Jump to content

Ερωτησεις Περι Αλγης...


Loukas Pirdas

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους μετα απο αρκετο καιρο χωρις προβληματα με θανατους κτλπ εχω προσθεσει στο ενυδρειο μια ριζα mopani και κανα δυο φυτακια ακομη...επισης αλλαξα ενα μερος του εδαφους απο χοντρο χαλικι σε 0.67-1.00 mm χαλικι για τα δυο corydora που εχω....το προβλημα πλεον ειναι οτι εχει αναπτυχθει αρκετη αλγη στην bacopa και τις anubias στις anubias ειναι ασχημη πολυ αφου εχει αναπτυξει "τριχες" στα ακρα των φυλλων και καφε στιγματα σαν σκονη πανω στα φυλλα,τι μπορω να κανω για να την ελατοσω?τα φωτα τα αναβω 16:00-23:00 και την μπαλα αλγης που ειχα την εχω βγαλει εδω και καιρο.... σας δινω και καποιες φωτο απο το προβλημα.... 20140203_1815591_zps946bb821.jpg

20140203_1816261_zpsb0dcbbf3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια!

Συμπληρωσε τη φορμα με ολες τις πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Τα φυτα μου εχουν γεμισει στις ακρες των φυλλων με κατι σαν τριχες ενω πανω στα φυλλα εχουν καφε λεκεδες σαν χνουδι,ενω το hemianthus κιτρινιζει μερα με τη μερα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 54 λιτρα,λειτουργει περιπου 2 μηνες
- Φωτισμός: 1 λαμπα sun glo 15watt φωτοπεριοδος απο τις 16:00-23:00 μετα αναμα λαμπας δωματιου και μετα σβησιμο ενυδρειου,μετα απο 15 λεπτα σκοταδι
- Βυθός και Υπόστρωμα: χοντρο χαλικι οπου υπαρχουν φυτα,λεπτο χαλικι το υπολοιπο ενυδρειο
- Διοξείδιο του Άνθρακα: -
- Οξυγόνο: χαμηλη αναταραξη επιφανειας με το φιλτρο,αεραντλια στην απεναντη μερια απο το φιλτρο για αναταραξη
- Φίλτρανση: υλικα φιλτρανσης σφουγκαρι,siporax mini,ανθρακας,υαλοβαμβακας
- Φυτα: (είδη και αριθμός):3 anubias,2 hygrophilia,και μια ριζα απο ενα φυτο που μενει κοντο και μοιαζει με τριφυλi νομιζω hemianthus κατι...το οποιο μπηκε στις εσοχες του ξυλου,bacopa caroliana 5 ριζες
- Ψάρια: (είδη και αριθμός):6 neon tetra,1 guppy,2 corydoras albino,1 otocinclus
- Ρουτίνες: (λιπάσματα, ταμπλέτες, άλλα σκευάσματα, τάισμα, προετοιμασία και αλλαγές νερού, χρόνος περιοδικής συντήρησης, κλπ):ταισμα καθε βραδυ mini granules οσο φανε για 2-3 λεπτα,1 ταμπλετα για τα cory

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: (Μέτρο οξύτητας ή αλκαλικότητας μιας χημικής ουσίας) 7.5
- KH: (Ανθρακική σκληρότητα)
- GH: (Ολική σκληρότητα)
- ΝΗ3/NH4: (Αμμωνία/Αμμώνιο):0
- ΝΟ2: (Νιτρώδη):0
- ΝΟ3: (Νιτρικά):10
- PO4: (Φωσφορικά)
- Fe: (Σίδηρος)
- CO2: (Διαλυμένο Διοξείδιο του Άνθρακα στο νερό)
- Θερμοκρασία:25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:υγρα τεστ sera και api
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού:anubias,bacopa,hemianthus
- Ιστορικό Φυτού:φυτευθηκαν πρωτα οι ριζες anubia και μετα οι ριζες bacopa,την δευτερα 3/2/2014 φυτευθηκε το hemianthus στις εσοχες του ξυλου,
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:οι anubias σε μερικα φυλλα εχουν κατι σαν τριχες στις ακρες του οπως στις φωτο και καφε λεκεδες,η bacopa εχει μονο καφε λεκεδες,το hemianthus κιτρινιζει
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:-

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
20140203_1815591_zps946bb821.jpg

20140203_1816261_zpsb0dcbbf3.jpg

20140206_0245161_zpsd73526a1.jpg
ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι αρχη bba.

