Jump to content

Φυτο Για Επιφανεια Ασιατικου..


stratigos24

Recommended Posts

Σκεφτομαι να κανω ενα ενυδρειο βιοτοπικο ασιας, με μονομαχο ή αρλεκινους. Το ενδυρειο (κλειστο απο πανω με καπακι) θα εχει μεσα driftwood, catappa φυλλα στο βυθο και το νερο θα το επεξεργαζομαι με τυρφη. Παμε λοιπον για ενα black water.

Σκεφτηκα να βαλω και καποιο φυτο επιφανειας για περισσοτερη μουνταδα (και αν γινεται να ειναι ειτε απο Ασια, ειτε παγκοσμιο).

Ενα που μου αρεσει πολυ οτπικα και δεν εχει πολυ μεγαλες ριζες για το ενδυρειο μου (60x30x30) ειναι η φακη (lemna minor). Διαβαζω ομως πολλα αρνητικα του, οπως οτι αμα σκεφτεις καποια στιγμη να τη βγαλεις, αυτο ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο, μιας και αν μενει εστω και κατι απο το φυτο αυτο μεσα ξανα βγαινει καθως και οτι πρεπει να αφαιρεις καθε λιγο και λιγακι απο το ενυδρειο αρκετη ποσοτητα (γιατι μετα απο λιγο δεν θα περναει καθολου φως) κατι που καποιοι το βαριουνται ή το βαρεθηκαν να το κανουν στην πορεια.

Αυτα ειναι τα μονα αρνητικα? Εχετε να μου πειτε και τιποτα ακομα για να με αποθαρρυνετε ή για να με παροτρινετε να το χρησιμοποιησω?

Ποιο αλλο φυτο σας ερχεται στο μυαλο να χρησιμοποιησω για επιφανειας?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

κερατοφυλλο ισως?Ρουφαει και αρκετα τα νιτρικα

Link to comment
Share on other sites

-Κερατοφυλλο διαβαζω οτι μαδαει πολλες φορες και κανει χαλια το ενδυρειο...το φοβαμαι. Παω να δω και ποσο υψος φτανει κιολας, γιατι εχω μονο 30 εκ υψος...

-Pistia πιο καλα μου καθεται, αλλα δυστυχως, δεν υπαρχει περιπτωση να το εχω ανοιχτο το ενυδρειο απο πανω (πρωτο μου ενυδρειο με καπακι βλεπετε...). :)

Ακομα, ειχα παλαιοτερα σε ανοιχτο ενυδρειο με τα cardinal tetra riccia, αλλα ενω πηγαινε μια χαρα (στην αρχη την ειχα δεμενη σε πετρες - ριζες, μετα την αφησα ολο την επιφανεια), μαζευοτανε πολυ σε ενα σημειο και γινοτανε σαν ''μπαλα'' με αποτελεσμα να ειναι αρκετη ποσοτητα της που βρισκεται μεσα στο ενυδρειο και δεν απλωνε τοσο για να πιασει μεγαλυτερη επιφανεια. Ελπιζω να καταλαβατε, δειτε και 2 φωτο για πιο καλη κατανοηση. (βεβαια τοτε ειχα το κρεμαστο 2041 και ειχε αρκετη ροη στην επιφανεια και μαλλον η riccia οπως και η pistia που μου λες, δεν θελει πολυ ροη. Η riccia εκοβε βολτες ετσι σαν μαζα, οπου την πηγαινε η ροη).

https://imagizer.imageshack.us/v2/572x429q90/96/p1060013f.jpg

https://imagizer.imageshack.us/v2/572x429q90/839/p1050723.jpg

Με την φακη τελικα τι γινεται?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Το pistia αληθεια, γιατι πρεπει να ειναι σε ανοιχτο ενυδρειο? (δεν μου εβγαζε το παραπανω ποστ να κανω edit)

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που τα ειχα σε κλειστο μου σαπισαν ολα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις στο νου σου το τι μπορει να εφταιξε? Αν ειναι η θερμοκρασια απο τα φωτα, εμενα ειναι με led το ενυδρειο και δεν ειναι τοσο ζεστα (το λεω αν παιζει ρολο).

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον να παιζει ρολο! Εγω ειχα δυο Τ8 και καιγανε! Γιαυτο ισως να λενε πως δεν θελουν καπακι! Ειχα βεβαια και ροη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προτεινα κερατοφυλλο επειδη εδω και 3 μηνες τρεχω ενα ενυδρειο σαν κι αυτο που θελεις να φτιαξεις με μονομαχο.Αν αποφασισεις να βαλεις και εσυ μονομαχο τοτε η χαμηλη ροη επιβαλλεται.Εχω σαφως κλειστο καπακι με φωτισμο led και οι ανουμπιες [δεμενες σε μοπανι] πετανε συνεχεια καινουργια φυλλα το δε κερατοφυλλο εγινε τερας και κλαδευω συνεχεια .

