Jump to content

Καινούριο Ενυδρείο Βοήθεια???


doraki

Recommended Posts

Το ίδιο συμβαίνει και με τον δικό μου, μάλιστα αυτός είναι που με παραμαζεύει να μην σπαταλάω χρόνο και χρήμα για αυτά, σε αντίθεση με τους περισσότερους εδώ που είναι άντρες και τρώνε παντόφλα από τις γυναίκες τους! :D

Αμαν ρε kalliroi......ολα πρεπει να τα πεις δηλαδη???

:lolu::lolu::lolu::lolu:

Doraki........δεν ειναι μονο οτι βρισκεις ανθρωπους που γνωριζουν......αλλα βρισκεις ανθρωπους που εχουν την ιδια τρελα!!!!!

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και με τον δικό μου, μάλιστα αυτός είναι που με παραμαζεύει να μην σπαταλάω χρόνο και χρήμα για αυτά, σε αντίθεση με τους περισσότερους εδώ που είναι άντρες και τρώνε παντόφλα από τις γυναίκες τους! :D

Ο δικος μου αντιθετως μου δινει κ τα λεφτά για να κάνω τις αγορές (μιας κ εγώ δεν δουλεύω λόγο του μικρού) κ του αρεσει πολύ το ενυδρείο.Απλα δεν μπορεί να ασχοληθει προσωπικά με το στήσιμο κ τη φροντίδα.Ταισμα αν χρειαστεί το κάνει με ευχαρίστηση κ με βοηθαει κ στις αλλαγές νερού. ? Δεν έχω κανένα παράπονο. ?

Link to comment
Share on other sites

Αντρες ρε κοριτσια,τι περιμενετε..γουροοοουυυννιιαααααα!!! αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :P

Όχι καλέ μια χαρά είναι οι αντρες!!! ?

Link to comment
Share on other sites

Αμαν ρε kalliroi......ολα πρεπει να τα πεις δηλαδη???

:lolu::lolu::lolu::lolu:

Doraki........δεν ειναι μονο οτι βρισκεις ανθρωπους που γνωριζουν......αλλα βρισκεις ανθρωπους που εχουν την ιδια τρελα!!!!!

:) :) :)

Έτσι ακριβως όπως τα λες!!! ?

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε παιδιά.Ειναι δυνατον να είναι κ οι 4 οι θηλυκές μου έγκυες;Ακομα κ οι δυο που είναι ποιο μικρές έχουν κατάμαυρες βουλες στο πίσω μέρος της κοιλιάς κ φαίνονται πρισμένες.Οι μεγάλες δε τρέχουν κ δεν φτάνουν δεν τις αφηνουν σε ησυχία τα αρσενικά....Μπορω να κάνω κάτι η να τα αφησω να τα βγαλουν πέρα μόνα τους;;;Μου κάνει εντύπωση πάντως κ τα μικρά να έχουν μικρά.... 😶

Έγινε επεξεργασία - doraki
Link to comment
Share on other sites

Αν οι αναλογίες σου είναι σωστές , δηλαδή ένα αρσενικό με τρία θυληκά θα είναι μιά χαρά .

Link to comment
Share on other sites

Αν οι αναλογίες σου είναι σωστές , δηλαδή ένα αρσενικό με τρία θυληκά θα είναι μιά χαρά .

Έχω δυο αρσενικά κ τέσσερα θηλυκά...Δεν είχαν αλλες θηλυκές στα καταστήματα. 😞 Σε αυτη την περίπτωση τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι και ετσι καλα εισαι.....

Τωρα γι'αυτο που λες οτι ακομα και οι μικρες ειναι εγκυες....δεν ξερω,δεν το εχω δει ξανα....ο χρονος θα δειξει!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι και ετσι καλα εισαι.....

Τωρα γι'αυτο που λες οτι ακομα και οι μικρες ειναι εγκυες....δεν ξερω,δεν το εχω δει ξανα....ο χρονος θα δειξει!

👍

Link to comment
Share on other sites

Καλα εισαι απλα οταν βρεις παρε αλλες 2 θυληκες.

Ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της.:)

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά μέχρι στιγμής τα ψαράκια έχουν αρκετη ενέργεια έως αστείρευτη κ κανουνσβουρες ασταμάτητα...

