Jump to content

Καινούριο Ενυδρείο Βοήθεια???


doraki

Recommended Posts

Είναι η πράσινη σποτ άλγη σκριβως στα τζαμια.Απο ότι λέει δεν είναι επιβλαβή για το ενυδρείο σωστά;

Σωστά, απλά δεν πρέπει να την αφήσεις στην τύχη της!!! Διάβασε το άρθρο που σου έδειξε ο rastafarian για να δεις πως θα φύγει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρηκα πάλι!!!

Μόλις γυρίσαμε σπίτι μετά απο 5 μέρες κ βρηκα καμια δεκαρια μωρα μέσα στο ενυδρείο εκτός γενηστρας.Μαζεψα 3-4 αφησα κ 3 μεγαλούτσικα που είχα στη γενηστρα αλλα τα υπόλοιπα δεν τα καταφερα να τα πιάσω.

Ερώτηση τώρα.

Τόσες μέρες τα φώτα ήταν κλειστά κ τάισμα γινόταν μια φορά την ημέρα.τωρα άναψα τα φώτα κ τάισα κανονικά.Πιστευω ότι επιβίωσαν τα μικρά λόγω έλλειψης φωτός.Μολις τα άναψα φαγώθηκαν 2 μικρά κ έτσι έψαξα κ είδα κ τα αλλα.

Τώρα να τα αφησω τα αλλα μικρά όπως είναι (όχι αυτα που έχω στη γενηστρα τα ελεύθερα λέω) κ ο θεός βοηθός η να τα μαζέψω μέχρι να έχω πυκνοφυτεμένο περιβάλλον; :)

πάντως αν συνεχισουν να γεννάνε έτσι θα γεμίσει το ενυδρείο σε χρόνο μηδέν!!! :P

Έγινε επεξεργασία - doraki
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή όπως το βλέπεις και μόνη σου "θα γεμίσει το ενυδρείο σε χρόνο μηδέν" άφησε την φύση να κάνει την δουλειά της.

Αυτό που συζητάμε από την αρχή δηλαδή και σταμάτα να αγχώνεσαι!!

Τα φώτα γιατί ήταν κλειστά τις ημέρες που έλειπες ??Δεν χρησιμοποιείς χρονοδιακόπτη??

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή όπως το βλέπεις και μόνη σου "θα γεμίσει το ενυδρείο σε χρόνο μηδέν" άφησε την φύση να κάνει την δουλειά της.

Αυτό που συζητάμε από την αρχή δηλαδή και σταμάτα να αγχώνεσαι!!

Τα φώτα γιατί ήταν κλειστά τις ημέρες που έλειπες ??Δεν χρησιμοποιείς χρονοδιακόπτη??

Δυστυχως δεν έχω πάρει ακομα αλλα τα παιδιά μ είπαν ότι το φως δεν ήταν πρόβλημα για τις μέρες που έλλειψα αλλα το τάισμα έπρεπε να γίνεται κ δεν είχα βρει ταΐστρα.Τάιζε η πεθερά μου μια φορά την ημέρα.αλλα μια χαρά είναι όλα.Αυτο θα κάνω.Όσα μάζεψα μάζεψα.Τωρα θα τα αφησω να μεγαλώσουν στην γενηστρα γιατι αν τα βγαλω τα φάγανε κ τα αλλα θα τα αφηνω μέσα κ όσα ζήσουν... :|

Link to comment
Share on other sites

Δώρα καλημέρα, πως πάνε τα ψαράκια? κανένα νέο ?

Link to comment
Share on other sites

Δώρα καλημέρα, πως πάνε τα ψαράκια? κανένα νέο ?

γεια σου Παναγιώτη.:)

Καλά πιστεύω.Εκαναν κ αλλα μικρά κάποια τα έφαγαν κάποια έμειναν.Αφησα κ τα αλλα απο τη γενηστρα κ όσα μείνουν.Καποια κλαδάκια απο το μεγάλο που μου έστειλες τα αφησα στην επιφάνεια κ μαζεύτηκαν διπλα στη γενηστρα στη γωνία κ κρύβονται εκεί τα μικρά.Δεν μετράω πλέον μωρα μόνο ενήλικα. ;)Όσα τα καταφέρουν δηλαδη.

Για την άλγη Εβαλα σήμερα ταμπλέτα της sera λίπασμα.Την έκοψα σε κομμάτια κ εβαλα απο ένα μέσα στο χαλίκι κοντά στις ρίζες κάθε φυτού.Σε δυο εβδομάδες θα ξαναβάλω.Μολις μπορέσει κ άντρας μου θα κάνω κ αλλαγη νερού.

Θα βαλω κ φωτο με τα μικρά να τα δείτε που χώθηκαν. :D

Έχετε καμία πατέντα να με βοηθήσετε με την αλλαγή νερού;Την κάνω με λάστιχο κ λεκάνη αλλα θέλει δυο άτομα.

Κάτι που θα μπορούσα να κάνω μόνη μου;Είναι πολλά τα λίτρα για να τα βγάζω με κανάτα ... Κ βαρος δεν μπορώ να σηκώσω πολύ. :/ Καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Λιπασμα δεν χρειαζεαι αν εχεις ευκολα φυτα! Μην μπλεκεις εκτος κι αν θελεις να κανεις κατι πιο προχωρημενο σε φυτεμενο!

