Jump to content

Εισαγωγή Μωρών Acei Στο Ενυδρείο (;)


Safarpn

Recommended Posts

Στο 330λιτρο ενυδρείο μου έχω 3 Labidochromis και 4 Maingano, οχι σε τελικό μέγεθος, σχετικά νεαρά (στα 6 εκατοστά....μονο τα αρσενικά ειναι λιιιιγο μεγαλύτερα). Σήμερα παρέλαβα από τον φίλο johnbaggios 5 μικρά Pseudotropheus Acei white tail σε μέγεθος περίπου στα 2 - 3 εκατοστά (τον ευχαριστώ πολύ). Τα έβαλα σε καραντίνα 20 λίιτρων την οποία εφοδίασα με όλα τα σχετικά (φίλτρο, φωτιστικό, χαλίκι, πέτρες, θερμοστάτη). Σε καραντίνα θα μείνουν κάποιες μέρες ωστε να δούμε αν είναι όλα καλά με την υγεία τους (καθ' όσον αυτός που κάηκε στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι). Η ερώτησή μου είναι αν το μέγεθος και η ηλικία τους, είναι ok να τα βάλω στη συνέχεια μαζί με τα άλλα ψάρια στο μεγάλο ενυδρείο ή θα πρέπει να τα κρατήσω στο μικρό ωστε να πάρουν λίγο μέγεθος ακόμα. Αυτό βέβαια θα πάρει αρκετό καιρό φαντάζομαι και δε ξέρω αν η μακρά παραμονή τους στα 20 λίτρα δε θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. Ποιά είναι η άποψή σας;

πέτρες στο ενυδρείο έχω πολλές και προσφέρουν πολλές κρυψώνες αλλά μήπως γίνουν εύκολος στόχος για τα πιο μεγάλα ψάρια και έχουμε ιστορίες;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει λίγο προσοχή αλλά θα σου έλεγα να τα βάλεις μόλις περάσει η καραντίνα.Το κυρίως ενυδρείο είναι 330λίτρα?

Άν έχεις πολλές κρυψώνες νομίζω θα τα πάνε καλά....Πάντα καλή παρατήρηση μόλις τα βάλεις....

Link to comment
Share on other sites

Θέλει λίγο προσοχή αλλά θα σου έλεγα να τα βάλεις μόλις περάσει η καραντίνα.Το κυρίως ενυδρείο είναι 330λίτρα?

Άν έχεις πολλές κρυψώνες νομίζω θα τα πάνε καλά....Πάντα καλή παρατήρηση μόλις τα βάλεις....

Διαστάσεις 120*47*60. 340 λίτρα μεικτά. Καθαρά γύρω στα 290 είχα μετρήσει όταν το γέμιζα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα έβαζα διότι τα αλλά δεν έχουν πάρει ακόμη τελικό μέγεθος!

Επίσης αν έχεις σκοπό να τα αφήσεις στην καραντίνα κάποιες μέρες σκέψου ότι θα μεγαλώσουνε και αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Διαστάσεις 120*47*60. 340 λίτρα μεικτά. Καθαρά γύρω στα 290 είχα μετρήσει όταν το γέμιζα.

Θα πρότεινα να μην υπερφορτώνεις σε τόσα λίτρα πολλά ψάρια....πιστεύω ότι σε 1,20 μήκος μπαίνουν οριακά 2 είδη συμβατά 4-5 ατόμων το κάθε ένα

αυτό είναι το ανεκτό νομίζω....εάν βάλεις και 3ο είδος τότε θα αντιμετωπίσεις το φαινόμενο του εκτοπισμού...δήλ τα κυρίαρχα είδη θα εκτοπίσουν τα νέο χαρέμι

και θα το υποχρεώσουν να μην κάθεται σε ηρεμία πόσο μάλλον να ζευγαρώσουν....η σύνθεση που σκέφτεσε είναι για 1,50 μήκος.

Με εκτίμηση και φιλικά πάντα.

στην τελική μπορείς να τα βάλεις και να δείς πώς θα πάνε στην πορεία πάντα προσεκτικά!

Έγινε επεξεργασία - malaw
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να μην υπερφορτώνεις σε τόσα λίτρα πολλά ψάρια....πιστεύω ότι σε 1,20 μήκος μπαίνουν οριακά 2 είδη συμβατά 4-5 ατόμων το κάθε ένα

αυτό είναι το ανεκτό νομίζω....εάν βάλεις και 3ο είδος τότε θα αντιμετωπίσεις το φαινόμενο του εκτοπισμού...δήλ τα κυρίαρχα είδη θα εκτοπίσουν τα νέο χαρέμι

και θα το υποχρεώσουν να μην κάθεται σε ηρεμία πόσο μάλλον να ζευγαρώσουν....η σύνθεση που σκέφτεσε είναι για 1,50 μήκος.

Με εκτίμηση και φιλικά πάντα.

στην τελική μπορείς να τα βάλεις και να δείς πώς θα πάνε στην πορεία πάντα προσεκτικά!

