπτωσεις? και απλα εμεις το παρακανουμε και ειμαστε υπερβολικοι?

-Ειναι κανεις που δεν χρησιμοποιει ανθρακα? (Εγω τελικα δεν τον αλαξα για να παρατηρησω το τι θα γινει)

Και τελος

-Μηπως τελικα ειναι καλυτερα να βαζουμε ανθρακα μια φορα ανα 4 -6 μηνες ισα ισα για να αποροφησει, τυχων τοξινες,δηλητηρια,οσμες και αλλες ουσιες που με τον καιρο συσσορευονται στο ενυδρειο μας? (Μην ξεχναμε οτι κανουμε και τακτικες αλαγες νερου! Που σημαινει οτι ανανεωνεται το περιβαλλον και αφαιρουντε καποιες ουσιες τοξικες που βλαπτουν το συστημα μας)

Link to comment
Share on other sites

αν εχουμε μονο sps στο ενυδρειο μας τοτε ναι το συζηταω για τη μη χρηση ανθρακα.απο τη στιγμη που εχουμε και μ****α τοτε ειναι απαραιτητη η χρηση ανθρακα.αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη.

δεν ειναι εποχες για πειραματα ευγενιε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μεγαλυτερες ανακαληψεις και ανατροπες εγιναν με πειραματα Κωστη :) Βασικα εγω δεν προκειτε να τον αλαξω. (και θα αφαιρεσω και αυτον που εχω)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα άνοιξες φιλε μου Ευγένιε.

Το βασικό για εμένα που αφορά στην χρήση άνθρακα είναι αφενός τα λίτρα του ενυδρείου αφετέρου το setup του και το στοκαρισμα σε ζωντανά...

Είναι δεδομένο ότι ο άνθρακας δεν κάνει διάκριση σε βλαβερά και μη στοιχεία και θα δεσμεύσει ότι μπορεί..

Σε ένα μικρο σύστημα πχ της τάξης των 100 λίτρων με μέτριο η ανεπαρκές σκιμμαρισμα και στοκαρισμένο με μαλάκα κοράλλια κατα την εμπειρία μου ο άνθρακας είναι μονόδρομος στο να διατηρηθούν κάποιες ισορροπίες στο ενυδρείο.Τα χημικά που αποβάλουν τα soft κοράλλια είτε κατά την διεξαγωγή του χημικού πολέμου μεταξύ τους είτε κατά την διαδικασία της αυτό ίασης είναι πολύ δυνατά και μπορεί να δημιουργήσουν πολλάκις προβλήματα σε εμάς..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την άλλη πλευρά σε ενα μεγαλύτερο σύστημα πχ 500 λίτρων το οποίο στηρίζετε σε δυνατό σκιμμερ και το στοκαρισμα του αφορά κυρίως σκληρά κοράλλια και οχι μαλάκα και η εξομοίωση που προσπαθούμε να κάνουμε να βασίζετε στην ολιγοθρεπτική θεωρία η χρήση ενεργού άνθρακα θα μπορούσε οχι να χαρακτηριστεί καλή αλλα καταστροφική για το σύστημα μας...

Προσωπικά στο ενυδρείου μου χρήση άνθρακα δεν κάνω με εξαίρεση προ 2 χρόνων που και τότε έγινε μετά απο την μεγάλη ζημιά που είχα πάθει λογο θερμοκρασίας οταν απολεστεί το 70% το ζωντανών μου το καλοκαίρι του 12 και η χρήση του ήταν μονόδρομος..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θαναση το σκεπτικο μου στηριζετε στο οτι για να γινει χημεικος πολεμος θα πρεπει ή να στρεσαρουμε εμεις τα κοραλια (μ****α) ή να ερθουν σε επαφη μεταξυ τους. Εγω αυτο το εχω σχεδον αποκλεισει. Δεν βαζω χερια μεσα στο ενυδρειο παρα μονο οταν θα κανω target feeding. Οπωτε αν τυχων καποια στιγμη βγουν καποιες ουσιες απο τροφες, απο τον αερα του σπιτιου (Π.χ σφουγγαριζει η γυναικα σου με χλωρινη το πατωμα, ρουφαει το σκιμερ μεσο του αερα τους ατμους του αεριου χλωριου ή του αρωματικου χημεικου και τον χτυπαει το σκιμερ στο νερο σου), τοτε μια φορα ανα 4 μηνο μια χρηση ενεργου ανθρακα ισως να εκανε περισσοτερο καλο σε σχεση με την συνεχομενη παρατεταμενη χρηση.

