Jump to content

Καινούριο Ενυδρείο Βοήθεια???


doraki

Recommended Posts

Βάλε τα βακτήρια και την επόμενη τα ψαράκια όπως αναφέρουν οι οδηγίες του μπουκαλιού και ο τρόπος στρωσίματος με βακτήρια και ψάρακια... Ταίζεις λίγο κάθε δυό μέρες και προσθέτεις ψαράκια καθε 10-15 μέρες ανάλογα με τις μετρήσεις σου.... Θέλει πολύ διάβασμα και υπομονή. Συνήθως για το κύκλο του αζώτου απαιτείται πάνω κάτω ένας μήνας.

Άν προσέξεις το τάισμα και βάλεις βακτήρια όπως λένε οι οδηγίες του μπουκαλιού (ξέρω το ξαναλέω) δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια βιαστικες λιγο..

Οταν βλεπουμε τις τιμες που εγραψες,ναι μεν εχει στρωσει αλλα ακομα ειναι αδυναμο το συστημα.Περιμενουμε 2-3 μερες ακομα και αν εχουμε ανεβασμενα νιτρικα κανουμε μια αλλαγη και βαζουμε τα πρωτα μας ψαρια.Νταξει,βαλε τωρα αλλα με προσοχη,βαλε λιγα για αρχη και να ταιζεις λιγο.Να κανεις και μετρησεις για να εισαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια βιαστικες λιγο..

Οταν βλεπουμε τις τιμες που εγραψες,ναι μεν εχει στρωσει αλλα ακομα ειναι αδυναμο το συστημα.Περιμενουμε 2-3 μερες ακομα και αν εχουμε ανεβασμενα νιτρικα κανουμε μια αλλαγη και βαζουμε τα πρωτα μας ψαρια.Νταξει,βαλε τωρα αλλα με προσοχη,βαλε λιγα για αρχη και να ταιζεις λιγο.Να κανεις και μετρησεις για να εισαι σιγουρη.

Βιάστηκα λέτε;Λίγα θα έβαζα έτσι κ αλλιως μέσα.Ακομα μαθαίνω κ πιστεύω να τα καταφέρω κ να φτιάξω το ενυδρείο μου όπως το σκέφτομαι κ να έχω χαρούμενα ψαράκια! 😊

Λέω πρώτα να πάρω ένα χαρέμι γκαπυ ένα αρσενικό κ τρία θηλυκά είναι καλά λέτε;

Η πρέπει να ξεκινήσω με τα πλατυ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μη καταφερεις να φτιαξεις ενα ομορφο ενυδρειο?Ανετα μπορεις αρκει να εχεις υπομονη και να διαβαζεις τα θεματα εδω μεσα,ειδικα τα παλιοτερα αλλα και τα αρθρα.Θα σε βοηθησουν πολυ για να καταλαβεις πολλα πραγματα.

Ξεκινα με ενα χαρεμακι γκαπυ για αρχη.Προσεχε το ταισμα λιγο στην αρχη οπως σου ειπα και να κανεις και μετρησεις τακτικα για να εχεις λιγο το νου σου.

Περιμενουμε και φωτογραφιες! :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο σου ειναι στρωμενο,βαλε αμεσα ενα χαρεμι γκαπυ και μετα απο 10-15 ημερες βαλε ενα χαρεμι πλατυ.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο σου ειναι στρωμενο,βαλε αμεσα ενα χαρεμι γκαπυ και μετα απο 10-15 ημερες βαλε ενα χαρεμι πλατυ.

