Jump to content

Recommended Posts

Σήμερα το απόγευμα παρατήρησα ότι η ουρά του oranda red cap έχει σκισίματα. Ξέφτισμα δεν βλέπω, αλλά είδα σκισίματα. Προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία με το κινητό αλλά συνέχεια κινούνταν και δεν φαίνεται τίποτα. Έριξα μία δόση melafix, αλλά μετά σκέφτηκα ότι θα πρέπει να κάνω θεραπεία για 7 μέρες και μετά να αλλάξω το νερό. Το νερό ήδη δεν το έχω αλλάξει 2 εβδομάδες, οπότε ετοίμασα νερό για αλλαγή και θα την κάνω ακόμα και αν πάει αργά.

Μέτρησα αμμωνία και ήταν 0, για τα υπόλοιπα μέτρησα με stick για πιο γρήγορα αλλά οι μετρήσεις του ph και της σκληρότητας ήταν ότι να'ναι, νιτρώδη 0 και νιτρικά 25. Θα μετρήσω και με τα υγρά μήπως έχω κάποιο πρόβλημα με το νερό. Κάνω αλλαγή και αύριο παρατηρώ το ψαράκι, βγάζω φωτογραφίες με τη μηχανή και αν είναι ξεκινώ θεραπεία με melafix.

Έχω παρατηρήσει ότι το μεγάλο χρυσόψαρο όταν τρώνε κυνηγάει το μικρό και το διώχνει. Εκείνο απομακρύνεται αλλά μετά επιστρέφει και τρώει, μάλιστα αρπάζει τα πιο μεγάλα κομμάτια τροφής. Όση τροφή και να ρίξω, πάντα ο μεγάλος την θέλει όλη για τον εαυτό του και τον κυνηγάει τον μικρό. Θα μπορούσε λοιπόν ο μικρός να στρεσάρεται ή ακόμα και να χτυπάει στο ξύλο, υποθέτω. Θα μπορούσε επίσης να παίζει ρόλο το νερό μου που δεν έκανα αλλαγή. Ελπίζω να μην είναι τίποτα άλλο... :umm:

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου black moor έχει συμβεί αυτό κανα δυο φορές χωρίς να έχω καθυστερήσει την αλλαγή και έφτιαξε μόνο του σε μερικές μέρες χωρίς φάρμακα. Παρακολούθησε το και βλέπεις, ευχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα παρατήρησα ότι η ουρά του oranda red cap έχει σκισίματα. Ξέφτισμα δεν βλέπω, αλλά είδα σκισίματα. Προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία με το κινητό αλλά συνέχεια κινούνταν και δεν φαίνεται τίποτα. Έριξα μία δόση melafix, αλλά μετά σκέφτηκα ότι θα πρέπει να κάνω θεραπεία για 7 μέρες και μετά να αλλάξω το νερό. Το νερό ήδη δεν το έχω αλλάξει 2 εβδομάδες, οπότε ετοίμασα νερό για αλλαγή και θα την κάνω ακόμα και αν πάει αργά.

Μέτρησα αμμωνία και ήταν 0, για τα υπόλοιπα μέτρησα με stick για πιο γρήγορα αλλά οι μετρήσεις του ph και της σκληρότητας ήταν ότι να'ναι, νιτρώδη 0 και νιτρικά 25. Θα μετρήσω και με τα υγρά μήπως έχω κάποιο πρόβλημα με το νερό. Κάνω αλλαγή και αύριο παρατηρώ το ψαράκι, βγάζω φωτογραφίες με τη μηχανή και αν είναι ξεκινώ θεραπεία με melafix.

Έχω παρατηρήσει ότι το μεγάλο χρυσόψαρο όταν τρώνε κυνηγάει το μικρό και το διώχνει. Εκείνο απομακρύνεται αλλά μετά επιστρέφει και τρώει, μάλιστα αρπάζει τα πιο μεγάλα κομμάτια τροφής. Όση τροφή και να ρίξω, πάντα ο μεγάλος την θέλει όλη για τον εαυτό του και τον κυνηγάει τον μικρό. Θα μπορούσε λοιπόν ο μικρός να στρεσάρεται ή ακόμα και να χτυπάει στο ξύλο, υποθέτω. Θα μπορούσε επίσης να παίζει ρόλο το νερό μου που δεν έκανα αλλαγή. Ελπίζω να μην είναι τίποτα άλλο... :umm:

Νομιζω τα ειπες μονη σου!

Κλαου κακου συμπληρωσε την φορμα και ξεκινα με μελαφιξ!

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου black moor έχει συμβεί αυτό κανα δυο φορές χωρίς να έχω καθυστερήσει την αλλαγή και έφτιαξε μόνο του σε μερικές μέρες χωρίς φάρμακα. Παρακολούθησε το και βλέπεις, ευχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό. ^_^

Κι εγώ αυτό ελπίζω!

Νομιζω τα ειπες μονη σου!

Κλαου κακου συμπληρωσε την φορμα και ξεκινα με μελαφιξ!

