Jump to content

Ενυδρείο Με Guppy


Liakos17

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι νέος στον ιστότοπο σας και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Πριν από 3 εβδομάδες έβαλα στο ενυδρείο μου γκάπυ (1 αρσενικό και 3 θυληκά). Όλα καλά μέχρι στιγμής απλά δεν περίμενα να έχω τόσο γρήγορα γέννες, 2 μέχρι στιγμής. Το θέμα είναι ότι το ενυδρείο μου είναι μικρό 30 λίτρα έχω μόνο ένα φυτό anubias και οι νέοι κάτοικοι φαγώθηκαν όλοι και στεναχωρέθηκα. Μου έχουν προτείνει να βάλω γεννήστρα αλλά δεν θέλω. Ψάχνω να βρω φυτά να γεμίσω το ενυδρείο, διαβάζω πάντού για κερατόφυλλο, το θέμα είναι ότι στα petshop της πόλης μου δεν φέρνουν κερατόφυλλο, τα κακά της επαρχειακής πόλης, η μία θυληκιά είναι πάλι έτοιμη να γεννήσει και απ'ότι φαίνεται θα φαγωθουν κ αυτά. Αν με βοηθούσε κάποιος να βρω κάνα φυτό για γκάπυ, να παραγγείλω on line θα ήμουν ευγνώνων. Εχω ψάξει παντού στο διαδύκτιο κ δεν βρήσκω...

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα. Επειδή θα εχεις συνέχεια γέννες , το πρωτο πράγμα που θα σου πρότεινα, είναι να ψαξεις για μεγαλυτερο ενυδρείο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα!

Ριξε μια ματια στις αγγελιες μας και εν αναγκη βαλε εσυ ο ιδιος μια με τα φυτα που ζητας! Τοσοσι δικοι ειναι στην Κοζανη!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ dpap το γνωρίζω ότι ένα μεγαλύτερο ενυδρείο θα ήταν καλύτερο, απλά αυτή την περίοδο δεν δύναμαι οικονομικά για κάτι τέτοιο. Στο μέλλον θα κάνω πιο μεγάλο σίγουρα. Το καλό είναι ότι τελικά βρήκα κερατόφυλλο, εντελώς τυχαία, αύριο θα πάω να το πάρω. Κάποιο άλλο φυτό που θα μπορούσα να βάλω εκτός από αυτά που αναφέρονται στις πληροφορίες για τα guppies;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ Φυτά Με Βάση Το Βαθμό Δυσκολίας κατά προτίμηση σε αυτά που κατατάσονται στα "εύκολα".

Ότι σου αρέσει μπορείς να το βάλεις.Γενικότερα δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη προτίμηση απλά τα πυκνά φυτά

όπως πχ το κερατόφυλο τα βοηθάνε νε κρυφτούνε σε εντίθεση πχ με την ανούμπια.

Κάτι άλλο βασικό δεν μας είπες όμως.Το ενυδρείο σου είναι στρωμένο?

Χρησιμοποίησε αν θέλεις την Φόρμα Παρουσίασης και πες μας δυο λόγια γι αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,απο τη στιγμη που δεν μπορεις για μεγαλυτερο ενυδρειο,θα πορευτεις οπως μπορεις.

Βαλε φυτακια ευκολα,κρατα τα ψαρακια σου,και για τα υπολοιπα ασε τη φυση να κανει αυτο που πρεπει.Οταν με το καλο πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο,θα δεις και γεννες.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Guppies

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):41x30x26
Συνολικά Λίτρα:30
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:anoubias, κερατόφυλλο, java moss ball
Ψάρια:guppies (1male 3female)
Άλλα είδη:melanoides tuberculata πολλά

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:αφίσα βυθού
Πέτρες:
Ξύλα:κανένα
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 λάμπα φθορίου
Διάρκεια φωτισμού:10-12 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:tetra easy crystal 250
Θέρμανση/ Ψύξη:θερμοστάτης
Λίπανση:καμία
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:flake food 2 ειδών actimin κ tetraphyll


Παράμετροι
pH:7,5-8
Γενική σκληρότητα (GH):<7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6-10
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):25
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:1 ή 2 φορές την εβομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:water conditioner sera
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:συχνά τεστ νερου της esha

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

έκανα ότι καλύτερο μπορούσα το ενυδρείο το έχω 2 χρόνια, είχα 1 χρυσόψαρο μέσα.