Σήμερα θα βαλω ένα χαρέμι γκαπυ που έχω βάλει στο μάτι κ θα συνεχίσω με το ξύλο ακομα,περιμένω να έρθει η παραγγελία. 😞

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έπαθα πλάκα.Μολις μου είπαν ότι ένα γλαστρακι ανουμπια έχει 11 ευρώ για ένα φυτό...Εχει κάποιος απο εσάς να μεταφυτεψω ένα κομμάτι κ να σας το πληρώσω;;;;Αν μπορούσα να βρω απο εδώ θα το προτιμούσα...Με γδέρνουν στα πετ σοπ εδω...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ψαράκια!!!Σημερα το απογευμα εβαλα δυο θηλυκά που μάλλον απο ότι μου είπαν έχουν μικρακια στην κοιλίτσα τους κ δυο αρσενικά λίγο ποιο μικρά σε ηλικία.Πανεμορφα κ με πολύ ζωντάνια κ τα τέσσερα.Παρατηρησα όμως ότι κάθονταν στην μια μεριά μπροστά απο το φίλτρο κ σπάνια πήγαιναν στο υπόλοιπο ενυδρείο οπότε γύρισα το σωληνάκι να πετάει νερό μπροστά κ τώρα κάνουν βόλτες παντοθ εκτως απο εκεί που πετάει νερό.Μαλλον είναι δυνατή η ροή.

Χρειάζεται να κλείνω το βράδυ το φίλτρο;

Ποτέ ταΐζω αυριο κανονικά η μεθαύριο;

Μου έδωσαν τα φυλλαράκια για κιχλιδες για τροφή αυτά έβαζαν κ στο κατάστημα.Ειναι εντάξει για τα γκαπυ;

Πόσο να τους δινω κ κάθε πότε;

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλα δεν προλαβαίνω αυτο το διάστημα να διαβασω το φόρουμ λόγω σεμιναρίων.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν το κλείνουμε ΠΟΤΕ! Για τα υπόλοιπα θα σου πούνε οι πιο έμπειροι. :)

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσε!

Προσαρμογη τους εκανες και αν ναι με ποιον τροπο?

Τωρα στην αρχη ταιζε μια φορα την ημερα τοσο οσο να το τρωνε μεσα σε 2 λεπτα και να μη μενει στο βυθο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσε!

Προσαρμογη τους εκανες και αν ναι με ποιον τροπο?

Τωρα στην αρχη ταιζε μια φορα την ημερα τοσο οσο να το τρωνε μεσα σε 2 λεπτα και να μη μενει στο βυθο του ενυδρειου.

Σε ευχαριστώ.Εκανα προσαρμογή.Τα εβαλα πρώτα με τη σακούλα δεκα λεπτά στο ενυδρείο μετά πρόσθεσα μια κούπα νερό ενυδρείου στη σακούλα κ τα αφησα ένα τεταρτομε τη σακούλα στο ενυδρείο κ μετά με αποχη εβγαλα μόνο τα ψαράκια.

Πόσο να αφηνω τα φώτα αναμμένα μέσα στη μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Να τα χαιρεσαι τα ψαρακια!

Τα φωτα καλο ειναι να τα αφηνεις 8 ωρες αναμενα....παρε αν θες ενα χρονοδιακοπτη!

Για την τροφη για κιχλιδες που ρωτας δεν ξερω να σου πω....Αν τους την δινανε στο πετ-σοπ και την τρωνε οκ,απλα δεν ξερω τι περιεχει....

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εκανες καλη προσαργογη στα ψαρια.Τα ψαρια τα κανουμε προσαρμογη για τουλαχιστον 45 λεπτα και ανα 10-15 λεπτα βαζουμε νερο απο το ενυδρειο στη σακουλα.Μετα το 45λεπτο τα πιανουμε με την αποχη και τα βαζουμε στο ενυδρειο.Τα φωτα του ενυδρειου κατα τη διαρκεια της προσαρμογης παραμενουν κλειστα και τα αναβουμε την επομενη μερα για να ξεπερασουν τα ψαρια το στρεςς της μεταφορας αλλα και να συνηθησουν το νερο περιβαλον.

Τωρα,τα φωτα να τα εχεις αναμενα 8 ωρες με χρονοδιακοπτη.Το ποτε θα ειναι αναμενα το ρυθμιζεις εσυ αναλογα το ποτε εισαι σπιτι για να τα βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εκανες καλη προσαργογη στα ψαρια.Τα ψαρια τα κανουμε προσαρμογη για τουλαχιστον 45 λεπτα και ανα 10-15 λεπτα βαζουμε νερο απο το ενυδρειο στη σακουλα.Μετα το 45λεπτο τα πιανουμε με την αποχη και τα βαζουμε στο ενυδρειο.Τα φωτα του ενυδρειου κατα τη διαρκεια της προσαρμογης παραμενουν κλειστα και τα αναβουμε την επομενη μερα για να ξεπερασουν τα ψαρια το στρεςς της μεταφορας αλλα και να συνηθησουν το νερο περιβαλον.

