Jump to content

Νεον Τετρα


Tεό

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα ενυδρειο (30λ) και εχω βαλει μεσα 6 ψαρακια νεον τετρα, 3 black νεον και 3 κοκκινο-μπλε. Σημερα το πρωι που ξυπνισα και αναψα το φως του ενυδρειου ειδα μονο τα 3 black και 2 κοκκινα. Μετα απο λιγο βρηκα και το 3ο κοκκινο το οποιο ηταν στην επιφανεια ανασκελα. Η πρωτη μου σκεψη ηταν οτι το ψαρι πεθανε. Αφου το παρατηρισα ομως καλλητερα ειδα οτι ειναι ζωντανο ! αναπνεει και προσπαθει να κουνηθει αλλα δεν τα καταφερνει με αποτελεσμα να κανει σπασμοδικες κινησεις. Το προσεξα καλλιτερα και ειδα κατι που με σοκαρε. Το ψαρακι εχει φαγωμενη ουρα και πτεριγια. Φενετε καθαρα οτι η ουρα του κ τα πτεριγια ειναι δαγκωμενα απο τα αλλα ψαρια. Για ποιο λογο να εγινε κατι τετειο ? Το ψαρακι τι να το κανω τωρα ? Ειναι φανερο οτι σε λιγες μερες θα πεθανει καθως δεν μπορει να φαει. Αλλα δεν μου παει η καρδια να το βγαλω και να το πεταξω γιατι το ψαρι ειναι ακομα ζωντανο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το ενυδρειάκι των 30λτ είναι ακατάλληλο για τα συγκεκριμένα ψάρια. Ρίξε μια ματιά στο προφίλ τους για να καταλάβεις τις ανάγκες των συγκεκριμένων ψαριών. http://www.aquazone.gr/forums/topic/37877-paracheirodon-innesi-myers-1936/#entry335942

Τώρα για το συγκεκριμένο πρόβλημα μιας και σου έτυχε,( φαντάζομαι πως δεν έχεις και καμιά μικρή καραντίνα) βάλε το ψαράκι μέσα σε μια γεννήστρα η μέσα σε μια μικρή σακουλίτσα ανοιχτή από πάνω (μέσα στο ενυδρείο), και εαν έχεις βάλε μέσα μια αερόπετρα με πολύ χαμηλή ροή αέρα. Να ανανεώνεις το νερό της σακουλίτσας κάθε μέρα. Πάντως αυτό που βλέπεις είναι το αποτέλεσμα πρέπει όμως να βρεις την αιτία. Μετρήσεις του νερού έχεις? Καλό θα ήταν να συμπλήρωνες την φόρμα ασθενειών και να ανέβαζες και καμία φωτογραφία για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε σωστότερα.http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-oeunia-aeeuaiuoco-aoeyiaaeao/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...