Jump to content

Προτάσεις Για 60 Λίτρα.


Recommended Posts

Καλησπέρα. :bigemo_harabe_net-109:

Παλιότερα είχα 240λτ με labidochromis αλλά από φυτεμένο δεν ξέρω κ πολλά.

Πρόκειται να αποκτήσω τώρα ένα ενυδρείο 60 λίτρων και έχω αρχίσει να κάνω σχέδια για το τι θα βάλω μέσα.

Σαν αρχική σκέψη λέω:

3 gourami νάνους 1 αρσ -2 θηλ

6-8 νέον τέτρα.

1 kuhlii loach.

Aπό φίλτρο θα μπεί το fluval 105 εξωτερικό.

Το ph του νερού της βρύσης είναι λίγο κάτω από το 7, αν θυμάμαι καλά.

1) Είναι καλή η σύνθεση;

2) Αν ναι, με παίρνει να κάνω τα τέτρα 10?

3) Αν μπορείτε, πείτε μου κ κανένα φυτό εύκολο, εκτός από java, valisneria κ εχινόδορους, που τα είχα σε μονομαχοενυδρείο κ τα έχω δεί.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

Καταρχας θα αρχισω απο το ph,στην Αθηνα η βρυση δεν βγαζει τοσο αλλα περιπου στο 7.5 και πανω.

Στα λιτρα σου δεν μπορεις να βαλεις αυτα τα ψαρια που λες,οχι ολα τουλαχιστον.

Αν θες γκουραμι θα βαλεις ενα ζευγαρι η ενα χαρεμι και τιποτα αλλο,

Αν θες νεον μπορεις να βαλεις μια 8αδα αλλα μονα τους.

Τα kuhlii loach θελουν ομαδουλα και δεν μπορεις να βαλεις μονο 1.

Τα παραπανω μπορεις να τα βαλεις σε μαλακο νερο,οπωτε θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης σου ειτε με τυρφη ειναι με οσμωση,

Για ευκολα φυτα δες εδω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Rasta!

Κατάλαβα τι λες. Επειδή είχα μονομάχο πριν ένα χρόνο, θυμάμαι ότι το ph της βρύσης μου, ήταν 7.

Άλλα Δεν θα επιμείνω, γιατί έχω χάσει το ημερολόγιο που κρατούσα τότε,για να σου πω ακριβώς πόσο ήταν.

1) αν μαλακώσει το νερό με τύρφη, θα παλεύεται 1 χαρέμι από γκουραμι νάνους κ μια ομάδα 3-4 kuhlii; Η θέλει μεγαλύτερη ομάδα;

2) αν μείνω με το σκληρό νερό της βρύσης, έχεις κάποια πρόταση;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου!

Εχω να σου προτεινω αυτο το ψαρακι!

Με καποιο ειδος μικροσωμου μποτια ισως! Ενα απο αυτα ειναι και τα kuhli!

Νεον καλυτερα οχι μια και θελουν χωρο για να κολυμπησουν και χαρεμι γκουραμι οχι γιατι θα εισαι οριακα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια Σου κ εσένα φίλε! Καλή πρόταση αυτη! Είναι πολύ ωραία!

Πόσα λες οτι μπαίνουν;

Κ πόσα kuhlii; Η κάποιο Αλλο είδος μποτια;

Ευχαριστώ, πολύ ωραία πρόταση αυτή strum!

Link to comment
Share on other sites

το είδα φίλε μου αυτό! απλά σε ρώτησα μήπως, αν βάλω και τα δυο είδη,

διαφοροποιηθούν τα άτομα. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα επαιρνες μετρησεις με τεστ σε στικς και οχι με υγρα γι αυτο εβγαζες τετοιο ph.

Για μενα μπορεις να βαλεις γκουραμι μονα τους η νεον μονα τους.

Φυσικα υπαρχουν και αλλες προτασεις για τα λιτρα σου,απλα εγω απαντησα αναλογα με τα ειδη που ρωτησες.

Μερικες ακομα προτασεις για 60 λιτρα.

Χαρεμι γκαπυ η καποιο αλλο ειδος ζωοτοκου.

Μια ομαδα απο χαρεμια του ειδους pseudomugil gertrudae μαζι με γαριδες red cherry.

Μια ομαδα απο χαρεμια του ειδους pseudomugil furcatus μαζι με γαριδες red cherry.

Μια ομαδα απο cherry barbs

Μια ομαδα απο cpd (το εγραψε και ο Θοδωρης πιο πανω) μαζι με γαριδες red cherry.

