Jump to content

Επίσημη Παρουσιαση Nano Betta


chinook

Recommended Posts

θερμοστάτης ενυδρείου mini 25W

θερμοστάτης ενυδρείου mini 50W

Πρόσεξε ποιον θα πάρεις γιατί αν διαλέξεις τον μεγάλο σε βλέπω να βγάζεις τον μήνα χωρίς τσιγάρα :P

Αυτους ακριβως κοιταζα ;)

ε ειναι μεγαλη η διαφορα δεν το συζηταμε...τσιγαρα αυτον τον μηνα?ποια τσιγαρα?βλεπω αγνωστους να πετανε το μισο στο δρομο κ βουρκωνω! :P

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οταν εχει μια λιαμπα βαζεις 6500Κ,οταν εχεις 2 λαμπες κανεις συνδιασμο 6500 και 4500.

Στην περιπτωση σου που που εχεις μια λαμπα και πας για ευκολα φυτα μια λαμπα 11 βατ και 6500Κ ειναι μια χαρα.Αν βαλεις και την αλλη που λες θα πας πολυ ψηλα και μπορει να εχεις θεμα με αλγες.Πας αλλου μετα για να μπορεσεις να στηριξεις τον φωτισμο σου και να μην πνηγεις και στις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οταν εχει μια λιαμπα βαζεις 6500Κ,οταν εχεις 2 λαμπες κανεις συνδιασμο 6500 και 4500.

Στην περιπτωση σου που που εχεις μια λαμπα και πας για ευκολα φυτα μια λαμπα 11 βατ και 6500Κ ειναι μια χαρα.Αν βαλεις και την αλλη που λες θα πας πολυ ψηλα και μπορει να εχεις θεμα με αλγες.Πας αλλου μετα για να μπορεσεις να στηριξεις τον φωτισμο σου και να μην πνηγεις και στις αλγες.

Εννοείς ότι θα χρειαστεί διοξείδιο και λίπανση; Γιατί εχω αρχίσει κι εγώ να σκέφτομαι αλλαγή φωτισμού στο δικό μου 25λιτρο :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι θα χρειαστεί διοξείδιο και λίπανση; Γιατί εχω αρχίσει κι εγώ να σκέφτομαι αλλαγή φωτισμού στο δικό μου 25λιτρο :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ναι ακριβως αυτο εννοω Καλλιροη.Οταν εχεις πολυ φως και και περισσοτερο co2 για να προλαβαινουν τα φυτα σου να μεγαλωνουν και οχι οι αλγες.

Οταν εχεις λιγο φωτισμο θες λιγο co2.Με λιγα λογια φωτισμος και co2 ειναι αλληλενδετα και το ενα παει σε συναρτηση με το αλλο.Ειναι μια αλυσιδα ο φωτισμος,το co2 και τα λιπασματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για την μετακομιση στο νεο ενυδρειο να χρησιμοποιησω νερο και απο το παλιο 'η να ειναι ολο νεο?

Link to comment
Share on other sites

Ε βαλε οσο μπορεις απ το παλιο! Το νεο θα ειναι τιγκα στο χλωριο!

Link to comment
Share on other sites

μετακομισαμε!!

ευχαριστω θοδωρη,εβαλα οσο μπορουσα απ το παλιο...το νεο εμεινε αρκετες ωριτσες πριν μπει μεσα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια καλοριζικο! Καμια φωτο;

Link to comment
Share on other sites

:jawdrop::jawdrop::jawdrop::jawdrop::jawdrop:

:bow::bow::bow:

Μπραβο ρε φιλαρακι, πολυ ωραιο!

Link to comment
Share on other sites

ομορφο το εκανες, μπραβο! να τον χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδες,να στε καλα!!! :)

οποιαδηποτε προταση δεκτη εκτος απ το να μετακινησω φυτα...μου βγαλε την παναγια το manado....!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μια μονοχρωμη αφισουλα στην πλατη, το θερμομετρο να παει καπου αλλου, και το ξυλο σε μια πιο "φυσικη θεση"! Μικροπραγματα! Κι ετσι ωραιο ειναι απλα καμια φορα οι λεπτομερειες κανουν τη διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

Μια μονοχρωμη αφισουλα στην πλατη, το θερμομετρο να παει καπου αλλου, και το ξυλο σε μια πιο "φυσικη θεση"! Μικροπραγματα! Κι ετσι ωραιο ειναι απλα καμια φορα οι λεπτομερειες κανουν τη διαφορα!

για το ξυλο +1!θα το κανω μερικες γυρες αυριο να ω που ταιριαζει καλυτερα!

αφισα δυστυχως δεν παιζει....του εβαλα και επειδη καθρεφτιζοταν φερμαρε στο τζαμι ασταματητα!

το θερμομετρο προσπαθησα να το χωσω μες στην bacopa αλλα δεν σας ξεγελασα ε?χαχαχα

καπου θα το στριμωξω να εξαφανιστει κ αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το εκανες,ωραιος!Ειναι αυτο απο τα τζαμπο?

Με φωτισμο τελικα τι εκανες?

Το φιλτρακι ειναι απο το παλιο σου ενυδρειο?

Οι πετρες που εχεις βαλει μου φαινονται για ασβεστολυθικες και ο μονομαχος κανονικα θελει μαλακο νερακι.με τις πετρες αυτες αν ειναι ασβεστολυθικες κανεις τα πραγματα χειροτερα.Δεν τις τεσταρεις να δεις αν ειναι η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το εκανες,ωραιος!Ειναι αυτο απο τα τζαμπο?