Τωρα,τα φωτα να τα εχεις αναμενα 8 ωρες με χρονοδιακοπτη.Το ποτε θα ειναι αναμενα το ρυθμιζεις εσυ αναλογα το ποτε εισαι σπιτι για να τα βλεπεις.

Αυτη την προσαρμογή μου είπαν απο το μαγαζί κ όταν τα εβαλα μέσα ήταν αρκετά ήρεμα δεν κάνανε σαν σφαίρες αλλά ούτε κάθονταν ακίνητα.Κ τώρα είναι μια χαρά.Μολις γύρισα αλλιως τη ροή του φίλτρου απλώθηκαν μια χαρά κ ναι τα φώτα τα είχα σβηστά εχτές που τα εβαλα.Σημερα τα άναψα κ τα τάισα όπως μου είπατε απλα ετριψα λίγο τα φύλλα γιατι είναι τεράστια κ είχαν δύο χρωματα οπότε είπα να τρώνε απο λίγο.Παντως μια χαρά αντέδρασαν κ με το φαγητό κ τώρα κόβουν βόλτες κ παίζουν με τη ροή του νερού.Ειναι φοβερά κ πανέμορφα ψαράκια κ σας ευχαριστώ που μου τα προτείνατε.Τα λάτρεψαν κ οι αντρες μου. 😊 Έγινε επεξεργασία - doraki
Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως πανεμορφα ψαρακια....αυτα εχω κι εγω και η συμπεριφορα τους ειναι απιστευτη!

Να τα χαρεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τοτε!

Κοιτα να τα χαρεις τωρα και σε λιγες μερες βαλε και το αλλο ειδος που θελεις!:)

Τι ρουτινες των αλλαγων νερου να τηρεις και θα ειναι ολα μια χαρα.

Αντε με το καλο να βαλεις και φυτακια!:)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οντως πανεμορφα ψαρακια....αυτα εχω κι εγω και η συμπεριφορα τους ειναι απιστευτη!

Να τα χαρεις! :)

Σε ευχαριστώ... ?

Κ εσύ να τα χαίρεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και οταν με το καλο βρεις και τα ξυλα και τα φυτα που θες,περιμενουμε παρουσιαση στα ''ενυδρεια μελων'' με φωτογραφιες......μην ξεχνιομαστε!!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τοτε!

Κοιτα να τα χαρεις τωρα και σε λιγες μερες βαλε και το αλλο ειδος που θελεις!:)

Τι ρουτινες των αλλαγων νερου να τηρεις και θα ειναι ολα μια χαρα.

Αντε με το καλο να βαλεις και φυτακια!:)

Εννοείται ότι θα τηρώ όσα μου έχετε πει όσο μπορώ κ τις αλλαγές κατά γράμμα.Φυτο βρηκα ένα κερατοφυλλο που γινεται σαν θάμνος με λεπτά φυλαρακια σαν βελόνες (σε σχήμα όχι σε πάχος) απλα περιμένω να μου πουν πόσο το δινουν.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καμια αγγελια εδω,μπορεις να βρεις κλαδεματα απο ευκολα φυτα σε πολυ καλες τιμες και καποιοι τα χαριζουν.

Link to comment
Share on other sites

Και οταν με το καλο βρεις και τα ξυλα και τα φυτα που θες,περιμενουμε παρουσιαση στα ''ενυδρεια μελων'' με φωτογραφιες......μην ξεχνιομαστε!!! :)

Αν καταφέρω να βρω πως μπαίνουν φωτο στο μηνυμα ευχαρίστως κ τώρα ήθελα να σας τα δειξω τα ψαράκια αλλα δεν ξέρω πως... ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...