Υπαρχουν και αλλα ψαρακια απλα τωρα δεν μπορω να τα σκεφτω.:P

Οσα σου εγραψα πιο πανω μπαινουν σε νερο βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

το είδα φίλε μου αυτό! απλά σε ρώτησα μήπως, αν βάλω και τα δυο είδη,

διαφοροποιηθούν τα άτομα. Σε ευχαριστώ.

Κοιτα και αυτα που σου λεει ο ραστα!

Μην αγχωνεσαι για τα ατομα γιατι τα μεν ειναι βυθου και τα δε ειναι μεσης! Αλλα πρεπει να εχεις πολυ δυνατη φιλτρανση!

Εγω θα βαζα 8-10 ντανιο και 6 κουλι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Φίλε sturm, αυτά σκεφτόμουν και εγώ σε ποσότητες!

Το φίλτρο που θα πάρω, είναι το fluval 105, το οποίο γυρνάει 550λτ/ώρα,που φτάνει νομίζω!

Φίλε rasta μου άρεσαν τα cherry barb και furcatus μαζί με γαριδούλες!! το κρατάω και αυτό.

Όσο για τα τεστ, το PH και την αμμωνία τουλάχιστον, τα μετρούσα πάντα με υγρά (sera αν δεν κάνω λάθος) για να είμαι όσο το δυνατόν πιο κοντά.

Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην θυμάμαι εγώ το ph σωστά και να έχεις δίκιο!

Όπως και να έχει πριν μπει οτιδήποτε μέσα, θα κάνω μετρήσεις, οπότε θα επανέλθω σε κανά δυό μέρες να τα πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sturm, αυτά σκεφτόμουν και εγώ σε ποσότητες!

Το φίλτρο που θα πάρω, είναι το fluval 105, το οποίο γυρνάει 550λτ/ώρα,που φτάνει νομίζω!

Φίλε rasta μου άρεσαν τα cherry barb και furcatus μαζί με γαριδούλες!! το κρατάω και αυτό.

Όσο για τα τεστ, το PH και την αμμωνία τουλάχιστον, τα μετρούσα πάντα με υγρά (sera αν δεν κάνω λάθος) για να είμαι όσο το δυνατόν πιο κοντά.

Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην θυμάμαι εγώ το ph σωστά και να έχεις δίκιο!

Όπως και να έχει πριν μπει οτιδήποτε μέσα, θα κάνω μετρήσεις, οπότε θα επανέλθω σε κανά δυό μέρες να τα πούμε.

Mια χαρα κανει το φιλτρακι! Αντε με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια να την πείς samilia! Αυτό περιμένω!

Δεν το έχω σκεφτεί όσο του αρμόζει να σου πω την αλήθεια.

Είχα διαβάσει για tanganika, αλλά λόγω του μεγέθους

του ενυδρείου αυτού, σε συνδυασμό με τις πέτρες και τα κοχύλια που χρειάζονται(αν δεν κάνω λάθος)

στον βυθό, με έκαναν να μην το έχω πρώτη επιλογή. Χωρίς βέβαια, να ξέρω αν χρειάζονται όλα αυτά.

Προφανώς κάτι ξέρεις..!

Οπότε πες μου, τι προτείνεις εσύ για 60λτ και αν αυτό το άρθρο που βρήκα (αλλά δεν μπορώ να διαβάσω αυτήν την στιγμή λόγω χρόνου) θα με

βοηθήσει. http://www.aquazone.gr/forums/topic/61115-ieenu-aaioaenaassa-aea-eeessaeaao-oco-essiico-tanganyika/#entry550987

Σε ευχαριστώ και περιμένω... Η αφρική είναι η αδυναμία μου..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό το άρθρο να διαβασεις!

Μπορείς να βάλεις ένα χαρέμι multi

Η ένα ζευγάρι juli

Τα υπόλοιπα είναι τα γνωστά! Άμμος λεπτοκοκκοι , λίγες πέτρες , κοχύλια , και κάνα εύκολο φυτακι

Link to comment
Share on other sites

Ok, το κρατάω κ αυτό!

Λοιπόν,μέτρησα το νερό της βρύσης με στικακι όμως. Υγρά τεστ δεν έχω ακόμα.

Ph: 7,2

Gh: 7-14 το χρωμα ήταν πιο κοντά στο 7 κ μακρυά. από το 14.

Kh: 6.

Έβγαλε επίσης :

Νο2: 1!

Νο3: 10!

Ερώτηση άσχετη.Το μπάφερ που χαμηλώνει το ph, πόσο κρατάει; Δηλαδή, το ρίχνω μια φορά και το ph χαμηλώνει μόνιμα; Μέχρι να κάνω αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Νο2 1 στη βρυση? και νο3 10?

