Jump to content

Παρουσίαση Ενυδρείου 450Λίτρων!


Spartan

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι ήρθε η ώρα της παρουσίασης του ενυδρείου μου.

Έχουμε και λέμε :

Κατηγορία ενυδρείου
Nότιας Αμερικής (Αμαζόνιος)

Ενυδρείο: JUWEL VISION 450
Συνολικά Λίτρα: ~450l
Βάση: JUWEL με μικρές τροποποιήσεις από μένα. Προσθήκη πλαινών και πίσω ξύλινων καλυμμάτων, σύν πορτάκια μπροστά στη μέση, σύν εσωτερικών ενισχύσεων και τέλος βάψιμο.
Το Ενυδρείο τρέχει με την εξής σύνθεση:

Ψάρια: 9 Pterophyllum scalare διαφόρων χρωμάτων(ψήνομαι για αλλαγή σε δίσκους αλλά κρατιέμαι ακόμα), 20 Neon Tetra, 4 Harlequin fish, 6 ancistrus, 2 Sae(Για την άλγη), 10 caridina japonica (amano shrimp) + 2 rock shrimp, 10 μικρά corydoras, 3 red tail shark (αρέσουν στην κόρη μου), 1 Dwarf Gourami που ξέμεινε από το 100άρι μου και λυπάμαι να το διώξω και το τελευταίο μου απόκτημα 1 Red crayfish ( άν και ξέρω ότι είναι επικίνδυνο για φυτά και γαρίδες αλλά αναλόγως θα δείξει).

Φόντο: JUWEL ROCK
Πέτρες: Λίγες μαύρες για ομορφιά
Ξύλα: 1 ρίζα κρεμαστή, 2 μεγάλα mopani, 6-7 φυσικά ξύλα και 1 μεγάλο κούτσουρο.
Υπόστρωμα: Dennerle Deponitmix 3cm και Λευκή ψιλή χαλαζιακή άμμος.
Φυτά : 6-7 Vallisneria, 3 echinodorus bleheri, Java Moss, 1 ντοματιά(τη λέω),μερικές ανούμπιες πάνω σε ξύλα, ένα κερατόφυλλο πιασμένο στην κρεμαστή ρίζα και 3-4 άλλα που δέν θυμάμαι ονομασίες.

Φωτισμός : 2x Τ5 54W Nature +2x T5 54W Colour, 1 Blue led moonlight προσθήκη δική μου.
Διάρκεια : 10 ώρες οι Nature και 8 ώρες οι Colour ταυτόχρονα και επικαλυπτόμενες (Σύνολο 10 ώρες) και 1.5+1.5 ώρες πρίν και μετά το 10άρο το Moonlight.

Φίλτρανση: 2 x EHEIM 2217 με full μηχανικό και βιολογικό υλικό .
Θέρμανση/Θερμοκρασία: 2 χ 300W θερμαντήρες / 26-27°C

'Εξτρα Παροχές
Παροχή CO2: 5 λιτρη μπουκάλα + διαχυτήρας Dennerle + μανόμετρο και σωληνάκι υψηλής πίεσης.
1 κυκλοφορητής 800l/h + 1 EHEIM compact 1000 για τη διάχυση του CO2.

Ph controller: -

Ψύξη : 1 Teco TR-15 για τις δύσκολες ώρες το καλοκαίρι
Αντίστροφη Όσμωση: -
Βαρέλι προετοιμασίας-αλλαγής με τύρφη.
APC UPS ικανό να υποστηρίξει σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, αποκλειστικά το ένα φίλτρο για 6 ώρες(διαπιστωμένο).

Παράμετροι Νερού
PH: 7
Γενική Σκληρότητα: 8-10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3-4
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Φωσφορικά (Po4): 0

Αλλαγές νερού: 20% περίπου την εβδομάδα

Αυτά νομίζω είναι όλα και άν ξέχασα κάτι εδώ είμαστε και το συζητάμε πάλι.

Το ενυδρείο τρέχει σχεδόν 2 χρόνια, το έστησα μόνος μου με πολύ κόπο και μεράκι και εννοείται ότι οποιαδήποτε σχόλια θετικά ή αρνητικά είναι ευπρόσδεκτα.