Αν εχεις κοντα στο ενυδρειο αποχετευση, βαλε το λαστιχο να στελνει κατευθειαν εκει το νερο και αφου δεν εχεις προβλημα με ph απευθειας απ τη βρυση στο ενυδρειο απλα το νερο να σταζει σιγα σιγα ωστε να μην εχεις αυξομειωσεις στη θερμοκρασια του νερου!

Καλο ειναι να κανεις καθε εβδομαδα αλλαγες και να μην το αμελεις γιατι μελλοντικα ισως εχεις προβλημα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+1000

Panos mobile

Link to comment
Share on other sites

Λιπασμα δεν χρειαζεαι αν εχεις ευκολα φυτα! Μην μπλεκεις εκτος κι αν θελεις να κανεις κατι πιο προχωρημενο σε φυτεμενο!

Αν εχεις κοντα στο ενυδρειο αποχετευση, βαλε το λαστιχο να στελνει κατευθειαν εκει το νερο και αφου δεν εχεις προβλημα με ph απευθειας απ τη βρυση στο ενυδρειο απλα το νερο να σταζει σιγα σιγα ωστε να μην εχεις αυξομειωσεις στη θερμοκρασια του νερου!

Καλο ειναι να κανεις καθε εβδομαδα αλλαγες και να μην το αμελεις γιατι μελλοντικα ισως εχεις προβλημα!

Λίπασμα εβαλα για να βοηθησω στην καταπολέμηση της πράσινης αλγης.Ο ένας τρόπος ήταν αυτός που έλεγε στο άρθρο κ ο αλλος η προσθήκη διοξειδίου που δεν ήταν εύκολο.Δεν έχω αποχέτευση κοντά.

Καμια αλλη πρόταση για την αλλαγή;

Ο λόγος που δεν μπορώ να κάνω αλλαγη κάθε βδομάδα είναι 1-δεν με αφηνει το μωρο κ 2 ειμαι συνέχεια μόνη μου.

για αυτο ζητάω πατέντες! :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σε βόλευε να πάρεις μία μικρή αντλιούλα στην οποια να συνδέεις το λάστιχο και να βγάζεις το νερό από το ενυδρείο το οποίο και θα φεύγει κατευθείαν στην αποχέτευση στο μπάνιο ισως ή σε ένα άλλο δοχείο. Με την ίδια αντλία θα μπορείς να βάζεις και το νερό από το δοχείο προετοιμασίας μέσα στο ενυδρείο (εφ' όσον το νερό που έχεις ετοιμάσει έχει την ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που το ειδες οτι με λιπασμα καταπολεμας την αλγη; Μαλλον χειροτερα τα κανεις τα πραγματα!

Παρε ενα μακρυ λαστιχο και τρβα το μεχρι το μπαλκονι σου στην αποχετευση ή στον νεροχυτη! Το νερο απ το ενυδρειο το τραβας με μια αντλια στην οποια συνδεεις το λαστιχο οπως λεει και η Μαιρη ή με την μεθοδο των συγκοινονουντων. Oπως κανεις σκουπα δηλαδη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που το ειδες οτι με λιπασμα καταπολεμας την αλγη; Μαλλον χειροτερα τα κανεις τα πραγματα!

Παρε ενα μακρυ λαστιχο και τρβα το μεχρι το μπαλκονι σου στην αποχετευση ή στον νεροχυτη! Το νερο απ το ενυδρειο το τραβας με μια αντλια στην οποια συνδεεις το λαστιχο οπως λεει και η Μαιρη ή με την μεθοδο των συγκοινονουντων. Oπως κανεις σκουπα δηλαδη!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-seaaao-aeoeiy-iaaniy/?p=733496

Σε αυτο το αρθρο που μου έστειλε ο rastafarian το λέει στην πράσινη σποτ άλγη. :)

Καλή η ιδέα με την αντλία κ το λαστιχο.

Μπορωνα το κάνω κ με το μοτερ του φίλτρου που πετάει νερό για να βγαλω το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα πείραζα το φίλτρο. Μπορεί να ζοριστεί και να χαλάσει... Δες στο ίντερνετ θα βρείς μία απλή αντλιούλα να κάνεις τη δουλειά. Μάλιστα θα την χρησιμοποιήσεις και σαν κυκλοφορητή στο δοχείο προετοιμασίας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο για τις άλγες, αναφέρεται η χρήση του φαρμάκου erythromycin.

Το συγκεκριμένο σκεύασμα έχει καταργηθεί (σχεδόν) και είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί στα φαρμακεία, παρόλα αυτά με αρκετό ψάξιμο κάπου θα το βρείτε αφού οι κατασκευάστρια εταιρία συνεχίζει να το παράγει.

17 φαρμακεία έψαξα στην Θεσσαλονίκη και όλοι μου έλεγαν ότι έπαψε να κυκλοφορεί, αλλά το βρήκα στο 18ο !!! με 3 ευρώ.

Αν το βρείτε δεν είναι κακό να υπάρχει στο ντουλάπι του φαρμακείου σας (του ενυδρείου εννοώ). Και αν δεν το χρειαστείτε εσείς ίσως το χρειαστεί κάποιος άλλος, ας τον βοηθήσουμε όποτε το χρειαστεί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα πείραζα το φίλτρο. Μπορεί να ζοριστεί και να χαλάσει... Δες στο ίντερνετ θα βρείς μία απλή αντλιούλα να κάνεις τη δουλειά. Μάλιστα θα την χρησιμοποιήσεις και σαν κυκλοφορητή στο δοχείο προετοιμασίας.

ευχαριστώ για την βοήθεια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Doraki καλησπέρα, Χρόνια πολλά, πως πάει το ενυδρείο ? όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...