Jump to content

Καινούριο Ενυδρείο Βοήθεια???


doraki

Recommended Posts

Για τα άλατα λέτε να κάνει δουλειά το μαγνητάκι με ξύστρα;

Εγώ που είχα στην αρχή ένα ψεύτικο φυτό το έβγαλα γιατί το ένα χρυσόψαρο σφήνωσε και τραυματίστηκε λιγάκι.

Σε σχέση με τα αληθινά, το ψεύτικο δεν προσφέρει τίποτα πέραν του οπτικού αποτελέσματος.

Μπορείς να το βγάλεις, να το κάνεις διακοσμητικό για το σπίτι σου και να βάλεις μόνο αληθινά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τα άλατα λέτε να κάνει δουλειά το μαγνητάκι με ξύστρα;

Εγώ που είχα στην αρχή ένα ψεύτικο φυτό το έβγαλα γιατί το ένα χρυσόψαρο σφήνωσε και τραυματίστηκε λιγάκι.

Σε σχέση με τα αληθινά, το ψεύτικο δεν προσφέρει τίποτα πέραν του οπτικού αποτελέσματος.

Μπορείς να το βγάλεις, να το κάνεις διακοσμητικό για το σπίτι σου και να βάλεις μόνο αληθινά. ;)

Δεν το εβαλα για να το βλεπω αλλα για να μην είναι άδειο το ενυδρείο όσο περιμένω να έρθουν τα φυτά.Εχω παραγγείλει απο μαγαζί κ για να μην πληρώσω μεταφορικά περιμένω την παραλαβή τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας ξανά...

Ψάχνω εδώ κ τρεις μέρες για ξύλο κ δεν βρισκω κάτι που να μου αρεσει κ να συμφέρει. Τα δινουν πανάκριβα κ θέλουν κ δυο εβδομάδες μούλιασμα...Μπορειτε να μου προτείνετε κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=394_487&products_id=2669

Αυτο ήθελα αλλα τα μεταφορικά κοστίζουν περισσότερο απο την αγορά...

Θέλω να βαλω επάνω του moss κ στη γωνία με το φίλτρο ανουμπια.Εχω σκεφτεί συγκεκριμένο σχέδιο ας το πούμε.Σαν σχήμα πως σας φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Το σχημα και το ειδος του ξυλου ειναι στην κριση του καθενος,βαζεις οτι σου αρεσει,δεν σε περιοριζει κατι αρκει να ειναι ενυδρειακα ξυλα γιατι απο την φυση δεν αντεχουν ολα μεσα στο νερο.

Ολα τα ξυλα θελουν καποιες μερες να βουλιαξουν,αλλα πιο πολλες αλλα πιο λιγες.

Link to comment
Share on other sites

Το σχημα και το ειδος του ξυλου ειναι στην κριση του καθενος,βαζεις οτι σου αρεσει,δεν σε περιοριζει κατι αρκει να ειναι ενυδρειακα ξυλα γιατι απο την φυση δεν αντεχουν ολα μεσα στο νερο.

Ολα τα ξυλα θελουν καποιες μερες να βουλιαξουν,αλλα πιο πολλες αλλα πιο λιγες.

Ξέρω ότι είναι στο τι θέλει ο καθένας απλα λέω για το αν είναι εντάξει για το moss.Απο ότι είπαν είναι ξύλα για ενυδρεία καινούρια κ θέλουν περίπου δυο εβδομάδες μα μουλιάσουν μέσα στο ενυδρείο για να βουλιάξουν.Απο τιμή πως σου φαίνεται;Ξέρεις αν μπορώ να βρω με λιγότερα;Μην πληρώσω κάτι χρυσό Ενώ μπορώ να το βρω σε.καλυτερη τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η ριζα για μοςς,σε ολα τα ξυλα πιανει η μοςς,δεν υπαρχει θεμα.

Η τιμη νομιζω οτι ειναι καλη,για να ξερεις τα ξυλα ζυγηζονται και η τιμη βγαινει με το κιλο.