ξεκίνησα να ταΐζω 3 φορές απο λίγο γιατι όταν τα τάισα μια φορά κάναν σαν τρελα κ μετά ψαχναν για φαγητό ξανά...

Τα φυτακια έπιασαν κ βγαζουν φυλλαράκια καινούρια.Επισης απο εδώ ο Πάνος (panos78) μου έστειλε πμ ότι μπορεί να μου στείλει κλαδέματα hygrophila polysperma δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά δωρεαν.Κ τον ευχαριστώ πολύ για την προσφορά του δημόσια!!! 😊

Τώρα ερωτήσεις...

-Τι λίπασμα πρέπει να προμηθευτώ για τα φυτουλια,κάτι όχι πολύ ακριβο αλλα καλό.

-Αν βρω πέτρες όμορφες ποταμισιες τι πρέπει να κάνω για να είναι ασφαλές για τα ψαράκια να τις βαλω στο ενυδρείο;

Ξέχασα να σας πω ότι τηρώ αλλαγες νερού κάθε δέκα μέρες το 1/3 κ βαζω aquatan 10ml σύμφωνα με τις οδηγίες.Τα ψαράκια δεν έχουν θέμα με την προσθήκη κρύου νερού μέχρι να πιάσει θερμοκρασία;

-Επίσης θέλω να ρωτήσω τα σφουγγάρια του φίλτρου κάθε ποτε πρέπει να τα πλένω στο νερό που βγάζω απο το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

για ευκολα φυτακια που εχεις ενα οποιοδηποτε γενικο λιπασμα κανει, δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο και αναλογα την εταιρια και την συσκευασια βρησκεις απο 4-5 ευρο, για τις πετρες τωρα καλο πλυσιμο αν μπορεις και βρασιμο ακομα, αναλογα το σημειο που θα τις βρεις προσεχε γιατι πολλες φορες στα ποταμια καταληγουν διαφορες ουσιες και φυτοφαρμακα, το νερο σου παντα θα πρεπει να εχει την ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου καλο θα ειναι να εχεις ενα θερμαντηρα κατα την προετιμασια του και η διαφορα τις θερμοκρασιας του νερου αλλαγης να μην ειναι παραπανω απο ενα βαθμο,και το φιλτρο μια φορα το μηνα παντα με νερο ενυδρειου ξεπλενεις τα σφουγγαρια ισα ισα να φυγουν τα πολλα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

για ευκολα φυτακια που εχεις ενα οποιοδηποτε γενικο λιπασμα κανει, δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο και αναλογα την εταιρια και την συσκευασια βρησκεις απο 4-5 ευρο, για τις πετρες τωρα καλο πλυσιμο αν μπορεις και βρασιμο ακομα, αναλογα το σημειο που θα τις βρεις προσεχε γιατι πολλες φορες στα ποταμια καταληγουν διαφορες ουσιες και φυτοφαρμακα, το νερο σου παντα θα πρεπει να εχει την ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου καλο θα ειναι να εχεις ενα θερμαντηρα κατα την προετιμασια του και η διαφορα τις θερμοκρασιας του νερου αλλαγης να μην ειναι παραπανω απο ενα βαθμο,και το φιλτρο μια φορα το μηνα παντα με νερο ενυδρειου ξεπλενεις τα σφουγγαρια ισα ισα να φυγουν τα πολλα :thumbsu:

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

για ευκολα φυτακια που εχεις ενα οποιοδηποτε γενικο λιπασμα κανει, δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο και αναλογα την εταιρια και την συσκευασια βρησκεις απο 4-5 ευρο, για τις πετρες τωρα καλο πλυσιμο αν μπορεις και βρασιμο ακομα, αναλογα το σημειο που θα τις βρεις προσεχε γιατι πολλες φορες στα ποταμια καταληγουν διαφορες ουσιες και φυτοφαρμακα, το νερο σου παντα θα πρεπει να εχει την ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου καλο θα ειναι να εχεις ενα θερμαντηρα κατα την προετιμασια του και η διαφορα τις θερμοκρασιας του νερου αλλαγης να μην ειναι παραπανω απο ενα βαθμο,και το φιλτρο μια φορα το μηνα παντα με νερο ενυδρειου ξεπλενεις τα σφουγγαρια ισα ισα να φυγουν τα πολλα :thumbsu:

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και πάλι!!!