Τη cuba την ξεχνας ετσι,ειναι απαιτητικο φυτο δεν θελει φυτεμα,αλλα και πολυ φωτισμο και co2

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για το co2 ...λογικα αν εχεις πολλα ψαρια παραγουν περισσοτερο και υποστηριζουν τα φυτα ??αλοιως να κοιταξω για diy συστηματακι co2??μαρεσουν πολυ ρε γαμωτο τα φυτα....υπαρχει δηλαδη περιπτωση αποτι βλεπω να οφειλεται η αλγη σε ελαχιστο co2??

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φταιει το χαμηλο co2.

Τα ψαρια δεν παιζουν κανεναν ρολο στο co2 που θελουμε για τα φυτα.

Αεραντλια στο φυτεμενο δεν βαζουμε γιατι διωχνουμε το co2 απο το νερο μας.

Το diy co2 δεν ειναι σταθερο και οταν ενα συστημα δεν ειναι σταθερο εχουμε αλγες.

Για να επιζησει η cuba πρεπει να ανεβεις πολυ σε φωτισμο αλλα και σε co2 και πρεπει να φυτευτει.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Εκλεισα αεραντλια απο χθες κιολας γιατι κατι ψηλιαστηκα θα προσπαθησω να καθαρισω-αφαιρεσω καποια φυλλα που ειναι σε χειροτερη κατασταση ....ειμαι στο τσακ να τα ξηλοσω ολα απο μεσα δεν μπορω να τα βλεπω ετσι γαμωτο...

Link to comment
Share on other sites

Mην ξεχνάς πως σε όλα τα νεοστημένα ενυδρεία κάποιες άλγες κάνουν την επίσκεψη τους.

Το θέμα είναι να τις προλαβαίνεις και να τις "καθαρίζεις" ή να της αφήνεις ελέγχόμενα αν είναι δυνατόν

να κάνουν τον κύκλο τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομως εχω εναν ακομη οτοκυκλο μεσα...ο οποιος φαινεται υγειης μεχρι στιγμης αν κανω θεραπεια τον στελνω για βρουβες??

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις δεν το γνωριζα ....θα ψαξω να το βρω αν ειναι, στεναχωριεμαι που τα βλεπω ετσι γαμωτο ηταν τοσο ομορφα μεχρι πριν μια βδομαδα.....ισως φταιει και η αντλια μιας και την εχω περιπου 2 βδομαδες....

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο που δεν ειχε ποτε αλγη δεν υπαρχει,ολα στο παιχνιδι ειναι αρκει να μη το αφησεις να ξεφυγει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω αρχισει θεραπεια απο χθες με excel θα κανω update μολις δω διαφορες....εντομεταξυ εχω και δυο χοντρους οτοκυκλους πλεον που τους πηρα με ρουφηγμενες κοιλιτσες και παχυναν :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ....μπορει να φταιει ο φωτισμος μου??μηπως ειναι λιγα τα watt μου??εχω μια Τ8 15watt ...διαβασα το αρθρο για τον φωτισμο και λεει οτι χαμηλος - μετριος φωτισμος ειναι 0.3-0.6 watt/lt εγω θεωρητικα δεν αγγιζω καν το 0.3/lt με την 15watt....η μαρκα της λαμπας ειναι Glo-sun glo

