Jump to content

Ερχεται Νεο Ενυδρειο, Τη Γνωμη Σας!


antonis t83

Recommended Posts

μιας και η κατηγορια τις τελευταιες μερες σφυζει απο ζωη ειπα να μοιραστω τα σχεδια μου μαζι σας!

μετα την μετακομιση μου (της αρτας το γεφυρι ειναι ετοιμο πλεον) μπηκαν τα τελευταια επιπλα στο σπιτι και ξεκιναμε με το ενυδρειο! η υλοποιηση του project αργησε βεβαια πολυ αλλα καλιο αργα παρα ποτε που λενε...

μπαινοντας στο ψητο ο διαθεσιμος χωρος ειναι 250Χ60 και πιστευω να καλυφθει ολος!

θα ηθελα πρωτα να καταληξω στο τι ψαρια και ποσα θα βαλω πριν ξεκινησω την κατασκευη ωστε να ειμαι καλυμενος απο δεξαμενες αναπληρωσεις, φιλτρανση, φωτισμο κτλ ωστε να γινουν ολα οπως πρεπει.

ειδη εχω 2 φιλτρα eheim 2080 και ψαχνω και αλλο τροπο φιλτρανσης (σιγουρα οχι σαμπ)

ως γνωστον η λατρεια μου για τα πιρανχα ειναι μεγαλη και δυσκολα θα ξεφυγω απο αυτο.

το ονειρο μου παντα ηταν ενα μεγαλο ενυδρειο με πολλα red belly ή ακομα cariba αλλα η αποτυχημενη μου αποπειρα με τα cariba με ξενερωσε αρκετα...

σε αριθμο οχι κατω απο 30 σε μικρο μεγεθος, αν και σκεφτομουν να ξεκινουσα με περισσοτερα με σκοπο να τα αραιωνω οσο θα μεγαλωνουν...

βεβαια βλεποντας τοσους θηρευτες μου μπαινουν ιδεες για hydrolycus που ειχα σε συνδιασμο με καποια σαλαχια.

με προβληματιζει ομως η συντηρηση αλλα και η διατροφη τους

οποιος εχει να προτινει κατι εδω ειμαστε να τα λεμε!!

Link to comment
Share on other sites

Στρατο απο τη μικρη θαλασσινη μου εμπειρια το πηρα με κακο ματι.

και εχω ενα θεμα με το βαρος μιας και ειμαι σε οροφοδιαμερισμα.

εκτος αν βρω τροπο να το στησω μακρια απο το ενυδρειο.

εκτος απο τα 2080 σκεφτομουν 2 εσωτερικα τυπου juwel στις πισω γωνιες για να τοποθετω και "υαλοβαμβακα".

υπολογιζω συνολικα 5800 λιτρα/ωρα φιλτρανση

Link to comment
Share on other sites

μιας και η κατηγορια τις τελευταιες μερες σφυζει απο ζωη ειπα να μοιραστω τα σχεδια μου μαζι σας!

μετα την μετακομιση μου (της αρτας το γεφυρι ειναι ετοιμο πλεον) μπηκαν τα τελευταια επιπλα στο σπιτι και ξεκιναμε με το ενυδρειο! η υλοποιηση του project αργησε βεβαια πολυ αλλα καλιο αργα παρα ποτε που λενε...

μπαινοντας στο ψητο ο διαθεσιμος χωρος ειναι 250Χ60 και πιστευω να καλυφθει ολος!

θα ηθελα πρωτα να καταληξω στο τι ψαρια και ποσα θα βαλω πριν ξεκινησω την κατασκευη ωστε να ειμαι καλυμενος απο δεξαμενες αναπληρωσεις, φιλτρανση, φωτισμο κτλ ωστε να γινουν ολα οπως πρεπει.

ειδη εχω 2 φιλτρα eheim 2080 και ψαχνω και αλλο τροπο φιλτρανσης (σιγουρα οχι σαμπ)

ως γνωστον η λατρεια μου για τα πιρανχα ειναι μεγαλη και δυσκολα θα ξεφυγω απο αυτο.

το ονειρο μου παντα ηταν ενα μεγαλο ενυδρειο με πολλα red belly ή ακομα cariba αλλα η αποτυχημενη μου αποπειρα με τα cariba με ξενερωσε αρκετα...

σε αριθμο οχι κατω απο 30 σε μικρο μεγεθος, αν και σκεφτομουν να ξεκινουσα με περισσοτερα με σκοπο να τα αραιωνω οσο θα μεγαλωνουν...

βεβαια βλεποντας τοσους θηρευτες μου μπαινουν ιδεες για hydrolycus που ειχα σε συνδιασμο με καποια σαλαχια.

