Jump to content

Νεο Ενυδρειο 80X60X65 Με Sump


Spiros Tai Ki

Recommended Posts

καλημερα ,
σε αυτο το ποστ θα θελα πολυ να ακουσω γνωμες , λογο του μικρου μηκους , για ειδη ψαριων γλυκου νερου ... με ενδιαφερει πολυ η αφρικη και τα χρωμματα αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορω να την φιλοξενησω στο μικρο ενυδρειο μου .

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλως ηρθες!

απο αφρικη μερια

ταγκανικα αφοβα

και εχω την εντυπωση λογω πλατους οτι δεν θα εχεις προβλημα και για ενα χαρεμι απο μαλαουι ισως και 2 (τολμηρο) με πολη καλο στησιμο!

Link to comment
Share on other sites

με κανεις και ενθουσιαζομαι πολυ αδερφε samilias21 :thumbsu: γτ μετα απο ενα μηνα διαβασμα σεπολλα σαιτ και φορουμ ενιωσα πως δεν εχω και πολλες επιλογες και δεν θελω να τα ταλαιπωρω τα ψαρακια που θα βαλω μεσα :geek:

Link to comment
Share on other sites

Ταγκανικα μπορεις σιγουρα να βαλεις.Αν θες να παρεις γνωμες για Αφρικη,να μεταφερω το θεμα σου στην κατηγορια της Αφρικης.

Link to comment
Share on other sites

να μεταφερθω στην αφρικη παρακαλωωωω πολυ :bow: ναι αφρικανες θελω

ευχαριστωωω

Link to comment
Share on other sites

Τι θεμα μεταφερθικε στη κατηγορια της Αφρικης μετα απο αιτημα του συγγραφεα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην αφρικη φιλε μου!

Ποιες ειναι οι καθαρες διαστασεις του ενυδρειου σου? Εννοω εκτος του σαμπ αφου φανταζομαι οτι ειναι εσωτερικο ετσι;

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυο χαρεμια μπουνα δεν θα εβαζα.Αλλα ενα ζευγαρι καλβους ανετα.ισως και μαζι με τζουλι

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο , καλημερα παλικαρια ειναι 80cm πλατοσ επι 60 βαθοσ επι 65 υψος . με εξωτερικο σαμπ και πυργο υπερχ/σης .

Link to comment
Share on other sites

+1000 για καλβους στον kixlidatos , ομορφα ψαρακια ελπιζω να καταφερω και να τα βρω καποια στιγμη φυσικα .

Link to comment
Share on other sites

Ζευγαρι μονο απο χομπιστα μπορεις να τα βρεις,οποτε αν σου αρεσουν και καταληξεις σε αυτα,τοτε να παρεις 6 ατομα,και οταν ξεχωρισεις το ζευγαρι,τοτε δεινεις τα υπολοιπα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον , κάνε ενα κόπο και διάβασε αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/61115-ieenu-aaioaenaassa-aea-eeessaeaao-oco-essiico-tanganyika/#entry550987 .αλλά σίγουρα μια μικρή ομάδα από κάλβους και είδικα αυτούς των κογχυλιών θα του πάει πολύ https://www.google.gr/search?q=altolamprologus+compressiceps+shell&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&gws_rd=cr&ei=2CLyUvAKp-jLA5TUgfgJ

Link to comment
Share on other sites

δλδ . εγω παιζω σε αυτην τη κατηγορια αλλα με πολυ περισσοτερα λιτρα απο οσα γραφει . 300+πραγματικα 288απο γυαλλα και 100 απο σαμπ.
Πιθανές συνθέσεις ψαριών για 80λίτρα(μήκος ενυδρείου 80 εκατοστά)
1. Χαρέμι Neolamprologus occelatus
2. Χαρέμι Neolamprologus stappersi (melagris)
3. Χαρέμι Lamprologus callipterus
4. Ζευγάρι από Julidochromis transcriptus με χαρέμι N.Multifaciatus ή Ν.Brevis ή Α.Compressiceps "shell"
5. Ζευγάρι Ν.Brichardi
6. Ζευγάρι N.pulcher
7. Zευγάρι N.Caudopunctatus
8. Zευγάρι ή ομάδα των 6+ ατόμων Ertemodus Cyanostictus

ενα ζευγαρι καλβους και μετα τπτ αλλο ? ολα ειναι κοχυλοψαρα η νομιζω ?

