Jump to content

Nέο Ασιατικο Ενυδρειο...


stratigos24

Recommended Posts

Mπηκαν 11 rasbora espei το πρωι. Πριν λιγο ανοιξα το φως να τα δω λιγο και τα εβγαλα ενα βιντεακι.

Μετα ξαναεκλεισα το φως και απο αυριο κανονικα φωτοπεριοδος.

Μου φαινεται με ασπρο φοντο (στο βιντεο που θα δειτε ειναι με το καφε) μαρεσει πιο καλα. Το κανει πιο ''ζωντανο''.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φαινονται! Αντε με το καλο και τα υπολοιπα αλλα και τα φυτακια!

Για θυμισε μου λιτρα και τι αλλο θα μπει!

Την εξοδο του φιλτρου γυρνα την διαγωνιος κατα μηκος του ενυδρειου και ελαφρως προς τη μεση και τραβα το λιγο εξω να ειναι στην επιφανεια ωστε να εχει αναταραξη!

Απο πισω πιστευω οι σωληνες να μην κανουν κοιλια!

Link to comment
Share on other sites

Φυτα μαλλον δεν θα μπουν, αν και σκεφτομουν για java fern, cryptocoryne και vallisneria. Ισως μπει καποια στιγμη φυτο επιφανειας.

Αλλα ψαρια δεν θα μπουν. Λιτρα 60 (60x30x36).

Λιγη κοιλια κανουν οι σωληνες, αλλα δεν πιστευω οτι δημιουργει προβλημα. Αν οντως ειναι πολυ σημαντικο, καποια στιγμη τους κοψω ωστε να ειναι ακριβως.

Η εξοδος του φιλτρου κοιταει εκει επιτηδες (μου το εχεις επισημανει και αλλη φορα) για να κοβει λιγο στο μπροστα τζαμι μιας και νομιζω οτι ειναι δυνατη. Μηπως θελει χαμηλωμα? Αναταραξη εχω σε ολη την επιφανεια, αλλα πιο δυνατη εκει που βαραει η εξοδος.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Φυτα μαλλον δεν θα μπουν, αν και σκεφτομουν για java fern, cryptocoryne και vallisneria. Ισως μπει καποια στιγμη φυτο επιφανειας.

Αλλα ψαρια δεν θα μπουν. Λιτρα 60 (60x30x36).

Λιγη κοιλια κανουν οι σωληνες, αλλα δεν πιστευω οτι δημιουργει προβλημα. Αν οντως ειναι πολυ σημαντικο, καποια στιγμη τους κοψω ωστε να ειναι ακριβως.

Η εξοδος του φιλτρου κοιταει εκει επιτηδες (μου το εχεις επισημανει και αλλη φορα) για να κοβει λιγο στο μπροστα τζαμι μιας και νομιζω οτι ειναι δυνατη. Μηπως θελει χαμηλωμα? Αναταραξη εχω σε ολη την επιφανεια, αλλα πιο δυνατη εκει που βαραει η εξοδος.

Ε τι ασιατικο ειναι χωρις φυτα;

Για βυθο δεν θα βαλεις κατι;

Αν κανουν μικρη κοιλια δεν εχεις προβλημα αν εχουν μεγαλη εχεις!

Αν η εξοδος ειναι δυνατη και χτυπαει στο τζαμι φαντασου τι επιστροφη εχει! Ενω αν παει κατα μηκος, και καλυτερη αναταραξη θα εχεις σε ολο το μηκος και πλατος του ενυδρειου αλλα και θα χανετε η πολλη δυναμη του νερου!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεκτικες!

Γυρνα την εξοδο του φιλτρου ωστε να κοιτα την απεναντι διαγωνια γωνια του ενυδρειου.

Να ξερεις οτι τα rasboras αγαπανε τα φυτα,εγω θα εβαζα μερικα ευκολα φυτα οπως και φυτα επιφανειας.

Επισης αγαπανε και τη δυνατη ροη του φιλτρου..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ειναι Ασιατικο Φτωχο :P Ε, καπου θα υπαρχει μερος στον ποταμο, λιμνουλα, ρυακι χωρις φυτα.

Γενικα του βυθου τα ψαρια δεν μαρεσουν και μαλλον (αν σκεφτω τα προηγουμενα ενυδρεια μου το 1ο μονο zebra danio το 2o μονο cardinals) ειμαι για να φτιαχνω species tanks. Χαχα... δεν ειμαι πολυ φαν των ''κοινωνικων''΄ενυδρειων.

Πιστευω η κοιλια ειναι μικρη, θα σου βαλω φωτο καποια στιγμη απο πισω και οσο φανει, πιστευω θα καταλαβεις.

