Jump to content

Αρχάριος Με Άρωστα Ψάρια


Recommended Posts

Έχω και φιλτρο και αντλια για οξυγονο(το φιλτρο δεν το δουλευα συνέχεια) το νερω το αλάζω καθε βδομάδα όλο,(2 βδομάδες τα έχω)διαβαζοντας έμαθα οτι δεν ειναι σωστό να αλάζεις όλο το νερό.Λόγο οτι εναι μικρο το ενυδρείο και πολά τα ψαράκια εχει πολες βρομιές και ενώ άλαζα λιγο νερό ειταν χηρότερο μετα.Στην 15 αρα ειναι τωρα 2 Black Moor ένα χρυσόψαρο (Common), ένα χρυσοψαρο (Shubunkin).Ο μονομαχος ειναι σε αλλο και το δεύτερο Common παλυ σε άλλο.Το θέμα ειναι οτι εδω στο ηρακλειο η κρίση εχει κλείσει ενα δυο σοβαρα καταστήματα που ήξερα και δεν ξερω τι θα κανω δεν ξέρω αν μπορω να εμπιστευτώ μαγαζάτορα.Γι αυτο θελω να μαθω απο σας και μετα να πάω να ψάξω για την σωστή τους θεραπία αν προλάβω.θα ανεβάσω φοτογραφια του μονομάχου και του ενυδρείου και να μου πείτε σας παρακλώ τι πρεπει να αλάξω!!!ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην νομιζω ξερεις οτι εχεις πολλα ψαρια για τα λιτρα σου και επισης ψαρια που χρειαζονται διαφορετικες συνθηκες νερου!

επισης το ενυδρειο σου μαλλον δεν ειναι στρωμενο!

εχεις κανει μετρησεις αμμωνια ,νιτρωδη και νιτρικων?

το φιλτρο πρεπει να δουλευει 24 ωρες και να εχει μεσα βιολογικο υλικο για να κανουν αποικιες τα βακτηρια!

υγ αλλαγες νερου κανουμε συνηθως το 30% ανα εβδομαδα!

υγ1 οταν αλλαζεις νερο βαζεις τουλαχιστον αντιχλωριο?

υγ2 το εστρωσες καπως το ενυδρειο ? με μπολι η βακτηρια?

υγ3 αποψη μου πηγαινε πισω ολα τα ψαρακια και κρατα τον μονομαχο σε 15λιτρα που εχεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας,θα μπορουσε καποιος απο το φορουμ να μου πει τι χριαζομαι για να κρατησω τα σηγκεκριμενα ψαρια.Π.χ. ποσα λίτρα το ενυδρείο,πια τεστ να ψαξω να παρω,τι στρώση χρειαζεται το ενυδρείο κ.τ.λ.έχω δεθεί μαζί τους και δεν μπορώ να τα γυρίσω στο μαγαζι.τι φαρμακο να πάρω για τον μονομαχο μου...

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για 5 χρυσόψαρα , από τα οποία τα 2 είναι common ;

Εγώ θα έλεγα 300 λίτρα για να τα κρατήσεις όλα φίλε μου.

Για τον μονομάχο , πρέπει να μας βάλεις μια φωτογραφία τουλάχιστον και να συμπληρωσεις τη

Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

φιλε μου οπωσ καταλαβεσ και μωνοσ σου το να αλαζεισ νερο ανα τακτικα διαστηματα (ολο) δεν ειναι και οτι καλυτερο νομιζο καποιο απτα παιδια ειπαι και για το (στροσημο).΅Εγω θα προτηνα να κανεισ ενα τεστ που υπαρχει απο μετρισησ και ετσι να διαπιστοσουμε μηποσ εκει υπαρχει καποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...