όλα καλά στο ενυδρείο μέχρι στιγμής,τα ψαράκια είναι υγιέστατα κ μεγαλώνουν μια χαρά.

Έχω ένα θεματακι όμως με τις έγκυες θηλυκές λ.Οι δυο μεγάλες είναι έγκυες κ οι αλλες δυο είναι μικρές ακομα κ τα αρσενικά δεν δειχνουν να ενδιαφέρονται κ κυνηγάνε μόνο τις εγκυουλες μου.

Έτσι κ εγώ τις εβαλα μόλις τώρα στη γεννηστρα μαζί γιατι κ οι δυο μοιάζουν με παραφουσκωμενα μπαλονάκια κ κάθονται στο βυθό αρκετά συχνά.Λεω να τις αφησω μια δυο μέρες να ηρεμήσουν κ μήπως γεννήσουν κ μετά να τις ξανααφησω.Τι λέτε κ εσείς;

τα παρατηρώ καθημερινά τα ψαράκια μου κ είδα ότι τις στρεσαραν τα αρσενικά κ σκέφτηκα μήπως δεν γεννήσουν απο το στρες η πάθουν τίποτα...ΓΝΩΜΕΣ; 😊

Link to comment
Share on other sites

Ασε την φυση να κανει τη δουλεια της! Στρεσαρεις πιο πολυ τα ψαρια με το να τα κυνηγας και να τα μετακινεις!

Μπορεις να ελαφρυνεις την κατασταση προσθετωντας κι αλλα θηλυκα! Απ οτι ειδα εχεις 2 προς τεσσερα;

Παντως αν ηταν να μετακινησω καποιο, εγω θα μετακινουσα τα αρσενικα και οχι τα ετοιμογεννα θηλυκα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασε την φυση να κανει τη δουλεια της! Στρεσαρεις πιο πολυ τα ψαρια με το να τα κυνηγας και να τα μετακινεις!

Μπορεις να ελαφρυνεις την κατασταση προσθετωντας κι αλλα θηλυκα! Απ οτι ειδα εχεις 2 προς τεσσερα;

Παντως αν ηταν να μετακινησω καποιο, εγω θα μετακινουσα τα αρσενικα και οχι τα ετοιμογεννα θηλυκα!

Τα εβγαλα τα θηλυκά μετά απο κανα δυωρο γιατι τα είδα ότι στρεσαρονται.Τα εβαλα μήπως γενησουν.Δυο προς τέσσερα έχω για τώρα.Δεν μπορώ αυτη τη στιγμή να πάρω αλλα.Οσο για τη φύση που λες δεν ζουνε στη φύση αλλα σε αιχμαλωσία κ εφόσον δεν είναι στο φυσικό περιβάλλον πρέπει κ εγώ να κάνω κάτι όσο μπορώ κ έχω τη δυνατότητα.Προς το παρόν τα αφηνω όλα μαζί κ βλεποντας κ κάνοντας... 😊

Link to comment
Share on other sites

Ο Θοδωρης λεει να αφησεις τη φυση να κανει την δουλεια της εννοοντας οτι και στη φυση ετσι γινετε,δεν υπαρχουν γεννηστρες και τετοια.Αν εχεις κερατοφυλλο η αλλα παρομοια φυτα τα μωρα που θα γεννηθουν θα μπορεσουν να κρυφτουν και να σωθουν.Τωρα κανονικα πρεπει να βαλεις αλλα 2 θηλυκα γιατι και να γεννησουν παλι θα τα κινηγουν τα αρσενικα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο Θοδωρης λεει να αφησεις τη φυση να κανει την δουλεια της εννοοντας οτι και στη φυση ετσι γινετε,δεν υπαρχουν γεννηστρες και τετοια.Αν εχεις κερατοφυλλο η αλλα παρομοια φυτα τα μωρα που θα γεννηθουν θα μπορεσουν να κρυφτουν και να σωθουν.Τωρα κανονικα πρεπει να βαλεις αλλα 2 θηλυκα γιατι και να γεννησουν παλι θα τα κινηγουν τα αρσενικα σου.