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το oranda red cap παρουσίασε σκισίματα στην ουρά.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 110 μικτά

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): 1,25 λίτρα με σφουγγάρι, μακαρόνι και ενυδρειακό βαμβάκι

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): περίπου ένα εξάμηνο

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 κοινό χρυσόψαρο και το oranda red cap

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάισμα 1 ή 2 φορές την ημέρα διάφορες τροφές (φυλλαράκια, πέλετς, κόκκοι, σπιρουλίνα, αποξηραμένη αρτέμια) 1 φορά την εβδομάδα βιταμίνες, 1 φορά νηστεία και την επόμενη αρακά. Προετοιμασία νερού αλλαγές με αντιχλώριο, θερμοστάτη και κυκλοφορητή, αλλαγές υποτίθεται κάθε εβδομάδα 30% αλλά πάντα καθυστερούν μερικές ημέρες...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7

- KH: 6

- GH: 10

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10-25

- Θερμοκρασία: 22 (με θερμοστάτη από τότε που είχε αρρωστήσει το άλλο ψάρι) θα την χαμηλώσω σταδιακά μέχρι τους 19 μιας και είναι κρύου νερού και είναι χειμώνας

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Ναι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: χρυσόψαρο orande red cap

- Ιστορικό Ψαριού: Μπήκε στο ενυδρείο μετά από ένα μήνα από το στήσιμο, μέχρι τότε ήταν μόνο του το κίτρινο χρυσόψαρο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): σχίσιμο στην ουρά

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Πριν 2 μήνες εμφανίστηκε ύδρα στο άλλο ψάρι και έγινε θεραπεία με μπάνια σε general cure

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: melafix

-Δοσολογία: περίπου 15 ml

-Χρόνος Χρήσης: μία δόση την πρώτη ημέρα

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

DSCN7410.JPG

Φαίνεται λίγο στην ουρά στο σημείο που έχει κόκκινο χρώμα και ίσως στο ραχιαίο πτερύγιο. Αύριο θα βγάλω κάποια καλύτερη. (να το και το melanoides tuberculata, δεν έχει αναπαραχθεί αλλά έχει γίνει τεράστιο, στα 2,5 εκατοστά)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Στο τάισμα το μεγάλο χρυσόψαρο κυνηγά το μικρό αλλά εκείνο πάντα καταφέρνει να φάει. Φεύγει και αμέσως επιστρέφει. Πάντα τρώει, αλλά συνήθως με κυνηγητό. Εφόσον πρόκειται για fin rot, υποθέτω ότι παίζει ρόλο το στρες, η ποιότητα του νερού, αλλά θα μπορούσε και να έχει χτυπήσει, όταν παίζουν κυνηγητό είναι πολύ άγαρμπα, ιδίως ο μεγάλος χώνεται στα φυτά και το ξύλο λες και είναι κανένα χέλι!

Το νερό είναι έτοιμο, κάνω μία αλλαγή και ρίχνω ένα πρόχειρο καθάρισμα σε ό,τι χρειάζεται στο φίλτρο, δεν ασχολούμαι με τζάμια, φυτά και άλλα, τέτοια ώρα. Από αύριο θεραπεία με melafix, απαρατήρηση και φωτογραφίες. Κάθε συμβουλή ή παρατήρηση ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την αλλαγή νερού, αφού καθάρισα και κλάδεψα. Έριξα την πρώτη δόση melafix, την χθεσινή πριν την αλλαγή νερού δεν την υπολογίζω και θα συνεχίσω για μία εβδομάδα. Εδώ είναι μία φωτογραφία του ψαριού σήμερα πριν την αλλαγή.

DSCN7462.JPG

Ήξερα ότι ο μεγάλος κυνηγάει και διώχνει τον μικρό όταν τρώνε, σήμερα όμως τον είδα για πρώτη φορά να τον τσιμπάει. Μου φαίνεται ότι ο μεγάλος έχει γίνει περισσότερο επιθετικός. Από σήμερα άρχισα να ταίζω λίγο περισσότερο, μήπως πεινάει περισσότερο, ή χρειάζεται παραπάνω τροφή δεδομένου ότι έχει μεγαλώσει πολύ μέσα στο εξάμηνο. Νατος και ο "κακός" της παρέας.

DSCN7417.JPG

Link to comment
Share on other sites

Από την επόμενη κιόλας της θεραπείας με melafix άρχισε να φτιάχνει. Η ουρίτσα του έχει σχεδόν κολλήσει όπως πριν. :)

Link to comment
Share on other sites

Kalliroi καλησπερα,παρακολουθουσα και γω το θεμα με το ψαρακι σου και ευχομαι σιδερενιο!ηθελα να σε ρωτησω κατι....παρατηρησα οτι το ph του ενυδρειου του ειναι στο 7Δεν ειναι λιγο χαμηλο για χρυσοψαρα η κανω λαθος?Το δουλευεις με τυρφη?

/

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ! Συνήθως είναι 7,5 το ph μου. Μάλλον 7,5 θα ήταν και τότε γιατί δεν επεξεργάζομαι το νερό. Όταν πήρα τις μετρήσεις ήταν βράδυ οπότε προσπαθώντας να διακρίνω το χρώμα στο τεστ μπορεί και να έκανα λάθος. Αλλά και 7 να είχα δεν είναι χαμηλό για τα χρυσόψαρα. :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Ειπα και γω που ειναι αυτη η βρυση που βγαζει 7!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...