Jump to content

Ερωτήσεις Για Δίσκους


Sport Billy

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω ένα ενυδρείο 400 lit. Αυτή τη στιγμή φιλοξενεί:

14 ροδοστομους

12 καρδινάλιους

10 αρλεκίνους

4 ραμιρέζι

4 corydoras julii

1 ancistrus

2 helena

Το επόμενο βήμα είναι η προσθήκη δίσκων.

  1. Ενδιαφέρομαι για μικρούς δίσκους και μάλλον 8 στον αριθμό. Συμφωνείτε με αυτό σύμφωνα με τα λίτρα?
  2. Πόσο μικρούς (διάμετρος) μπορώ να τους πάρω?
  3. Έχω ένα Hailea 20 λιτ στο οποίο θα μπει εξωτερικό φίλτρο για 150 λιτ, και σκεφτόμουν να κάνω εκεί την καραντίνα των δίσκων. Είναι μικρό για τα 8 δισκάκια?
  4. Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?
  5. Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να προμηθευτώ μικρά δισκάκια γιατί από ότι έχω δει τα περισσότερα Pet Shops έχουν μεγάλους δίσκους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσουν μπουν στον κόπο.

Έγινε επεξεργασία - Sport Billy
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι δεν πάνε όλα τα ψάρια που έχεις με τις θερμοκρασίες νερού που χρειάζονται οι δίσκοι. Ψάξτο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αδερφε ο κανονας για μενα ειναι οσο πιο πολλα λιτρα τοσο καλυτερα, στα 400 λιτρα καθαρα με αρκετο μηκος και υψος και πολυ καλη φιλτρανση ειναι οκ για αρχη βεβαια, για τα υπολοιπα θα το σκεφτομουν αν θα τα αφηνα,οι δισκοι θελουν χαλαρα 29-30 βαθμους με αποτελεσμα ολα τα αλλα να ζοριζονται...ασε που αν χρειαστη και θεραπεια θα φτασεις και τους 34 τωρα οσο αναφορα το μεγεθος αν τους παρεις μικρους ναι μεν θα ειναι φτηνοτερα αλλα και ζορι να τους μεγαλωσεις θελουν πολυ φαει τεραστιες αλλαγες νερου και καλυτερα μεχρι να πιασουν ενα μεγεθος να ειναι μονα στο ενυδρειο και να μην επιβαρυνει κατι αλλο το νερο σου, καλυτερα μεγαλοι να δεις και μορφολογικα οτι ειναι οκ και να μην τραβηξεις το μεγαλωμα τους ...για την καραντινα τωρα 20 λιτρα ειναι πολυ λιγα..εγω οταν ειχα δισκους ειχα μια 70 λιτρα κυβο και παλι μικρη μου φαινοταν..αν τελικα το αποφασισεις και πας σε μικρους να δεις να ταιζονται μπροστα σου πριν τους παρεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα ενυδρείο 400 lit. Αυτή τη στιγμή φιλοξενεί:

14 ροδοστομους

12 καρδινάλιους

10 αρλεκίνους Θα σου πρότεινα τουλάχιστον αυτά τα δυο είδη να φύγουν.

4 ραμιρέζι

4 corydoras julii

1 ancistrus

2 helena

Το επόμενο βήμα είναι η προσθήκη δίσκων.

  1. Ενδιαφέρομαι για μικρούς δίσκους και μάλλον 8 στον αριθμό. Είναι ένας πολύ καλός αριθμός για τα λίτρα αυτά Συμφωνείτε με αυτό σύμφωνα με τα λίτρα?
  2. Πόσο μικρούς (διάμετρος) μπορώ να τους πάρω? 6 με 7 cm είναι ένα καλό μέγεθος να τα δεις να μεγαλώνουν.
  3. Έχω ένα Hailea 20 λιτ στο οποίο θα μπει εξωτερικό φίλτρο για 150 λιτ, και σκεφτόμουν να κάνω εκεί την καραντίνα των δίσκων. Είναι μικρό για τα 8 δισκάκια? Πάρα πολύ μικρο, όπως σου είπαν παραπάνω το λιγότερο να είναι 60 με 70 λίτρα.
  4. Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?
  5. Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να προμηθευτώ μικρά δισκάκια γιατί από ότι έχω δει τα περισσότερα Pet Shops έχουν μεγάλους δίσκους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσουν μπουν στον κόπο.