Αυτο ακριβως εννοώ τα φυτά δεν έχουν μεγαλώσει ακομα κ δεν έχουν πολλές κρυψώνες για τα μωρα.Για να σώσω όσα περισσότερα μπορώ θα τα βαζω σε γεννηστρα τα μικρά μέχρι να αναπτυχθεί κ το περιβάλλον.Νομιζω ότι είναι το καλύτερο πυ μπορώ να κάνω για να μην φαγωθούν όλα τα μωρα.Δεν σκόπευα να περιορίσω τις θηλυκές για πολύ ίσα ίσα για να σταματήσουν να τρέχουν. 😉

Όσο για άλλες θηλυκές ακομα όπως είπα δεν μπορώ να πάρω αλλα θα το φροντίσω με τη πρώτη ευκαιρία κ αυτη τη φορά θα πάρω ενήλικες όπως οι πρώτες μου.Γιατι οι αλλες δυο επειδή δεν είχαν στο περ σοπ Ενήλικες πήρα ποιο μικρές.Τωρα ξεκίνησαν να δειχνουν λίγο ενδιαφέρον τα αρσενικά αλλα όχι ακομα για ζευγάρωμα.Θα δειξει τι θα γινει.Μεχρι τουλάχιστον να αναπτυχθεί αρκετα το περιβάλλον.Πραγμα που ελπίζω να γινει γρηγορα!!! 😃

Α ξέχασα να ρωτήσω δεν βρηκα πουθενά για την περίοδο της εγκυμοσύνης πληροφορίες.Ξερετε πόσο διαρκεί κ ποτέ είναι έτοιμη μια θηλυκιά να γεννήσει;

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντησεις σας κ τη βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Παρε λιγο κερατοφυλλο και αστο ελευθερο στην επιφανεια να επιπλεει,καλυτερη κρυψωνα για τα μικρα δεν υπαρχει,

Τωρα το ποσο κανουν να γεννησουν δεν ξερω να σου πω μιας και ποτε δεν ειχα ζωοτοκα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αγχώνεσαι για το αν και πότε και πόσα κτλ.

Μόλις πάρουν μπρος όμως δεν θα τα προλαβαίνεις . . . :)

Ρίξε και μια ματιά στο προφίλ τους Poecilia reticulata και μια γενικότερη εικόνα για τα ζωότοκα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αγχώνεσαι για το αν και πότε και πόσα κτλ.

Μόλις πάρουν μπρος όμως δεν θα τα προλαβαίνεις . . . :)

Ρίξε και μια ματιά στο προφίλ τους Poecilia reticulata και μια γενικότερη εικόνα για τα ζωότοκα

ΠΗΡΑΝ ΜΠΡΟΣ...

πρόλαβα κ εσωσα τέσσερα μικρά αλλα το πρώτο που είδα το έφαγε μπροστά μου. ?

Όσο για το πόσο κάνουν να γεννήσουν ο αντρας μου με ρώτησε κ έψαξα αλλα δεν βρηκα πληροφορίες.Τα προφίλ τα είδα.Παντως κάτι γίνεται με τη γεννηστρα μέχρι να μεγαλώσουν τα φυτακια. ?

Link to comment
Share on other sites

Παρε λιγο κερατοφυλλο και αστο ελευθερο στην επιφανεια να επιπλεει,καλυτερη κρυψωνα για τα μικρα δεν υπαρχει,

Τωρα το ποσο κανουν να γεννησουν δεν ξερω να σου πω μιας και ποτε δεν ειχα ζωοτοκα.

κερατοφυλλο νομίζω μου έδωσαν απο το περ σοπ.Σαν φύκι φαίνεται αυτο είναι;μου είπαν ότι είναι κερατοφυλλο αλλα δεν ξέρω.Θα βαλω φωτο να μου πείτε.

Link to comment
Share on other sites

Σαν φυκι ειναι η βαλισνερια.Κερατοφυλλο ειναι αυτο.http://www.aquazone.gr/forums/topic/83245-ceratophyllum-demersum/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...