Jump to content

Nέο Ασιατικο Ενυδρειο...


stratigos24

Recommended Posts

Πως γ΄ινεται να γεμίζει λευκοκεφάλα αυτό το ενυδρείο έτσι για πλάκα, δεν μπορώ να το καταλάβω.... :hehe  :hehe  :hehe

 

Θα το κρατούσα έτσι, μου αρέσει το άγριο λουκ στα ενυδρεία!

:bigemo_harabe_net-163:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εσύ με έφαγες... ''μα πώς ασιάτικο χωρίς φυτά'' μου έλεγες κλπ.. μια χαρά θα είχα κάνει ένα βιοτοπικό ξηρΑσίας τότε και θα μουν άρχοντας τώρα.. :hehe:hehe

Χαχαχα σωστος! Ενταξει το παραδεχομαι! Εφταιξα! Χαχαχα!

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαι ένα σημερινό βιντεάκι. Φαινονται κάποιοι νέοι γόνοι καθώς και κάποια ψαράκια που έχουν μεγαλώσει πλέον.

 

επιλέξτε 720-1080p:

 

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Την έχουν καταβρεί οι πιτσιρικάδες μέσα στη ζούγκλα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γυρίζοντας από 9 μέρες διακοπών, στο ενυδρείο δεν βρήκα καμία κρυπτοκορίνα. όλα τα φύλλα τους σάπισαν και έπεσαν και έχουν γίνει σαν μούργα στον βυθό (σήμερα αλλαγή νερού να καθαρίσω τον βυθό). Τα υπόλοιπα φυτά όλα οκ (λευκοκεφάλα, βαλλισνερια, τζάβα φερν).

 

Όσο έλειπα, τα ταίσματα ήταν πιο αραιά (μια φορά κάθε 2 μέρες έτρωγαν τα ψάρια), καθόλου λίπανση (ούτε γενικό λίπασμα ούτε κάλιο), ίδια φωτοπερίοδος (7.5 ώρες) και αναπλήρωση τις εξάτμισης με νερό από βαρέλι που είχα και δούλευε με τύρφη.

 

Πραγματικά, τρελάθηκα. Πώς είναι δυνατόν? Τί μπορεί να συνέβει?

 

Να ''κράταγα στη ζωή'' όλον αυτόν τον καιρό (1.5 χρόνο τις είχα και μόνο στην αρχή τους είχα βάλει μια ταμπλέτα βυθού που ήταν για ένα μήνα) τις κρυπτοκορίνες (που πήγαιναν τέλεια και είχαν μεγαλώσει πάρα πολύ) από τα υγρά λιπάσματα και με τη διακοπή τους για 8-9 μέρες να έγινε αυτό?

 

Δηλαδή: Ταίσματα λιγότερα άρα και λιγότερα νιτρικά. Λευκοκεφάλα και βαλλισνέριες γρήγορης ανάπτυξης, ότι υπήρχε στο νερό προλάβαιναν και το έτρωγαν αυτά και δεν έμενε τίποτα για κρυπτοκορίνα, ούτε είχε να πάρει θρεπτικά απο το βυθό λόγο άμμου και σε συνδιασμό με τα λιγότερα νιτρικά (αν και πάντα είχα 5-10 και τώρα πάλι 5-10 έχω) να συνέβει ότι συνέβει?

 

Φωτό (καλύτερες σε λίγο που θα ανάψουν τα φώτα): 

 

attachicon.gifattachment.php.jpg

 

attachicon.gifattachment.php(2).jpg

 

attachicon.gifattachment.php(3).jpg

 

Πολύ κρίμα... ήταν το αγαπημένο μου φυτό στο ενυδρείο και για μένα το πιο όμορφο.