Συμφωνώ, το 1,20 είναι λίγο "καταπιεστικό"....

Link to comment
Share on other sites

Τα yellow tail ειναι Πανω.Ταισε τα καλα τα μεγαλα το βραδυ που θα αποφασισεις να τα βαλεις,σβησε τα φωτα κ δεν νομιζω να εχουν προβλημα γιατι εχεις αρκετες κρυψωνες.Να ξερεις,επειδη σε βλεπω λιγο φοβισμενο,οτι γεννηθηκαν σε 20λιτρο κ μετα μπηκαν σε 150λιτρο.Στο ενυδρειο που ειχα τα προηγουμενα πεντε δεν μπηκαν ποτε.Ευχομαι αυτη τη φορα να σου πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Τα yellow tail ειναι Πανω.Ταισε τα καλα τα μεγαλα το βραδυ που θα αποφασισεις να τα βαλεις,σβησε τα φωτα κ δεν νομιζω να εχουν προβλημα γιατι εχεις αρκετες κρυψωνες.Να ξερεις,επειδη σε βλεπω λιγο φοβισμενο,οτι γεννηθηκαν σε 20λιτρο κ μετα μπηκαν σε 150λιτρο.Στο ενυδρειο που ειχα τα προηγουμενα πεντε δεν μπηκαν ποτε.Ευχομαι αυτη τη φορα να σου πανε ολα καλα!

Ναι βρε yellow tail, όλο white τα λέω! Αυτό θα κανω, θα τα αφήσω καραντίνα 2-3 εβδομάδες και μετά θα τα ρίξω μέσα.
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να μην υπερφορτώνεις σε τόσα λίτρα πολλά ψάρια....πιστεύω ότι σε 1,20 μήκος μπαίνουν οριακά 2 είδη συμβατά 4-5 ατόμων το κάθε ένα

αυτό είναι το ανεκτό νομίζω....εάν βάλεις και 3ο είδος τότε θα αντιμετωπίσεις το φαινόμενο του εκτοπισμού...δήλ τα κυρίαρχα είδη θα εκτοπίσουν τα νέο χαρέμι

και θα το υποχρεώσουν να μην κάθεται σε ηρεμία πόσο μάλλον να ζευγαρώσουν....η σύνθεση που σκέφτεσε είναι για 1,50 μήκος.

Με εκτίμηση και φιλικά πάντα.

στην τελική μπορείς να τα βάλεις και να δείς πώς θα πάνε στην πορεία πάντα προσεκτικά!

Θα συμφωνήσω αλλα στο περίπου. Ειναι ανάλογα με τα είδη που θα επιλέξει να βάλει κανείς. Έχω επιλέξει ήσυχα είδη και φυσικά συμβατά μεταξύ τους. Δε θα έχω πρόβλημα πιστεύω γιατι το έχω ψάξει παρά πολυ το θέμα. Σίγουρα το μεγαλύτερο ειναι πάντα καλύτερο αλλα έχω πάρει γνώμες απο παρά πολλούς και πολυ έμπειρους στο θέμα χομπίστες, εκείνοι μου πρότειναν και την ψαροσύνθεση κι όλας. Έχω δει σε ίδια λίτρα να βάζουν πιο ζόρικα ψάρια και δεν είχαν κανένα πρόβλημα, πόσο μάλλον με ήσυχα. Τα Maingano ειναι λόγο πιο μαγκάκια απο τ αλλα δυο αλλα όχι και απο τους μεγάλους τσαμπουκάδες της Αφρικής.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι τα λιτρα ειναι οριακα εως και λιγα για 3ο χαρεμι. Εγω θα εμενα στα 2 αλλα η αποφαση και το ρισκο ειναι δικο σου και φυσικα ευχομαι ολα να πανε καλα. Το καλο και το κακο συναμα στην Αφρικη ειναι οτι δεν υπαρχουν κανονες. Υπαρχει ενας μπουσουλας που μας διδασκουν οι βιβλιογραφια και η εμπειρια. Απο εκει και περα ειναι στο χερι μας.

Στο θεμα μας τωρα. Πιστευω οτι η καραντινα ειναι πολυ μικρη για να μεινουν για καιροτα ψαρια. 2 βδομαδες και αν ολα πανε καλα τα βαζεις. Αν η καραντινα ηταν μεγαλυτερη(40-50 λιτρα) θα προτεινα ενα μηνα. Το μονο προβλημα με το θεμα της εισαγωγης κατ εμε, ειναι στο οτι τα λιτρα σου ειναι οριακα. Κατα τ αλλα αν ειχες αρκετα λιτρα και με τον καταλληλο διακοσμο(που εχεις) δεν θα υπηρχε προβλημα. Τα mbuna θα δεχοντουσαν αρκετα ευκολα και αλλα ψαρια αν δεν μπλεκοντουσαν στα λιμερια τους.

