Jump to content

Καινούριο Ενυδρείο Βοήθεια!!!


doraki

Recommended Posts

Γεια σας.

Καταρχήν λέγομαι Δώρα κ μένω σε επαρχία με δύο - τρία μαγαζιά σε μορφή pet shop.Αυτό το λέω για να καταλάβετε ότι δεν έχω ποικιλια προϊόντων που μπορω να δω από κοντά κ θέλω να μου προτείνετε κάποια σελίδα να χρησιμοποιώ που ξέρετε ότι είναι αξιόπιστη για τροφές,αξεσουάρ,ανταλλακτικά ακόμα κ ψαράκια.

Να σας πΩ λίγα πράγματα για το ενυδρείο μου.

Είναι ένα jewel aquarium 200 λίτρων περίπου.

Έχει:

-Φίλτρο δικό του με αντλία 600 l/h κ σφουγγάρια μπλε 2(ένα χρησιμοποιημένο κ ένα καινούριο),σφουγγάρι άνθρακα,μακαρόνια sera και έναν υαλοβαμβακα για το πάνω μέρος.

-Θερμοστατη της jewel καινούριο που έχει θέση εντός του φίλτρου για ομοιόμορφη διανομή θερμότητας.

-Λάμπες λευκές Sylvania standard F30W-154t8.

Αυτά είχα με το ενυδρείο.

Πήρα ένα θερμόμετρο ράβδο (απλό πίστεψα ότι είναι ποιο αξιόπιστο) το οποίο τοποθέτησα στην απέναντι πλευρά από το φίλτρο.

Επίσης πήρα μια αποχή μικρή για τα ψαράκια μου,δύο πεντοκιλα χαλικακια σε φυσικό χρώμα,μου φάνηκε καλύτερο,ένα φυτό silk plan ψιλό για αρχή για να φαίνεται κ ποιο φυσικό κ ένα διακοσμητικό σαν κομμάτι ξύλου με τρύπες για να κρύβοντε κ κάπου τα ψαράκια μικρό αλλά όμορφο.Έχω παραγγείλει κ ένα κανονικό φυτό σαν κισσό που μπορω να το βάλω κ στα χαλίκια χωρίς άμμο,από ότι μου είπε η κοπέλα με τομαγαζί,το οποίο δεν χρειάζεται ιδιαίτερη φροντίδα.Θεώρησα καλή επιλογή κάτι που μπορεί να βοηθάει στην οξυγόνοση.

Αυτά για τώρα κ σκοπεύω να παρω κ ένα μικρό σαν βάζο παλιό που βγάζει φουσκαλιτσες.

Τώρα στα ψαράκια.Θα βάλω γκαπυ,πλατυ,καρδιναλιους κ αν χρειαστεί αργότερα γλυφτη.

Για το στρωσιμο του ενυδρείου θα κάνω όλη τη διαδικασία με τα sera bio nitrivec κ aquatan για πέντε μέρες κ μετά θα το αφήσω να στρώσει για εφτά με οχτώ μέρες.

Τώρα οι ερωτήσεις μου...

-Μπορω να βάλω ένα η δύο ψαράκια ποιο εξωτικά μαζί με αυτά?

-Έχω κάποια έλλειψη σε εξοπλισμό?

-Θέλω να βάλω χρονοδιακοπτη στα φωτα κ αυτόματη ταισρα με μπαταρία (για να είμαι σίγουρη για τυχόν διακοπή ρεύματος).Ποια μου προτείνετε? Θέλω να βάζω στην ταιστρα δύο τροφές τουλάχιστον για τα ψαράκια για ποικιλία κ βιταμινουχα τροφή.

-Αν δω ότι κάτι τρέχει με τα ψαράκια σε ποιον μπορω να απευθυνθώ,γιατί εδώ έχουμε ένα κτηνίατρο που δεν έχει πελάτες με ψάρια.

Και ότι άλλο νομίζετε ότι πρέπει να ξέρω παρακαλώ γράψτε το.

ΣΥΓΝΩΜΗ αν σας κούρασα αλλά έπρεπε να σας δώσω στοιχεία για να καταλάβετε τι χρειάζομαι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγχαρητήρια για το φόρουμ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δωρα καλως ηρθες.

Αν θες ανοιξε ενα καινουριο θεμα στην κατηγορια γλυκου νερου γιατι αυτο εδω ειναι μονο για καλωσωρισμα και σε μια εβδομαδα θα κλειδωσει!

Κανε copy paste εκει για να μπορεσουμε να βοηθησουμε! Αν δεν σου κανει και κοπο συμπηρωσε και την φορμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!!

Srurm δεν είχα δει αυτες τις ενότητες.Το μετέφερα εκεί που μου είπες!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...