Jump to content

Νέος , Καλώς Σας Βρήκα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

φυσικά φαίνεται ότι είμαι νέος στο χόμπι άλλα νομίζω ότι θα παλιώσω γιατί μου αρέσει αφάνταστα.

Θέλω να σας εξιστορίσω την αρχή που έχω κάνει να μου πείτε λάθη που σίγουρα έχω κάνει άλλα και ιδέες και συμβουλές θα είναι χρήσιμες. Αγόρασα ένα έτοιμο ενυδρείο 60 λίτρων με θερμοστάτη , φίλτρο τεσσάρων ορφόφων , λάμπα κτλ. Άκουσα τις οδηγίες του πωλητή άλλα όχι κατα γράμμα του πωλητή. Έκανα και του κεφαλιού μου δηλαδή για να είμαι δίκαιος. Λοιπόν. Την πρώτη μέρα έστρωσα χαλίκι μαζί με ένα διακοσμητικό και το γέμισα νερό. ύστερα έριξα το πρώτο υγρό πουμου είχε πει και μετά απο μία ωρα το άλλο. Έβαλα απο την πρώτη μέρα ένα χρυσόψαρο έτσι να το χαζεύω και μετά απο δύο μέρεσ πρόσθεσα ένα χρυσόψαρο και έναν γλέιφτη. Μετά απο 3 μέρες ε΄βγαλα τα χρυσόψαρα , τα έβαλα σε γυάλα και, έβαλα μέσα 4 γκάπι ( 3+1) . Μετά απο μία εβδομάδα ( εχτές δηλα΄δη ) εβαλα 3 φυτά απο ΙΚΕΑ!!!! και σήμερα πρόσθεσα ξα΄να ένα καπάκι απο το υγρό που είναι σα γάλα για την αμμωνία. Παρατηρώ πλεόν ότι φουσκώσανε κοιλίες!!!!

Ελπίζω να μη τα έχω κάνει μαντάρα...

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις έχεις κανει καθόλου ; Δυστυχώς τα χρυσόψαρα δεν ζουν σε γυάλα και ο πλεκοστομος ειναι ακατάλληλος για 60 λίτρα μικτά . :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε. Κ εγώ αρχάριος είμαι, οπότε θα περιμένεις και άλλες γνώμες.

Έχεις κάνει κάποιο τεστ στο νερό του ενυδρείου σου?

Για ph, αμμωνία κτλ? Διάβασες καθόλου εδώ για τον κύκλο αζώτου?

http://www.aquazone.gr/forums/topic/598-ociaioeeu-athiaoa-aea-oi-oothoeii-aaiuo-aaioaenaassio/

Δεν ξέρω να σου ''μεταφράσω'' το σύμπτωμα που λες, αλλά έχω την υποψία ότι δεν έχει στρώσει ακόμα το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να έχουν κάτι αλλα μάλλον παει για γέννα και αμφιβάλλω αν ειναι έτοιμο το περιβάλλον για κάτι τέτοιο.εττησεις δεν εχω κάνει

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που θα χρειαστείς είναι να πάρεις τεστάκια (υγρά καλύτερα, τα στικ δεν είναι αξιόπιστα) για να μετρήσεις αμμωνία (ΝΗ4), νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3). Οι μετρήσεις θα σου δείξουν πότε είναι στρωμένο το ενυδρείο σου ώστε να είναι ασφαλή τα ψάρια.

Το φίλτρο σου τί υλικά έχει; Αν έχει άνθρακα δεν τον χρειάζεσαι πλέον και στην θέση του βάζεις βιολογικό υλικό. Επειδή λογικά είναι ακόμα άστρωτο το ενυδρείο, για να μην περιμένεις πολύ καιρό και κινδυνεύουν τα ψάρια σου, μπορείς να πάρεις μπόλι (βιολογικό υλικό από στρωμένο ενυδρείο) από κάποιον συνχομπίστα, είναι ο πιο γρήγορος τρόπος στρωσίματος.

Ο πλέκο όπως σου είπαν δεν κάνει για το ενυδρείο σου, μάλλον γιατί γίνεται μεγάλος σε μέγεθος και από ότι έχω διαβάσει θέλει μαλακό νερό, ενώ τα γκάπι σκληρό. Οπότε ή θα πρέπει να τον δώσεις πίσω ή να τον βάλεις στις σωστές συνθήκες.

Το ίδιο ισχύει και για τα χρυσόψαρα, δεν κάνει να ζούνε σε γυάλα, όπως και κανένα άλλο ζωντανό. Οπότε και αυτά είτε τα δίνεις πίσω, είτε τα βάζεις σε ενυδρείο (όχι μαζί με τον πλέκο, αυτά είναι κρύου νερού, ο πλέκο είναι τροπικού).

Δεν πειράζει αν έκανες λάθη, όλοι έχουμε κάνει, κι εγώ με 2 χρυσόψαρα σε γυάλα ξεκίνησα. Εφόσον λες ότι σου αρέσει πολύ θα διαβάσεις, θα μάθεις και θα το απολαύσεις, είναι πραγματικά πολύ όμορφο χόμπυ! Καλή αρχή λοιπόν σου εύχομαι και για ό,τι χρειαστείς μπορείς να ρωτήσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται καλά αλλά δεν νομίζω , βάλε μια καλύτερη αν μπορείς.

Επίσης βλέπω ότι έχεις μέσα και SAE ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται καλά αλλά δεν νομίζω , βάλε μια καλύτερη αν μπορείς.

Επίσης βλέπω ότι έχεις μέσα και SAE ;

Τωρα; Τι ειναι το sae?

post-58476-0-44103200-1391710817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Crossocheilus oblongus εδώ για τον SAE.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά για το ψαράκι. Από συμπεριφορά πως είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Γλειφτης ειναι ...

Ποιος ;

Όταν λες πιο βαρύ εννοείς πιο νωχελικό ;

Link to comment
Share on other sites

Κινείται ελάχιστα λιγότερο απο τα αλλά και ειναι λίγο πιο επιθετικό οταν υπάρχει τροφή στο νερό

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησε το και πες μας αν αρχίσει να κάθεται μονο του μακρυά απο τα αλλά. Όσο για τον sae, ειναι δυστυχώς ακατάλληλος για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι sae γλειφτης ειναι

Φιλε μου δεν υπαρχει ψαρι γλειφτης,αυτο ειναι ονομα που το εχουν βγαλει λανθασμενα τα πετσοπ για ολα τα αλγοφαγα ψαρια.

Το ψαρι σου λεγετε sae οπως σου ειπε και ο Δημητρης πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Καλα δε το ξερά χαχα .

Δε κάνει ε ;

Γιατι ;

Μα γι αυτο στο ειπα,για να μαθεις τι ειναι το ψαρι σου. :)

Γινετε πολυ μεγαλο και θελει και αλλες συνθικες νερου απο τα αλλα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι αυτο θελει μαλακο νερο και τα αλλα σκληρο,δεν ταιριαζουν οι συνθικες του για να τα εχεις μαζι.

Αν το κρατησεις,το ψαρι αυτο ειναι υπερκινητικο με αποτελεσμα να στρεσσαρει και τα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου.

Αν θες να τον πιασεις μετα,θα πρεπει να ξηλωσεις το μισο ενυδρειο γιατι δεν πιανεται με τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι δεν καθαρίζει το νερό φιλέ μου. Αυτήν την δουλειά την κανει το βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου και τα σφουγγάρια που έχει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτά ειναι κανόνες φαντάζομαι . Λογικά με κάποια εμπειρία μπορούμε σιγά σιγά να τολμά με και αντισυμβατικα πράγματα ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...