Jump to content

90Λιτρα +15 Sump Fish Only


Jim190e

Recommended Posts

Καλησπερα αγαπητοι φορουμιστες. Επειδη ακομα δεν εχω μπλεξει με την αφρικη και ψαχνομαι σκευτομουνα για θαλασσινο fish only. Δυστηχως Μετα απο πολυ διαβασμα δεν καταφερα να λυσω τις αποριες μου σχετικα με δυο τρεια πραματα.

Οι διαστασεις του ενυδρειου μου ειναι 80*35*35 και εχω φιαξει και ενα μικρο sump που εχει μεσα περιπου 15λιτρα νερο. Βασικη ιδεα μου ειναι ενα απλο και λυτο τοπιο με δυο σχετικα ψηλες νησιδες στις οποιες θα φιλοξενω 2cloοwnfish και 2γαριδες (απο αυτες τις κοκκινες που ειναι και καθαριστες) οπως και μια ανεμονη για τα νεμο αμα ειναι απαρετητη.

Για σκιμμερ σκευτικα την φθηνη λυση της sera (ps130) που ειναι επαρκες για τα λιτρα μου η καμια κινεζουμπα με αεροπετρα. Δεν θα ηθελα να εβαζα κοραλια καθως αρχαριος εντελως με θαλασσινο και ασχετος με γλυκο.

Φιλτρο πιστευω ειμαι κομπλε και η αντλια απο το sump μου δινει 600-650 λιτρα ανα ωρα (με βαση το διαγραμμα του κατασκευαστη jbl n1000)

Αραγωνιτη βαζω ζωντανο (μισο μισο τιποτα τετοιο) ? Βραχο βαζω παλι ζωντανο η αφου δεν εχω κοραλια κραταω siporax ?

Συγνωμη αμα σας ζαλησα. :hot: Ευχαριστω πολυ :bow:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα

Το ενυδρειο σου ειναι στενο και θα σε δυσκολεψει στο στησιμο του βραχου

Βαλε νεκρο αραγωνιτη και ζωντανο βραχο απο αγγελιες του φορουμ

Το σιποραξ δεν θα σου χρειαστει

Ισως χρειαστεις ενα μικρο κυκλοφορητη

Την ανεμωνη προς το παρον ξεχνα την

Το σαμπ ειναι εσωτερικο; χωραει το σκιμερ;

Τι φωτισμο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω disc-postman. Ειναι οντως λιγο στενο :/ Αλλα εχω σκευτει ενα aquascape με δυο νησιδες. Με αντροφη οσμοσης να ασχοληθω η δεν αξιζει οποτε να ειμαι με aquatan, toxivec και τετοια ? Για skimmer παντως απο οσο καταλαβα απο το διαβασμα που ερειξα μου αρκει για fish only (sera ps130). Το sump ειναι εξωτερικο μεσα στο επιπλο του ενυδρειου. Φωτισμο εχω τον μαμα 1*18w 60cm λαμπα λευκη :P Αραγωνιτη ποσα κιλα θα επρεπε να βαλω?

Έγινε επεξεργασία - Jim190e
Link to comment
Share on other sites

Aραγωνιτη περιπου 6-7 κιλα, φωτιστικο ενα 2x24 με μια λευκη 10000Κ και μια μπλε θα σε καλυψει

Α/Ο ενα compact συστημα φθηνο απο δω

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=189

Ακου κι αλλες γνωμες..........

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις γνωμες σου postman. Ακουω και αλλες γνωμες εννοειτε ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι στην πορτα τωρα δεν προλαβαινω να πω κατι γι'αυτα τωρα φιλε jim.....αλλα θα πω οτι θα χαρουμε πολυ να σε δουμε και στην θαλασσινη πλευρα του φορουμ μας! :jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ mad. :) Αλλα μαλλον θα αργησω καθως τα εξοδα πολλα και ο χρονος λιγος ;) Αλλα παντα υπαρχει ορεξη και θεληση που πιστευω ειναι τα ποιο σημαντικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...