Jump to content

250 Λιτρα Reef Με Sump Στη Πλατη..


isildur_13

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 85*50*60 υψος...255 λιτρα..το οποιο σκεφτομαι να χρησιμοποιησω για να προσομοιωσω το red sea max...!

Ξερω οτι η πιο ορθολογικη λυση ειναι ενα sump στη βαση με υπερχειληση κτλ....Ετσι ομως αυξανεται κατα πολυ το κοστος κατασκευης,συντηρησης κ εξοπλισμου...καθως αυξανονται τα λιτρα κ οι απαιτησεις...

Σκεφτομαι λοιπον δημιουργια sump στη πλατη οπως τα all in one reef....με δυνατη αντλια-κυκλοφορια κ σκιμμερ....

Πως τη βρισκεται αυτη την ιδεα?? Κ τι προβληματα πιστευετε θα αντιμετωπισω???

Link to comment
Share on other sites

Στην πλάτη δεν θα το πρότεινα!Έχεις 50 βάθος και θα σου κόψει πολύ!Αν θες κάνε το sump στο πλάι!''Φάε'' δηλαδή από το 85!Κι εγώ μαζί σου για την ιδέα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασανιζομαι καιρο με το project...ειδα πολλα all in της αγορας...με εξιταραν...αλλα το γεγονος οτι ηθελαν αναβαθμιση σε αντλια κυκλοφορια κ σκιμμερ με οδηγησε σε τελικη αποφαση να τροποποιησω τη δικη μου γυαλα...στο πλαι λοιπον....πολυ ωραια ιδεα..! Μηπως ειναι μειωμενη η φιλτρανση? Μηπως δεν υπαρχει σωστη κυκλοφορια?

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο προβλημα με το πλαι δυστυχως ειναι στο αισθητικο κομματι...! Το ενυδρειο θα φαινεται κ απο τις 3 μεριες οποτε η πλατη ειναι καλως η κακως μονοδρομος....

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να το προχωρησεις φιλε isildur :thumbsu:

Θα συμφωνησω με τον κωστα.

Αν χωραει ο εξολπισμος σου στο πλαι κανε το εσωτερικο sump εκει.

Αν εχεις χωρο μπορεις να βαλεις το ενυδρειο σαν χωρισμα δεν θα φαινονται και πολλα.

Και στον τοιχο κανονικα να το βαλεις(μηκος) αν το ντυσεις με κατι δεν θα φαινεται ασχημο παρ'ολο που θα ειναι στο πλαι.

Αν τελικα το κανεις πλατη ομως μην δεσμευσεις ολο το χωρο στο μηκος.

Δες ποσο χωρο χρειαζεται ο εξοπλισμος σου και κανε κατι σαν πυργο υπερχειλησης σε μια γωνια η' στη μεση(καλυτερα) και βαλτα ολα εκει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Θα γινει....

Χρειαζεται ομως πολυ μελετη...κ αρκετες γνωμες...ειδικα απο ανθρωπους που εχουν "παιξει" με εσωτερικα sump...!

Για παραδειγμα πρεπει να ξερω το σκιμμερ...η τα σκιμμερ...για ριξτε καμια προταση..255 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

"Θα γινει...."......Σωστος :thumbsu:

Δουλεψα αρκετο το ενυδρειο μου με αυτο τον τροπο και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Αρκει να υπολογισεις καλα τι εξοπλισμο θες να τοποθετησεις εκει και το χωρο που θα πιασει.

Οι επιλογες σου σε αυτα τα λιτρα σε εσωτερικα skimmer ειναι της tunze το 9002 και 9004 και εξωτερικο κρεμαστο,της deltec το mce300.

Υπαρχουν και αλλα,απλα αυτη τη στιγμη σου λεω ποια ειναι τα πιο δημοφιλη σε αυτα τα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο κ με ενδιαφερει πολυ ποιο σκιμμερ, για να δω το χωρο μου..! Το tunze 9004 ειναι οριακα στα λιτρα μου...ισως δυο 9002 απογειωναν το συστημα...κοιταω κ για δυο fluval ps1..

Απο φωτισμο παλι εχω βρει το aquaticlife edge...που ειναι πανεμορφο κ με καλη τιμη...αλλα δε ξερω αν ειναι επαρκες...

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως και με ένα 9004 θα είσαι κομπλέ....εγώ το τρέχω σε 220 λιλτρα καθαρά και δεν μασάει μια!