Υποθεσεις κανω... :)

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ ενδιαφερον θεμα ευγενειε :thumbsu:

Προσωπικα ενα γερα στοκαρισμενο mixed reef και με μεγαλη ποικιλια ζωντανων δεν θα το αφηνα χωρις ανθρακα.

Ειδικα αν ειχε μεσα μ****α(οπως σαρκοφυτο) η' ανεμωνες κτλ.

Εχω σταματησει εδω και 3-4 χρονια να βαζω ανθρακα και δεν ξερω αν ειδα μονο καλα αποτελεσματα,αλλα σιγουρα δεν ειδα κατι αρνητικο.

Μονο το νερο κιτρινιζει αν περασουν 3-4 εβδομαδες χωρις αλλαγη αλλα συνηθως στο 20ημερο εχω κανει μια σιγουρα.

Μετα απο τοσο καιρο και βλεπωντας την συμπεριφορα των κοραλιων μου(με βαση το δικο μου setup),πιστευω και εγω πως αφαιρει πολυ περισσοτερα χρησιμα για το ενυδρειο παρα βλαβερα.

Γενικοτερα,θα συμφωνησω με ολα οσα ανεφερε ο θανασης παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι ο άνθρακας είναι χρήσιμος μόνο για την καθαρότητα του νερού και την απορρόφηση των τοξίνων από τον χημικό πόλεμο μεταξύ των κοραλλιών, συμφωνώ απόλυτα με τον Θανάση ότι σε ενυδρεία με λίγα λίτρα είναι απαραίτητος ενώ σε μεγάλα όχι και τόσο, πάντως εγώ στο ενυδρείο μου έχω σταθερά σε μικρότερη συνιστώμενη ποσότητα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας....

Προσφατα μπηκα στην διαδικασια να αλαξω ενεργο ανθρακα στο ενυδρειο μου. (Τον αλαζω καθε μηνα) Παιρνοντας το κουτακι του λοιπον να τον αντικαταστησω ειπα να διαβασω τις εσωτερικες οδηγιες που αναγραφει επανω τιο φυλλαδιακι του. Αυτο που ελεγαν οι οδηγιες σχετικα με το ποτε πρεπει να χρησιμοποιησει καποιος ανθρακα ηταν οι 3 περιπτωσεις που ακολουθουν:

1) Να δεσμευσει το υπερβολικο οζον που τυχων εχει μεσα το ενυδρειο

2) Για απορροφηση καποιο φαρμακευτικου σκευασματος

3) Για κιτρινισμενο νερο και αν παρατηρηθουν οσμες.

Επισης διαβασα στις οδηγιες οτι απορροφα και ιχνοστοιχεια! Τα ιχνοστοιχεια τα προσθετουμε για τα κοραλλια μας.

Αν μας τα απορροφαει ο ανθρακας τοτε ποιος ο λογος να βαλουμε ανθρακα ή ιχνοστοιχεια?

Εγω τοσο καιρο εβαζα τον ανθρακα μεσα σε καλτσα και τον αλαζα ανα μηνα.

-Μηπως τελικα πρεπει να χρησιμοποιουμε ανθρακα μονο σε αυτες τις 3 περιπτωσεις? και απλα εμεις το παρακανουμε και ειμαστε υπερβολικοι?

