Jump to content

Το Μεγαλύτερο Κυλινδρικό Ενυδρείο Του Κόσμου!!!


Big Blue

Recommended Posts

Λέγεται AquaDom (που σημαίνει υδάτινος θόλος) και βρίσκεται στο εσωτερικό ενός συγκροτήματος κτηρίων στο Βερολίνο.
Είναι ένα κυλινδρικό ενυδρείο ύψους 25 μέτρων και διάμετρο πάνω από 11 μέτρα. Περιέχει κάτι λιγότερα από 1.000.000 λίτρα θαλασσινού νερού και πάνω από 2.500 ψάρια, τα οποία ταΐζονται καθημερινά από δύο δύτες πλήρους απασχόλησης. Η κατασκευή του στοίχισε σχεδόν 13 εκατομμύρια ευρώ.
Στο εσωτερικό του θόλου βρίσκεται ένα ασανσέρ χωρητικότητας 48 ατόμων. Τα τοιχώματά του είναι από διάφανο υλικό, δίνοντας τη δυνατότητα στους επισκέπτες του AquaDom να απολαύσουν μια μοναδική εμπειρία.

http://youtu.be/5DsxLKheF_I

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχει μεγάλο ύψος ενώ χρειάζεται πιο πολύ μάκρος.

πρέπει να βγάλει μερικά ψαράκια για τα λίτρα του

και τέλος μερικά είδη δεν ταιριάζουν μεταξύ τους ...με λίγα λόγια έχει μια ωραία ψαρόσουπα!!!

φυσικά πλάκα κάνω πολύ ωραίο βίντεο ευχαριστούμε Big Blue :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλο πράμα ρε παιδί μου. Είχα δει ενα τεραστιο κυλινδρικό (μικρότερο απο αυτο) στην Τενεριφη και ηταν φανταστικό. Αντε να κανεις τωρα αλλαγή νερου χαχαχαχαχαχα! Αλλα φαντάζομαι θα υπάρχει τρόπος πολυ εύκολος για το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ηξερα με τι καθαριζουν τα τζαμια... :jig:

Εγω παντως εχω ενα μαγνητακι....φανταζεσαι να εβαζαν τους δυτες να το καθαριζουν οπως εμεις,οι απλοι θνητοι?

Καψωνι!

Περα απο την πλακα ειναι τεραστιο το δεος που πρεπει να νοιωθεις οταν βλεπεις Live αυτο το θηριο! :w00t:

Ωραιο vid,γιαννη :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη , το ενυδρειο το καθαρίζουν οι δύτες κανονικά ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...