Φίλε μου καλησπέρα!

Ρίξε μια ματιά στον Υδάτινο στον Πειραιά.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ειναι 8 δισκακια για τα λιτρα σου με την προυποθεση να φυγουν ολα εκτος τα corys.....

Παρε και τα 8 ενα ειδος, θα δειχνει πιο ωραιο σαν κοπαδι και βιοτοπικο, οχι τρικολορ

Γουστα ειναι αυτα βεβαια....

Πολυ φαι και αλλαγες 2 φορες την βδομαδα και θα γινουν τουμπανα

Αναμενουμε φωτο, καλη συνεχεια :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Tα cory Julii δεν θα αντέξουν σε θερμοκρασίες νερού δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με παραξενεύει αυτό που μου λέτε περί ασυμβατότητας των ειδών καθώς όλα τα άρθρα που διαβάζω έχουν αυτά τα είδη ως τους ιδανικούς συγκατοίκους σε ένα κοινωνικό. Και πουθενά δε διάβασα για τη θερμοκρασία! Άρα χρειάζομαι πάλι μελέτη.

  1. giorgosmarios μου προτείνεις να φύγουν οι καρδινάλιοι και οι αρλεκίνοι για να μείνει ένα κοπαδόψαρο σε μεγαλύτερο πλήθος ή για κάποιο άλλο λόγο.
  2. Διάβασα ότι ο δίσκος θέλει ζωτικό χώρο 40-60 λίτρα. Υποθέτω ότι αυτά είναι για ψάρια τελικού μεγέθους. Γι αυτό αναφέρθηκα στα 20λίτρα στην περίπτωση που τα πάρω μικρά 5-7cm που λέει και ο giorgosmarios. Αλλά οκ δέχομαι την εμπειρία σας και θα κοιτάξω να δω μια μεγαλύτερη γυάλα.
  3. Την περίπτωση να τα πάρω 4 - 4 δηλαδή 4 το πρώτο μήνα μπαίνουν καραντίνα και μετά 4 το 2ο μήνα? Βέβαια διακινδυνεύω όταν συναντηθούν στο μεγάλο τι θα γίνει

Θα πάω από τον Υδάτινο που λες να δω τι γίνεται. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι με προβληματίσατε ιδιαίτερα. Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο δουλεύει στους 25οC, αλλά και το καλοκαίρι που με τα ανεμιστηράκια δεν επέτρεπα τη θερμοκρασία να ανέβει πάνω από τους 28οC δεν είδα παράξενες αντιδράσεις. Βέβαια το ζήτημα είναι να μην ταλαιπωρήσω τα ψάρια μου.

Δεν σκοπεύω να αφήσω τα ψάρια που έχω τώρα. Ο στόχος μου ήταν να αυξήσω σιγά σιγά το πλήθος των καρδιναλίων μέχρι να μειωθούν φυσιολογικά τα άλλα κοπαδόψαρα και να μείνουν μόνο οι καρδινάλιοι και τώρα μάλλον θα πρέπει να σκεφτώ να μη βάλω δίσκους

Link to comment
Share on other sites

Tα cory Julii δεν θα αντέξουν σε θερμοκρασίες νερού δίσκων.

Δες εδώ http://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=378

Link to comment
Share on other sites

Tα cory Julii δεν θα αντέξουν σε θερμοκρασίες νερού δίσκων.