 

Να μαστε πάλι... αρχίζει και χαλάει η μεσαία κρυπτοκορίνα (μόνο αυτή μέχρι ώρας), και ούτε έχω λείψει για διακοπές, ούτε τις έχω κλαδέψει από το καλοκαίρι πέρσυ που χάλασαν και έδωσαν πάλι, ούτε τίποτα.. Θερμοκρασία σταθερά 26.5 όταν μπήκε το καλοκαίρι, μετά 27.5. Κάποια στιγμή πήγε σε μια μέρα 27.5, μετά 28 και μετά 29 και έτσι έβαλα ένα πιο δυνατό ανεμιστήρα και είμαι στους 27.5 σταθερά. Γιατί να συμβαίνει;

 

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι στριμωγμένα; Οι κρυπτοκορίνες αναπτύσσουν μεγάλο ριζικό σύστημα και ίσως χρειάζεται χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Παλι τα ιδια, την ιδια εποχη περιπου.

Μηπως ειναι η ζεστη ρε συ?

co2 ειχες στο ενυδρειο ?

Αν οχι ισως με τους ανεμιστηρες διωχνεις και οτι εχεις μεσα στο ενυδρειο.

Ειχα κρυπτοκορινες αλλα τις ειχα και στους 30c πηγαιναν πολυ αργα αλλα δεν σαπιζαν.

To καλοκαιρι περα απο την τοποθετηση  του ανεμιστηρα αλλαζεις τπτ αλλο  ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι στριμωγμένα; Οι κρυπτοκορίνες αναπτύσσουν μεγάλο ριζικό σύστημα και ίσως χρειάζεται χώρο.

 

Δεν θα το έλεγα, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος για το τί γίνεται στο υπόστρωμα. Από εκεί και πέρα όμως, αν ήταν αυτό το θέμα, δεν θα είχα πρόβλημα μόνο σε ζεστή εποχή φαντάζομαι.

 

1 Παλι τα ιδια, την ιδια εποχη περιπου.

2 Μηπως ειναι η ζεστη ρε συ?

3 co2 ειχες στο ενυδρειο ?

4 Αν οχι ισως με τους ανεμιστηρες διωχνεις και οτι εχεις μεσα στο ενυδρειο.

 Ειχα κρυπτοκορινες αλλα τις ειχα και στους 30c πηγαιναν πολυ αργα αλλα δεν σαπιζαν.

5 To καλοκαιρι περα απο την τοποθετηση  του ανεμιστηρα αλλαζεις τπτ αλλο  ?

 

1 Όχι ακριβώς ίδια εποχή, πέρσυ ήταν όλα καλά μέχρι τις 9 Αυγούστου και στις 18 που γύρισα ήταν έτσι.

 

2 Ζέστη δεν νομίζω να είναι μιας και εσένα όπως λες δεν χάλαγαν απλά πήγαιναν αργά (εκτός και αν επειδή είχες βυθό για φυτεμένο, λιπάσματα, co2 τις κράτησαν οκ)

 

3 Co2 δεν έχω, λιπάσματα έχω κόψει από αρχές φθινοπόρου.

 

4 Λες να συμβαίνει κάτι τέτοιο και να άντεξαν πέρσυ επειδή έριχνα κάλιο και γενικό?

 

5 Δεν αλλάζω τίποτα άλλο, μόνο καμιά αναπλήρωση κάνω που χρειάζεται λόγω εξάτμισης και καμιά παραπάνω αλλαγή νερού.

 

 

ΥΓ: Σήμερα, βλέπω και κάποιες αριστερά να πάνε να πάθουν το ίδιο με τη μεσαία.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εγω τις ειχα στο sullawesi χωρις λιπανση , βυθο κτλ.  αλλα δεν ειχε γενικα φυτα ητανε 2-3 φυτα.

Εσενα ειναι γεματο φυτα....

Αν βαζεις νερο απο την βρυση , κανε καμια μεγαλη αλλαγη  να αναπληρωθουν τα στοιχεια.

Μην τις ξεριζωσεις, θα ξαναβγουνε οταν βρουν αυτο που εχασαν.

Λιπανση θα βοηθουσε.

Νιτρικα μετρας?

Για τα υπολοιπα εχεις τεστακια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι γεμάτο και ίσως η Λευκοκεφάλα πχ να παίρνει πιο γρήγορα τα όποια θρεπτικά έχει το νερό, αλλά και πάλι, θέμα έχουν τώρα όχι γενικά άλλη εποχή και δεν είχανε και θέμα πριν κλαδέψω που δεν πέρναγε κάτω φως, η λευκοκεφάλα ήταν η 3πλάσια και οι βαλλισνέριες πολλές (ακόμα πολλές είναι οι βαλλισνέριες, στο κλάδεμα μόνο τις κόντινα).

