Jump to content

Επίσημη Παρουσιαση Nano Betta


chinook

Recommended Posts

η bba κανει παρτυ..πλεον εχει αρχισει να πιανει και λιγο βυθο...και ολα αυτα στο μισο του ενυδρειου(εκει που ειναι κ το φιλτρο).στο αλλο μισο ειναι αλλος θεος,ουτε δειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν και καθυστερημενα σημερα ξεκιναω χορηγηση οξυζενε.

Αν εχω καταλαβει καλα απο τα θεματα που εχουμε,

σημερα (που ετσι κ αλλιως θα εκανα αλλαγη) αδειαζω οσο νερο ειναι για αλλαγη,

χορηγω με συριγγα απευθειας οπου εχει αλγη 1 ml/4L (δηλαδη στην περιπτωση μου που ειμαι γυρω στα 28 λιτρα 7ml) με κλειστο φιλτρο

και μετα προσθετω το υπολοιπο νερο.αυτο θα γινει τυπου θεραπεια δηλαδη καθημερινα 'η εχει καποιο οριο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλως εκλεινα φιλτρο

και εριχνα στοχευμενα, χωρις να βαζω και να βγαζω νερο

Εκανα οτι εκανα και πριν χορηγω οξυζενε

Link to comment
Share on other sites

ναι κ εγω ετσι θα το εκανα απλα ετυχε σημερα που ειπα να ξεκινησω θεραπεια να ειναι κ η αλλαγη.

τελικα ετσι εγινε.αδειασα και πριν γεμισω του εριξα 7ml στοχευμενα οπου ειχε εξαρση και ξαναγεμισα κανονικα.

Την χορηγηση να την κανω καθημερινα?και λιπασματα να φανταστω να τα κοψω αυτη την περιοδο ε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι καθημερινα για 2 βδομαδες

Λιπασμα εγω χρησιμοποιουσα , χωρις κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Οκ Paul ευχαριστώ!

Πρόσθεσα κ μερικές ριζουλες... Μήπως το παράκανα λέτε; :)

attachicon.gifimage.jpg

Ποτέ δεν μπορούμε να το παρακάνουμε με τα φυτά. :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι Τασο! :)

το παλευω....!

Ποτέ δεν μπορούμε να το παρακάνουμε με τα φυτά. :P

αυτο εχω αρχισει να το υποψιαζομαι...

καποια στιγμη πρεπει να ασχοληθω να το συμαζεψω λιγο γιατι τωρα ειναι τυπου "οπου χωραει στριμωχνω και απο μια ριζα" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μπορούμε να το παρακάνουμε με τα φυτά. :P

+1

Πολυ ομορφο φιλε

εχεις ακομα μπολικο χωρο για φυτα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο! Μια χαρα ειναι με τοσα φυτα. Αυτο εκει αριστερα μπροστα ειναι μικροσοριουμ;

Link to comment
Share on other sites

+1

Πολυ ομορφο φιλε

εχεις ακομα μπολικο χωρο για φυτα :)

σε ευχαριστω!

Δεν θελω να το στουμπωσω ακομα μεχρι να απαλαχτω απο την bba...

Πολυ ομορφο! Μια χαρα ειναι με τοσα φυτα. Αυτο εκει αριστερα μπροστα ειναι μικροσοριουμ;

ναι minor!

Link to comment
Share on other sites

Το χεις δεμενο γιατι μου φαινεται σαν φυτεμενο!

Link to comment
Share on other sites

ειδες τσαχπινια?ειναι η ριζα υπο γωνια και το εχω δεσει στην απο κατω πλευρα!αν παρατηρησεις χαμηλα φαινεται μια μαυρη κλωστη!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι ! πολυ ομορφο το εκανες! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφο!

Και φυσικά έχεις χώρο και για άλλα φυτά.

Εγώ έχω bba στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα.

Σταμάτησε αφού άλλαξα λάμπα και έβαλα μερικά φυτά παραπάνω. Τα φυτά τα έβαλα για να σωθούν αυγά και γόνοι επειδή τα χρυσόψαρα ζευγαρώνουν και δεν ξέρω αν σταμάτησε η bba λόγω αλλαγής φωτισμού, προσθήκης φυτών ή και των δύο. :)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι ! πολυ ομορφο το εκανες! :thumbsu:

σε ευχαριστω!

Είναι πολύ όμορφο!

Και φυσικά έχεις χώρο και για άλλα φυτά.

Εγώ έχω bba στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα.

Σταμάτησε αφού άλλαξα λάμπα και έβαλα μερικά φυτά παραπάνω. Τα φυτά τα έβαλα για να σωθούν αυγά και γόνοι επειδή τα χρυσόψαρα ζευγαρώνουν και δεν ξέρω αν σταμάτησε η bba λόγω αλλαγής φωτισμού, προσθήκης φυτών ή και των δύο. :)

Ευχαριστω!

