Jump to content

Μαύρα Στιγματα Σε Χρυσόψαρο


Recommended Posts

Καλησπερα και πάλι. Λοιπον πριν ενα μηνα μου εκανε δωρο η κοπελα μου δυο χρυσοψαρα, τα οποια της τα δωσανε σε ενα ενυδρείο 30μηκοςΧ23υψοςΧ 14πλάτος. Για να μην μακρηγορώ τα είχα εκει μέσα για ενα μηνα περίπου χωρίς φίλτρο, απλα εβαζα το αντιχλωρικο και ταιζα. Αλλαγή νερού κάθε 2 μέρες περίπου, μερικές φορές και κάθε μέρα. Γενικά δεν είχα ασχοληθεί πολύ γιατί δεν είχα χρόνο στο να ψαξω κάτι παραπάνω. Μιας όμως και με ενδιέφερε το χομπι αγόρασα ένα ενυδρείο 100 λίτρων σκέτο και είμαι στην διαδικασία να βάλω τα υλικά στο φίλτρο το πλαστικό που έχει κολλημένο το ενυδρείο, με σκοπό να το στρώσω. Όμως εδώ και παραπάνω απο 10 μέρες το ενα ψαράκι άρχισε να μαυρίζει λιγο στα πτερύγια λίγο στην ουρά , λιγο στο κεφάλι. ¨Ολοι που τους το έδειχνα μου λέγαν δεν εχει τιποτα και μολις μπει στο ενυδρείο το μεγάλο θα στρώσει. Επειδή όμως θα κάνει να στρώσει το καινούριο ενυδρείο γυρω στις 10 μέρες και λίγο λέω αναρωτιέμαι τι να κανω. Να βάλω κατευθείαν τα 2 χρυσοψαρα κατευθείαν στο μεγάλο με το φίλτρο; να τα κρατήσω στο μικρό με συνεχές αλλαγή νερού. Δεν ξέρω. Σημερα πήγα και το έδειξα στο πετμαρκετ στον βύρωνα και μου έδωσε ενα φάρμακο ESHA 2000 eccezionale. Μου είπε να ακολουθήσω τις οδηγίες και αυτό κάνω. Βέβαια για να μην βάλω φάρμακο και στο άλλο ψαρακι το μετέφερα σε μια λεκανη και του έβαλα το φάρμακο. Και το αλλο το αφησα στο μικρό ενυδρείο. Ποιά η γνώμη σας και τι να κάνω; Έχω τα πάντα για να ξεκινήσω το καινουριο ενυδρείο (βακτηρια, αντιχλωριο, φίλτρο, διακοσμηση κλπ ). Επίσης μου πε 3 μέρες να μην αλλάξω νερό στο ψαράκι το αρρωστο και σκέφτομαι οτι σε 3 μέρες θα έχει ανέβει πολύ η αμμωνία. οπότε μήπως να το μεταφέρω σε μία τεράστια λεκάνη η στο καινούριο ενυδρείο χωρίς φίλτρο και με πολλα λίτρα νερού για να μην αυξηθεί η αμμωνία απότομα; Τα φώτα σας.

post-58423-0-32524500-1391473125_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να το ταίζω ή όχι ; εχω βαλει και αεροπετρα γιατι διαβασα απο εναν εδω οτι ειναι καλο οταν εχουν αρρωστιες να βαζεις αεροπετρα για να ανανεώνεται το νερο και να κινείτε.

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο γρήγορος τρόπος για να στρώσεις το ενυδρείο σου είναι να πάρεις μπόλι από κάποιον συνχομπίστα. Με τα βακτήρια αμφιβάλλω αν θα στρώσει σε 10 μόνο μέρες, συνήθως θέλει περισσότερο καιρό, εμένα π.χ. μου πήρε πάνω από μήνα. Στρώσιμο με το ψάρι μέσα σημαίνει ρίσκο, εγώ που το έκανα έτσι, έχασα ένα χρυσόψαρο και ο μονομάχος έπαθε fin rot. Υπάρχουν κάποια χρυσόψαρα που είναι το είδος τους τέτοιο με μαύρες πιτσιλιές, αν δεν είναι τέτοιο οι μαυρίλες μπορεί να σημαίνουν έγκαυμα από αμμωνία, ελπίζω να μην είναι αυτή η περίπτωσή σου. Κατά τα άλλα πως είναι το ψάρι, τρώει, κολυμπάει, συμπεριφέρεται κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Τα ταίζεις λίγο για να μην παράγονται πολλοί... ρύποι και ανεβάζεις αμμωνία. Η αερόπετρα καλό κάνει γιατί οξυγονώνει το νερό. Εγώ θα έπαιρνα και μετρήσεις καθημερινά να ξέρω τι γίνεται με το νερό μου, είτε είναι σε ενυδρείο, είτε σε λεκάνη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ είναι υπερκινητικό , στην τροφη τρέχει πρώτο και τρώει φουλ, παίζει με την αεροπετρα πααααρα πολύ, γενικα συμπεριφέρεται τέλεια. Μάλλον με την αμμωνία θα έχει θέμα . Οταν λες μπόλι; τι εννοείς; να του δώσω τα μακαρονια τα δικα μ και μ δίνει δικά του; και μετά τι κερδίζω;

Link to comment
Share on other sites

τα "κακά" τους τα μαζευω κατευθείαν με απόχη τώρα που είναι σε λεκάνη. Καλά δεν κάνω; να βάλω μήπως κανα θερμοστάτη σε λειτουργία ; αν και δεν λεει για θερμοκρασια μεσα στις οδηγίες. απλα λεει να μην βαζω αντιχλωριο και να μην βάζω γίλτρο. Εγω εβαλα αντιχλωριο και το αφησα κανα 3 ωρο να καθαρίσει μαζι με αεροπετρα για να εξατμιστει οσο το δυνατον περισσότερο.