Εξάλλου ο σκοπός είναι να απολαμβάνουμε το χόμπι μας και να βελτιωνόμαστε συνεχώς.

Μερικές αρχικές φωτό:

post-53406-0-70077000-1391378246_thumb.jpg

post-53406-0-67152800-1391378268_thumb.jpg

Ξέχασα είχα και τρείς γέννες από τα σκαλάρια

post-53406-0-06449500-1391378564_thumb.jpg

post-53406-0-91417500-1391379868_thumb.jpg

post-53406-0-50316000-1391380063_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το εχεις φτιαξει!!!!Να το χαιρεσαι!!!

Αλλα δεν ειναι ολα τα ψαρια αμαζονιου..... :)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το γνωρίζω αλλά κρατάω κάποια για λίγο επειδή αρέσουν για να μήν έχω δράματα καταλαβαίνεις.

Κάποια στιγμή θα δοθούν με τρόπο λέμε..............

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το γνωρίζω αλλά κρατάω κάποια για λίγο επειδή αρέσουν για να μήν έχω δράματα καταλαβαίνεις.

Κάποια στιγμή θα δοθούν με τρόπο λέμε..............

Καταλαβα.....!!!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Φαινται πανεμορφο! Και οι εχινοδοροι θηρια!

Το ενυδρειο τρεχει 2 χρονια, τα σκαλαρια ηταν απ την αρχη; Γιατι τα βλεπω λιγο μικρα! Δεν εχεις θεμα με τις γαριδες και τα νεον;

Συνολο μαζι με moonlight ποσες ωρες φωτισμο εχεις; Καμια φωτο με moonlight;

Link to comment
Share on other sites

Τα ΣΚΑΛΑΡΙΑ δεν μπήκαν από την αρχή,μπαίναν σταδιακά ανά 1-2 και ανά τρίμηνο σχεδόν και όλα ήταν πολύ μικρά αγοράσμενα.Τα δύο παλαιότερα είναι αρκετά μεγάλα αλλά δεν φαίνεται στις φωτό.Θα ανεβάσω κι άλλες με την πρώτη ευκαιρία.Τα δέ Νέον δεν έχουν θέμα μέχρι στιγμής γιατί τα περισσότερα υπήρχαν πρίν τα σκαλάρια ενώ όταν συμπλήρωσα κάποια στιγμή βρήκα σχετικά μεγάλα Nέον για το μέγεθός τους όπωσ και γαρίδεσ και έτσι δέν παρατήρησα κάτι. Βέβαια τις καημένες τις γαρίδες τις βλέπω ελάχιστα και μονίμως κάτω από τα ξύλα και μάλλον λογικό να φοβούνται άν και δεν τισ κυνηγάνε.Το ΄moonlight΄ είναι λεντοταινία και λειτουργεί συνολικά μίαμιση ώρα (45'και 45')πέραν του 10άωρου.Μήπωσ είναι πολύ; Λέτε να οφείλεται αυτό που είναι μπλέ για την πράσινη άλγη που έχω κυρίως πίσω στην πλάτη;Τα ancistrus μονίμως εκεί καθαρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο φιλε ωραια λιτρα να το χαιρεσε!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Να είσαι καλά και να το χαίρεσαι !!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ΣΚΑΛΑΡΙΑ δεν μπήκαν από την αρχή,μπαίναν σταδιακά ανά 1-2 και ανά τρίμηνο σχεδόν και όλα ήταν πολύ μικρά αγοράσμενα.Τα δύο παλαιότερα είναι αρκετά μεγάλα αλλά δεν φαίνεται στις φωτό.Θα ανεβάσω κι άλλες με την πρώτη ευκαιρία.Τα δέ Νέον δεν έχουν θέμα μέχρι στιγμής γιατί τα περισσότερα υπήρχαν πρίν τα σκαλάρια ενώ όταν συμπλήρωσα κάποια στιγμή βρήκα σχετικά μεγάλα Nέον για το μέγεθός τους όπωσ και γαρίδεσ και έτσι δέν παρατήρησα κάτι. Βέβαια τις καημένες τις γαρίδες τις βλέπω ελάχιστα και μονίμως κάτω από τα ξύλα και μάλλον λογικό να φοβούνται άν και δεν τισ κυνηγάνε.Το ΄moonlight΄ είναι λεντοταινία και λειτουργεί συνολικά μίαμιση ώρα (45'και 45')πέραν του 10άωρου.Μήπωσ είναι πολύ; Λέτε να οφείλεται αυτό που είναι μπλέ για την πράσινη άλγη που έχω κυρίως πίσω στην πλάτη;Τα ancistrus μονίμως εκεί καθαρίζουν.