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα το εχω υποψην. Απο βρωμια πως σου παει? Μεγεθος που εχουν φτασει η ριζες του?

Οποιος ξερει και κατι παραπανο (θετικο - αρνητικο) για τη φακη μου λεει.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Για την φακή που ρωτάς δεν γνωρίζω να σου πω, για την pistia όμως θα συμφωνήσω με τον Sturm, ούτε η δική μου επέζησε στο ενυδρείο με καπάκι, αλλά ούτε και στο μονομαχοενυδρείο, στο οποίο βάζω ένα αυτοσχέδιο καπάκι μόλις κλείσουν τα φώτα. Το δικό μου μονομαχοενυδρείο είναι ανοιχτό γιατί έχω βάλει lucky bamboo (δράκαινα σαντεριάνα). Επίσης στην επιφάνεια έχω βάλει φύλλα catappa.

Link to comment
Share on other sites

Βρωμια καθολου και το κερατοφυλλο δεν εχει καθολου ριζες.Το εχω πιασμενο απλα κατω απο το ενα ξυλο,το αφησα να δημιουργησει μια καμαρα μεσα στο νερο ,το επιασα απεναντι στο αλλο μοπανι και εχω αφησει την ακρη του ελευθερη να μεγαλωνει στην επιφανεια.Σε μενα τα catappa σε 2 μερες ειναι στον πατο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα σχετικα με την φακη την θεωρω και γω πολυ ωραια για ασιατικο Απλα πιστευω οτι στα μικρα ενυδρεια κλεινει γρηγορα την επιφανεια και κατα συνεπεια το φως,οποτε αν εχεις αλλα φυτα απο κατω.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πολύ πολύ βγάζω κάποια ποσότητά κάθε βδομάδα και πάει λέγοντας.... Όχι; λέτε να βαρεθω και εγώ κάποια στιγμή; :)

Link to comment
Share on other sites

Η φακη αν ξεκινησει θα την βγαζεις απο παντου! Φιλτρα, σωληνες, διακοσμητικα κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Η φακη δεν αφαιρειται εντελως,ολο και καποιο φυλλαρακι θα μεινει και θα ξαναγεμισει το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Η φακη οπως σου ειπαν δεν αφαιρειται εντελως οτι και αν κανεις!Ασε μπου μπαινει παντου,σε φιλτρα κτλ.

Τα pistia ειναι μια καλη λυση αλλα εκτος των αλλων θελουν και νιτρικα για να επιζησουν.

Το κερατοφυλλο το ιδιο,αν δεν εχεις νιτρικα μαδαει και σιγα σιγα χαλαει.

Διαβασε για τα Pistia stratiotes

Επισης επιφανειας υπαρχουν ακομα τα παρακατω.

Salvinia natans

Limnobium laevigatum

Eichhornia crassipes

Azolla caroliniana

Link to comment
Share on other sites

rastafarian επειδη ψαχνομαι και γω για επιπλεον φυτα επιφανειας ειδα αυτα που προτεινες .Αναρωτιεμαι ομως αν θα επιβιωσουν σε ενυδρειο με κλειστο καπακι και φωτισμο led.Στο προφιλ τους αναφερεται οτι ευδοκιμουν σε ανοιχτα ενυδρεια .

Link to comment
Share on other sites

τα pistia startiotes σιγουρα μπορουν να ευδοκιμισουν σε ενυδρειο με κλειστο καπακι ΟΜΩΣ δεν πρεπει να τους λειψουν ποτε τα νιτρικα(τραβανε πολλα )και η ροη του νερου σιγουρα πρεπει να ειναι αρκετα χαμηλη....ειναι πολλη ομορφο αλλα και χρησιμο φυτο και προστατευει το ενυδρειο διπλα απο αλγες(και τραβαει νιτρικα και σκεπαζει το νερο απο το υπερβολικο φως)

Link to comment
Share on other sites

τα pistia startiotes σιγουρα μπορουν να ευδοκιμισουν σε ενυδρειο με κλειστο καπακι ΟΜΩΣ δεν πρεπει να τους λειψουν ποτε τα νιτρικα(τραβανε πολλα )και η ροη του νερου σιγουρα πρεπει να ειναι αρκετα χαμηλη....ειναι πολλη ομορφο αλλα και χρησιμο φυτο και προστατευει το ενυδρειο διπλα απο αλγες(και τραβαει νιτρικα και σκεπαζει το νερο απο το υπερβολικο φως)

Ταυτοχρονα κανει κακο σε ενυσρειο με φυτα τα οποια θελουν φως..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...