Το 2 εβδομαδες ειναι υποκειμενικο,ειναι αναλογα το ξυλο,το μεγεθος και πολλα αλλα.Μπορει να σου βουλιαξει και πιο γρηγορα αλλα και πιο αργα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η ριζα για μοςς,σε ολα τα ξυλα πιανει η μοςς,δεν υπαρχει θεμα.

Η τιμη νομιζω οτι ειναι καλη,για να ξερεις τα ξυλα ζυγηζονται και η τιμη βγαινει με το κιλο.

Το 2 εβδομαδες ειναι υποκειμενικο,ειναι αναλογα το ξυλο,το μεγεθος και πολλα αλλα.Μπορει να σου βουλιαξει και πιο γρηγορα αλλα και πιο αργα.

ωραία οπότε θα δω αν μπορεί να μου το φέρει το κατάστημα για να γλυτώσω τα μεταφορικά...

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπυ κ τα πλατύ μπαίνουν με μονομάχους;Μου είπαν στο pet shop ότι μπορώ να βαλω ένα αρσενικό κ ένα θηλυκό αρκει να είναι στο ιδιο περίπου μέγεθος με τα υπόλοιπα...Ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο αγαπητή . Τα betta δεν κάνουν ούτε με το είδος τους μαζί ( μόνο σε περίοδο αναπαραγωγής ) . Πόσο μάλλον με άλλα είδη . Είναι ψάρια μοναχικά .

Εκτός αυτού άλλοι παράμετροι στα betta και άλλοι στα ζωοτόκα platies , guppies κτλ .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

αυτο που σου γραφει ο kazama ειναι μονοδρομος.Ουτε να το διανοηθεις ανεξαρτητως μεγεθους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο αγαπητή . Τα betta δεν κάνουν ούτε με το είδος τους μαζί ( μόνο σε περίοδο αναπαραγωγής ) . Πόσο μάλλον με άλλα είδη . Είναι ψάρια μοναχικά .

Εκτός αυτού άλλοι παράμετροι στα betta και άλλοι στα ζωοτόκα platies , guppies κτλ .

Το είχα ακουσει κ εγώ αυτο κ μου έκανε εντύπωση όταν μου το είπε η πωλήτρια.

Για αυτό το ρώτησα. 😏

Link to comment
Share on other sites

αυτο που σου γραφει ο kazama ειναι μονοδρομος.Ουτε να το διανοηθεις ανεξαρτητως μεγεθους!

Εννοείται τώρα που μου το είπατε δεν υπάρχει περίπτωση να τα βάλω μαζί.Μπορει αργοτερα να πάρω κανένα μικρό ενυδρείο κ να τα βάλω μόνα τους...Αν ολοκληρωσω το υπάρχον ενυδρείο μου.

😃

Link to comment
Share on other sites

Εχτές εβαλα τη τελευταία ποσότητα απο το bionitrivec κ σήμερα έκανα τις μετρήσεις αμμωνίας κ νητρικών κ βγήκαν 0 κ οι δυο αυτο είναι καλό;

Σήμερα αφηνω το νερό ως έχει κ αυριο αν μου πείτε ότι είναι εντάξει οι τιμές θα βαλω το πρώτο μου ψαράκι.Με καθυστερεί η παραγγελία για το ξύλο κ τα φυτά γιατι περιμένω να τα βάλει το μαγαζί μαζί με τα δικα τους για να μην πληρώσω όλα τα μεταφορικά.

Με το που έρθουν θα τα βάλω κατευθείαν.

Μια ερώτηση...Αν έχω ψάρια μέσα το ξύλο μπορώ να το βαλω να μουλιάσει μέσα στο ενυδρείο η πρέπει να το κάνω αλλου;

Έγινε επεξεργασία - doraki
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Το οτι εχεις νιτρικα 0 δειχνει οτι ακομα δεν εχει στρωσει το ενυδρειο σου,ομως θελουμε και μετρηση νιτρωδων (νο2) για να ειμαστε σιγουροι.

Οταν μετρησεις αμμωνια 0,νο2 0 και νο3 5 και πανω τοτε εισαι ετοιμη για ψαρακια.