Με φωτισμο τελικα τι εκανες?

Το φιλτρακι ειναι απο το παλιο σου ενυδρειο?

Οι πετρες που εχεις βαλει μου φαινονται για ασβεστολυθικες και ο μονομαχος κανονικα θελει μαλακο νερακι.με τις πετρες αυτες αν ειναι ασβεστολυθικες κανεις τα πραγματα χειροτερα.Δεν τις τεσταρεις να δεις αν ειναι η οχι?

Σε ευχαριστω!

Οχι το πηρα απο πετ σοπ. Ηταν σκετη γυαλα, τζαμι, 31 λιτρα στα 21 ευρω.

(γλυτωσα και τα νευρα απ το να το κολλησω μονος μου)

Φωτισμο εχω αυτον απ το προηγουμενο, μια pl λαμπα 11w/6000k.

Καλα δεν ειναι για αρχη?

Το φιλτρακι ναι, ειναι απ το προηγουμενο κατευθειαν με τα υλικα του.

Οι πετρες δεν τους εκανα τεστ αλλα ειναι μαυρη λαβα λειασμενη.δεν ειναι ασβεστολιθικες,ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω!

Οχι το πηρα απο πετ σοπ. Ηταν σκετη γυαλα, τζαμι, 31 λιτρα στα 21 ευρω.

(γλυτωσα και τα νευρα απ το να το κολλησω μονος μου)

Φωτισμο εχω αυτον απ το προηγουμενο, μια pl λαμπα 11w/6000k.

Καλα δεν ειναι για αρχη?

Το φιλτρακι ναι, ειναι απ το προηγουμενο κατευθειαν με τα υλικα του.

Οι πετρες δεν τους εκανα τεστ αλλα ειναι μαυρη λαβα λειασμενη.δεν ειναι ασβεστολιθικες,ετσι δεν ειναι?

Αααα λαβα ειναι?Δεν φαινετε απο τις φωτο για λαβα!Αν ειναι λαβα ειναι μια χαρα!

Και με τη λαμπα καλα εισαι για αρχη,αν θες αργοτερα μπορεις να βαλεις αλλο ενα φωτιστικο 11 βατ.

Μια χαρα τα πας! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

μετα που θα κανω παρουσιαση θα τραβηξω μερικες κοντινες τις πετρες να μου πεις κ εσυ για σιγουρα!

για τον φωτισμο το σκεφτομαι ηδη!

σε ευχαριστω,με την βοηθεια σας και το aquazone βεβαια...γιατι αλλιως...!

Link to comment
Share on other sites

Και καπως ετσι η ταινια "βλεπω τον θανατο σου" γινεται πραγματικοτητα...

Θελω να μετακινησω το θερμομετρακι και λεω "ελα μωρε για ενα δευτερολεπτο σιγα μην κοψω τα ρευματα...."

με το που βαζω χερι στο νερο, ελευθερωνεται το φωτιστικο απ την βαση του (προφανως με τα περα δωθε στην αλλαγη ξελασκαρε η βιδουλα)

και πεφτει αναμενο μεσα στο ενυδρειο....δοξα τον θεο που η dennerle τα κανει στεγανα...πολυ στεγανα...!

και αφου την γλυτωσα παμε στο δια ταυτα τωρα.φως καπουτ.

ευτυχως ειχα μια δευτερη λαμπιτσα ιδια (9w ομως) και θα βγει η μερα σημερα.και απο εκει που αυριο θα πηγαινα για μια λαμπα παω για δυο...

να ειναι και οι 2 στα 6000κ-6500κ 'η μια και μια?και συνολο μεχρι ποσα βατ να εχω?θυμιζω το ενυδρειακι ειναι στα 31 λιτρα περιπου και απο φυτα εχω bacopa,κρυπτοκορινες και java fern

Link to comment
Share on other sites

Μια 6500Κ και μια 4500Κ.

Βαλε 2 χ 11βατ να εισαι συνολο 22 βατ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα, πολύ όμορφο φίλε να το χαίρεσαι και να μην έχεις άλλες ζημιές. Τις πέτρες από που τις πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Μια 6500Κ και μια 4500Κ.

Βαλε 2 χ 11βατ να εισαι συνολο 22 βατ.

ok!

Τώρα το είδα, πολύ όμορφο φίλε να το χαίρεσαι και να μην έχεις άλλες ζημιές. Τις πέτρες από που τις πήρες;

σε ευχαριστω πολυ!μακαρι!τις πετρες τις πηρα απο την χωματοτεχνικη κηφισιας!

Link to comment
Share on other sites

την δημιουργια φωλιας να την εκλαβω ως ενθαρυντικο ε?

επισης μια συμβουλη περι διαμορφωσης.

λεω να προσθεσω ενα δυο φυτα ακομα.καποια προταση για τα κυβικα μου?

μια σκεψη ηταν ακομα μια java fern πανω στην κεντρικη πετρα και καμια κρυπτοκορινα στο ελευθερο χωρο μπροστα

και ισως ακομα μια bacopa να ειναι λιγο πιο φουντωτες οι προηγουμενες!

Link to comment
Share on other sites

Για τα δυο πρωτα φυτα ναι για το τριτο οχι! Θα σου το πηξει!

Καλο ειναι που κανει φωλια ναι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...