Θελω να προσθεσω και αλλα φυτα αλλα δυστυχως απο greenscape δεν σκαμπαζω και το αποτελεσμα ειναι τουρλουμπουκι!

Συντομα με βλεπω να ξεστηνω και να ξαναστηνω!

Το ασχημο με την Bba ειναι οτι δεν ξερω που οφειλεται ακομα.

Παντως απο φωτισμο σε εμενα το αποκλειω γιατι με μπολικο ψαξιμο και τις συμβουλες του rastafarian εχω οτι καλυτερο για την χρηση που θελω..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πειραματιζόμουν για να βρω την αιτία. Αφού λες ότι ο φωτισμός είναι οκ, τότε μπορεί να σου περισσεύουν θρεπτικά τα οποία δεν μπορούν να απορροφήσουν τα φυτά και τα "τρώνε" οι άλγες κι έτσι αναπτύσσονται. Π.χ. εγώ έχω ένα θεματάκι με τις αλλαγές νερού, καθυστερώ πάντα να τις κάνω. Επίσης μπορεί για κάποιο λόγο τα φυτά να μην αναπτύσσονται σωστά, να θέλουν περισσότερη λίπανση, διοξείδιο και έτσι οι άλγες να τα "κερδίζουν" και να αναπτύσσονται εκείνες περισσότερο. Εμένα μου σταμάτησε με το που έβαλα επιπλέον φυτά και μάλιστα ταχείας ανάπτυξης και άλλαξα λάμπα. Στις αλλαγές τα ίδια χάλια είμαι και δεν λιπαίνω σχεδόν καθόλου τους τελευταίους μήνες. :D

Link to comment
Share on other sites

Η bba συνηθως ερχετε επιεδη δεν εχουμε αρκετο co2 στο νερο μας η εχουμε σκαμπανευασματα του co2.

Φυσικα ερχετε και αν εχουμε περισσεια θρεπτικων στη στηλη του νερου.

Εννοειτε πως τα φυτα ταχειας αναπτυξης βοηθουν στην καταπολεμηση για τραβανε πιο γρηγορα αυτα τα θρεπτικα και οι αλγη δεν εχει να φαει,οπωτε σιγα σιγα πεθαινει.

Link to comment
Share on other sites

Ολες μου οι κρυπτοκορινες εχουν γινει ετσι...

post-58268-0-17323700-1397241181_thumb.jpeg

ειναι υπολλειματα bba 'η καφε σε εξαρση?

Έγινε επεξεργασία - chinook
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερες,χρονια πολλα (αν και καθυστερημενα) για οσους δεν τα ειπαμε κ παω κατευθειαν στο παρασυνθημα.

Ειπα να φυγω μερικες μερες σαν ανθρωπος και εγω και τα ετοιμασα ολα στην εντελεια (ΧΑ!) για αυτον που θα μου ταιζε το παιδι για τις μερες που ελειπα.

Ως γνωστον ομως οταν κατι ειναι να παει στραβα θα παει ...

κολλησε ο χρονοδιακοπτης και για 6 μερες ειχαμε πληρη φωταψια....

οπως καταλαβαινετε το ενυδρειο ειναι να σε πιανουν τα κλαματα....

μετα τις γιορτες ειχα προγραμματισει να κανω αλλαγη στην διαταξη των φυτων ετσι κ αλλιως και αφου περασα την πρωτη κριση

λεω ευκαιρια ειναι τωρα που θελουν ολα αφαιρεση και τριψιμο να κανω και μια γενικοτερη αλλαγη.

παμε απο την αρχη λοιπον.

οποιος γνωριζει απο βυθους μπορει να με βοηθησει για την νεα επιλογη?

ειδα και αποειδα με το manado και τωρα ειμαι μεταξυ seachem flourite και fluval stratum.Δεν θελω να εχω ξεχωριστο υποστρωμα-βυθο για αυτο κατεληξα σε αυτα...εχετε καποια καλυτερη προταση?

Link to comment
Share on other sites

Τασο,χρησιμοποιω το seachem flourite και πραγματικα ειναι πολυ καλο!Το μονο κακο ειναι πως ειναι λιγο χοντρο και δεν βοηθα στο φυτεμα αν εχεις γεμισει το ενυδρειο με νερο.Εναλλακτικα θα πηγαινα σε seachem flourite black sand.Ειναι μαυρη αμμος οπως καταλαβες και ειναι και υποστρωμα μαζι.Ειναι λιγο ακριβοτερο απο το απλο flourite αλλα αξιζει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...