Έγινε επεξεργασία - hoodini
Link to comment
Share on other sites

Μπόλι είναι το βιολογικό υλικό που σου δίνει ένας συνχομπίστας με στρωμένο και ώριμο ενυδρείο. Σου δίνει δηλαδή ένα μέρος από το δικό του βιολογικό υλικό, εσύ το βάζεις στο φίλτρο σου συμπληρώνοντας με δικό σου βιολογικό υλικό. Τα βακτήρια από το μπόλι πολλαπλασιάζονται γρήγορα και το ενυδρείο στρώνει. Δεν ξεχνάμε επίσης να δίνουμε βιολογικό υλικό σε αυτόν που μας έδωσε μπόλι για να συμπληρώσει στο δικό του ενυδρείο. ;) Με το μπόλι κερδίζεις χρόνο, είναι ο πιο γρήγορος τρόπος για να στρώσει το ενυδρείο. Πηγαίνεις στις αγγελίες και βάζεις μία νέα στην οποία λες ποια περιοχή σε βολεύει και ζητάς μπόλι.

Ναι, καλά κάνεις που τα μαζεύεις, νομίζω, γιατί και αυτά δημιουργούν αμμωνία. Γνωρίζεις για τον κύκλο του αζώτου, έχεις διαβάσει τα άρθρα στο φόρουμ;

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβάσει . απλα επειδη εχω χαλάσει παρα πολλα λεφτα για ολα τα πραγματα, το σκεφτομαι για τα τεστ που κανουν 35 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβάσει . απλα επειδη εχω χαλάσει παρα πολλα λεφτα για ολα τα πραγματα, το σκεφτομαι για τα τεστ που κανουν 35 ευρω.

Αναφέρεσαι σε αυτό που έγραψα παραπάνω ότι εγώ θα έκανα μετρήσεις κάθε μέρα; Άσχετα με αυτό, τα τεστ είναι απαραίτητα, έχεις; Τουλάχιστον τα βασικά για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά.

Ωραια θα ψαξω και θα δωσω βιολογικο υλικο σε αυτον που θα μου δωσει.

Δεν είναι κάποιος κανόνας αυτό, το κάνουμε για να είμαστε ευγενικοί. Αυτός που μας δίνει μπόλι το κάνει για να μας βοηθήσει γιατί πιθανόν και αυτός κάποτε να χρειάστηκε την βοήθεια ή μπόλι από κάποιον άλλο. :)

Link to comment
Share on other sites

τεστ δεν εχω . Θα παω να παρω αυριο μιας και είναι τόσο σημαντικά . Και αυτος στο πετ σοπ μου ειπε να παρω μονο αμμωνιας αλλα δεν ειχε εκει. Πολλα λεφτα ρε φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Τα υγρά είναι ακριβά σε σχέση με τα στικ αλλά είναι μία "επένδυση" που πιστεύω πως πρέπει να κάνεις εφόσον αποφασίζεις να ασχοληθείς με το ενυδρείο. Εγώ στην αρχή πήρα στικ για λόγους οικονομίας αλλά μετά από λίγο πήρα υγρά. Άλλες μετρήσεις μου έδειχναν τα στικ και άλλες τα υγρά, τα στικ δεν τα εμπιστεύομαι. Επίσης τα υγρά κρατάνε πολύ, 6 μήνες είμαι στο χόμπυ και ακόμα δεν μου έχουν τελειώσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Στις αγγελίες γλυκού νερού. Επίσης εδώ έχει λίστα με μέλη και την περιοχή τους ώστε μέχρι να απαντήσει κάποιος στην αγγελία σου να δεις μήπως βρεις εσύ κάποιον κοντά σου.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για τον χρονο σου φιλε! Να σαι καλα! θα ενημερωσω με τι γινεται με το ψαρακι το αρρωστο. Τωρα παρότι εχω την αεροπετρα μεσα στην λεκάνι μπορεί και κοιμάται. :P και κουνιέται μερικες φορές σαν τρελό..

Link to comment
Share on other sites

απο που ειναι αγορασμενο το ψαρακι?

Συγνωμη αλλα τι σχεση εχει απο που ειναι αγορασμενο το ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

ρασταφαριαν αν παρω μπόλι, πρεπει να το βαλω αμεσως στο ενυδρειο για να δουλεψει; επισης μετα απο ποσες μερες περιπου θα μπορω να βαλω τα ψαρακια μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Το μπολι πρεπει να μπει αμεσως στο φιλτρο του ενυδρειου για να δουλεψει και τα ψαρια πρεπει να μπουν αμεσα γιατι τα βακτηρια απο το μπολι θα πεθανουν χωρις τροφη που ειναι η αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

αρα αν βρω (λεμε τωρα) βαζω το μπολι, βαζω και μετα απο ποσες ωρες τα ψαρια μεσα ; και συνεχίζω καθόλου με βακτήρια η το αφηνω να στρώσει μόνο του; εχω μπερδευτει με ολους τους τρόπους στρωσίματος του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις στησει το ενυδρειο να δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

οχι σημερα θα κολήσω το φίλτρο στο τζαμι και θα περιμενω κανα 3ωρο να στεγνώσει και θα γεμισω νερο.

Link to comment
Share on other sites

3 ωρες ειναι λιγο για την σιληκονη,θελει μερικες μερες για να βαλεις νερο και επισης θελει και ανθρακα για μερικες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...