Αν λες οτι θα χανεται και η δυναμη του νερου, θα το δοκιμασω και ετσι οπως λες. Το ειχα βαλει ετσι πριν 2 μερες αλλα σημερα που μπηκαν τα ψαρια το γυρισα παλι, πιστευοντας οτι θα ειναι μειωνεται η δυναμη του νερου και θα υπαρχουν σημεια ηρεμα να σταθουν τα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες

και εγω θα σου ελεγα να εβαζες μερικα ευκολα φυτα

και λιγα επιφανειας

Σε ευχαριστω!

Βασικα, οπως το βλεπω μαρεσει ετσι γιαυτο το σκεφτομαι για το αν θα βαλω ή οχι. Το πολυ πολυ δοκιμαζω και αν μου χαλαει την οπτικη μου, τα βγαζω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω!

Βασικα, οπως το βλεπω μαρεσει ετσι γιαυτο το σκεφτομαι για το αν θα βαλω ή οχι. Το πολυ πολυ δοκιμαζω και αν μου χαλαει την οπτικη μου, τα βγαζω.

Το καλητερο αυτο ειναι

να δεις και πως ειναι με φυτα

(θα δινουν χρωμα)

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεκτικες!

Γυρνα την εξοδο του φιλτρου ωστε να κοιτα την απεναντι διαγωνια γωνια του ενυδρειου.

Να ξερεις οτι τα rasboras αγαπανε τα φυτα,εγω θα εβαζα μερικα ευκολα φυτα οπως και φυτα επιφανειας.

Επισης αγαπανε και τη δυνατη ροη του φιλτρου..

Δεν ειχα δει την απαντηση σου..

Θα γυρισω λοιπον την εξοδο του φιλτρου οπως μου λες εσυ και το Strum.

Αμα κρινω απο τα στησιματα που βλεπω με rasbora espei και rasbora harlequin (δεν μιλαω για galaxy), ειναι οκ και χωρις φυτα με οξυνο νερακι, τυρφη και catappa. Δεν λεω, τα φυτα βοηθανε γενικα και ειχα παντα στα ενυδρεια μου, απλα δεν ξερω κατα ποσο θα μου κολλανε στο παρον στησιμο. Το βλεπουμε ομως στην πορεια, κανο καμια δοκιμη αν ειναι.

Το οτι αγαπανε την δυνατη ροη το εχεις δει καπου? Ειχα την εντυπωσει οτι τους αρεσει η καπως μετρια, αλλα χωρις να ειμαι σιγουρος, παω να το ψαξω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα δει την απαντηση σου..

Θα γυρισω λοιπον την εξοδο του φιλτρου οπως μου λες εσυ και το Strum.

Αμα κρινω απο τα στησιματα που βλεπω με rasbora espei και rasbora harlequin (δεν μιλαω για galaxy), ειναι οκ και χωρις φυτα με οξυνο νερακι, τυρφη και catappa. Δεν λεω, τα φυτα βοηθανε γενικα και ειχα παντα στα ενυδρεια μου, απλα δεν ξερω κατα ποσο θα μου κολλανε στο παρον στησιμο. Το βλεπουμε ομως στην πορεια, κανο καμια δοκιμη αν ειναι.

Το οτι αγαπανε την δυνατη ροη το εχεις δει καπου? Ειχα την εντυπωσει οτι τους αρεσει η καπως μετρια, αλλα χωρις να ειμαι σιγουρος, παω να το ψαξω τωρα.

Sturm!

Γιατι να μην κολλανε τα φυτα; Τοσα φυτα εχει η Ασια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα αυτα τα ψαρακια και τους Αρλεκινους που ειναι το ιδιο ψαρι.Θελουν μετρια προς δυνατη ροη φιλτρου γιατι πανε και παιζουν μ αυτη και μερικες φορες πανε και κοντρα στο ρευμα.Θελουν και φυτακια και φυτα επιφανειας.

Δεν χρειαζεται να ψαξεις πολυ,διαβασε εδω.

Link to comment
Share on other sites

(θα δινουν χρωμα)

Aυτο δεν ξερω αν θελω, γιαυτο το σκεφτομαι... :)

Μαλλον ομως θα δοκιμασω καποια ευκολα φυτα που δενονται οπως java fern και moss γιατι η κρυπτοκορινα δεν ξερω πως θα παει σε πολυ ψιλοκκοκη αμμο σαν αυτη που εχω (παλια ειχα κρυπτοκορινα σε seachem flourite red και πηγαινε σφαιρα χωρις κατι αλλο απο λιπασμα κλπ). Η vallisneria (αν βαλω) ξερω θα παει οκ, γιατι την ειχα με την ιδια αμμο στο προηγουμενο στησιμο με τα cardinals και ηταν ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα παει η κρυπτοκορινα στην αμμο,θα βαλεις και μια ταμπλετα κοντα στις ριζες και θα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα παει η κρυπτοκορινα στην αμμο,θα βαλεις και μια ταμπλετα κοντα στις ριζες και θα ειναι μια χαρα.