Ναι σωστος, να τα βγαλει κι αυτα..μπορει αν θελει sterbai η leucomelas

Φιλε αν τελικα βαλεις δισκακια μην κανεις το λαθος και τα βαλεις 4+4, ολα μαζι

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με παραξενεύει αυτό που μου λέτε περί ασυμβατότητας των ειδών καθώς όλα τα άρθρα που διαβάζω έχουν αυτά τα είδη ως τους ιδανικούς συγκατοίκους σε ένα κοινωνικό. Και πουθενά δε διάβασα για τη θερμοκρασία! Άρα χρειάζομαι πάλι μελέτη.

  1. giorgosmarios μου προτείνεις να φύγουν οι καρδινάλιοι και οι αρλεκίνοι για να μείνει ένα κοπαδόψαρο σε μεγαλύτερο πλήθος ή για κάποιο άλλο λόγο.
  2. Διάβασα ότι ο δίσκος θέλει ζωτικό χώρο 40-60 λίτρα. Υποθέτω ότι αυτά είναι για ψάρια τελικού μεγέθους. Γι αυτό αναφέρθηκα στα 20λίτρα στην περίπτωση που τα πάρω μικρά 5-7cm που λέει και ο giorgosmarios. Αλλά οκ δέχομαι την εμπειρία σας και θα κοιτάξω να δω μια μεγαλύτερη γυάλα.
  3. Την περίπτωση να τα πάρω 4 - 4 δηλαδή 4 το πρώτο μήνα μπαίνουν καραντίνα και μετά 4 το 2ο μήνα? Βέβαια διακινδυνεύω όταν συναντηθούν στο μεγάλο τι θα γίνει

Θα πάω από τον Υδάτινο που λες να δω τι γίνεται. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

Η αλήθεια είναι ότι με προβληματίσατε ιδιαίτερα. Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο δουλεύει στους 25οC, αλλά και το καλοκαίρι που με τα ανεμιστηράκια δεν επέτρεπα τη θερμοκρασία να ανέβει πάνω από τους 28οC δεν είδα παράξενες αντιδράσεις. Βέβαια το ζήτημα είναι να μην ταλαιπωρήσω τα ψάρια μου.

Δεν σκοπεύω να αφήσω τα ψάρια που έχω τώρα. Ο στόχος μου ήταν να αυξήσω σιγά σιγά το πλήθος των καρδιναλίων μέχρι να μειωθούν φυσιολογικά τα άλλα κοπαδόψαρα και να μείνουν μόνο οι καρδινάλιοι και τώρα μάλλον θα πρέπει να σκεφτώ να μη βάλω δίσκους

Φίλε μου κοινωνικό είναι τώρα.

Ναι σου αναφέρομαι για να μείνει ένα κοπάδι.

Στο δεύτερο δεν υπάρχει θέμα, μπορεί για δυο - τρεις ημέρες να υπάρχει λίγο ψιλό τσαμπουκάδες αλλά μετά θα συνηθίσουν και θα δεις άλλες

συμπεριφορές. Αν έχεις την οικονομική άνεση και τα πάρεις όλα μαζί ακόμα καλύτερα.

Η χαμηλότερη θερμοκρασία για τους δίσκους είναι οι 29.

Το ότι δεν θέλεις να αφήσεις τα άλλα ψάρια είναι ένα άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα και βρήκα αυτό το site που είχα πρωτοδεί για τους δίσκους http://www.aquaticcommunity.com/discusfish/ λέει για θερμοκρασία 25-29 και όχι ελάχιστη 29. Γι αυτό και θεώρησα ότι δε θα έχω θέμα. Πάντως από ότι βλέπω είναι πολύ υποκειμενικό όλο αυτό γιατί πολλά sites γράφουν διαφορετικά πράγματα αν και η πλειοψηφία αναφέρει την υψηλή θερμοκρασία που λες

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις διαβάζοντας είδα ότι μπορώ να κρατήσω τα είδη μου σε μια Θ/σια μεταξύ 26-27 και pH 6-6.5 η και 7. Από 'κεί και πέρα τι άλλοι postman?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Αν εισαι για να ξεκινησεις με δισκους, θα πρεπει να ξεκινησεις σωστα γιατι στην πορεια θα εχεις θεματα! Αυτο που αποκομισα εγω στον 1 χρονο που ειχα δισκους ηταν τα εξης: α) Μην βαλεις αλλο ψαρι με τους δισκους ( αντε κορυ στερμπαι ), β) μην ταιζεις οτι να ναι, γ) συχνες αλλαγες νερου!