Νομιζω ειναι πολυ. Κανε το μιση ωρα πριν και βαρια 45 λεπτα μετα! Δεν νομιζω χρειαζεται παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

OK Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω και μπορεί να μειώσω λίγο και το συνολικό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας

Ο φωτισμός μειώθηκε κατά μία ώρα και νομίζω καλύτερα

Επισυνάπτω μερικές πιό πρόσφατες εικόνες και κάποιες με το 'moonlight' άν και με τη φωτογραφία ιδίως νύχτα δεν τό'χω.

Προσπάθησα αρκετή ώρα βέβαια αλλά σε συνδυασμό με μία compact μηχανή που έχω μάλλον δεν βγήκαν και πολύ πετυχημένες :lmao:

Anyway.....

post-53406-0-41275300-1391696881_thumb.jpg

post-53406-0-99940400-1391696891_thumb.jpg

post-53406-0-68602200-1391696917_thumb.jpg

post-53406-0-15529900-1391696935_thumb.jpg

post-53406-0-76018300-1391697514_thumb.jpg

post-53406-0-78220000-1391698038_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι απο κοντα θα δειχνει πιο ομορφο με το moonlight απ'οτι στις φωτογραφιες!!! :)

Μην φοβασαι....ουτε εγω το εχω με τις φωτογραφιες!!!χαχαχα

Κατα τα αλλα ειπαμε,πολυ ομορφο και φυσικο!

Ο αστακος πως τα παει?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου ειναι παρά πολυ όμορφο. Μπράβο σου. Να σου πω την αλήθεια.....εμένα με χαλάνε λίγο οι μικρές μαύρες πετρουλες που έχεις βάλει μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Οντως δείχνει φανταστικό με το moonlight κρίμα που δεν μπορεί να φανεί στις φωτό.

Ο αστακός μεγαλώνει άλλαξε κέλυφος και έχει πολύ φάση προσπαθεί να πιάσει κανά Cory ή καμιά γαρίδα αλλά ανεπιτυχώς μέχρι στιγμής.Είναι πάντως πολύ ωραίος με αυτό το χρώμα που έχει είναι η μασκότ του ενυδρείου τραβάει όλα τα βλέμματα.Τί να κάνω χαλάλι του και ας μου τρώει και το moss .....

Link to comment
Share on other sites

Θεμα χρονο να σου αρπαξει τα ψαρια και ειδικα την νυχτα!

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον έχεις δίκιο σαν πιό έμπειρος, δείχνει πολύ ορεξάτος ο μικρός τη μέρα φαντάσου τη νύχτα ! Θα τον χαρώ για λίγο και μόλις αποδειχθεί killer :devil: βλέπω να τον δίνω.....

Link to comment
Share on other sites

Και νταξει να σου αρπαξει κανα κορυ, που και παλι κακο ειναι, για φαντασου κανα σκαλαρι! Και τα κορυ ειναι ενεργα την νυχτα. Τα σκαλαρια μπαινουν σε υπνωση!

Ειναι θεμα χρονου να αναπτυξει τα ενστικτα του και να τελειοποιησει τις ικανοτητες του θηρευτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλά έτσι και μου φάει σκαλάρι τον βλέπω αστακομακαρονάδα... :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Ε για να μην εχουμε τετοια καλυτερα να απομακρυνθει! Μια ιδεα λεω!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου,μπραβο.

Εγω ομως θα αλλαζα μερικα πραγματα στην ψαροσυνθεση.

Να ξερεις οτι μερικα ειδη αστακων εκτος απο ψαρια τρωνε και φυτα..πληροφοριακα αυτο για να εχεις το νου σου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...