 

Όχι, δεν τις ξεριζώνω, πάλι του χρόνου το χειμώνα θα έχουν βγει αρκετά καλά.. αλλά δν είναι δουλειά αυτή.

 

Έχω τέστ για gh, kh, αμμωνία. Νο2, ph και no3 μου έχουν τελειώσει/λήξει, αν και ταίζω κάθε μέρα μια με 2 φορές τα μεγάλα και άλλες 3-4-5 τους γόνους που έχω σχεδόν συνέχεια, οπότε δεν νομίζω ότι δεν έχουν να τραβήξουν νιτρικά απλά ίσως να μην προλαβαίνουν από τα άλλα φυτά. Αλλά και πάλι, και χειμώνα δεν προλάβαιναν αμα είναι και άνοιξη και φθινόπωρο αλλά δεν παθαίνουν κάτι.

 

Νερό βάζω βρύσης επεξεργασμένο με τύρφη. Στην αναπλήρωση βάζω από αυτό που προετοιμάζεται για τις αλλαγές και μερικές φορές προσπαθώ να είναι πιο κάτω σε ph, gh, kh ώστε να μην επηρεάζονται τόσο οι τιμές. Νομίζω πάντως πώς το ενυδρείο μετά από 2.5 χρόνια που τρέχει, έχει βρει το δρόμο του και οι τιμές θα είναι κάπως σταθερές. Όσο καιρό μέτραγα σχετικά συχνά (μέχρι πριν 1 χρόνο δηλαδή) το ph ήταν στο 6.7 - 7, gh 5 και kh 3 (έχω δει και 4 - 2 αντίστοιχα).

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Το χειμωνα σε τι θερμοκρασια το κρατας και τωρα ποσο ειναι ?

 Με την αυξηση της θερμοκρασιας στους οργανισμους- φυτα  αυξανεται ο μεταβολισμος, μεγαλωνουν γρηγοροτερα πεινανε περισσοτερο.

Δωσε της λιγο φως ,δεν θελει και πολυ , βαλε και λιγο λιπασματακι, γενικο και καμια ταμπλετα στον βυθο.

Στην ουσια αν το δεις γενικα , εχεις γρηγοροτερη αναπτυξη απο τα φυτα που μεγαλωνουν γρηγορα λογο θερμοκρασιας οποτε και λιγοτερα λιπασματα στην στηλη του νερου , και μειωση co2 στο νερο απο τον ανεμιστηρα.

Link to comment
Share on other sites

15 λίτρα κάθε βδομάδα ή 10 μέρες. Μπορεί και 8 τη μια βδομάδα και την άλλη 10 πχ.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Το χειμωνα σε τι θερμοκρασια το κρατας και τωρα ποσο ειναι ?

 Με την αυξηση της θερμοκρασιας στους οργανισμους- φυτα  αυξανεται ο μεταβολισμος, μεγαλωνουν γρηγοροτερα πεινανε περισσοτερο.

Δωσε της λιγο φως ,δεν θελει και πολυ , βαλε και λιγο λιπασματακι, γενικο και καμια ταμπλετα στον βυθο.

Στην ουσια αν το δεις γενικα , εχεις γρηγοροτερη αναπτυξη απο τα φυτα που μεγαλωνουν γρηγορα λογο θερμοκρασιας οποτε και λιγοτερα λιπασματα στην στηλη του νερου , και μειωση co2 στο νερο απο τον ανεμιστηρα.

 

Χειμώνα 25 και 25.5.

 

Ναι, λευκοκεφάλα που μεγαλώνει γρήγορα, δεν σταματάει να βγάζει νέα φύλλα χειμώνα καλοκαίρι.. δεν καταλαβαίνει. Και οι βαλλισνέριες πέρουν τρελό μποι.

 

Μπορεί με τη ζέστη να γίνεται αυτό που λες και να μην μένουν στο νερό στοιχεία να τραβήξουν και οι Κρυπτο.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με την λιπανση να δεις .