Για να κλεισω, αυτο που θελω να πω ειναι οτι βαζοντας και αλλο χαρεμι ενω ξερεις οτι εισαι οριακα εχεις ηδη παρει το ρισκο. Οι πιθανοτητες να ανησυχησουν την ομαδα ειναι λιγοτερες τωρα που ειναι σχετικα μικρα, αλλα παντα ια υπαρχει το ρισκο οσο μεγαλωνουν και διεκδικουν χωρους.

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω αλλα στο περίπου. Ειναι ανάλογα με τα είδη που θα επιλέξει να βάλει κανείς. Έχω επιλέξει ήσυχα είδη και φυσικά συμβατά μεταξύ τους. Δε θα έχω πρόβλημα πιστεύω γιατι το έχω ψάξει παρά πολυ το θέμα. Σίγουρα το μεγαλύτερο ειναι πάντα καλύτερο αλλα έχω πάρει γνώμες απο παρά πολλούς και πολυ έμπειρους στο θέμα χομπίστες, εκείνοι μου πρότειναν και την ψαροσύνθεση κι όλας. Έχω δει σε ίδια λίτρα να βάζουν πιο ζόρικα ψάρια και δεν είχαν κανένα πρόβλημα, πόσο μάλλον με ήσυχα. Τα Maingano ειναι λόγο πιο μαγκάκια απο τ αλλα δυο αλλα όχι και απο τους μεγάλους τσαμπουκάδες της Αφρικής.

Ποτε μα ποτε δεν μπορεις να προβλεψεις στην Αφρικη.Τα "φαινομενικα" ησυχα ειδη,μπορουν ανετα ξαφνικα να σου προσδωσουν εναν δολοφονο.

Δε λεω οτι θα σου συμβει,απλα το επισημαινω,γιατι εχουν δει πολλα τα ματια μου :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κι άδικο όσο αφορά το απρόβλεπτο της Αφρικής. Σημερα διαπίστωσα οτι απο τα τέσσερα Maingano, ενα ακόμα μου βγήκε αρσενικο (κατά 95%). Απο οταν το πήρα και μέχρι σημερα το έπαιζε gay.

Link to comment
Share on other sites

Πανο ξεχασα να σου πω κατι που ειμαι σιγουρος οτι θα βοηθεισει παρα πολυ στην εισαγωγη των μικρων σου.Αν εχεις καμια γεννηστρα βαλε ενα μεσα κ βαλτην στο ενυδρειο για να το βλεπουν 3-4 μερες πριν την εισαγωγη τους.Αν δεν εχεις γεννηστρα βαλε 2 μικρα σε ενα πλαστικο μπουκαλι νερου,κλεισε το καπακι κ γεμισε το παρα πολλες μικρες τρυπες ωστε να ανανεωνεται το νερο.Βαλτα στο κυριως ενυδρειο 1-2 μερες πριν για να τα συνηθισουν.Θα βοηθεισει πολυ γιατι μολις τα βαλεις θα σπευσουν ολα να τα επεξεργαστουν,τα μικρα θα τρεξουν λογο φοβου να κρυφτουν κ ισως γινει το μοιραιο...Επιδη παντως δτα ασει ειναι παρα πολυ ηρεμα για μπουνα δεν νομιζω να εχεις θεμα κ οταν θα μεγαλωσουν

Link to comment
Share on other sites

Το είχα σκεφτει αυτο. Έχω μια γεννήστρα που χρησιμοποιούσα στο παλιό ενυδρειο αλλα ειναι αυτή με το τούλι, η κλασική απο eBay. Αναγκαστικά θα μπει σε ψηλό σημείο στο ενυδρειο εκτός κι αν την κλείσω απο την πάνω πλευρά και τη βάλω στο βυθο. Μάλλον έτσι θα κανω αν και δε θα εχουν καλη ορατότητα τα αλλα ψάρια μέσα γιατι δεν ειναι γυαλί αλλα ψιλότρυπο διχτάκι. Απο το τίποτα, γιατι να μη το δοκιμάσω όμως;

Link to comment
Share on other sites

Βαλτην επανω αρκει να μην πηδηξει ο νεαρος εξω και να ειναι ορατα.Αλλιως κανε αυτο με το μπουκαλι.2 λεπτα δουλεια ειναι.Σκοπος ειναι να το βλεπουν!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πανο προσεχε τα μωρα μας που με τοοοοοση αγαπη και στοργη μεγαλωνουμε!!!!!!!!Αν μπορεις κανε αυτο που σου ειπε ο johnbaggios το εχει δοκιμασμενο.Το θεμα ειναι να εχουν ορατοτητα τα μεγαλα και να βλεπουν τα μικρα για να συνηθιζουν στην θεα τους,και να μην τα δουν σαν τροφη!!!!!!Προχθες ειχαμε ενα τετοιο ευτραπελο με τον johnbaggio!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ξεχωριζαμε κατι σαουλοσακια στις γεννηστρες και μας εφυγε ενα μικρουτσικο μεσα στα μεγαλα και......................................... :rip_1: Τουλαχιστον χορτασε καποιο αλλο !!!!!!!!!!!!Ο θανατος σου η ζωη μου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...