Όταν μπορέσω θα βάλω κ φωτό...

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις 1 ή και 2 αλλαγες την εβδομαδα και εχεις νιτρικα 25....μαλλον ριχνεις πολυ τροφη....

Καταστηματα που να μπορεις να παραγγειλεις φυτα μεσω ιντερνετ εγω δυστυχως δεν ξερω να σου πω αλλα ολο και καποιον θα βρεις εκει κοντα....

Εβαλες αγγελια?

Θελουμε φωτο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα κ βρήκα κερατόφυλλο μάγκες, εντελώς τυχαία αλλά βρήκα. Έβαλα κ τούλι στο φίλτρο σήμερα όπως διάβασα σε άλλο θέμα. Ορίστε κ φωτό από το μικρό μου ενυδρείο.Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Μέχρι να πάρω πιο μεγάλο...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ενυδρειάκι σου και ας είναι μικρό.Με λίγες αλλαγές θα γίνει ακόμα καλύτερο.

Καλό θα είναι λοιπόν να αφαιρέσεις όλα τα ψευτικα διακοσμητικά και στην θέση τους να προσθέσεις

κάποιο ξύλο,ρίζα πάνω στο οποίο θα δέσεις και την ανουμπια μιας και αναπτύσετε καλύτερα δεμένη

και ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες να σαπίσει.Εννοείται οτι πρέπει να προσθέσεις και άλλα φυτάκια

για να έχει κρυψώνες ο γόνος όταν έρθει με το καλό.Επίσης μείωσε σταδιακά τον φωτισμό στις 8 ώρες.

Οι τιμές στις μετρήσεις σου γιατί είναι στο περίπου πχ pH:7,5-8 ??

Επίσης τα νιτρικά σου είναι πολύ ψηλά.Μήπως ταίζεις υπερβολικά πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι και με λιγα φυτακια ακομη οταν μπορεσεις,οπως λεει και ο rasta πιο πανω,θα εισαι κομπλε!

Εμενα με χαλαει ομως αυτο το πρασινο χαλικι.......ειμαι υπερ των φυσικων χρωματων....... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια κ τις συμβουλές σας. Όσον αφορά το ph φίλε μου rastafari είναι έτσι γιατί έχω θέμα κ προσπαθώ να το μειώσω, πριν από κάνα μήνα ήταν πάνω από 8. Αν κ αντέχουν τα guppies σε τέτοιες τιμές πρέπει να το μειώσω. Θεωρείτε ότι θα έπρεπε να είναι μηδέν τα νιτρικά μου; Στα τεστάκια με τα χαρτάκια που κάνω γράφει ότι καλές τιμές είναι από 25-50. Ναι τον τελευταίο καιρό δεν τσιγκουνεύομαι την τροφή γιατί βλέπω μερικές φορές κανέναν γόνο μικρό κ ξέρω ότι πρέπει να τρέφονται αρκετά συχνά, ρίχνω τροφή μία φορά την μέρα αλλά μπόλικη, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας παλικάρια μου, σίγουρα κάτι παραπάνω ξέρετε...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε συντοπιτη σουρδε :D

Για κερατοφυλλο σιγουρα εχει το πετ που βρισκεται απεναντι απ τον φανο του κεραμαριο στην παυλου χαριση, Γενικα πετ που θα σε βοηθησει αρκετα ειναι to microkosmos και εχει πολλα φυτα παντα. Αν μου υποσχεθεις οτι θα πεταξεις τον αμφορεα θα σου δωσω εγω δωρακι αλλη μια ριζουλα annoubia nana ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ph σου ειναι καλο, τα νιτρικα σου ειναι καλα αν οντως αληθευουν γιατι τα στικς εχουν αρκετες αποκλισεις!

Τωρα για το ενυδρειο σου εγω προσωπικα θα εβγαζα την τριχομπαλα αλγης, το πρασινο χαλικι και το αμφορεα! Το πρωτο γιατι ειναι απο τις πιο δυσκολες μορφες αλγης και τα δυο τελευταια δεν εχουν θεση σε εναν βυθο!