Δες αν μπορεσεις να μετρησεις και τα νιτρικα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι έτσι (μεσαία κρύπτο και μια στη δεξιά μερία... γενικά όλες χαλάνε):

 

 

post-42098-0-06819800-1467298105_thumb.jpg

 

post-42098-0-97299900-1467298101_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα ένα βιντεάκι πριν λίγο με τους 5 νέους γόνους (οι 4 έχουν γίνει μικρά ψαράκια, ο ένας τώρα πάει να γίνει):

 

 

 

Στο παραπάνω βίντεο φαίνεται πώς έγιναν και οι Κρυπτοκορίνες. Στην αλλαγή έκανα λίγη σκούπα βυθού μιας και χρειαζόμουν και ρούφηξα όλα τους τα φύλλα (όλα χαλασμένα, λιωμένα, σαν αέρας τα έπερνε το σωληνάκι που κάνω αλλαγή) και άφησα τους κορμούς μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα τσιμπανε ρε συ τα μεγαλα?

Με λιγο ψαξιμο που εκανα εχθες , οι κρυπτοκορινες το κανουν και στην φυση αυτο, οταν αλλαζουν οι παραμετροι.

Αυτη ειναι και η λεγομενη " ασθένεια " .

Για να στο εκανε και αλλη ταυτοχρονα , κατι τους πειραζει, κατι αλλαζει αυτη την εποχη. :)

Σε εμενα δεν το εχουν κανει ποτε , αλλα συνηθως δεν του λειπει και τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι Νίκο, δεν τα πειράζουν τα μεγάλα. Το έχω παρατηρήσει εδώ και καιρό. Τώρα, αν έμεναν ατάιστα για κάποιο καιρό τα μεγάλα δεν ξέρω τί θα μπορούσε να συμβεί. Δεν έχω δει πάντως μετά από τόσες γέννες, κάποιο μεγάλο να πειράζει γόνο. Τα αυγά τους τα τρώνε πάντως σίγουρα.

 

Τί να σου πω για τις Κρύπτο, μπορεί να είναι όπως τα λες. Να αλλάζουν κάπως οι τιμές από την αναπλήρωση λόγω της εξάτμισης και την οξυγόνωση του νερού από τον ανεμιστήρα +  ότι μπορεί να μην προλαβαίνουν τα θρεπτικά από τη Λευκοκεφάλα και ότι δεν ρίχνω λιπάσματα.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Α τα αυγα τα τρωνε ε?

Aπο οσα ειχα δει τα αφηνουν πανω σε φυλλα.

Ηθελα να ασχοληθω με αυτα , αλλα δεν τα ειχε και πηρα τα cardinals.

Τα μεταφερεις αλλου ή οσα επιζησουν ?

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω θα σου βάλω ένα παλιό μου βίντεο να δεις (ήταν η πρώτη φορά που τα είδα να αναπαράγονται, όσα γίνονται στο βίντεο είναι από το ίδιο απόγευμα). Τα κάνουν κάτω από πλατιά φύλλα φυτών, αλλά μή νομίζεις ότι μένουν εκεί, ίσως να κολλάνε κάποια αλλά πέφτουν και κάτω. 

 

Την πρώτη φορά που είδα αυγά, τα μάζεψα και τα μεγλαλωσα σε κουβά (στο κανάλι μου στο youtube έχει και διάφορα βίντεο από τον κουβά αυτόν, για να δεις την εξέλιξη), είχαν βγει μερικά αλλά μόνο 3 έζησαν στο τέλος. Από τότε, τα αφήνω στο ενυδρείο και όπως πάει. Εγώ τα ταίζω κανονικά όπως πρέπει και ότι γίνει. Δεν γίνεται και να τα πιάσω αμα θέλω να τα βάλω αλλού. Μέχρι ώρας έχω 15 ψάρια (χωρίς τους νέους 5 γόνους που από ότι φαίνεται θα γίνουν ψάρια και αυτά μιας και έχουν φτάσει σε καλό μέγεθος και τρώνε) από τα οποία τα 7 έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει στο ενυδρείο μου.

 

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...