Jump to content

Επίσημη Παρουσιαση Nano Betta


chinook

Recommended Posts

ναι καπως ετσι....

κοιτα το ψαρι ειχε περασει κ ενα αλλο "θεματακι" παλιοτερα με σημαδια σαν χτυπηματα στα λεπια και στα βραγχια αλλα ειχαν φυγει με melafix (υπαρχει το θεμα στις ασθενειες)...

οι μετρησεις εκεινο το διαστημα ηταν καλες...νιτρικα πανω απο 10 δεν εχω δει...

Link to comment
Share on other sites

MAYDAY MAYDAY!!!

το ενυδρειο αργα αλλα σταθερα χανει νερο απ τον πατο....ειναι με πολυ αργο ρυθμο αλλα υποψιαζομαι οτι το κρακ δεν θα αργισει να ερθει.αρχισα το ψαξιμο αλλα με βλεπω να καταληγω στην λυση του jumbo γιατι κυβος σε λόγικη τιμη δεν παιζει .

με την ευκαιρια λεω να αλλαξω κ υποστρωμα μιας και το manado δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιησε πληρως.(με το παραμικρο αναμυγνειεται με τον βυθο και βγαινει στην επιφανεια).εχετε καποια προταση υποστρωματος?(κατα προτιμηση σκουρου χρωματος)

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

το μεν πνευμα προθυμον η δε τσεπη ασθενης...(σε διαστημα 1,5 μηνα εστησα το μικρο και απ το μεγαλο λειπουν μονο οι πετρες)

η αναβαθμιση ειναι σιγουρη αλλα το ταβανι νομιζω θα ειναι γυρω στα 20 λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ριξε μια ματια στις αγγελιες! Ολο και κατι θα βρεις!

Link to comment
Share on other sites

για να διπλοτσεκαρω αυτα που μου μαθατε!

για ενα ενυδρειακι 28λ (καθαρα) παω σε θερμοστατη 25αρι ('η ακομα καλυτερα σε 50αρι),ετσι?

και για να διατηρηθω σε επαρκη φωτισμο πρεπει να εχω καπου στα 24w/6000κ σωστα?

Link to comment
Share on other sites

το μεν πνευμα προθυμον η δε τσεπη ασθενης...(σε διαστημα 1,5 μηνα εστησα το μικρο και απ το μεγαλο λειπουν μονο οι πετρες)

η αναβαθμιση ειναι σιγουρη αλλα το ταβανι νομιζω θα ειναι γυρω στα 20 λιτρα...

Απ'το να πάς στα Jumbo αν δεν βρείς απο αγγελία το καλύτερο είναι να κολλήσεις εσύ ενα ,για 20-30 λίτρα θές 5 ευρώ για μια σιλικόνη και ενα 10αρι για τζάμια , αν δεν το έχεις με το κόλλημα και μένεις στα Νότια Προάστια μπορώ να βοηθήσω .

Link to comment
Share on other sites

Απ'το να πάς στα Jumbo αν δεν βρείς απο αγγελία το καλύτερο είναι να κολλήσεις εσύ ενα ,για 20-30 λίτρα θές 5 ευρώ για μια σιλικόνη και ενα 10αρι για τζάμια , αν δεν το έχεις με το κόλλημα και μένεις στα Νότια Προάστια μπορώ να βοηθήσω .

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

για να διπλοτσεκαρω αυτα που μου μαθατε!

για ενα ενυδρειακι 28λ (καθαρα) παω σε θερμοστατη 25αρι ('η ακομα καλυτερα σε 50αρι),ετσι?

και για να διατηρηθω σε επαρκη φωτισμο πρεπει να εχω καπου στα 24w/6000κ σωστα?

Εγώ θα σου έλεγα καλύτερα 50άρη θερμοστάτη, αφού ούτως ή άλλως κοστίζουν το ίδιο συνήθως. Κι εγώ 50άρη έχω στα 25 λίτρα μικτά. Ο δικός μου φωτισμός είναι 11 βατ στα 6500 Κέλβιν, κατόπιν πρότασης του rastafarian. Αλλά και πάλι εξαρτάται από τα φυτά που θα βάλεις. Θα είναι στο καπάκι η λάμπα ή πιο ψηλά; Θα έχεις blackwater;

Link to comment
Share on other sites

Απ'το να πάς στα Jumbo αν δεν βρείς απο αγγελία το καλύτερο είναι να κολλήσεις εσύ ενα ,για 20-30 λίτρα θές 5 ευρώ για μια σιλικόνη και ενα 10αρι για τζάμια , αν δεν το έχεις με το κόλλημα και μένεις στα Νότια Προάστια μπορώ να βοηθήσω .

προς τα εκει παει η δουλεια!σε ευχαριστω πραγματικα για την προθυμοποιηση σου αλλα νομιζω το χω! :)

Εγώ θα σου έλεγα καλύτερα 50άρη θερμοστάτη, αφού ούτως ή άλλως κοστίζουν το ίδιο συνήθως. Κι εγώ 50άρη έχω στα 25 λίτρα μικτά. Ο δικός μου φωτισμός είναι 11 βατ στα 6500 Κέλβιν, κατόπιν πρότασης του rastafarian. Αλλά και πάλι εξαρτάται από τα φυτά που θα βάλεις. Θα είναι στο καπάκι η λάμπα ή πιο ψηλά; Θα έχεις blackwater;

Ναι κ εγω πιστευω καλυτερα ο 50αρης.