-Ειναι κανεις που δεν χρησιμοποιει ανθρακα? (Εγω τελικα δεν τον αλαξα για να παρατηρησω το τι θα γινει)

Και τελος

-Μηπως τελικα ειναι καλυτερα να βαζουμε ανθρακα μια φορα ανα 4 -6 μηνες ισα ισα για να αποροφησει, τυχων τοξινες,δηλητηρια,οσμες και αλλες ουσιες που με τον καιρο συσσορευονται στο ενυδρειο μας? (Μην ξεχναμε οτι κανουμε και τακτικες αλαγες νερου! Που σημαινει οτι ανανεωνεται το περιβαλλον και αφαιρουντε καποιες ουσιες τοξικες που βλαπτουν το συστημα μας)

Καλησπερα! Να αναφερω τη γνωμη μου κι εγω ως προς τη χρηση του ανθρακα, χωρις βεβαια να ειμαι ειδικος. Οι 3 περιπτωσεις που αναφερεις παραπανω ειναι καταστασεις που καποιος οφειλει χωρις εξαιρεση χρησιμοποιησει ανθρακα γιατι 1) το οζον ειναι πολυ τοξικο για τους πνευμονες ακομα και σε μικρες συγκεντρωσεις 2) ο αλλος τροπος αφαιρεσης φαρμακου ειναι 100% αλλαγη νερου 3) αν φτασουμε εκει... :hot:

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει αλλη χρησιμοτητα και θα μπορουσε ισως και καποιος να αντιστρεψει την ερωτηση, γιατι να χρησιμοποιεις ιχνοστοιχεια που δεν μπορεις να μετρησεις με την πιθανοτητα να αθροιστουν στο συστημα? Οι αλλαγες νερου ειναι αριστες για τα δηλητηρια που αθροιζονται αλλα κανεις δεν ξερει τι συμβαινει απο στιγμη σε στιγμη, πχ ξεχνιομαστε και βαζουμε τα χερια μας μετα απο πλυσιμο με σαπουνι, ριχνουμε χλωρινη στο πατωμα κτλ. Επισης χημικο πολεμο δεν κανουν μονο τα κοραλλια αλλα και πολλα ειδη μακροαλγης (πχ caulerpa). Επισης (δις) ποσοι ξερουμε ακριβως τι χημικες ουσιες εχει το ενυδρειο μας? Πχ στο δικο μου για παραδειγμα εχω βαλει ενα τυπο μονωτικου αφρου στους μαγνητες των αντλιων για να μην κανουν θορυβο. Δεν εχω την απολυτως παραμικρη ιδεα τι υλικο ειναι και αν διαλυεται σιγα σιγα στο νερο ή με το φως.

Γενικα οι περισσοτεροι συμφωνουν οτι ο ανθρακας ειναι must σε ενυδρεια με μ****α κοραλλια (ιδιως leathers, mushrooms) και εστω περιστασιακα σε mixed reef. Σιγουρα δεν απορροφαει κανενα απο τα μετρησιμα ιχνοστοιχεια, ενω για τα μη μετρησιμα υπαρχουν μονο εικασιες. Απορροφαει τεκμηριωμενα οργανικα αλλα πολλοι ανθρακες, ιδιως οι κατωτερης ποιοτητας, απελευθερωνουν φωσφορικα σε αγνωστη ποσοτητα.

Προσωπικα χρησιμοποιω ανθρακα τον οποιο αλλαζω ανα μηνα. Δεν εχω τρεξει ποτε ενυδρειο χωρις, οποτε και δεν μπορω να σου πω αν παρατηρησα κατι διαφορετικο. Παντως αν εβαζα ανθρακα περιστασιακα θα τον εβαζα συχνοτερα απο 4-6 μηνες, ισως ανα μηνα ή εστω διμηνο.

Link to comment
Share on other sites

http://joejaworski.wordpress.com/2008/05/09/does-a-reef-tank-need-carbon/

ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟς ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΑΙ

As we have seen, the use of Activated Carbon is an important part of maintaining a healthy marine or reef aquarium. It is the only filtering media that can remove substantial amounts of metabolic wastes (organics), which accumulate over time and can prevent secondary water quality and health problems in specimens. Because of the phosphate issue in lower quality products, it is better to spend a little more on a quality carbon than use any carbon at all.

Επισης για λιγο ακομη διαβασμα

http://web.archive.org/web/20010211125618/www.animalnetwork.com/fish2/aqfm/1998/may/features/1/default.asp

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Για μενα καλο ειναι να υπαρχει εστω και σε μικρη ποσοτητα, δεν ξερω εαν θα κανει καλο η κακο, αλλα απ το καθολου νομιζω ειναι καλητερα, επισης οταν μαζευουμε μεσα σε μια γυαλα ανεξαρτιτος λιτρων ζωντανα με αλλες συνηθειες, τοτε τα πραγματα μπορει να αγριεψουν, δυσκολα καποιος μαλιστα δεν θα βαλει μια ανεμωνη η καποιο μαλακο κοραλακι.....