Το ξυλο οταν το παρεις θα το πλυνεις καλα και θα το βαλεις στο ενυδρειο σου ακομα και αν εχεις ψαρια μεσα.Θα σου κιτρινισει το νερο ομως,πραγμα που δεν ειναι κακο,αν δεν σε πειραζει μπορεις να το βαλεις για αρχη μεσα σε ενα κουβα με νερο το οποιο θα αλλαζεις καθημερινα για να φυγουν οι πολλες τανινες και τα χουμικα (αυτα δημιουργουν την κιτρινιλα στο νερο).Ομως να ξερεις οτι οσες μερες και αν το αφησεις στο κουβα,οταν το βαλεις στο ενυδρειο σου παλι θα κιτρινισει λιγο το νερο σου.Αυτο με τις αλλαγες νερου σταδιακα θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Το οτι εχεις νιτρικα 0 δειχνει οτι ακομα δεν εχει στρωσει το ενυδρειο σου,ομως θελουμε και μετρηση νιτρωδων (νο2) για να ειμαστε σιγουροι.

Οταν μετρησεις αμμωνια 0,νο2 0 και νο3 5 και πανω τοτε εισαι ετοιμη για ψαρακια.

Το ξυλο οταν το παρεις θα το πλυνεις καλα και θα το βαλεις στο ενυδρειο σου ακομα και αν εχεις ψαρια μεσα.Θα σου κιτρινισει το νερο ομως,πραγμα που δεν ειναι κακο,αν δεν σε πειραζει μπορεις να το βαλεις για αρχη μεσα σε ενα κουβα με νερο το οποιο θα αλλαζεις καθημερινα για να φυγουν οι πολλες τανινες και τα χουμικα (αυτα δημιουργουν την κιτρινιλα στο νερο).Ομως να ξερεις οτι οσες μερες και αν το αφησεις στο κουβα,οταν το βαλεις στο ενυδρειο σου παλι θα κιτρινισει λιγο το νερο σου.Αυτο με τις αλλαγες νερου σταδιακα θα φυγει.

Κ τα νιτρώδη νο2 μου βγαζει ότι είναι 0.Αυτο τι σημαινει;

Όσο για το ξύλο θα το βαλω μάλλον πρώτα να καθαριστεί σε λεκάνη γιατι δεν θέλω να κιτρινησει πολύ το νερό...

Link to comment
Share on other sites

οσο δεν συμβαινει αυτο που σου γραφει ο rastafarian σχετικα με τιμες απο αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα το ενυδρειο ειναι αστρωτο.Doraki υπομονη......Σχετικα με τους μονομαχους πρεπει να ξερεις οτι ουτε ως ζευγαρι μπαινουν μαζι εκτος απο την περιοδο αναπαραγωγης.Εχω δει να βαζουν ζευγαρια η 2-3 θηλυκες μ'εναν αρσενικο σε μεγαλα και καλα φυτεμενα ενυδρεια αλλα δεν συμφωνω μ'αυτο .

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε με το ξυλο μην το παρακανεις με τα μουλιασματα εκτος ενυδρειου και εχεις μετα για λογους αισθητικης και μονο ενα νεκρο πραγμα μεσα στο ενυδρειο.Οι τανινες και τα χουμικα που απελευθερωνονται μεσα στο νερο ειναι εξαιρετικα ευεργετικα για τα ψαρια!Προσωπικα βουταω τα ξυλα σε νερο που βραζει για 3-4 λεπτα τα βγαζω και οταν κρυωσουν τα βαζω στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

οσο δεν συμβαινει αυτο που σου γραφει ο rastafarian σχετικα με τιμες απο αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα το ενυδρειο ειναι αστρωτο.Doraki υπομονη......Σχετικα με τους μονομαχους πρεπει να ξερεις οτι ουτε ως ζευγαρι μπαινουν μαζι εκτος απο την περιοδο αναπαραγωγης.Εχω δει να βαζουν ζευγαρια η 2-3 θηλυκες μ'εναν αρσενικο σε μεγαλα και καλα φυτεμενα ενυδρεια αλλα δεν συμφωνω μ'αυτο .