Φυτακια θες μπολικα, ξυλα και πετρες!

Ταισμα καλυτερα να ταιζεις πολλες φορες την ημερα μικροτερες ποσοτητες παρα μια τεραστια. Για τον γονο τριβε τα φυλλαρακια πολυ ψιλα για να τα τρωνε και που και που ριχνε καμια βιταμινουλα που την εχουν αναγκη τα γκαπυ!

Καλη συνεχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τον πετάξω τον αμφορέα οκ το πήρα το μήνυμα...

Όσον αφορά την βιταμίνη έχω πάρει μία της sera, θέλω να ρωτήσω, αφού τρίβω την τροφή να της ρίχνω μία σταγόνα από την βιταμίνη κ μετά να την ρίχνω μέσα;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαι γενικά στις μετρήσεις σου και όχι μόνο στο ph αλλά αφού μετράς με στικς οκ.Προσπάθησε σιγά σιγά να προμηθευτείς κάποια υγρά τεστ

που μας δίνουν πιο ασφαλής μετρήσεις.Τα νιτρικά σου είναι είναι οριακά καλά προς αυξημένα.Αυτό σημαίνει ξεκινάς να ταίζεις λιγότερο ή με τον τρόπο

που προτείνει ο Sturm αλλά πάλι όχι μεγάλες ποσότητες.

Όταν βγάλεις τον αμφορέα από το ενυδρείο βάλε μέσα και τις μπάλες γιατί μάλλον σου ξέφυγε αυτό που σου είπε ο Sturm.

Σίγουρα δεν λέγονται java moss ball αλλα marimo ball ή cladophora algae .

Οι οδηγίες για τις βιταμίνες τι λένε ?Για ποιες ακριβώς πρόκειται ??

Link to comment
Share on other sites

ο αμφορέας τι είναι ;

Το πηλινο αρχαιο μπουκαλι και το πρασινο χαλικι!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα...εγω εχω ενα 60 λιτρο ενυδρειο με 5 γκαππυ 2 πλατυ 2 αγγελοψαρα ενα νεον τερρα και εναν πλεκο...αποτι εχω καταλαβει 2 θυλικες γκαπυ ειναι εγγυες,η μια εχει στο πισω μερος της κοιλιας της κατι κιτρινο που οταν πλησιαζω μοιαζουν σαν αβγα (την εχω στη γεννιστρα) και της αλλης ειναι μαυρη η κοιλια πισω (δεν ειναι πολυ φουσκομενες παντως)... φοτογραφιες δεν μπορω να ανεβασω...επισης οταν και αμα γεννηθουνε τα μωρα θα τα βαλω σε ενα αλλο 60λιτρο ενυδρειο που αγορασα προσφατα το οποιο ειναι με φυτα...συγνωμη που επεμβαινω σε ξενο στατους αλλα οποιος μπορει ασ με βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα...εγω εχω ενα 60 λιτρο ενυδρειο με 5 γκαππυ 2 πλατυ 2 αγγελοψαρα ενα νεον τερρα και εναν πλεκο...αποτι εχω καταλαβει 2 θυλικες γκαπυ ειναι εγγυες,η μια εχει στο πισω μερος της κοιλιας της κατι κιτρινο που οταν πλησιαζω μοιαζουν σαν αβγα (την εχω στη γεννιστρα) και της αλλης ειναι μαυρη η κοιλια πισω (δεν ειναι πολυ φουσκομενες παντως)... φοτογραφιες δεν μπορω να ανεβασω...επισης οταν και αμα γεννηθουνε τα μωρα θα τα βαλω σε ενα αλλο 60λιτρο ενυδρειο που αγορασα προσφατα το οποιο ειναι με φυτα...συγνωμη που επεμβαινω σε ξενο στατους αλλα οποιος μπορει ασ με βοηθησει...

Τι ακριβως βοηθεια θελεις φιλε μου γιατι δεν καταλαβα;

Θες να ανοιξεις ενα θεματακι δικο σου να τα ξεδιαλυνουμε ολα;

Link to comment
Share on other sites

Εγγυες ειναι ετσι οπως τα λες αλλα καλυτερα ανοιξε δικο σου θεματακι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...