συν οτι εαν εχουμε εναν ξαφνικο θανατο και δεν το παρουμε χαμπαρι για τον οποιοδιποτε λογω, ο ανθρακας θα βοηθειση εστω και ελαχιστα την ολη κατασταση και πριν και μετα το συμβαν.

θεωρω και χαζο το ποσο του ανθρακα σε σχεση με οτι αλλο εχουμε παρει και βαλει ωστε να το κοψουμε πχ για εξοικονωμιση 15 ευρω στα 5 λιτρα(νομιζω τοσο εχει της WW).....

Link to comment
Share on other sites

Στο θαλασσινο δοκιμασα και χωρις και ειδα μια κιτρινιλα στο νερο

Με ανθρακα το νερο κρυσταλλο

Το κοστος ειναι μηδαμινο

Περιστασικα βαζω και στο γλυκο.....

Link to comment
Share on other sites

Παντως νομιζω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων που τρεχουν θαλασσινα ενυδρεια χρησιμοποιει ανθρακα...

Τι θα λεγατε για ενα πειραμα? Καθενας απο εμας να βαλει μια προκαθορισμενη ποσοτητα ανθρακα σε μια προκαθορισμενη ποσοτητα RO νερου και μετα να το μετρησουμε για φωσφορικα. Ετσι μετρωντας καθενας οτι εχει αν τα συγκεντρωσουμε μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα για την ποιοτητα των ανθρακων που κυκλοφορουν. Προσωπικα εχω Eheim Ehfiactiv και ανθρακα απο waterwaves για δοκιμη.

Και στο τελος θα πουμε ανθρακες ο θησαυρος! :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Καποτε που ειχα γλυκου νερου ενυδρεια (και δεν μιλαμε για 1-2 ενυδρεια) τα ειχα χωρις ανθρακα και ολα πηγαιναν σφαιρα...απο φυτα, ψαρια και γενικα ηταν μια χαρα το συστημα. Στα θαλασσινα μου (μεσογειακα) δεν ειχα σε ολα ανθρακα και ειχαν τα ιδια αποτελεσματα και στα μεν και στα δε. Για το Reef ειναι κατι που το τρεχω 1,5 χρονο με ανθρακα και μπορω να πω οτι ολα πανε καλα. Αυτο που σκεφτομαι και αφορμη ηταν οτι ο ανθρακας απορροφα και ωφελειμα συστατικα (ιχνοστοιχεια κλπ) που χρειαζονται τα κοραλια μας, πως θα πηγενε το ενυδρειο χρησιμοποιοντος ανθρακα περιστασιακα....? Και φυσικα δεν το λεω αυτο για οικονομικο παραγοντα. Οπως ειπε ενας φιλος ποιο πανω.... μονο μια δοκιμη σου λυνει την απορια.

Link to comment
Share on other sites

Το RO (reverse osmosis) δεν θα εχει 0 φωσφορικα?

Eχω την εντυπωση οτι ο ανθρακας δεν εχει και την καλητερη αποδοση στην αποροφηση φωσφορικων. Δεν ειμαι και σιγουρος βεβαια απλα το λεω επειδη το βαλαμε σαν κριτιριο.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Το RO (reverse osmosis) δεν θα εχει 0 φωσφορικα?

Eχω την εντυπωση οτι ο ανθρακας δεν εχει και την καλητερη αποδοση στην αποροφηση φωσφορικων. Δεν ειμαι και σιγουρος βεβαια απλα το λεω επειδη το βαλαμε σαν κριτιριο.

Ο ανθρακας οχι απλα δεν απορροφα φωσφορικα αλλα μπορει και να απελευθερωνει, ιδιως οι χειροτεροι σε ποιοτητα ανθρακες. Αυτο οφειλεται στη διαδικασια παρασκευης τους (πλυσιμο με φωσφορικο οξυ). Με τo RO νερο δεν θα δουμε αν απορροφα, αλλα αν και τι απελευθερωνει.

