Jump to content

Reef 250L


TAXI182

Recommended Posts

παιδια καλημερα. χθεσ το βραδυ εριξα αραγωνιτη και θολωσε το νερο σημερα ειναι σχεδον τα ιδια εντο μεταξυ εχω απομονωσει το σαμπ απο το ενυδρειο και τουσ κυκλοφορυτεσ μηπως ειναι λαθοσ αυτο που τα εκλεισα ολα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αδερφε επλυνες αρκετα τον αραγωνιτη πριν το ριξεις??βαλτα ολα να δουλευουν κανονικα ειναι φυσιολογικο και αν εχεις κανα φιλτρο με ενυδρειακο βαμβακι να μαζεψει και αυτο οτι μπορει...το ενυδρειο λειτουργουσε η τωρα το στηνεις???

Link to comment
Share on other sites

Θα κατσει η σκονη, δεν ειναι κατι που πρεπει να φοβασε...

Βαλε ολο το συστημα να λειτουργη κανονικα, εαν εχει καποιο φιλτρο που θα βαζεις μελοντικα ανθρακα/αντιφωςβαλε εκει για αρχη λιγο ενυδρειακο βαμβακι, αλλιως στις επιστροφες για το σαμπα μια καλτσα....

Πες μας λιγα πραγματα παραπανω για το ενυδρειο σου και τον εξοπλισμο σου....

Link to comment
Share on other sites

αδερφε αν τωρα το στηνεις ειναι φυσιολογικο μην αγχωνεσαι θα κατσει η θολουρα αλλα θελει το χρονο του αν δεν εχεις φιλτρο κανε οτι σου γραφει ο φιλος ακριδας και εισαι οκ.. :thumbsu: καλη αρχη και καλογεμιστο..

Link to comment
Share on other sites

οποτε βαζω κυκλοφορυτες να δουλεψουν και αντλια πιστευω δεν θα εχει προβλημα η αντλια (σκιμμερ δεν εχω βαλει)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα έχει απολύτως κανένα πρόβλημα φίλε μου!Καλωσήρθες κιόλας στην παρέα μας!

Πρόσεξε απλώς οι κυκλοφορητές να μην βλέπουν και πολύ κάτω για αρχή!Να κάτσει η θολούρα και μετά την φτιάχνεις την κυκλοφορία σωστά!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εκατσε η θολουρα τι κανω τωρα εχω ζωντανω βραχο και μου ειπαν να ριξω για να στρωσει καλητερα special blend απλα δεν ξερω αεν πρεπει πριν το βραχο η μετα. α και κατι ακομα το σαμπ το υπολογιζω στην δοσολογια του

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις μετα τον βραχο ή μετα;;

Ακολουθησε τις οδηγοες του σκευασματος, κατα γραμμα ομως!

Νομιζω οτι υπολογιζεις και το σαμπ....

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο εχει μονο αργωνιτη να βαλω το σκευασμα και αυριο τον βραχο η τον βραχο και μετα το σκευασμα δεν ξερω, μετα θα μπορω να βαλω τα χερια μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα θα φτιαξεις το τοπιο σου με τον βραχο, να μην ψοφησει κι ολας εκτος νερου και μετα βρακτυριδια και στρωσιμο....

Δυσκολο να μην βαλεις χερι ειδηκα τις πρωτες μερες....

Οσο αφηνεις τον βραχο εκτος νερου η βιολογια του ψοφαει και ειναι κριμα γιατι τον πληρωσες γοα ζωντανο....

Εστω βαλτον τωρα εαν εχει ερθει η αλατοτιτα εκει που πρεπει και το ξαναβγαζεις για τις τελευταιες πινελιες και κοληματα.....

Μπορεις να τον κολησεις και μεσα στο νερο με εποξικη δυο συστατικων για ρηφ, για τσιμεντα κτλπ ειμαι αλλη η διαδηκασια....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε TAXI182 :thumbsu:

Χαιρομαστε που σε εχουμε κοντα μας.

Ειναι πολυ ομορφο-ενθαρρυντικο το γεγονος οτι συνεχως(παρα τις εποχες που ζουμε) μπαινουν συνεχως νεα παιδια στο χομπυ και φτιαχνονται νεα ενυδρεια

Προσωπικα το clarifier δεν θα το εριχνα.

Για τα υπολοιπα στα ειπαν τα παιδια!

Οποτε εχεις χρονο και διαθεση κανε και την παρουσιαση!

Και παλι,καλως ηρθες :jig:

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας χθες το βραδυ εβαλα το srecial blend πολυ μποχα παντος :wacko:. τωρα τι κανω απο εδω και περα κανω μια ανακεφαλαιωση εχω βαλει μεσα αραγωνιτη, βραχο η αλατατοτητα ειναι 1025 και τον σκευασμα που εβαλα χθες το βραδυ τωρα τι κανω απο εδω κααι περα

Link to comment
Share on other sites

Λιγη τροφουλα καθε 2-3 μερες και υπομονη, στην βδομαδα ξεκινα μετρησεις και ποσταρετες να δουμε και σου λεμε....

Πρεπει να ολοκληρωθει ο κυκλος τυ αζωτου πριν βαλεις τα προτα σου ζωντανα....

Καλη αρχη λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια στους 26, ανθρακα βαλε απο τωρα αντιφως αστο οταν ξεκινησεις μετρησεις....

Πρωτα ανθρακα προληπτικα και αντιφως πιο μετα γιατι λογικα δεν θα εχεις κατι μα απομακρυνει....

Εαν ο αντιφως σου ειναι με βαση τον σιδηρο βαλε απο τωρα γιατι θελει 2-4 μερες να ξεκινησει να δουλευει...

Κωστα με προλαβες ρε :Ρ

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...