Διαβασα για τις ταμπλετες οτι παιζει να πετρωσουν (να μην διαλυθει δηλαδη σιγα σιγα) σε αμμο/λεπτη αμμο. Ισχυει?

Και hygrophilia!

Την ειχα στο πρωτο στησιμο, δεν με τρελανε οπτικα και ηθελε πολυ συχνα κλαδεμα..

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ισχυει κατι τετοιο.Στο γαριδαδικο που ειχα αμμο,ειχα βαλει ταμπλετες σε οσα φυτα τραβανε θρεπτικα απο τις ριζες και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα αυτα τα ψαρακια και τους Αρλεκινους που ειναι το ιδιο ψαρι.Θελουν μετρια προς δυνατη ροη φιλτρου γιατι πανε και παιζουν μ αυτη και μερικες φορες πανε και κοντρα στο ρευμα.Θελουν και φυτακια και φυτα επιφανειας.

Δεν χρειαζεται να ψαξεις πολυ,διαβασε εδω.

Nαι, θεωρητικα ειναι το ιδιο ψαρι νομιζω και γω, απλα το espei εχει μικροτερο τελικο μεγεθος.

Διαβαζοντας στο seriously fish για τα espei, λεει οτι ενα σωστο στησιμο ειναι:

''αμμωδες υποστρωμα, ξυλα σε τετοιο στησιμο ωστε να υπαρχουν και μερικες κρυψωνες και σκιερα μερη, οχι πολυ δυνατο φωτισμο, φυλλα οξιας/αμυγδαλιας απελευθερωνοτας ταννινες και αλλα φυσικα στοιχεια ωστε να δωθει ενα blackwater περιβαλλον.''

Πιο κατω βεβαια λεει οτι δειχνουν καλα και σε στησιμο με χαμηλο φωτισμο, και φυτα οπως Microsorum, Taxiphyllum, Cryptocoryne και Anubias και ακομα, οτι καποιο φυτο επιφανειας μπορει να ειναι αποτελεσματικο για το στησιμο.

Γενικα, πιστευω οτι θα ειναι οκ και ετσι. Βεβαια το καλο τον ψαριων κοιταμε πρωτα και οχι τι αρεσει σε μας, αλλα οταν ξεκινησα το εν λογω ενυδρειο, επελεξα να βαλω αυτα σκεπτομενος οτι θα ειναι οκ και χωρις φυτα με ενα στησιμο blackwater.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου λεω να βαλεις μερικα φυτα,θα νιωθουν πιο ανετα και τα ψαρια σου.

Αν εχεις αμμο πουδρα απο μονη της μπορει να πετρωσει,δεν θα φταιει η ταμπλετα.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι 0.3mm η αμμος. Ναι, ισως διαβασα οτι μπορει να πετρωσει η αμμος και οχι η ταμπλετα και να μην γινει δουλεια. Οποτε παλι ισχυει οτι μπορει να υπαρξει προβλημα με την ταμπλετα?

Link to comment
Share on other sites

βαλε μικρο κομματακι ταμπλετας και βλεπεις.ετσι και αλλιως δεν βαζουμε μια ολοκληρη ταμπλετα σε καθε ριζα..

Link to comment
Share on other sites

Με τη ταμπλετα δεν θα υπαρχει προβλημα.

Και η αμμος σου ειναι καλη,διαβασε εδω.

Θα βαλεις τη μιση ταμπλετα σε καθε φυτο,οχι ολοκληρη.

Link to comment
Share on other sites

βαλε μικρο κομματακι ταμπλετας και βλεπεις.ετσι και αλλιως δεν βαζουμε μια ολοκληρη ταμπλετα σε καθε ριζα..

Με τη ταμπλετα δεν θα υπαρχει προβλημα.

Και η αμμος σου ειναι καλη,διαβασε εδω.

Θα βαλεις τη μιση ταμπλετα σε καθε φυτο,οχι ολοκληρη.

Ευχαριστω και τους 2 σας. Αν επιλεξω λοιπον να βαλω καποιο φυτο που τραβαει τα θρεπτικα απο τις ριζες, βαζω ταμπλετιτσα και το βλεπω.

Παω να διαβασω αυτο που μου παρεθεσες (φυτεμενο ενυδρειο και βυθος).

Καλη ταμπλετα εκτος της seachem?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...