ο 25αρης θα δουλευει 24ωρο για να κρατησει θερμοκρασια.

Η λαμπα θα ειναι γυρω στα 5cm απο πανω,το καπακι παλι τζαμι θα ειναι.

οχι blackwater δεν εχω.

μαλλον για φωτισμο σκεφτομαι να κρατησω αυτον που εχω και με δευτερο φωτιστικο να βαλω μια λαμπα 26w 4000κ

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα είναι 5 εκ. από το νερό και χωρίς blackwater είναι υπέρ των φυτών σου. Θα βάλεις και άλλα φυτά, ή θα κρατήσεις αυτά που έχεις; Την μπάλα άλγης την έχεις ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι με μεγαλυτερο χωρο θα μπουν κ αλλα φυτα...!

την μπαλα την εχω ναι :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τη μπαλα οεο μην εχεις αλλα! Βγαλε τη μπαλαααααα!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμεις τιποτα δεν θα καταλαβουμε! Εσυ να δεις τι θα καταλαβεις αν γινει το κακο! :headonwall::headonwall::headonwall::headonwall::headonwall::P

Link to comment
Share on other sites

περα απ την πλακα θα την βγαλω γιατι γενικα το ενυδρειακι ειναι μουτζομενο,δεν λεει να ρισκαρω παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα οτι και με 25αρι θερμοστατη θα εισαι μια χαρα.Αν βγαλεις τα τζαμια,τον βυθο,την διακοσμιση και τον εξοπλησμο τα καθαρα σου λιτρα ειναι λιγοτερα απο 25..

Ειχα σε 30αρι 25αρι θερμοστατη,μια χαρα εκανε.Θα το δεις οταν ξαναστησω το μικρο παλι σε λιγο.

Απο λαμπα εξερταται τι φυτα θα βαλεις.Αν βαλεις ευκολα και μια λαμπα 15βατ ειναι μια χαρα αλλα να ειναι 6500Κ.

Link to comment
Share on other sites

απλα ρε συ το σκεφτομουν απ την εννοια οτι ο 50αρης θα το ζεσταινει γρηγοροτερα και με λιγοτερη "προσπαθεια" ενω φανταζομαι οτι ο 25αρης θα δουλευει υπερωριες.

τεσπα αυτο ειναι το λιγοτερο.αυτο που με καιει τωρα ειναι ο φωτισμος.

σιγουρη ειναι η μια λαμπα που εχω τωρα 11w/6000k.

σκεφτομουν να βαλω αλλη μια με θερμο φως για φυτα.

οπως ειπα παραπανω βρηκα 26w/4000k αλλα με δευτερη σκεψη αν συνδιασω αυτες τις δυο θα φτασω πολυ πανω απο 1w/l.

εψαξα λιγο κ βρηκα 11w/4000κ.δεν ειναι ασχημα για λιγα απλα φυτακια,ε?

Link to comment
Share on other sites

Αν η λαμπα ειναι μεγαλυτερη απ το μπαλαστ σου θα το καψεις!

Link to comment
Share on other sites

η δευτερη λαμπα (αυτη για την οποια ψαχνομαι κ εχω μπερδεψει τα μπουτια μου) θα γινει σε ξεχωριστο δικο της φωτιστικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να βρεις την 11 βατ σε 6000- 6500Κ ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα.Θα την προτειμουσα απο την 4000.

Τα βατ ειναι καλα για ευκολα φυτα,εισαι σχεδον στο 0,5w/lt.

Eγω για το θερμοστατησου ειπα την εμπειρια μου.Δεν ειναι τρελες οι διαφορες,δηλαδη δεν εχεις βαλει 25αρι θερμοστατη σε 50αρι ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να βρεις την 11 βατ σε 6000- 6500Κ ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα.Θα την προτειμουσα απο την 4000.

Τα βατ ειναι καλα για ευκολα φυτα,εισαι σχεδον στο 0,5w/lt.

Eγω για το θερμοστατησου ειπα την εμπειρια μου.Δεν ειναι τρελες οι διαφορες,δηλαδη δεν εχεις βαλει 25αρι θερμοστατη σε 50αρι ενυδρειο.

Κωστα εχει ηδη μια 6500 κ ο φιλος!

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εχει ηδη μια 6500 κ ο φιλος!

αχαχαχαχαχ δικιο εχεις,μπερδευτικα! :P

Φιλος μεινε οπως εισαι απο φωτισμο,με ευκολα φυτα θα εισαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

θερμοστάτης ενυδρείου mini 25W

θερμοστάτης ενυδρείου mini 50W

Πρόσεξε ποιον θα πάρεις γιατί αν διαλέξεις τον μεγάλο σε βλέπω να βγάζεις τον μήνα χωρίς τσιγάρα :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε τι εισαστε εσεις δεν προλαβαινω να απαντησω!!!

ωραια,ευχαριστω παιδες!για αρχη θα μεινω με αυτη την λαμπα λοιπον και στο μελλον βλεπουμε.

θα μου λυσετε και μια απορια ομως?

Στο θεμα για το μεγαλο μου ενυδρειο μου προτεινατε μια 6500 και μια 4500.

Ορμομενος απο εκει συνδιασα οτι τα 4500κ ειναι για φυτα και με αυτη την λογικη εψαχνα και για το μικρο δευτερη η οποια να ειναι θερμη.

Εδω ομως γιατι δεν κρυνεται αναγκαια?λογο ογκου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...