με προβληματιζει ομως η συντηρηση αλλα και η διατροφη τους

οποιος εχει να προτινει κατι εδω ειμαστε να τα λεμε!!

Με το καλό Αντώνηηηηη!!!!Τρελανε μας!!!!!!!!

Για σαλάχια ξέχνα το, το 60 είναι περιοριστικό, επίσης ξέχνα και τα αφρικάνικα......ο αμαζόνιος σου σε καλεί.... :D

Ένα κοπάδι από Caribe αξίζει για να το ξαναπροσπαθήσεις....εγώ βέβαια άν το ξανάκανα θα έβαζα 15 Manueli....(λέμε τώρα)

Θα το σκεφτώ και θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο , τι πιρανχοκαμμενος ειμαι αν δεν βαλω πιρανχα!!

15 manueli?? εισαι τρελος!! σε καθε στραβη θα κλαιμε 100ευρα!!

αυτο βλεπει η μερκελ και μας........!!

τα cariba οσο τα ειχα ηταν αρρωστια αλλα δυστυχως ξεκινησαμε στραβα.

παρηγγειλα 10 , μου ηρθαν 5, το ενα χτυκιαρικο, το αλλω φαγωθηκε και αφου τα χωρισα σε διαφορετικα ενυδρεια ψοφησαν απο dropsy και hexamita(?)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/74332-pygocentrus-cariba/

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο , τι πιρανχοκαμμενος ειμαι αν δεν βαλω πιρανχα!!

15 manueli?? εισαι τρελος!! σε καθε στραβη θα κλαιμε 100ευρα!!

αυτο βλεπει η μερκελ και μας........!!

τα cariba οσο τα ειχα ηταν αρρωστια αλλα δυστυχως ξεκινησαμε στραβα.

παρηγγειλα 10 , μου ηρθαν 5, το ενα χτυκιαρικο, το αλλω φαγωθηκε και αφου τα χωρισα σε διαφορετικα ενυδρεια ψοφησαν απο dropsy και hexamita(?)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/74332-pygocentrus-cariba/

25 caribe!!!

Link to comment
Share on other sites

για αρχη και για μερικα χρονια ειναι ιδανικο ενα τετοιο κοπαδι.

σε παρομοιου μεγεθους ενυδρειο

τα 4 φαινονται ανετα, τα 10 θα ηταν ελαφρως στριμωγμενα, τα 15 θα μαλωναν συνεχεια!

αν δεν εχει χτυπησει η γκαντεμια την πορτα μεχρι τοτε.

παντως το ενυδρειο που εκανε το παλικαρι φυσαει.... προτυπο θα το χαρακτηριζα!

Link to comment
Share on other sites

για ενα χρονικο διαστημα ετυχε να εχω 16 μικρα μαζι.

καμια σχεση με οτι αλλο ειχα στην κατοχη μου.

την ωρα του φαγητου ηταν σαν ενα σμηνος απο μελισσες!

απιστευτο θεαμα κ εκτος απροοπτου εκει θα καταληξω!

Link to comment
Share on other sites

για ενα χρονικο διαστημα ετυχε να εχω 16 μικρα μαζι.

καμια σχεση με οτι αλλο ειχα στην κατοχη μου.

την ωρα του φαγητου ηταν σαν ενα σμηνος απο μελισσες!

απιστευτο θεαμα κ εκτος απροοπτου εκει θα καταληξω!

Ωραία περιμένουμε τις εξελίξεις! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Red Belly h carib κανενα τετοι9ο ενυδρειο δεν σε ψήνει?

Link to comment
Share on other sites

Bασιλη φοβερο ενυδρειο το συγκεκριμενο...απιστευτο αλλα λιγο σκοτεινο,

αν βρω τετοιες ριζες θα ειναι τελεια, αλλα θα προσπαθησω να κρατησω και λιγο πρασινο εστω και δεμενο σε καμια ριζα!

Link to comment
Share on other sites

ειναι όντως σκοτεινο αλλα μου αρεσει χαχαχαχ ειναι το ονειρο μου να κανω ενα ιδιο μακαρι να κανεις κατι τετοιο , αν και οτι ενυδρειο να στησεις ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι τελειο αν κρινω απο το manueli , αληθεια τι κανει ο ψαρακας?κανε καμια ενημερωση

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιο ενυδρείο μπορείς να κάνεις απίστευτα πράγματα, εγώ εάν θέλεις την γνώμη μου θα έβαζα ένα είδος το οποίο να κάθεται στον βυθό, και ένα είδος γρήγορο για τα μεσσόνερα, έτσι ώστε και κίνηση να έχεις αλλά και στον βυθό να υπάρχει ένα εντυπωσιακό είδος, ψάρια υπάρχουν πολλά.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...