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός σου είναι όντως πολύ χαμηλός, αλλά για φυτά όπως οι ανούμπια που έχεις είναι αρκετός. Η cuba (hemianthus) και διπλάσιο φωτισμό να είχες, αμφιβάλω αν θα τα κατάφερνε, χωρίς την απαραίτητη λίπανση και CO2. Οι άλγες υπάρχουν σε όλα τα ενυδρεία είτε είναι φρεσκοστημένα είτε ώριμα, και απλά εμείς προσπαθούμε να τις ελέγξουμε. Εαν ήμουν στη θέση σου λοιπόν θα έκανα τον ψεκασμό με το excel, θα βελτίωνα λίγο την ροή του νερού και θα σκίαζα με κάποιο τρόπο την ανούμπια, γιατί πάντοτε πιάνουν άλγη τα πλατιά φύλλα της. Επίσης βγάλε από το φίλτρο σου τον άνθρακα, γιατί δεσμεύει θρεπτικά συστατικά, και δεν χρειάζεται να υπάρχει σαν μόνιμο υλικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα λοιταξα λιγο το περι φωτισμου...μιας και με το excel μια βδομαδα τωρα δεν εχω δει καμια διαφορα εστω λιγη βελτιωση....οποτε εχουμε...καπακι ε μια λαμπα 15 watt....η οποια ειναι Glo-sun glo δηάδη 4200kelvin ....η εταιρια αναγραφει στο site οτι η συγκεκριμενη λαμπα δεν κανει για φυτα ...αλλα μονο για απλο ενυδρειο.....και προτεινει για φυτα και για ψαρια την life glo η την power glo....οι οποιες βγαζουν παραπανω kelvin αλλα και lumen.....σκεφτομαι να την αλλαξω την λαμπα μιας και τα watt ειναι ηδη λιγα(και δεν ψηνομαι ακομα για δευετρη λαμπα-πατεντα)....τουλαχιστον να ειναι σωστο το φασμα που εκπεμπει για να βοηθησω λιγο τα αλλα φυτα που εχω.... σας παρακαλω πειτε καμια γνωμη μην κανω τσαμπα αγορα....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα περισσότερα kelvin θα κάνουν καλό στα φυτά. Η τσάμπα αγορά εξαρτάται και από άλλους παράγοντες, όπως :

Τι φυτά έχεις στο ενυδρείο , χρειάζονται όλα μια καλύτερη λάμπα κτλ. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα κελβιν σου ειναι μια χαρα.Αν θες να αλλαξεις την λαμπα,βαλε μια με 6500Κ.

Τι δοσολογια excel ριχνεις και με τι τροπο?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

εχω cryptocoryne, 3 anubias,6-7 bacopa,carolininiana,και ενα κομματι hygrophila που επεζησε απο το υπολοιπο φυτο....το οπιο σαπισε ολοκληρο ξαφνικα....το excel το ριχνω με συριγγα ...και ριχνω 1.5 ml ημερησιως οταν αναβουν οι λαμπες...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να το ριχνεις στοχευμενα πανω στην αλγη και να ριχνεις την διπλασια δοση απο αυτη που γραφει το μπουκαλακι.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Επισησ μια χαζη ερωτηση....μερα παρα μερα ρε παιδια θελουν καθαρισμα τα τζαμια του ενυδρειου απο μεσα....γιατι πιανουν κατι σαν θαμπαδα και ειναι ενοχλητικο πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Διπλασια??!!μα με λιγα watt και πολυ διοξειδιο δεν δημιουργουμε προβληματα??

Link to comment
Share on other sites

Διπλασια??!!μα με λιγα watt και πολυ διοξειδιο δεν δημιουργουμε προβληματα??

Αυτη τη στιγμη κανεις θεραπεια με excel και θελει υπερδοσολογια.

Μη μπερδευεσαι με το αεριο co2,αυτο ειναι αλλο,εκει παιζεις αναλογα το φωτισμο που εχεις.

Ξεκινα με τουλαχιστον διπλασια δοση απ οτι γραφει το μπουκαλι αλλιως δεν θα δεις αποτελεσματα και θα το ριχνεις στοχευμενα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το ξεκινησω απο σημερα και θα ενημερωσω.....για το τζαμι γνωριζουμε τιποτα???οπως προειπα μερα παρα μερα θελει καθαρισμα απο μεσα γιατι πιανει κατι σαν φιλμ και ειναι αντιαισθητικο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...