Τώρα για το φωτιστικό δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και πρώτη φορά το βλέπω!

Ωστόσο θα σου πρότεινα να πας σε κάτι diy αν θες leds!

Θα το φτιάξεις όπως ακριβώς εσύ θες,κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του ενυδρείου σου!

Θα μπορούσες να παίξεις και με συνδυασμό led & T5 για ακόμα πιο όμορφο αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Το αρχιζω ετσι με το 9004 και βλεπω...εξ'αλλου δεν εχω εμπειρια ακομα για σκληρα....οταν κ αμα στη συνεχεια το συστημα μου παει καλα το βλεπουμε...

Οσο για το φωτιστικο...μιλαμε για ενα αμερικανικο προιον που σε ολα τα reviews..ανταγωνιζεται ακομα κ το razor...! Και μονο με 120 ευρω...που λεει ο λογος βαζεις και δευτερο...:P

Link to comment
Share on other sites

Το project προχωραει...αποφασισαμε sumpακι στο πλαι του ενυδρειου...με ενα μικρο refugium..τη χημικη φιλτρανση...κ φυσικα το σκιμμερ κ την αντλια επιστροφης...

Για το αισθητικο κομματι τα τζαμακια για το sump θαναι μαυρα..

Link to comment
Share on other sites

Οταν σε βοηθανε κ αναλαμβανουν τις σκεψεις σου...ανθρωποι σαν τον Νιδαλ μονο ευχαριστα μπορει ναναι τα νεα...:)

Link to comment
Share on other sites

Α πεστο ετσι! :jig:

Εισαι σε πολυ καλα χερια τοτε φιλε μου!

Δεν σου λεω να του δωσεις φιλια...θα τα πουμε στην πιτα απο κοντα :thumbsu:

Εσυ θα ερθεις φιλε isildur?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα...το project συνεχιζεται...το σαμπακι κολληθηκε κ θα εχω συντομα κ φωτο...

Μου εχει ερθει μια προσφορα για το aqualum celio 90w...τι γνωμη εχετε γι'αυτο το φωτιστικο??

Link to comment
Share on other sites

Απλα μιλαμε για ενα φωτιστικο των 500 που το βρισκω σε πολυ καλη τιμη...θα το δουμε..

Προς το παρον χαιρομαι γτ εχω το ενυδρειο σπιτι μου κ πρεπει να ξεμονταρω μια κοντρα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μεταμεσονυχτιος αλλα εδω στην τρελα μου...το εσωτερικο σαμπακι κολληθηκε..κ ειμαι πολυ ικανοποιημενος...γι αυτο κ ανεβαζω φωτο να δειτε κ πως το σκεφτομαι..

Στο πρωτο σταδιο δυο τρυπες υπεχειλησης..

Δευτερο η χημικη φιλτρανση (μπορει να παιξει κ εξ.φιλτρο)

Τριτο το tunze 9006 μαζι με οσο βραχο χωρεσει σα μικρο refugium

Κ τεταρτο μια αντλια tunze 1000...

post-14768-0-91274300-1393722849_thumb.jpgpost-14768-0-08202000-1393722884_thumb.jpgpost-14768-0-15843200-1393722918_thumb.jpgpost-14768-0-72027100-1393722957_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μεταμεσονυχτιος αλλα εδω στην τρελα μου...το εσωτερικο σαμπακι κολληθηκε..κ ειμαι πολυ ικανοποιημενος...γι αυτο κ ανεβαζω φωτο να δειτε κ πως το σκεφτομαι..

Στο πρωτο σταδιο δυο τρυπες υπεχειλησης..

Δευτερο η χημικη φιλτρανση (μπορει να παιξει κ εξ.φιλτρο)

Τριτο το tunze 9006 μαζι με οσο βραχο χωρεσει σα μικρο refugium

Κ τεταρτο μια αντλια tunze 1000...

attachicon.gifIMAG0208.jpgattachicon.gifIMAG0207.jpgattachicon.gifIMAG0209.jpgattachicon.gifIMAG0212.jpg

Μια χαρά...

Φαίνεται πολύ συμμαζεμένη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα το celio....ενα κατοσταρικο το βρηκα...με προκαλεσε..!

Ειναι αρκετα μαζεμενο, εγινε καλη δουλεια απο το Νιδαλ κ τον ευχαριστω κ απο εδω..

Η εννοια μου τωρα ειναι αν θα δουλεψω τα χημικα στο σαμπακι η' να βαλω το fluval 205 να κανει καλυτερη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...