Στους 25 βαθμους που λες δεν θα μεγαλωσουν γρηγορα! Πανω απο 28 ολα τα αλλα ψαρια που εχεις θα εχουν θεματα!

Κατα τα αλλα τα λιτρα μια χαρτα μου φαινονται και θα συμφωνησω καλυτερα ολα μαζι! Προσαρμογη καλη, καμια ωρα τουλαχιστον και κλειστα φωτα και αταιστα για μια μερα τουλαχιστον!

Link to comment
Share on other sites

β) μην ταιζεις οτι να ναι, γ) συχνες αλλαγες νερου!


Στους 25 βαθμους που λες δεν θα μεγαλωσουν γρηγορα!

Κατα τα αλλα τα λιτρα μια χαρα μου φαινονται και θα συμφωνησω καλυτερα ολα μαζι! Προσαρμογη καλη, καμια ωρα τουλαχιστον και κλειστα φωτα και αταιστα για μια μερα τουλαχιστον!

+1

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για προσαρμογή όταν παντού διαβάζω για καραντίνα 1 με 1,5 μηνα μονόδρομο

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλεις καραντινα τα ψαρια που θα φερεις απ το πετ χωρις να εχεις αλλα ψαρια μεσα; Ποιος ο λογος τοτε;

Αλλα και να ειχες ψαρια μεσα και να μην ηθελες να τα μολυνεις καραντινα 1,5 μηνα μου φαινεται υπερβολη! Καποιοι το κανουν αλλα μου φαινεται υπερβολη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tα cory Julii δεν θα αντέξουν σε θερμοκρασίες νερού δίσκων.

Εγω θα ηθελα να απλα να αναφερω οτι εχω Julii στο ενυδρειο μου(με δισκους)3 χρονια!!

χωρις να εχω χασει ουτε ενα,και αντιθετως εχω κρατησει και μωρα απο

γεννα που εκαναν μεσα στο ενυδρειο με τους δισκους χωρις βεβαι να εεπιδιωξω την αναπαραγωγη τους...ετυχε..

Σε μενα παντως ζουν μια χαρα χωρις κανενα προβλημα και ενημερωτικα σε θεμοκρασια 30-30+

Link to comment
Share on other sites

Postman όλοι λένε σε ξεχωριστή γυάλα ωστε στις 3 εβδομάδες να φανεί αν έχουν κάτι από μόνοι τους, Μετά 1-2 ψάρια από το μεγάλο ενυδρείο μετακομίζουν στο μικρό με τους δίσκους κ αν σε 1-2 εβδομάδες όλα είναι οκ τότε όλα στο μεγάλο. Κώστα τι άλλο έχεις στο ενυδρείο σου? Έχω δει βίντεο με ροδοστομους κ Καρδιναλιους. Λέω να αύξησω τους Καρδιπαλιούς. Τα ραμιρεζι εξάλλου είναι κ αυτά ψάρια που θέλουν άριστες συνθήκες. Πάντως τα ψάρια αναπαραγωγής σίγουρα έχουν μεγαλύτερες ανοχές.