Έχω υπομονή αρκετη κ χρόνο επίσης αφθονο μιας κ δεν δουλεύω μόνο το μωρο έχω κ αφιερώνω χρόνο!!! Είπα αφου το κάνω να το κάνω σωστά! 😃

Όσο για τους μονομάχους δεν υπάρχει περίπτωση να βαλω. 😉

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε με το ξυλο μην το παρακανεις με τα μουλιασματα εκτος ενυδρειου και εχεις μετα για λογους αισθητικης και μονο ενα νεκρο πραγμα μεσα στο ενυδρειο.Οι τανινες και τα χουμικα που απελευθερωνονται μεσα στο νερο ειναι εξαιρετικα ευεργετικα για τα ψαρια!Προσωπικα βουταω τα ξυλα σε νερο που βραζει για 3-4 λεπτα τα βγαζω και οταν κρυωσουν τα βαζω στο ενυδρειο

Πολύ καλή ιδέα αυτη με το βραστό νερό.Μαλλον αυτη θα εφαρμόσω.Δεν θέλω να γινει πολύ κιτρινο το νερό αλλα θέλω να είναι όμορφο κ σωστό για τα ψαράκια μου. 😏

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κάνεις καλή δουλειά χρησιμοποιήσε σωστά τα βακτήρια. Οι οδηγίες για τα βακτήρια της sera λένε ότι πρέπει να βάλεις τα βακτήρια που αναλογούν στα λίτρα σου και μετά από 24 ώρες να εισάγεις ψάρια. Σε περίπτωση που δεν βάλεις ψάρια τα βακτήρια πεθαίνουν από ασιτία. Διάβασε και αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/13569-oonthoeii-eieiuaeui-aaioaenaassui/?p=108162 για να δείς περίπου πως γίνεται....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κάνεις καλή δουλειά χρησιμοποιήσε σωστά τα βακτήρια. Οι οδηγίες για τα βακτήρια της sera λένε ότι πρέπει να βάλεις τα βακτήρια που αναλογούν στα λίτρα σου και μετά από 24 ώρες να εισάγεις ψάρια. Σε περίπτωση που δεν βάλεις ψάρια τα βακτήρια πεθαίνουν από ασιτία. Διάβασε και αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/13569-oonthoeii-eieiuaeui-aaioaenaassui/?p=108162 για να δείς περίπου πως γίνεται....

Αυτο για τα ψάρια ότι πρέπει να μπουν μέχρι δυο 24 ώρα ήξερα εγώ.Αυτο για το τάισμα ότι ταΐζουμε κάθε τρεις μέρες δεν το γνωριζα ισχύει για όλα τα ψάρια;

Επίσης έκανα μια αλλαγή στο 1/3 του νερού κ εβαλα μετά απο οδηγία 10 ml aquatan γιατι οι τιμές δεν άλλαζαν κ τώρα είναι εντάξει με τις μετρήσεις.Εβγαλα πριν την αλλαγή τον άνθρακα λέτε να ευθυνόταν για τα νιτρικά που δεν έστρωναν;

Όπως κ να έχει είναι φυσιολογικές οι τιμες με βαση τις οδηγίες σας εδώ στο φόρουμ.Εκανα τα τεστ της serra δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστα αλλα μου τα πρότειναν ως αξιόπιστα.

Αυριο όλα καλώς θα βαλω τα πρώτα γκαπυ μέσα να τα χαρουμε!!!Αντε να δουμε...

😉

Έγινε επεξεργασία - doraki
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου κανουμε οταν στρωσει το ενυδρειο μας και πριν βαλουμε ψαρια.

Για γραψε λιγο τις μετρησεις που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου κανουμε οταν στρωσει το ενυδρειο μας και πριν βαλουμε ψαρια.

Για γραψε λιγο τις μετρησεις που εχεις.

Για αυτο έκανα την αλλαγή οι τιμές μου βγήκαν αμμωνία 0, νο3 9 κ νο2 0.

Δεν έχει κάποιο περιορισμό το νο3 νομίζω ότι έπρεπε να ξεπεράσει τα 5 απο ότι μου είπες κ θεώρησα ότι είναι εντάξει για αρχη.Τι λέτε κ εσείς;Οπότε έκανα την αλλαγή σήμερα κ αυριο θα βαλω τα ψαράκια.Να τα βάλω η θα έχω θέμα; 😩

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...