Jump to content

Τιμές Αντίστροφης Όσμωσης


sunsity

Recommended Posts

Καλησπέρα αγόρασα απο συνχομπυστα μια μεταχειρισμένη αντίστροφη όσμωση και συγκεκριμένα την AQUAHOBBY http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30174 με 100αρα μεμβράνη και Flush kit ,απ'οτι μου είπε έχει δουλέψει το πολύ 4-5 φορές ,το πρόβλημά μου είναι οι σχετικά ψηλές τιμές kh που μου δίνει και είναι 6.5 με τεστ salifert .

Είναι λογικό να είναι τόσο ψηλό , δεν έπρεπε να είναι μηδενική ?

Link to comment
Share on other sites

????

Link to comment
Share on other sites

Ποτε άλλαξε μεμβρανες?

Επίσης αν είναι καιρό αχρησιμοποίητη θέλει πολυ ώρα να δουλεύει με το flush kit να καθαρίσει

Πάντως πιστεύω οτι θέλει αλλαγή μεμβρανών

Link to comment
Share on other sites

τελικά έκανα λάθος (μπερδεύτηκα με το τέστ της salifert) το kh της όσμωσης είναι 3,6 της βρύσης 7,2 και του βρώμικου της όσμωσης 8,3 ε'ιναι καλά ?

Με το flush kit την δούλεψα κανένα 5λεπτο , η μεμβράνη μου είπε πώς έχει δουλέψει 4-5 φορές δεν μου είπε πότε την έβαλε .

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το dimos και εγω 2 μονο φορες που εχω κανει μετρηση kh,0 εβγαλε.

Αφησες να τρεξουν μερικα λιτρα πριν την μετρηση?

Αν θες να δεις πραγματικα σε τι κατασταση ειναι τα φιλτρα και η μεβρανη φιλε sunsity,τοτε κανε μια μετρηση με tds :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Απο την όσμωση πρεπει να παίρνεις μηδέν

Θα συμφωνησω με το dimos και εγω 2 μονο φορες που εχω κανει μετρηση kh,0 εβγαλε.

Αφησες να τρεξουν μερικα λιτρα πριν την μετρηση?

Αν θες να δεις πραγματικα σε τι κατασταση ειναι τα φιλτρα και η μεβρανη φιλε sunsity,τοτε κανε μια μετρηση με tds :thumbsu:

συνφωνω απολυτα και με τους δυο μα ποιο πολυ με την μετρηση με tds!

Link to comment
Share on other sites

άφησα να τρέξει αρκετό νερο , γέμισα και ενα 60λιτρο θα κοιτάξω αύριο να βρώ tds meter , για οικονομία πήγα και τελικά δεν θα γλιτώσω τίποτα , είναι και λίγο τσιμπημένες οι μεμβράνες ....

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οντως οι μεμβρανες ειναι το ακριβο κομματι μιας ΑΟ,αλλα το πιο σημαντικο :thumbsu:

Για αρχη δες τι μετρηση θα σου βγαλει το Tds και το παιρνεις απο εκει.

Ισως(μακαρι) να σου βγαλει καλες τιμες με την αλλαγη μονο των φιλτρων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχατε δίκαιο θέλει αλλαγή η μεμβράνη .....την πάτησα για τα καλά .

Πάντως είναι μεγάλη βλακεία να πουλάει κάποιος κάτι ,να ξέρει ότι έχει πρόβλημα και να μην στο λέει ......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητευεσαι φιλε sunsity.

Δες το σαν ενα καλο μαθημα για μελλοντικες αγορες(που δυστυχως θα κοστισει καποια χρηματα).

Εχει συμβει σε ολους μας.

Πρεπει αναγκαστικα να μπει στα εξοδα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θεωρητικά αδύνατο να μπει κάποιος στο έξοδο της αγοράς μιας Α/Ο , για να τη δουλέψει μόνο 3-4 φορές.

Καταλαβαίνεις για ποιο λόγο στο λέω αυτό.... Πριν λίγο καιρό, συνάδελφος μου επέμενε να αγοράσει μεταχειρισμένη Α/Ο από αγγελία.

Του δάνεισα το Tds meter μου και έκανε μέτρηση επί τόπου και πρίν τη ρητίνη DI. Όλα πήγαν καλά και την αγόρασε αλλά ήταν πλέον σίγουρος οτι είχε χρόνο ζωής για να κάνει τη δουλειά του.

Στη θέση σου θα ερχόμουν σε επαφή με τον πωλητή μήπως λυνόταν πρόβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ την αλήθεια αν πούλαγε μόνο Α/Ο δεν θα την αγόραζα αλλα ο συγκεκριμένος πουλούσε τα πάντα (ενυδρείο - ψάρια- εξοπλισμό ) και γι'αυτό τον πίστεψα ότι ήταν μια χαρά , ήταν αδύνατο να γίνει μέτρηση ,το να επικοινωνήσω μαζί του το σκέφτηκα αλλά δεν θέλω να μπώ σε αυτή τη διαδικασία ,

Τελικά θα πάω να πάρω καινούρια και το καλό είναι ότι έχω το flush kit και κάποια σωληνάκια αρα η ''απώλειά μου'' ήταν κατι λιγότερο απο 20 ευρώ

Όπως είπε και ο mad23 ''είναι ενα καλο μαθημα για μελλοντικες αγορες''

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας το ενδεχομενο να μην το ηξερε ουτε εκεινος οτι ειχε χαλασει..... Ισως η ποιοτητα του νερου που ειχε να μην του δημιουργουσε προβλημα!!

Σιγουρα ομως πριν αγοράσεις κατι εισαι επιφυλακτικός και παντα μα παντα πρεπει να ξερεις οτι αγοραζεις κατι μεταχειρισμενο με οτι μπορει να συνεπαγεται !!!!.................................... :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...