Έγινε επεξεργασία - Sport Billy
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα συμφωνησω με τον θοδωρη ασε που δεν μπορω να περημενω 1,5 μηνα για να βαλω τα ψαρια μεσα

αλλα μεχρι στιγμης η προσαρμογη εχει να κανει με μια ωριτσα σε σακουλα διαφανες πανω απο το ενυδρειο μιση μεσα μιση εξω ωστε να το βλεπουν

και να τα βλεπει αλλα και να παρει και την θερμοκρασια για να μην φαει το στρες μετα σβησιμο τα φωτα και ριχνω το ψαρακι μεσα χωρις να ριξω το νερο απο

το πετ μια μερα σβηστα τα φωτα και χωρις φαει

Αυτος ειναι ο δικος μου τροπος βεβαια αλλοι καθοντε και περημενουν αλλα ρε φιλε 1,5 μηνα υπερβολη.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Postman όλοι λένε σε ξεχωριστή γυάλα ωστε στις 3 εβδομάδες να φανεί αν έχουν κάτι από μόνοι τους, Μετά 1-2 ψάρια από το μεγάλο ενυδρείο μετακομίζουν στο μικρό με τους δίσκους κ αν σε 1-2 εβδομάδες όλα είναι οκ τότε όλα στο μεγάλο. Κώστα τι άλλο έχεις στο ενυδρείο σου? Έχω δει βίντεο με ροδοστομους κ Καρδιναλιους. Λέω να αύξησω τους Καρδιπαλιούς. Τα ραμιρεζι εξάλλου είναι κ αυτά ψάρια που θέλουν άριστες συνθήκες. Πάντως τα ψάρια αναπαραγωγής σίγουρα έχουν μεγαλύτερες ανοχές.

Ποιοι ειναι οι ολοι;

Τι εννοεις με αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Μην το παρουμε παλι απο την αρχη......

Αν θες την γνωμη μου βγαλε τα κοπαδοψαρα, παρε 8-10 δισκακια απο καταστημα που γνωριζεις την ποιοτητα των ψαριων

Δεν χρειαζεται καραντινες και πολυωρες προσαρμοργες

Πολλα γευματα, αλλαγες νερου χαμηλα Ν03 και θα με θυμηθεις

Στο youtube οτι θες βλεπεις, και δισκοενυδρειο με κοραλλια θα δεις. αστο

Αν τελικα επιμεινεις σε καποιο κοπαδοψαρο, (που ειμαι σιγουρος),εγω θα κραταγα τους ροδοστομους

Καλη συνεχεια :bigemo_harabe_net-117:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι ειναι οι ολοι;

Τι εννοεις με αυτο;

Όλοι το λένε http://www.youtube.com/watch?v=JXiMfQGoS5k

και όταν λέμε όλοι λέμε όλοι http://www.youtube.com/watch?v=-3OY3BeH_aI

και πέρα από την πλάκα όσα άρθρα έχω διαβάσει λένε για ξεχωριστή γυάλα.

Αφού περάσουν 2-3 εβδομάδες και όλα πάνε καλά, βάζεις 1-2 ψάρια από το ενυδρείο που έχεις ήδη (αν έχεις και θέλεις να τα βάλεις μαζί). Μέσα σε 2-3 εβδομάδες θα δεις αν θα υπάρξει επίπτβση από τις βακτηριδιακές αλληλεπιδράσεις μεταξύ των νέων και των παλιών ψαριών

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα !

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα κοπαδόψαρα μπορούν να μείνουν έχω καρδινάλιους αρκετά χρόνια μαζί με τους δίσκους χωρίς πρόβλημα !

Από άποψη θερμοκρασίας το 25 μου φαίνεται μικρό αλλά και το 30 λίγο μεγάλο στους 27-28 πιστεύω πως είναι μια χαρά !

Η καραντίνα είναι απαραίτητη σίγουρα για αυτούς που έχουν ή που σκοπεύουν να βάλουν άγριους δίσκους για τους εκτροφής δεν την θεωρώ και τόσο απαραίτητη .

Οι αρλεκίνοι λόγο καταγωγής απλά δεν θα ταίριαζαν σε ένα βιοτοπικό ενυδρείο Αμαζονίου κατά τα άλλα δεν πιστεύω να έχεις κάποιο θέμα!

Και για να μην παρεξηγηθώ ξαναλέω πως τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη βάση της δικιάς μου εμπειρίας πάνω στους δίσκους .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...