Μαλλον η τα στικακια δεν μετρανε σωστα ή η βρυση σου εχει θεμα..Το ph υπολογισε το γυρω στο 7.5 και λιγο πιο πανω.

Ασε τα μπαφερ στην ακρη,υπαρχουν φυσικοι τροποι για να ριξεις το ph,μη ριχνεις χημικα στο ενυδρειο σου.Και για να σου απαντησω στην ερωτηση σου,δεν ριχνεις μια φορα και χαμηλωνει μονιμα αλλα ριχνεις σε καθε αλλαγη νερου,γιατι οταν κανεις αλλαγη με νερο βρυσης ξανανεβαινουν ολα παλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Πολύ καλές οι προτάσεις των παιδιών παραπάνω. Δες και τα IRIATHERINA WENERI
Είναι πολύ ιδιαίτερο ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

οκ rasta! Δεν είμαι υπέρ των χημικών, απλά ήθελα να μάθω.

θέλω να πιστεύω οτι φταίνε τα στικάκια!! Θα προσπαθήσω να μετρήσω κάποια στιγμή

με υγρά, για να δω τι παίζει.

Δυστυχώς η τανγκανίκα αποκλείστηκε.Οπότε θα πάμε για φυτεμένο.

Γνωρίζεις μήπως, αν το απλό φίλτρο βρύσης επηρεάζει την ποιότητα του νερού σε επίπεδο ph, gh, kh, no2, no3?

Eυχαριστώ Παρασκευά, στα υπόψιν κ αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Για το φιλτρο βρυσης δεν γνωριζω να σου πω ακριβως τι επηρεαζει απο ολα αυτα γιατι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε,παντως κατι πρεπει να επηρεαζει.

Link to comment
Share on other sites

Τα στικακια συνήθως δεν μετράνε καλά!

Για αυτό προτείνουμε υγρά τεστ!

Όταν με το καλό παρεις ξανά κάνε τεστ νερού!

Το φίλτρο βρύσης σίγουρα κατι θα επηρεάζει αλλά εξαρτάτε και το φιλτρο! Αλλά είναι και με άνθρακα!

Link to comment
Share on other sites

οκ. Μια δοκιμή θα μας πείσει λοιπόν!!

Προέχει να μετρήσω το νερό με κανονικά τεστ και βλέπουμε.

Τώρα προσπαθώ να διαλέξω φυτά.... Μπάχαλο. Όλα μου αρέσουν.

Η λάμπα του ενυδρείου είναι glowsun-glow 15w T8. Επαρκεί για τα εύκολα φυτά πιστεύω ε;

Link to comment
Share on other sites

Να πας σε φυτα που προερχονται απο Ασια για να σου ταιριαζει και στο βιοτοπο! Ετσι θα αποκλεισεις και πολλα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, λάλησα λίγο αλλα κατάφερα να καταλήξω σε κάποια, από την εύκολη κατηγορία φυτών.

Α) siamensis. http://www.aquazone.gr/forums/topic/86234-hygrophila-corymbosa-siamensis/

Β ) limnofila sessiliflora. http://www.aquazone.gr/forums/topic/86937-limnophila-sessiliflora/

Γ) Nymphoides sp. http://www.aquazone.gr/forums/topic/89581-nymphoides-sp-ataiwanc/

Δ) Java moss. http://www.aquazone.gr/forums/topic/86140-taxyphyllum-barbieri-java-moss/

Ε) Anubias nana http://www.aquazone.gr/forums/topic/85181-anubias-barteri-var-nana-petite/

ΣΤ) Cryptocoryne undulata http://www.aquazone.gr/forums/topic/89452-cryptocoryne-undulata-broad-leaves/

Ζ) Cryptocoryne wendtii http://www.aquazone.gr/forums/topic/85774-cryptocoryne-wendtii-green/

Η) Cryptocoryne wendtii mi oya. http://www.aquazone.gr/forums/topic/85775-cryptocoryne-wendtii-mi-oya/

Ερωτήσεις:

1) Η λάμπα επαρκεί;

2) Μπορούν να βρεθούν σχετικά εύκολα αυτά τα φυτά;

2) Σε κάποια φυτά και στα σημεία που θα μπούνε, μπορω να κάνω στην άμμο ένα ''παρτεράκι" στο οποίο να βάλω υπόστρωμα μόνο εκεί?

κ όχι σε όλο τον πάτο του ενυδρείου; ή θα εχουν πρόβλημα ανάπτυξης οι ρίζες;

Έγινε επεξεργασία - fidodido7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...