για καλβους ειμαι πολυ υπερ παντοσ , μου αρεσουν πολυ .

Link to comment
Share on other sites

φιλε σωκρατη , μπορω να τους βαλω ζευγαρι και να βαλω μεσα και ενα ζευγαρι Lamprologus callipterus ? τα βρισκω και αυτα πολυ ομορφα ψαρακια ,, μηπως υπαρχει κυνδηνος ομως να τσακωνοντε ? εχω χωρο για βουνο πετρασ που θα τους κρυβει μεταξυ τους παντος , γτ εχω βαθοσ 60 και υψοσ 65 και ισως να μπορω να τους κανω χωρια λιγο να μην βλεποντε :geek: (mmm ακουστηκε λιγο μουφα το τελευταιο) , αν και με το ταπεραμεντο τους θα τσακωνοντε απο οσο φανταζομαι

Link to comment
Share on other sites

Όπως είδες τα lampro θέλουν χαρέμι !τώρα αν τα βάλεις όλα δεν ξερω!

Για Αρχη λέω να βάλεις αυτά που σου αρέσουν περισσότερο και μετά από λίγο καιρό θα κρίνεις αν χωράει κάτι άλλο μέσα! Ο λόγος που το λέω είναι ότι έχεις περίεργες διαστάσεις μπορεί όντως το βάθος να βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τα callipterus θα τα προτιμούσα μόνα σε χαρέμι σε ενα species tank ,πόσο μάλλον σε αυτό το ενυδρείο με αυτές τις διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι θα γινει σαμιλιασ , θα βαλω ενα χαρεμι η ενα ζευγαρι και θα αραξω να το απολαυσω και λογικα , με οσα διαβαζω και βλεπω γιαυτα , σιγουρα δεν θα θελω να βαλω μαζι τους κατι αλλο να τους χαλαει την διαθεση , απο ασπονδυλα και γαριδες καβουρια , τι γινετε ? εχουν συμβατοτητα με της κιχλιδες ? η τους κανουν την ζωη δυσκολη ? εχει κανεις μαζι με κιχλιδες ασπονδυλα και οστρακοδερμα ?

Link to comment
Share on other sites

κυριε σωκρατη εχετε δικιο ειναι δυσκολα τα εκατοστα μου , το θεωρω και εγω πολυ μικρο ενυδρειο πλεων με οσα διαβασα

Link to comment
Share on other sites

εχω κολησει με αυτο το ψαρακι Neolamprologus ocellatus , λετε να το βρω ελλαδα να κανω ενα ζευγαρακι ?

Link to comment
Share on other sites

εχω κολησει με αυτο το ψαρακι Neolamprologus ocellatus , λετε να το βρω ελλαδα να κανω ενα ζευγαρακι ?

χαρεμακι πανε οχι ζευγαρια :)

Link to comment
Share on other sites

το χαρεμακι Διας ποσα κοριτσακια πρεπει να περιλαμβανει σε αυτο το ειδος ? με 3 ειναι οκ ?

Link to comment
Share on other sites

το χαρεμακι Διας ποσα κοριτσακια πρεπει να περιλαμβανει σε αυτο το ειδος ? με 3 ειναι οκ ?

Ναι.Ενα αρσενικο και τρια θυληκα ειναι μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

το παν ειναι να τα βρω καπου μεχρι να ολοκληρωθει το ενυδρειο αλλα και το στρωσιμο του

... :geek:

Link to comment
Share on other sites

Τρομερά ψάρια ! Αξίζει να τα ψάξεις. Να προσεξεις αυτό που σου τόνισε ο Δίας. :)

Link to comment
Share on other sites

το παν ειναι να τα βρω καπου μεχρι να ολοκληρωθει το ενυδρειο αλλα και το στρωσιμο του

... :geek:

Μπορω να σου πω που ειχα δει πολυ προσφατα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...