εγω δουλεύω και άνθρακα με αντιφωσφορο και δεν εχω εντοπίσει κάποια αλλαγη μόνο θετικά!

Και εγω το ιδιο και μαλιστα για να μην εχω τα τυχον φωσφορικα του ανθρακα στο ενυδρειο τα εχω ετσι ωστε το νερο αμεσως μετα τον ανθρακα να περναει απο τον αντιφωσφορο. Παντως αυτο που μου κανει εντυπωση στον ενεργο ανθρακα ειναι οτι οταν τον αγγιξει το νερο (οταν τον ξεπλυνω πριν τον βαλω στο ενυδρειο) ελευθερωνει καποιου ειδους αεριο, σαν να "βραζει" για λιγο. Εχει κανεις ιδεα τι ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με τα ενυδρεία.....νομίζω πως αξίζει να το δείτε!

http://oliviart-gr.blogspot.gr/2013/08/carbon-activated.html

εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ενεργό άνθρακα αλλά αντί αυτού χρησιμοποιώ το purigen της seachem

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφριζμα/ζεσταμα κανει ο αντιφωσφορος με ωαση το σιδερο απ οσο ξερω, ο ανθρακας αυτο που κανει ειναι να απελευθερονει οτι αερα εχει κρατισει μεσα του επειδη ειναι ξυλο στην ουσια....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

nemo_nick : Sorry :poster_oops: δεν ειχα καταλαβει οτι εννοουσες αυτο. Ναι αξιζει να το δοκιμασουμε.

Και μενα μου το κανει αυτο ο ενεργος ανθρακας (αφρισμα) και ο αντιφωσφορος. Απο οσο εχω ακουσει για να τον φτιαξουν τον "ψηνουν" σε υψιλες θερμοκρασιες. Ισως να παγιδευει αερια και να τα ελευθερωθει οταν ερθει σε επαφη με το νερο και γιαυτο να ακουμε αυτο το αφρισμα.

Link to comment
Share on other sites

nemo_nick : Sorry :poster_oops: δεν ειχα καταλαβει οτι εννοουσες αυτο. Ναι αξιζει να το δοκιμασουμε.

Και μενα μου το κανει αυτο ο ενεργος ανθρακας (αφρισμα) και ο αντιφωσφορος. Απο οσο εχω ακουσει για να τον φτιαξουν τον "ψηνουν" σε υψιλες θερμοκρασιες. Ισως να παγιδευει αερια και να τα ελευθερωθει οταν ερθει σε επαφη με το νερο και γιαυτο να ακουμε αυτο το αφρισμα.

χωρίς να ξέρω τι επεξεργασία έχει περάσει αυτό πήγαινε και στο δικό μου μυαλό οταν το ακουγα στην πρωτη επαφή στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με τα ενυδρεία.....νομίζω πως αξίζει να το δείτε!

http://oliviart-gr.blogspot.gr/2013/08/carbon-activated.html

εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ενεργό άνθρακα αλλά αντί αυτού χρησιμοποιώ το purigen της seachem

πολυ καλο το "ασχετο" αρθρακι για τον ενεργο ανθρακα.....επειδη διαβασα για αυτο το purigen της seachem που αναφερεις ,γιατι δεν το χρεισιμοποιουνε ολοι?????εννοω τι δεν κανει?,Η τι κακο κανει σε συγκριση με τον ανθρακα??????γιατι φενεται πολυ καλο υλικο και αννανεωσιμο

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το "ασχετο" αρθρακι για τον ενεργο ανθρακα.....επειδη διαβασα για αυτο το purigen της seachem που αναφερεις ,γιατι δεν το χρεισιμοποιουνε ολοι?????εννοω τι δεν κανει?,Η τι κακο κανει σε συγκριση με τον ανθρακα??????γιατι φενεται πολυ καλο υλικο και αννανεωσιμο

Linglong το ιδιο θα ρωταγα και γω.

Και αναρωτιεμαι....αφου δεσμευει πρωτεινες και οργανικο υλικο....δεν θα ελαφρυνει και την δουλεια του σκιμμερ? (π.χ καποιος που εχει ενα αδυναμο σκιμμερ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...